PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2016-09-29, 10:27
Piotr Łopuszański "Pan Samochodzik i jego autor"
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2018-12-11, 10:55:22   

Nietajenko napisał/a:
Że posłużę się takim przykładem: jeśliby pisarz kiedykolwiek był nocą w lesie nie napisałby bzdur o biegu w nim bez jakiegokolwiek źródła światła i o polankach wielkości 2 x 2 m.

Nie judź... :027:

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-12-11, 11:12:51   

Berta von S. napisał/a:
Nietajenko napisał/a:
Że posłużę się takim przykładem: jeśliby pisarz kiedykolwiek był nocą w lesie nie napisałby bzdur o biegu w nim bez jakiegokolwiek źródła światła i o polankach wielkości 2 x 2 m.

Nie judź... :027:

:D Nietajenko, w którym miejscu to jest?

Carlos KKC 
Słyszał o Samochodziku
Carlos KKC

Wysłany: 2018-12-11, 13:48:32   

Ja myślę, że Nienacki podchodził do swojej pracy bardzo profesjonalnie jak na ówczesne czasy. Sam dochodził do tego, co teraz zawierają wszystkie podręczniki i szkolenia z zakresu pisania bestsellerów. W wywiadzie radiowym mówił o tym jak odwalił wielką robotę, przeanalizował światowe bestsellery literatury młodzieżowej i na tej podstawie stworzył niezwykle popularną serię Pana Samochodzika.
Każdy element jego książek był dopracowany - narracja, fabuła, bohaterowie, konflikt fabularny, antagoniści, rekwizyty itp. itd.....
To do czego doszedł i co zawarł w swoich książkach to obecnie są podręcznikowe aspekty dobrej literatury, której głównym zadaniem jest znalezienie się na liście bestsellerów i generowanie wysokich przychodów.

Aldona 
Maniak Samochodzika
Aldona

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2018-12-11, 14:03:07   

Z24 napisał/a:
w którym miejscu to jest?

A ta polanka to nieopodal Będzina :)

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2018-12-12, 09:18:06   

Carlos KKC napisał/a:
W wywiadzie radiowym mówił o tym jak odwalił wielką robotę, przeanalizował światowe bestsellery literatury młodzieżowej i na tej podstawie stworzył niezwykle popularną serię Pana Samochodzika.
Każdy element jego książek był dopracowany - narracja, fabuła, bohaterowie, konflikt fabularny, antagoniści, rekwizyty itp. itd.....
.

Czyli jak zwykle to co gadał Nienacki trzeba traktować z przymrużeniem oka - bo gdyby zrobił tak jak powiedział to w "Samochodzikach" nie byłoby tylu błędów i niekonsekwencji.

Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2018-12-12, 18:11:38   

Tylu błędów i niekonsekwencji? Bardzo jestem ciekaw czy jakikolwiek autor wyszedłby obronną rękę z tak drobiazgowej analizy akapitów, zdań i przecinków jaką mają w zwyczaju przeprowadzać tutejsi badacze (bez złośliwości).

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2018-12-13, 00:27:18   

Kustosz napisał/a:
Tylu błędów i niekonsekwencji? Bardzo jestem ciekaw czy jakikolwiek autor wyszedłby obronną rękę z tak drobiazgowej analizy akapitów, zdań i przecinków jaką mają w zwyczaju przeprowadzać tutejsi badacze (bez złośliwości).

:564:

Tak jest.
Szczególnie, że musiał pracować szybko, bo żył tylko z tego co napisał, a nadto ze względu na miejsce zamieszkania miał utrudniony research.

Diabeł Kuwaasa 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2020-04-11, 00:25:35   

Przeczytałem a częściowo przejrzałem książkę Piotra Łopuszańskiego, z którą mam zresztą miłe wspomnienie z pobytu w sanatorium w Kołobrzegu w 2010 w maju, gdy chodziłem na kołobrzeskie Stare Miasto do jednej księgarni, gdzie grzebałem w regionalnych wydawnictwach. Wówczas przy okazji dorwałem z półki książkę Łopuszańskiego i czytałem ją na wyrywki w kilku turach. Całej wówczas nie przeczytałem ale sporą część biograficzną i kilka rozdziałów.

Teraz powrót po latach. I taka refleksja, że Łopuszański znany już z kilku innych biografii napisał książkę mniej biograficzną a bardziej o twórczości okołosamochodzikowej. Autor sam pisze w niej, że pisał ją długo, a właściwie gdzieś tam się zbierał materiał na nią z tyłu regału. I tak chyba jest z tego typu książkami, że one się nie piszą tylko zbierają jakąś bazą materiałów, który później jest redagowany. I tak myślę, że pierwotnie miała to być bardziej rasowa biografia, ale Nienacki okazał się trudny do ugryzienia i wyszła taka dziwna książka-kompendium. Książka ta ma dobre i złe strony, a przede wszystkim została wydana pospiesznie z dużą ilością błędów, co jest o tyle zabawne, że autor sam się bawi w ich wyszukiwanie i wypomina Nienackiemu (i nie tylko jemu) w długich spisach. Kompendium ma ciekawą część biograficzną, a także biograficzny rys książkowego Tomasza. Ciekawa też jest próba uporządkowania chronologii książek i ich rzeczywistego czasu akcji.

Rzadko wchodzę na tutejsze forum (zaraza mnie skusiła na powrót do samochodzików-lekka lektura wskazana), i nie wiem jakie są uwagi na temat chronologii samochodzikowej. Jest to o tyle ciekawe, że uruchamia wyobraźnię na temat ewentualnych retrokontynuacji powsadzanych w wolne "okienka".

