PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2019-07-14, 12:09
J.R.R. Tolkien
Autor Wiadomość
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2021-03-08, 19:06:29   

irycki napisał/a:

. Samwise mówi "panie Frodo" nie dlatego, że jest od Bagginsa młodszy (są z grubsza w tym samym wieku),


12 lat różnicy - no nie wiem czy to "z grubsza w tym samym wieku". Ale z resztą się zgadzam w 100%.
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2021-03-08, 19:10:52   

John Dee napisał/a:

Dwoma rzeczami jestem już teraz zaskoczony. Po pierwsze, jak wielki szmat czasu mija po odejściu Bilba, nim Frodo dowiaduje się od Gandalfa, w jak wielkim niebezpieczeństwie się znalazł. Kilka lat.


17 lat raczej trudno określać słowem "kilka" ;)
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-03-11, 18:32:20   

“Słyszałem opowieści o cudownej medycynie elfów…”



W filmie pełnym spektakularnych efektów specjalnych jest to oczywiście tylko takie-sobie ujęcie, niemniej jednak należy do moich ulubionych. Trzeba chyba być elfem by wpaść na trop właściwości leczniczych orzechów włoskich. :)
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2021-03-12, 15:18:35   

Moja babcia trzymała pod łóżkiem tekturowe pudełko po butach wypełnione kasztanami - twierdziła że leczą reumatyzm. Dobre że tylko to tam trzymała, bo drugą jej teorią na temat leczenia reumatyzmu było dobroczynne działanie kociego futra...
Ostatnio zmieniony przez 2021-03-12, 15:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-03-13, 07:47:21   

Przeczytawszy “Hobbita”, a następnie “Drużynę” zauważyłem coś dziwnego: podczas gdy “Władca Pierścieni” rzecz jasna jest książką o wiele lepszą i bardziej kompleksową od “Hobbita”, o ich głównych bohaterach tego samego powiedzieć nie można. Odważyłbym się nawet stwierdzić, że jest wręcz przeciwnie: Bilbo Baggins wydaje mi się postacią o wiele bardziej ciekawą i wiarygodną niż Frodo. Frodo od samego początku cieszy się powszechnym uznaniem, wszyscy odnoszą się do niego niczym do jakiegoś proroka lub nawet mesjasza - dlaczego, pytam? Czym on sobie na tego rodzaju szacunek zasłużył? Niczym. Co gorsza zabierając głos w naradach często popada w ten strasznie afektowany ton mędrcy-męczennika. Trochę mnie to denerwuje.

W przeciwieństwie Bilbo, choć w trakcie kampanii ostatecznie okrywa się chwałą, na początku robi wyjątkowo kiepskie wrażenie. Nikt w niego nie wierzy, z wyjątkiem Gandalfa może, a i sam Bilbo ma, co do swoich zdolności jako włamywacz, poważne wątpliwości. Dalsze wydarzenia oczywiście dowodzą, że przeczucie Gandalfa było słuszne i że bez udziału Hobbita wyprawa zakończyłaby się fiaskiem. Mamy przed sobą klasyczny model from zero to hero - model dobrze nam znany z książek o panu Samochodziku, prawda?

Bohater “Władcy Pierścieni” jest inaczej skrojony i summa summarum mniej udany, uważam. Ale może jeszcze go polubię, wszak “Władca Pierścieni” to tylko pierwsza część trylogii.
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2021-03-13, 08:59:22   

John Dee napisał/a:
rodo od samego początku cieszy się powszechnym uznaniem, wszyscy odnoszą się do niego niczym do jakiegoś proroka lub nawet mesjasza - dlaczego, pytam? Czym on sobie na tego rodzaju szacunek zasłużył? Niczym.


Ale mówisz już o czasach, kiedy Frodo stał się powiernikiem Pierścienia, czy w ogóle?

Jeśl w ogóle, to pamiętaj, że Frodo, jako Baggins, cieszył się u siebie powszechnym szacunkiem "ot tak". Tak po prostu działają społeczeństwa, na podstawie których Tolkien nakreślił stosunki społeczne w Shire. W 19-wiecznej Anglii też przecież tak było - ktoś był szanowany, bo tył "z tych" Middletonów czy inszych, a nie dlatego, że sam zrobił coś szczególnego.


