PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Co aktualnie czytasz?
Autor Wiadomość
She 
Moderator

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 2021-03-21, 09:41:52   

Czytanie Jeżycjady na razie zawieszam. Zabieram się za plotki, skandale PRL - u ;-)

celebryci.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 335,64 KB

Semel scriptum, decies lectum!

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2021-03-21, 10:41:14   

Z24 napisał/a:
Oryginalną, tj. kodową nazwą tego ustrojstwa było Nebelwerfer. (...) Powstańcy i ludność nazywała je "krowami" lub "szafami" z uwagi na efekty dźwiękowe towarzyszące wystrzałom - podobno przypominały ryk krowy czy odgłos przesuwanej szafy.

Anglosasi mieli bardziej romantyczne skojarzenia, nazywając te urządzenia Screaming lub Moaning Mimi/Minnie. Coś w tym jest.

John Dee napisał/a:
Rozumiem. Odwrotnie Niemcy robili sobie w portki słysząc dźwięk startujących “organów Stalina” czyli katiuszy. ;-)

Oba te dźwięki (zresztą trochę podobne z racji zbliżonej mechaniki broni) zostały przez twórców poniższego zestawienia zaliczone do najbardziej przerażających dla uczestników tej wojny:
https://www.youtube.com/watch?v=izcl4YKpQSk

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2021-03-21, 11:56, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-03-21, 11:54:33   

Kynokephalos napisał/a:
Oba te dźwięki...
Krew w żyłach mrożąca kakofonia wojny, rzeczywiści.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-03-21, 11:55:56   

“Brazylijska przygoda” Petera Fleminga zakończona. Teraz znowu się waham - mam zacząć “Kocią kołyskę” Kurta Vonneguta, czy “Legendę Pendragonów" Antala Szerba, książkę “okołosamochodzikową”? :okulary2:

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-03-24, 17:38:04   

Zakończyłem wyżej wymienione książki i teraz odczuwam gwałtowną potrzebę czegoś bardziej wymagającego. :D Myślę, że przyszła pora na dalszą - drugą - część “Józefa i jego braci”. “Der junge Joseph” zatem. Trudny temat, ale dla Thomasa Manna, pisarza posiadającego w moim przekonaniu dotyk Midasa, nie robi to różnicy. ;-)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-03-28, 23:51:52   

Po doskonałej książce laureata literackiej nagrody Nobla z Lubeki - doskonała książka młodzieżowa genialnego pisarza z Kielc: “Siódme wtajemniczenie”.

“Próbowałem zdławić to nikczemne uczucie… i spojrzeć na nich z wyżyn wolnego, niezaangażowanego ducha, ale doprawdy trudno mi było. Nie byłem przecież na wyżynach. Siedziałem stłamszony pod miotłą jak mysz, ze świeżo natartymi uszami i piekącymi jeszcze od mydła oczami, a na dodatek gnieciony przez rurę ściekową w okolicach kości ogonowej.” :D

Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy

Wysłany: 2021-03-29, 16:23:46   

John Dee napisał/a:
doskonała książka młodzieżowa genialnego pisarza z Kielc

... który debiutował w 1944 roku w wydawanym przez ostrowiecką AK "Biuletynie Informacyjnym".
Jego pierwszym opublikowanym utworem był wiersz "Pielgrzymi". Wiersz ten napisał Niziurski ukrywając się w nieistniejącym dziś dworze w Jeleńcu. Dwór ten otaczała bezkresna puszcza...

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-03-29, 22:59:02   

Protoavis napisał/a:
John Dee napisał/a:
doskonała książka młodzieżowa genialnego pisarza z Kielc

... który debiutował w 1944 roku w wydawanym przez ostrowiecką AK "Biuletynie Informacyjnym".
Jego pierwszym opublikowanym utworem był wiersz "Pielgrzymi". Wiersz ten napisał Niziurski ukrywając się w nieistniejącym dziś dworze w Jeleńcu. Dwór ten otaczała bezkresna puszcza...

Zdaje mi się, że nazwa Jeleniec i ordynat Jeleński czy Jeleniecki pojawia się w "Awanturach kosmicznych" ("także "Awaramisy, czyli klejnoty śmierci").
Ostatnio zmieniony przez Z24 2021-03-29, 22:59, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-04-01, 22:28:12   

Marzec zakończyłem dwoma wyśmienitymi lekturami: wspomnianym już “Siódmym wtajemniczeniem” Niziurskiego, oraz książką jednego z moich absolutnych ulubieńców, Austriaka Stefana Zweiga.

Jest to pierwsze wydanie z 1929 r., jedna z moich cenniejszych książek, choć zapewne tylko subiektywnie. Wśród dość licznych biografii autorstwa Zweiga ta moim zdaniem jest najdoskonalsza. Z typową dla jego stylu analityczną wnikliwością bada życie i duszę tego niezwykłego człowieka, który zdradził siedmiu swoich panów, w tym Napoleona i Robespierre’a, a mimo to niczym kot zawsze spadał na cztery łapy, ratując swoją wysoką pozycję, o łepetynie już nie wspominając. Choć siły twórcze Zweiga nigdy nie opuściły, tu jednak widzimy go w szczytowej formie. :579:

A kwiecień zaczyna się też niezgorzej. Sięgnąłem po książkę pt. “The daily stoic

366 medytacji o sztuce życia, i choć nie oczekiwałem po niej zbyt wiele jestem nią mile zaskoczony. Jest naprawdę bardzo dobra, cytaty są starannie dobrane, a komentarze autora jak najbardziej inteligentne. :)

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-04-06, 00:38:19   

Zakończyłem inspirującą książkę “The daily stoic” i zacząłem czytać “The Adventures of Elizabeth in Rugen“. To już trzecia książka tej autorki, po którą sięgam.

