PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Namiot Tomasza w Wyspie Złoczyńców
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-28, 00:55:05   

Z24 napisał/a:
irycki napisał/a:
Daję głowę, że Nienacki o tym nie pomyślał

Też tak pomyślałem :D

No myślę! ;-)

Z24 napisał/a:

Nie skonałem ze śmiechu po tym "pedaluxie, więc jeszcze będziecie musieli mnie znosić jakiś czas...
(...)
Taki wielki namiot jest pewnym utrudnieniem dla ewentualnego napastnika. Po prostu napastnik nie wie w którym miejscu takiego namiotu znajduje się ofiara. Napadnięty w takim namiocie ma większe szanse: zanim napastnik go znajdzie, ma on nieco czasu na adekwatną reakcję. W dwójce, a tym bardziej w jedynce napadnięty nie ma szans w ogóle.

Cholera, trzeba będzie jeszcze pogrzebać w starej prasie! ;-)

Wyobraziłam sobie tego zbira, jak nerwowo biega dookoła wielkiego namiotu i siecze nożem przez płótno. :)

A tak przy okazji - w kontekście noża - zawsze mi się absurdalne wydawało zamykanie namiotu na kłódkę...
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2021-04-28, 00:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2021-04-28, 07:41:32   

Berta von S. napisał/a:
A tak przy okazji - w kontekście noża - zawsze mi się absurdalne wydawało zamykanie namiotu na kłódkę...


A to zależy. Jak namiot stoi na uboczu, to oczywiście sensu to nie ma. Na gęsto zaludnionym kempingu jest to jednak jakieś zabezpieczenie. Co innego nonszalanckim krokiem podejść do czyjegoś namiotu, otworzyć, zabrać np. aparat, zamknąć i wyjść, nucąc pod nosem - zwyczajna scenka rodzajowa, która nie zwróci niczyjej uwagi - a co innego rezać płótno. Większe ryzyko dla włamywacza, więc jest szansa że wybierze namiot bez kłódki.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-28, 08:58:59   

irycki napisał/a:

Co innego nonszalanckim krokiem podejść do czyjegoś namiotu, otworzyć, zabrać np. aparat, zamknąć i wyjść, nucąc pod nosem - zwyczajna scenka rodzajowa, która nie zwróci niczyjej uwagi - a co innego rezać płótno. Większe ryzyko dla włamywacza, więc jest szansa że wybierze namiot bez kłódki.

Racja, na pewno większe. Chociaż ja bym się najbardziej zainteresowała akurat zakłódkowanymi namiotami - bo skoro ktoś zamyka, to pewnie ma w środku jakieś atrakcyjne rzeczy. ;-)

irycki napisał/a:

A to zależy. Jak namiot stoi na uboczu, to oczywiście sensu to nie ma. Na gęsto zaludnionym kempingu jest to jednak jakieś zabezpieczenie.

No właśnie, a Tomasz zamykał na "kłódeczkę" namiot stojący na skraju lasu, na wzgórzu nad obozem antropologów. Zakradnięcie się do takowego z nożem raczej nie było zbyt trudne.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2021-04-28, 08:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2021-04-28, 17:52:33   

Możliwe, że kłodka była na wyposażeniu namiotu, taki radosny dodatek do wymarzonego, przenośnego "M". A jeśli była, to używał.
Co do wielkości namiotu - nie wiem, czemu Tomasz taki wybrał. Ewentualna trudność dla napastnika w zlokalizowaniu ofiary nie jest znów tak wielka, jak wielki nie jest taki namiot ;-) Wystarczy "z przyczajki" posłuchać w którym miejscu słychać oddech, czy chrapanie.
Mój kolega jeździł na obozy z własnym namiotem, takim "weekendowym" właśnie: ogromna sypialnia na sześć osób, on wstawiał tam dwie kanadyjki: jedna do spania, druga jako półka na ubrania. Tak jak u Nienackiego, można było "niemal stać". Do tego przedsionek i dopiero wyjście na zewnątrz, gdzie był jeszcze daszek. Po prostu lubił wygodę i przestrzeń podczas noclegów ;-)
_________________
Drużyna 2

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-05-11, 06:16:12   Tadeusz Żakowiecki

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
"Na kocach leżą młode dziewczęta w zgrabnych kostiumach kąpielowych. I czterdziestoletnie kobiety w halkach opalające tłuste ramiona i zdeformowane uda."
Nie jest to przypadkiem tekst ZN-go? Przypomina mi to bowiem pewne mała apetyczne fragmenty "Skiroławek" ( z pielegniarką, chyba Henią, ale nie tylko)
A faktycznie jest pewne podobieństwo z Nienackim! Skojarzyło mi się teraz z jego wywodami (tymi w maszynopisie w bibliotece MWiM) na temat starzenia się kobiet -> młode = ręce w kieszeniach, stare = torebka. ;-)

Wydaje mi się, że to nie on.

Teksty podpisane "Tadeusz Żakowiecki" ukazywały się w Odgłosach kilka razy w roku w okresie od 1958 do 1961, i sporadycznie od 1968 do 1971. Najczęściej były to felietony obyczajowe - o jakiejś małej miejscowości, osiedlu, zakładzie pracy, sprawach zatrudnienia - łączące spojrzenie socjologiczne z ekonomicznym. Pisał też Żakowiecki recenzje nowych książek i filmów, polskich i zagranicznych. Miał pewne rozeznanie (albo: dowiedział się) na temat współczesnej literatury amerykańskiej i kinematografii włoskiej.

