PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół badawczy "Jasień"
Autor Wiadomość
Zodiak 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Maj 2021
Posty: 16
Skąd: K-zy
Wysłany: 2021-05-31, 07:58:28   

Seth_22 napisał/a:
Żeby miało to znaczenie, misialby się tam zjawić przed 1967 rokiem. Nie wiem, ile lat temu zdobyłeś taką informację i ile lat miała miła pani, ale moim zdaniem takie źródła nie są zbyt wiarygodne.
Nie mówię nie, ale wiele zależy od okoliczności pozyskania informacji. Czy to Ty zapytałeś, a „czy przypadkiem nie było tutaj Nienackiego?” Czy temat wypłynął samoistnie, z jej strony. A może w jakiś sposób próbowałeś to weryfikować? Jeśli tak, to podziel się z nami tą informacją.
Wątpliwości i pytań jest w tej sytuacji cała fura. Czy w ogóle jest możliwa weryfikacje tej informacji? Znalezienie innych źródeł?
Mnie uczono, że warto mieć trzy niezależne źródła, w ekstremalnych sytuacjach opierając się na dwóch.


Masz rację, jest bardzo wiele pytań co do bytności Nienackiego w Jasieniu. Więc tą informację radzę traktować jako ciekawostkę.
Co do "wypytywania" to nie było pytań wprost, chciałem się dowiedzieć co nieco o samym pałacu, jego historii itd. Niestety ludzie niewiele wiedzieli. Większość ludzi wprowadziła się tam po 1945 roku, jednak większość z nich pochodziła z "polskiej" części Kaszub, tylko kilku przybyło z kresów. Temat bytności wyszedł, gdy zasugerowałem że o tym pałacu toczy się akcja Księgi Strachu, to wtedy padła odpowiedź "no bo on tu był". Szczegółów ta pani nie pamiętała. I to tyle.
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2021-05-31, 09:51:52   

Berta von S. napisał/a:
Seth_22 napisał/a:

Mnie uczono, że warto mieć trzy niezależne źródła, w ekstremalnych sytuacjach opierając się na dwóch.

Przypomniało mi się w temacie różnych źródeł, że profesor Kmieciński wspominał, że byli zNienackim prywatnie na Kaszubach już po zakończeniu badań (wynajmowali pokój u A.z Doliny).

A kiedy ZN myślał o kupnie domu na wsi, profesor namawiał go na Kaszuby, ale "Zbyszek był zakochany w Mazurach".

Podczas tej bytności ZN mógł zajechać do Jasienia Bytowskiego? Pewnie mieli więcej czasu na wycieczki niż podczas wykopalisk.


Bodzio napisał/a:
a Grand Hotel, centralna część Starego Zamku jest bardzo podobna do Grand Hotelu. Jeśli zakryjemy na fotce prawe i lewe dodatkowe skrzydła Grand Hotelu to wyjdzie nam Stary Zamek w Lubniewicach, no prawie.

Czy ja wiem... dach inny, a przede wszystkim brak wieży/ryzalitu po środku budynku. Kandydatura Lubniewic mi się podoba, ale akurat ten pałac średnio pasuje.

Co zresztą nie jest problemem, bo opis w książce jest sprzeczny (np. w jednym miejscu tekstu pojawia się informacja o dwóch wieżach...). :)


Berto, pewnie, że mógł. Tylko co z tego "mógł" wynika? Wiemy, że w przypadku Nienackiego powieściowa rzeczywistość często była uszyta z porozrzucanych elementów, ale coś - poza naszym przekonaniem i przekazem, że był w okolicy - musi za tym jednak stać. Zresztą, co ja tu się będę wymądrzać, sama wiesz to najlepiej.

Myślałem ostatnio nad tymi rozbieżnymi opisami, konfrontując je z Twoimi poszukiwaniami i dochodzę do wniosku, że jasieński pałac istniał jedynie w głowie Nienackiego (w sensie poskładał go sobie ze znanych budowli). Choćby dlatego, że strzeliste wieże mają się nijak do budowli przypominającej sopocki Grand Hotel.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2021-05-31, 09:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-01, 16:59:47   

Seth_22 napisał/a:

Myślałem ostatnio nad tymi rozbieżnymi opisami, konfrontując je z Twoimi poszukiwaniami i dochodzę do wniosku, że jasieński pałac istniał jedynie w głowie Nienackiego (w sensie poskładał go sobie ze znanych budowli). Choćby dlatego, że strzeliste wieże mają się nijak do budowli przypominającej sopocki Grand Hotel.

No nijak, też mi się wydaje, że pałac nie istniał.

