PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Yann Martel - Życie Pi
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-05-25, 08:21:31   Yann Martel - Życie Pi

Yann Martel - Życie Pi (2001 r.)

"Po tylu tygodniach wpatrywania się w błękit zieleń była dla moich oczu jak muzyka. Zieleń to prześliczny kolor. To barwa islamu. Moja ulubiona."

Myślałem, że to książka fantastyczna w stylu Roalda Dahla czy coś - zmylił mnie zwiastun filmu z 2012 r. Na szczęście pokapowałem się w końcu, że jest to dzieło jak najbardziej realistyczne, nawet oparte na solidnych podwalinach naukowych, jak i filozoficzne.
Główny temat dzięki filmowi Anga Lee jest chyba znany - walka o przetrwanie Piscine’a Molitora Patela w szalupie dryfującej po bezkresie Oceanu Spokojnego, wraz ze swoim współpasażerem, wiecznie głodnym i w zasadzie wrogo do niego usposobionym bengalskim tygrysem. Groźba śmierci głodowej w połączeniu z pojedynkiem psychologicznym z nieobliczalnym drapieżnikiem czynią z książki niezwykle emocjonującą lekturę. Równie ważna jest warstwa filozoficzna książki. W rozdziałach poprzedzających przygodę z tygrysem autor przygotowuje czytelnika już na to, że Pi nie jest przeciętnym chłopcem. Wcześnie budzą się u niego silne uczucia religijne, ku strapieniu jego wykształconych i w zasadzie areligijnych rodziców. Pi bierze pod lupę po kolei religię hinduską, muzułmańską i chrześcijańską, a nie potrafiąc podjąć decyzji, która najlepiej do niego pasuje, wybiera opcję “multikonfesjonalną”, wzbudzając wielkie zamieszanie wśród duchownych, z którymi ma do czynienia. Autorowi udało się tym pomysłem stworzyć wspaniały element komedii. Książka jest zresztą od początku do końca bardzo wesoła.

Imponująca powieść, napisana świetnym, bogatym, współczesnym językiem, dzieło dobrze przemyślane, przepełnione wiedzą z różnych dziedzin, szczególnie z zakresu zoologi, filozoficzne i głęboko humanitarne.

Odpowiedz do tematu