Pomnik Elizabeth von Arnim w Buku.

Ostatnio zmieniony przez John Dee 2021-04-06, 07:09, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2021-04-06, 09:31:30   

John Dee napisał/a:
Pomnik Elizabeth von Arnim w Buku.

Na początku pomyślałem że chodzi o Buk niedaleko Poznania, ale jak poszukałem w Wikipedii chodzi o ten koło Szczecina. A już myślałem, że jakiś ciekawy wielkopolski wątek historyczny mnie ominął...
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2021-04-06, 10:58:06   

Pamiętam, że MarcinB wrzucał kiedyś zdjęcia jej pomnika.
I jak książka? Ma coś z klimatu "Zaczrowanego kwietnia"? :)

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2021-04-06, 11:14:07   

Kynokephalos napisał/a:

Anglosasi mieli bardziej romantyczne skojarzenia, nazywając te urządzenia Screaming lub Moaning Mimi/Minnie. Coś w tym jest.

No to zagadka - z jakiej książki to fragment? Usunąłem pojawiające się tu nazwisko jednego z bohaterów [...] i zostawiam po angielsku, ale i tak jest chyba zbyt łatwa ;)

"He squinted again at the guns, forehead lined in puzzlement. "That first one's a mortar, I reckon. But what in the universe that other weird looking contraption can be--"
"Also a mortar," [...] explained. "A five-barrelled job, and very nasty. The Nebelwerfer or Moanin' Minnie. Howls like all the lost souls in hell. Guaranteed to turn the knees to jelly, especially after nightfall".

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: 2021-04-06, 21:24:47   

Szara Sowa napisał/a:
Na początku pomyślałem że chodzi o Buk niedaleko Poznania, ale jak poszukałem w Wikipedii chodzi o ten koło Szczecina. A już myślałem, że jakiś ciekawy wielkopolski wątek historyczny mnie ominął...
Ten inny Buk jednak też jest bardzo ciekawy, historycznie. Obok Elżbiety przebywał tam również dość długo światowej sławy pisarz angielski E. M. Forster, a także - wnuk Goethego! To miejsce bez wątpienia ma genius loci. :579:

Berta von S. napisał/a:
Za wcześnie na tego rodzaju porównania. ;-)

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2021-04-09, 17:38:29   

John Dee napisał/a:

Berta von S. napisał/a:
Za wcześnie na tego rodzaju porównania. ;-)

Po kilku stronach się można z reguły zorientować. :027:

-----

A ja po Jeżycjadzie wróciłam do początkowego planu...

Berta von S. napisał/a:

a potem będzie kupiony wczoraj kryminał „Kto zabił kopciuszka?”

I jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, bo całkiem dobrze się czytało. A przede wszystkim -to jest w stylu Chmielewskiej! Napiszę potem więcej w jej wątku.
:564:
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2021-04-09, 17:40, w całości zmieniany 1 raz  

Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: Wczoraj 20:42:26   

A ja czytam "Skiroławki". Po raz pierwszy, natomiast z pewnością nie ostatni. Absolutny brak czasu sprawia, że trochę mi się to ślimaczy, ale mogę śmiało stwierdzić, że lepszej książki Nienackiego nie czytałem.

Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.

John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus

Wysłany: Wczoraj 21:02:41   

Berta von S. napisał/a:
Ma.

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: Wczoraj 23:01:17   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ma.

To czekam na recenzję. Choć pewnie mała szansa, żeby w Polsce ta książka była do kupienia. :/

Seth_22 napisał/a:
A ja czytam "Skiroławki". Po raz pierwszy, natomiast z pewnością nie ostatni. Absolutny brak czasu sprawia, że trochę mi się to ślimaczy, ale mogę śmiało stwierdzić, że lepszej książki Nienackiego nie czytałem.

A czytałeś "Wielki las"?
Bo mi się bardziej podoba od Skiroławek. :)

Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: Dzisiaj 0:18:40   

Berto, czytałem, ale było to tak dawno temu, że takie porównanie byłoby nieuczciwe. Wtedy mnie ta książka nie wciągnęła. Męczyłem się z nią okrutnie.

Byłem jednak dużo młodszy, może pora dać jej drugą szansę?

Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 Dzisiaj 0:18, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: Dzisiaj 11:11:27   

Seth_22 napisał/a:
Berto, czytałem, ale było to tak dawno temu, że takie porównanie byłoby nieuczciwe. Wtedy mnie ta książka nie wciągnęła. Męczyłem się z nią okrutnie.

Byłem jednak dużo młodszy, może pora dać jej drugą szansę?

Pora najwyższa. ;-)

Mnie też "Wielki Las" zmęczył, jak go czytałam w liceum, a po latach zupełnie inaczej tę książkę odebrałam.

Odpowiedz do tematu