Chociaż jest jeszcze możliwość, że pałace były dwa.
1. Pałac-hotel nad jeziorem, w którym kiedyś nocował (lub był w restauracji) ZN.
2. Pałac, w którym mieszkał opisywany przez ZN zbrodniarz wojenny .
I że się one w głowie Nienackiemu miksowały, dlatego na Grandzie czasem wyrastały wieże. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Budrys 
Słyszał o Samochodziku



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Cze 2021
Posty: 19
Skąd: Macioła wielka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-06-03, 17:08:32   

Być może to jezioro jest tutaj: N 53 14.347 E 014 34.799
Najlepiej szukajcie na tej mapie
./redir/flopp.net/
Jak znajdę inne podobne miejsca to powiadomię szanownych forumowiczów.
_________________
Imago animi vultus est.
Nemo patiens, nisi sapiens.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-06-03, 19:10:19   

Kolega by zajrzał może także tu:
https://pansamochodzik.net.pl/viewforum.php?f=39
:)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-03, 20:30:58   

Jasień rozpracowujemy teraz w innym temacie, ten jest raczej historyczny; Szara Sowo, do dzieła... :)
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-06-03, 22:16:21   

Teraz dobrze?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-06, 21:12:57   

Budrys napisał/a:
Być może to jezioro jest tutaj

Masz na myśli j.Jasień?

Pod podanymi współrzędnymi wychodzi mi jezioro Wełtyń koło Gryfina. Dlaczego akurat ono wydaje Ci się dobrym kandydatem?
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-06, 22:51:16   

Berta von S. napisał/a:
Budrys napisał/a:
Być może to jezioro jest tutaj

Masz na myśli j.Jasień?

Pod podanymi współrzędnymi wychodzi mi jezioro Wełtyń koło Gryfina. Dlaczego akurat ono wydaje Ci się dobrym kandydatem?


Pomysł dobry, sam kiedyś zwróciłem uwagę na tę okolicę - przy oglądaniu mapy oczywiście.
Budrysie, proszę, napisz więcej :)
_________________
Z 24
 
 
Budrys 
Słyszał o Samochodziku



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Cze 2021
Posty: 19
Skąd: Macioła wielka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-06-07, 18:26:01   

Jeśli dobrze pamiętam Nienacki wspominał że jezioro ma kształt litery "S", jeszcze pisał że nie nazywa się Jasień tylko inaczej, ale jezioro i miejscowość mają takie same nazwy. Tylko miejsca które opisuje wokół jeziora mogą nie pasować.
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-06-07, 19:53:21   

Kolejne ciekawe miejsce, ale harcerze i Tomasz NN nie wspominają o wyspach na jeziorze :|
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-08, 01:13:34   

Budrys napisał/a:
Jeśli dobrze pamiętam Nienacki wspominał że jezioro ma kształt litery "S", jeszcze pisał że nie nazywa się Jasień tylko inaczej, ale jezioro i miejscowość mają takie same nazwy. Tylko miejsca które opisuje wokół jeziora mogą nie pasować.

To wiadomo, ale miejsc, gdzie jezioro ma taką samą nazwę jak wieś jest w tamtej okolicy sporo i w niektórych można się próbować dopatrzeć kształtu litery S. Dlaczego uważasz, że chodzi akurat o Wełtyń?
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-06-08, 05:40:32   

Kozak napisał/a:
Kolejne ciekawe miejsce, ale harcerze i Tomasz NN nie wspominają o wyspach na jeziorze :|

Na pierwszej stronie maszynopisu powieści
(https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3553; w dokumencie pdf: przedostatni wers pierwszego akapitu rozdziału)
dopatrzyliśmy się wykreślonych później słów "jezioro Jasień z jego (...) wyspami", a możliwe (jeśli tekst był kilkakrotnie poprawiany), że brzmiały one nawet "jezioro Jasień z jego dużymi wyspami".

Z drugiej strony, jeśli chcielibyśmy kierować się zawartymi tam wskazówkami, trzeba zastrzec, że Wełtyń nie należy do Pojezierza Myśliborskiego i jest położony w sporej odległości od granicy dawnych województw szczecińskiego i zielonogórskiego.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-14, 14:18:05   Kolejny pałac Haubitzów

Mój kolejny kandydat na pałac Haubitzów znajduje się w ...Kłobucku koło Częstochowy, a ściślej w tej jego części, która niegdyś była samodzielnym folwarkiem pod nazwą Zagórze, czasem występującej w formie Zagórz:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Zag%C3%B3rze_(K%C5%82obuck)

Tu mamy artykuł z Wiki o samym pałacu:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_K%C5%82obucku

...wzniesionym po trzecim rozbiorze dla Christiana von Haugwitz, nb. bardzo zasłużonym w przeprowadzeniu zbożnego dzieła drugiego rozbioru:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Christian_von_Haugwitz

./redir/de.wikipedia.org/wiki/Christian_von_Haugwitz

Pałac ów dostał się następnie w ręce ustosunkowanej rodziny Lemańskich, a ściślej w ręce fundatora potęgi rodu, Benedykta Wojciecha Lemańskiego:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Benedykt_Wojciech_Lema%C5%84ski

...Herbu własnego pod nazwą Bukowczyk, w którym najbardziej rzuca się w oczy motyw szachownicy:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Bukowczyk_(herb_szlachecki)