A jeśli chodzi o czasy Pierścienia - cóż, właśnie dlatego, że był Powiernikiem. Zarówno Gandalf jak i Elrond wiedzieli, że tylko Frodo sprosta tej misji. A reszta im po prostu uwierzyła. Choć nie wszyscy, Boromir przecież miał cały czas wątpliwości.


Trzeba pamiętać, że u Tolkiena motyw przeznaczenia i powinności jest w pewnym sensie mistyczny. Trochę jak w starożytnej Grecji, los bohaterów jest do pewnego stopnia zdeterminowany. Przeznaczeniem i powinnością Froda było zanieść Pierścień do Mordoru, przeznaczeniem Aragorna zasiąść na tronie Gondoru... I nikt tego w zasadzie nie kwestionował, z głównymi zainteresowanymi włącznie.

Można się kłócić, że przecież nie zostało jasno powiedziane, dlaczego akurat Frodo... no nie zostało. Nikt nie kwestionował mądrości Gandalfa i my, zanurzając się w ten świat, też nie powinniśmy. :)


A co do afektowanych wypowiedzi - przede wszystkim prozie Tolkiena bliżej jest do powieści 19-wiecznych niż współczesnych, także jeśli chodzi o narrację. Wszystko toczy się dość powoli i nieśpiesznie, jak na dzisiejsze standardy, a bohaterowie mówią dużo i rozwlekle nawet w chwilach, kiedy, wydawałoby się, nie ma na to miejsca. Jak dla mnie, na tym także polega urok tej książki.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2021-03-13, 18:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2021-03-13, 18:02:22   

bans napisał/a:
Moja babcia trzymała pod łóżkiem tekturowe pudełko po butach wypełnione kasztanami - twierdziła że leczą reumatyzm. Dobre że tylko to tam trzymała, bo drugą jej teorią na temat leczenia reumatyzmu było dobroczynne działanie kociego futra...


Mój kolega gitarzysta nosi w dłoniach kasztany.
Twierdzi że dlatego gra tak pięknie.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-03-13, 19:29:25   

irycki napisał/a:
Ale mówisz już o czasach, kiedy Frodo stał się powiernikiem Pierścienia, czy w ogóle?
Kiedy już był powiernikiem. Porównanie z greckim bohaterem, któremu przeznaczona jest pewna droga bez gwarancji na sukces, jest bardzo dobre. Głowa wszystkie te argumenty akceptuje, ale serce twierdzi co innego. Frodo wydaje mi się zbyt zacny, zbyt często moralizujący i jakby już bardzo stary. Bilbo jest ciekawszy, bo bardziej nieobliczalny i zdolny do zaskakujących i genialnych czynów.
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2021-04-07, 15:39:40   

Sowiecka ekranizacja "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena z 1991 roku była do tej pory uważana za zaginioną. "Film grany w języku rosyjskim, zamieszczony na YouTube, zachwyca fanów prymitywnymi planami i śmiesznymi efektami specjalnymi" - pisze z Moskwy dziennikarz "The Guardian".

./redir/kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,26954741,jest-tak-absurdalna-i-potworna-jak-boska-i-wspaniala-sowiecka.html#s=BoxOpImg13
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2021-04-07, 17:49:03   

Muzygog napisał/a:

Mój kolega gitarzysta nosi w dłoniach kasztany.
Twierdzi że dlatego gra tak pięknie.


Zaintrygowałeś mnie :)
Zupełnie nie rozumiem celu noszenia tych kasztanów - może trzyma je między palcami aby rozciągnąć stawy i żeby zwiększyć rozstaw palców? To ja zacznę tak nosić ziemniaki i może końcu złapię ten Fadd9 w taki sam sposób jak oryginalnie robiła to w "Purple Rain" Wendy Melvoin ;)
Ostatnio zmieniony przez 2021-04-07, 17:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2021-04-07, 19:19:19   

bans napisał/a:
nie rozumiem celu noszenia tych kasztanów


Też nie rozumiem.