Tematyka, szeroko ujmując, nieobca Nienackiemu; jednak mam wrażenie, że język tych artykułów da się odróżnić od stylu Nienackiego - jest mniej emocjonalny, chłodniejszy, analityczny. A wracając do przyczyny naszych wątpliwości - choć nie unika opisywania brzydkiej rzeczywistości i niepięknych ludzi, nie wyłapałem innych passusów w których Żakowiecki podchodziłby w tak naturalistyczny sposób do wyglądu kobiet lub wytykał zmiany zachodzące z wiekiem.

Ktoś o tym samym imieniu i nazwisku jest autorem scenariusza animowanego filmu "Plaster miodu" zrealizowanego przez Se-Ma-For w Łodzi w 1964 roku.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-11, 18:23:24   

Kyno, dzięki za wyjaśnienie tej sprawy. Daję "pomogła" :)
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-11, 22:36:49   

Z24 napisał/a:
Kyno, dzięki za wyjaśnienie tej sprawy. Daję "pomogła" :)

To ja już nie dam. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
siemowid 
Czytał Samochodzika


Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 55
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-18, 20:08:11   

Kod:
Znalazłem jeszcze ślad folderu z takim opisem:

Tak się składa, że pochodzę ze Wschowy i nawet nie wiedziałem, że w Sławie były takie zakłady.
Jestem radośnie zaskoczony. Pozdrawiam.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-18, 22:05:45   

siemowid napisał/a:
Kod:
Znalazłem jeszcze ślad folderu z takim opisem:

Tak się składa, że pochodzę ze Wschowy i nawet nie wiedziałem, że w Sławie były takie zakłady.
Jestem radośnie zaskoczony. Pozdrawiam.


:564:

Ja również pochodzę z niedaleka i również jestem przyjemnie zaskoczony.
A o Sławie Śląskiej pisałem gdzieś jako o jednym z możliwych prawzorów Jasienia z KS :)
_________________
Z 24
 
 
siemowid 
Czytał Samochodzika


Dołączył: 30 Gru 2019
Posty: 55
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-19, 19:34:06   

Z24 napisał/a:


Ja również pochodzę z niedaleka i również jestem przyjemnie zaskoczony.
A o Sławie Śląskiej pisałem gdzieś jako o jednym z możliwych prawzorów Jasienia z KS

:564:
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-05-19, 20:22:52   

ale się zrobiło ciekawie... w Sławie bywam kilka razy w roku z odwiedzinami u teściów :-)
_________________
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2021-05-20, 12:05:28   

Nie wiem, czy sam namiot jeszcze kogoś interesuje, ale dla porządku wkleję to tutaj z wątku o wehikule. Kadr z "Samochodzika i templariuszy", reż. Hubert Drapella.

05.JPG
Plik ściągnięto 104 raz(y) 84,88 KB

_________________
Drużyna 2

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-20, 16:57:58   

GrzegorzCh napisał/a:
e się zrobiło ciekawie... w Sławie bywam kilka razy w roku z odwiedzinami u teściów :-)


Jest to okolica godna jakiejś mocnej kontynuacji. Tam ludzie "wujka Heiniego" prowadzili badania nad wolnomularstwem. To znaczy zwozili z całej Europy dokumenty i literaturę. Po wojnie tę bibliotekę zabezpieczono w Poznaniu. Nie darmo dyrektor Marczak w ND mówi, że najwięcej masoników jest w Poznaniu. Wcale nie dlatego, że bracia Wielkopolanie tak chętnie uprawiali "sztukę królewską:".

Tu jest niezły kawałek:

./redir/proszewycieczki.wordpress.com/2016/02/27/1328/

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Nie wiem, czy sam namiot jeszcze kogoś interesuje, ale dla porządku wkleję to tutaj z wątku o wehikule. Kadr z "Samochodzika i templariuszy", reż. Hubert Drapella.
05.JPG
Plik ściągnięto 1 raz(y) 84,88 KB


:564:

Trójka, jak sądzę. Fajny namiot na imprezy. Ale na trasie trzeba się nadźwigać.... :D
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-20, 19:13:29   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Nie wiem, czy sam namiot jeszcze kogoś interesuje, ale dla porządku wkleję to tutaj z wątku o wehikule. Kadr z "Samochodzika i templariuszy", reż. Hubert Drapella.

Fajny, dzięki To ten typ - tylko w miniaturze. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2021-05-21, 03:48:02   

Berta von S. napisał/a:

Fajny, dzięki To ten typ - tylko w miniaturze. :)


Nie wiem czy taka znów miniatura, ale OK, kwestia wyobraźni.
_________________
Drużyna 2

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-21, 10:03:12   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

Fajny, dzięki To ten typ - tylko w miniaturze. :)

Nie wiem czy taka znów miniatura, ale OK, kwestia wyobraźni.

Wyobraźnia tu nie ma nic do rzeczy. :) Obok namiotu stoi auto, więc widać, jaka jest wielkość namiotu. Nie zaparkował byś w nim samochodu (tym bardziej w przedsionku).
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,48 sekundy. Zapytań do SQL: 13