Kłobuck leży na trasie między Cz-wą a Wieluniem, jest dobrze znany pielgrzymom sieradzkim i wieluńskim. Nadto leży względnie niedaleko od Parcic, gdzie, jak wiemy ZN pomieszkiwał sobie.
Nadto p. Tadeusz Gierymski, przyjaciel ZN, według moich informacji udzielał się w częstochowskiej prasie lokalnej, wiec przypuszczalnie znał dobrze okolice Cz-wy i tamtejsze osobliwości.
Jest więc zupełnie prawdopodobne, że ZN wiedział o pałacu Haugwitza w Zagórzu i jego dziejach.
Z pałacem tym związana jest ponura historia kryminalna, o której ZN mógł również wiedzieć, ale o tym wkrótce.
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-02-14, 14:23:35   

O, to coś zupełnie nowego w gorącym ostatnio temacie pierwowzorów miejsc "Księgi strachów"!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2023-02-15, 08:51:21   Re: Kolejny pałac Haubitzów

Z24 napisał/a:
Mój kolejny kandydat na pałac Haubitzów znajduje się w ...Kłobucku koło Częstochowy, (...)

Bardzo ciekawe informacje :564: Jedyne zastrzeżenie to architektura pałacu - nie przypomina "sopockiego Grand Hotelu". Wątek kryminalny o którym piszesz jest bardzo ciekawy :)

Jeżeli już jesteśmy w obrębie Częstochowy to może należy również zwrócić uwagę na pałac Denhoffów w Kruszynie ...
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Kruszynie_%28wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie%29
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Kasper_Denhoff
... jest też tragedia rodzinna do której doprowadził Kacper Denhoff. W ramach pokuty zamknął się w pustelni, wybudowanej z jego polecenia na terenie parku....
./redir/www.kruszyna.pl/gospodarz/
./redir/dziedzictwo.ekai.pl/@@kruszyna_kaplica_sobieskiego_pustelnia_denhof
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Kruszynie_%28wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie%29#/media/Plik:Pa%C5%82ac_w_Kruszynie_(12).jpg
Może dla Nienackiego historia tego pałacu była także inspiracją w trakcie pisania KS?
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-15, 13:16:15   

Kozak napisał/a:
Z24 napisał/a:
Mój kolejny kandydat na pałac Haubitzów znajduje się w ...Kłobucku koło Częstochowy, (...)

Bardzo ciekawe informacje :564: Jedyne zastrzeżenie to architektura pałacu - nie przypomina "sopockiego Grand Hotelu". Wątek kryminalny o którym piszesz jest bardzo ciekawy :)


Sugerowałem się tylko nazwiskiem Haugwitz i herbem Lemańskich z szachownicą, architekturę zostawiłem nieco z boku :D . W każdym razie świadek, na którego się powołam, określił ten pałac i jego atmosferę jako dziwną. Może właśnie ten klimat zwrócił uwagę ZN i go odpowiednio nakręcił?
Rozumiem, że znasz ten kryminalny wątek?
Co do Kruszyny, jest ona miejscowością bardzo znaną w częstochowskim i leży niedaleko od jednej z najważniejszych dróg w kraju.
Z historią Kaspra Denhoffa pierwszy raz zapoznałem się w latach 70-tych w drukowanym w "Przekroju" "Katalogu Duchów Polskich". Znalazła się ona również w edycji książkowej "Katalogu..." pod hasłem "Tajemniczy obelisk z Kruszyny".
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-15, 21:10:23   Re: Kolejny pałac Haubitzów

Z24 napisał/a:

Kłobuck leży na trasie między Cz-wą a Wieluniem, jest dobrze znany pielgrzymom sieradzkim i wieluńskim. Nadto leży względnie niedaleko od Parcic, gdzie, jak wiemy ZN pomieszkiwał sobie.

I niedaleko Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie się kręcił w poszukiwaniu domu. :okulary:

Z24 napisał/a:

Z pałacem tym związana jest ponura historia kryminalna, o której ZN mógł również wiedzieć, ale o tym wkrótce.

No i co z tą ponurą historią?


Kozak napisał/a:

Jeżeli już jesteśmy w obrębie Częstochowy to może należy również zwrócić uwagę na pałac Denhoffów w Kruszynie ...
(...)
Może dla Nienackiego historia tego pałacu była także inspiracją w trakcie pisania KS?

W jakim sensie?
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-16, 00:55:43   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Z pałacem tym związana jest ponura historia kryminalna, o której ZN mógł również wiedzieć, ale o tym wkrótce.

No i co z tą ponurą historią?


Moment, to sporo pisania...
_________________
Z 24
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2023-02-16, 01:45:28   Re: Kolejny pałac Haubitzów

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Kłobuck leży na trasie między Cz-wą a Wieluniem, jest dobrze znany pielgrzymom sieradzkim i wieluńskim. Nadto leży względnie niedaleko od Parcic, gdzie, jak wiemy ZN pomieszkiwał sobie.

I niedaleko Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie się kręcił w poszukiwaniu domu. :okulary:

No i fajnie, i lokalno-patriotycznie (dla Zeta i dla mnie), i tej wersji będę się trzymał. A nie jakieś tam Myśliborskie... :D :564:
Berto, może wpłyniesz na Emila, że jak już przyjdzie czas, to żeby zawarł tę informację w drugim, uzupełnionym wydaniu Przewodnika? ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,52 sekundy. Zapytań do SQL: 12