PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Książki
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-03-28, 12:36:20   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
Książka jest napisana w pierwszej osobie… Narrator i bohater, Janos Batky, jest Węgrem mieszkającym w Wielkiej Brytanii… Z racji fachu obraz się wśród osób bogatych, ustosunkowanych i utytulowanych.
Trochę jak pan Samochodzik w “Fantomasie”, prawda? Bohaterowie obydwu powieści są rzeczywiście bardzo do siebie podobni: cudzoziemcy poruszający się bardzo pewnie na obcym parkiecie, władający perfekt danym językiem, koryfeusze w swoim fachu

:564:

No właśnie!

Cytat:
Bardzo zainteresowani płcią piękną, dodałbym, choć w tym wypadku głównie Janos, bo Tomasz przebywając we Francji wyjątkowo nie miał okazji do jakichś romansów.

:564:

:D Pewnie dlatego niektórzy uważają ten tom za słaby. Cherchez la femme! I to dosłownie.

John Dee napisał/a:
Zastanawiam się również, czy Nienacki nie znał tej książki już wcześniej i czy nie skorzystał z niektórych jej pomysłów w powieściach poprzedzających PSiTT? Konkretnie mam na myśli właśnie “Fantomasa

:564: :564: :564:

Znakomity pomysł! Że też sam o tym nie pomyślałem!
Sam baron de Saint-Gatien wydaje się podobny do earla: szlachetna powierzchowność, mocno średni wiek, bohaterska przeszlość. No i znikanie w tajemniczej pracowni, gdzie nikt nie wie co się dzieje...
Nadto powieść ukazala się w 1971 r. (druk ukończono w listopadzie 71), co jak najbardziej koresponduje z czasem akcji i czasem pisania "Fantomasa" - pamiętam, że akcje pułkownika Felice Mambora, o których wspomniano w powieści miały miejsce we wrześniu 1971, więc ZN mógł wtedy znać powieść Szerba jak najbardziej. Daję "pomógł" :) .

John Dee napisał/a:
ale i w “Niesamowitym dworze” jest kilka dość podobnych scen.

Nie bardzo kojarzę; faktem jest, że "legendę czytałem w całości bardzo dawno temu. Podpowiedz, proszę :)

Mi właśnie przyszło do mojej biednej głowy, że może ZN tworząc postać "szalonego barona" i scenerię jego zamku jako elementy scenariusza odcinka scenariusza "Świętego" w PSiZR mógł się inspirować "Legendą", ale tu byłbym skrajnie ostrożny. Takich wątków była cała masa, że wspomnę "nosferatu - symfonię grozy" Murnaua. No a przede wszystkim Brama Stokera...

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-03-28, 21:10:02   

Dzięki. :564:

Podobieństw z “Niesamowitym dworem” dopatruję się na przykład w scenie opisującej pierwszą wyprawę do ruin Pendragon Castle: wkraczając na teren zamku panowie skracają sobie drogę przez wyrwę w murze, zamiast okrążyć go jadąc drogą prowadzącą w kierunku jeziora. Później, już na odjezdnym, dostrzegają w opuszczonej wieży światło świadczące o czyjejś obecności. Uczucia deja vu doświadczyłem również czytając o podziemiach zamku: łacińskie szyfry, zamaskowane włazy, kręte schodki prowadzące do wielkiej podziemnej komnaty. Jednak skoro książka Antala Szerba w Polsce ukazała się dopiero w 1971 r., wszystko to musi być zwykłym przypadkiem.

Co innego PS i Fantomas - tu książka Węgra mogła Mistrzowi być wręcz inspiracją.
Przypomniałem sobie jeszcze, że obaj arystokraci mają dzieci, których zachowanie wydaje się być nieco podejrzane. Cynthia na przykład pisze listy do jakiejś tajemniczej przyjaciółki, co ma ostatecznie fatalne skutki - jej odpowiednikiem w książce Nienackiego mogłaby być “dziennikarka” Yvonne i jej tajemnicza korespondencja.

Szczegółów scenariusza z PSiZR nie mam już w pamięci, ale teoria jest ciekawa.

“Legenda Pendragonów” - szalony zbieg przypadków czy pozbawiona dna kopalnia pomysłów dla Mistrza? :D

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2021-03-29, 01:04:05   

John Dee napisał/a:

“Legenda Pendragonów” - szalony zbieg przypadków czy pozbawiona dna kopalnia pomysłów dla Mistrza? :D

Kompletnie już zapomniałam te Pandragony (co chyba najlepiej o nich nie świadczy), muszę sobie przypomnieć, żeby ocenić prawdopodobieństwo stawianych hipotez. ;-)

Ale cieszę się że jest wątek o książkach z TT, bo chętnie napiszę kilka słów o Księdze z San Michele”.
Trochę mam mieszane odczucia - co do autora, bo tekst czytało się dobrze. :)
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2021-03-29, 01:06, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-03-29, 17:23:47   

Berta von S. napisał/a:
chętnie napiszę kilka słów o Księdze z San Michele”. Trochę mam mieszane odczucia
Doszłaś może do wniosku, że też cierpisz na colitis? ;-)

Recenzje „Księgi z San Michele” mamy już tu:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=394633#394633
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=405752#405752

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2021-03-29, 21:51:25   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
chętnie napiszę kilka słów o Księdze z San Michele”. Trochę mam mieszane odczucia
Doszłaś może do wniosku, że też cierpisz na colitis? ;-)

Doszłam do wniosku, że autor robi sympatyczne wrażenie, ale jednocześnie niezłym był chyba mitomanem i jakoś dziwnie selektywnie mówił o swoim życiu. Dlatego budzi moją nieufność.

Więcej napiszę, jak będę mieć więcej czasu, czyli w środę wieczorem.
Dzięki za linki, poczytam sobie później

P.S. A na colitis oczywiście cierpię od lat. ;-)

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2021-04-06, 22:25:39   

Wrzuciłam recenzję do odpowiedniego wątku:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=485870#485870

Odpowiedz do tematu