Jemu z pewnością nie szło o rozciąganie stawów, raczej o właściwości magiczne.

Bądź waleczny, Panie Bans. Kiedyś Pan schwytasz tego akorda. Jego poprawna nazwa to Fadd2
_________________
Ostatnio zmieniony przez Muzygog 2021-04-08, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2021-04-08, 09:52:58   

Muzygog napisał/a:
Jego poprawna nazwa to Fadd2


No właśnie z tym mam problemy zawsze nie rozumiem czemu Fadd2 i Fadd9 nazywają się inaczej skoro w ich skład wchodzą te same dźwięki :)

Adrian nazwał go Fadd9:
Ostatnio zmieniony przez 2021-04-08, 09:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2021-04-08, 13:39:58   

W nazywaniu akordów od wielu lat trwa okrutny bałagan.
Dodakowo każdy kraj ma bałagan własny.
Nie zmienimy tego, bo to niewykonalne.

Odpowiem krótko po polsku.

Dodanie 9 większości muzykantów kojarzy się z automatycznym dodaniem 7.
Akord F9 miałby więc dźwięki: F, A, (C), Es i G. Dźwięk w nawiasie często się pomija.
Akord z tej piosenki to F2. On ma jeno dodane G, czyli jego dźwięki to: F, G, A, C

Na precyzyjne pytania dotyczące harmonii chętnie odpowiem w wiadomościach prywatnych.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Muzygog 2021-04-08, 13:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-08, 20:52:39   

Nie rozróżniam Fadd2 i Fadd9. Ale jeśli chodzi o kasztany, to pewnie chodzi o jakieś gusła z promieniowaniem. Na komputerach sobie kiedyś ludzie układali, śmiesznie to wyglądało np. w urzędzie. ;-)

Albo na szczęście.
Albo dlatego, że ładne i miłe w dotyku.
Też noszę jesienią kasztana w kieszeni kurtki, dopóki nie zgubię... :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Antracyt 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 50
Dołączył: 30 Sty 2017
Posty: 1272
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-04-08, 21:12:05   

Czytam i czytam... i już chciałem organizować ekspedycję w celu schwytania... i doczytałem.

Zamiast chwytać:



można chwytać:




Jeśli na razie palce są za krótkie.

Używam i polecam taka stronę:

https://www.oolimo.com/guitarchords/find
_________________
Zbieram na WOŚP ./redir/eskarbonka.wosp.org.pl/gtfe1v


Jestem na budowie, zaraz wracam!




www.polandonbike.com.pl



Ostatnio zmieniony przez Antracyt 2021-04-08, 21:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-08, 23:39:42   

Antracyt napisał/a:

Jeśli na razie palce są za krótkie.

Jak to "na razie"?? W tym wieku już chyba nie rosną. :zdziw: :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2021-04-09, 06:36:05   

Ciekawe czy Pan Frodo wiedział jak schwytać Fadd9...
_________________
 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2021-04-09, 11:45:51   

Berta von S. napisał/a:
jeśli chodzi o kasztany, to pewnie chodzi o jakieś gusła z promieniowaniem. Na komputerach sobie kiedyś ludzie układali


Kiedyś, w nowym miejscu, miałam straszne problemy ze spaniem. Po kilku nieprzespanych nocach ktoś mi podsunął właśnie pomysł z kasztanami (porozkładać je po sypialni). Nie wiem, czy z powodu zmęczenia, czy obecności kasztanów, spałam tam potem wyśmienicie :D
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-07-22, 13:09:16   

Chyba jeszcze nikt tu nie pisał o biograficznym, zaskakująco wciągającym filmie dot. Tolkiena z 2019 roku.
Naprawdę warto!

https://www.filmweb.pl/film/Tolkien-2019-794466

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-07-22, 14:27:34   

Oglądałem! Wszak to mój ulubiony pisarz fantasy.
Faktycznie warto.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,53 sekundy. Zapytań do SQL: 18