Ciekawy jest tekst wstępny omawiający fenomen literatury dziecięcej i młodzieżowej w PRLu z najlepszą jej fazą w latach 60tych i świetnie szkicuje jej zmierzch pod koniec lat 70tych. To jest ciekawe, że nie tylko Nienacki miał wówczas kryzys twórczy. Zgadzam się też z autorem gdy pisze, że PSiTT jest ostatnim samochodzikiem, w którym widać, że jeszcze Nienackiemu pisanie sprawiało radość i unikał schematyzmu. To też "samochodzik" "na serio" pozbawiony tego popkulturowego postmodernizmu "Złotej Rękawicy", nawet jeśli przyznaję że i ta część ma swoje walory.

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2020-04-11, 01:34:17   

Diabeł Kuwaasa napisał/a:
Autor sam pisze w niej, że pisał ją długo, a właściwie gdzieś tam się zbierał materiał na nią z tyłu regału. I tak chyba jest z tego typu książkami, że one się nie piszą tylko zbierają jakąś bazą materiałów, który później jest redagowany.

Materiał głównie "się zbierał" na stronie ./redir/nienacki.art.pl/, z której pochodzi większość informacji zawartych w tej książce.

Zgadzam się też z autorem gdy pisze, że PSiTT jest ostatnim samochodzikiem, w którym widać, że jeszcze Nienackiemu pisanie sprawiało radość i unikał schematyzmu. To też "samochodzik" "na serio" pozbawiony tego popkulturowego postmodernizmu "Złotej Rękawicy", nawet jeśli przyznaję że i ta część ma swoje walory.

Ale przecież np. w Winnetou nie ma żadnego schematyzmu. Książka się może podobać albo nie podobać, ale na pewno jest zupełnie inna od poprzednich części cyklu. I wydaje mi się, że Nienacki naprawdę z przyjemnością opisywał w niej okolicę, którą pokochał.

P.S. Były bardzo szczegółowe analizy czasu powieści, tylko teraz nie pamiętam, gdzie są. Rozejrzę się przy okazji.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-04-11, 01:52:10   

Berta von S. napisał/a:
Ale przecież np. w Winnetou nie ma żadnego schematyzmu. Książka się może podobać albo nie podobać, ale na pewno jest zupełnie inna od poprzednich części cyklu. I wydaje mi się, że Nienacki naprawdę z przyjemnością opisywał w niej okolicę, którą pokochał.

:564:

Tak jest.

zadko wchodzę na tutejsze forum (zaraza mnie skusiła na powrót do samochodzików-lekka lektura wskazana), i nie wiem jakie są uwagi na temat chronologii samochodzikowej. Jest to o tyle ciekawe, że uruchamia wyobraźnię na temat ewentualnych retrokontynuacji powsadzanych w wolne "okienka".

Tu masz temat o przygodach PS znanych tylko ze wzmianek:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=408991#408991

A o czasie akcji poszczególnych powieści znajdziesz wzmianki w wątkach poświęconych poszczególnym tomom.

Tu, na przykład masz mój kawałek o Wyspie Złoczyńców (swoje pamiętam najlepiej ;-) ) :

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=258899#258899
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-04-11, 01:55, w całości zmieniany 1 raz  

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-04-11, 15:56:38   

Berta von S. napisał/a:

Ale przecież np. w Winnetou nie ma żadnego schematyzmu.

Oj, jest. Tylko nie samchodzikowy, a schematyzm książek Karola Maya - scena godzenia żeglarzy i motorowodniaków po akacji przecięcia cum jest jak żywcem skopiowana z Maya - u niego po kilka razy w jednej książce dochodziło do sytuacji kiedy zdolności dyplomatyczne Old Shatterhanda połączone ze znajomością psychologii i umiejętnem zastraszeniem wrogich Indian rozwiązywały problem.

I to nie zarzut z mojej strony - taką konwencję tym razem wymyślił sobie Nienacki. Konwencję schematów z książek Maya.

Diabeł Kuwaasa 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2020-04-11, 21:48:30   

Tak. Czytałem o tych uwagach na temat kopiowania informacji z forum o Nienackim. Z tym że ja przed 2012 nie znałem żadnych internetowych źródeł bo ich po prostu nie szukałem wówczas a pojawienie się książki Łopuszańskiego odświeżyło u mnie temat książek Nienackiego.

Co do Pana Samochodzika i Winetou, to może nie o schematyzm tutaj chodzi, co o właśnie zabawę w pastisz powieści o Indianach.

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-04-12, 00:58:24   

Łopuszański jest słaby i niewiarygodny. Im częściej do niego zaglądam, tym bardziej się utwierdzam w tym przeświadczeniu.
Ale ubrany w bryczesy (niczym Krwawa Mary w jego leksykonie) wygląda zapewne ponętnie, ma bowiem szeroką pupę i zgrabne nogi.

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2020-04-12, 01:00:29   

bans napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

Ale przecież np. w Winnetou nie ma żadnego schematyzmu.

Oj, jest. Tylko nie samchodzikowy, a schematyzm książek Karola Maya (....)

I to nie zarzut z mojej strony - taką konwencję tym razem wymyślił sobie Nienacki. Konwencję schematów z książek Maya.

Jasna sprawa. Ale Łopuszańskiemu chodziło chyba raczej o rutyniarstwo i powielanie schematów z poprzednich tomów. A o ile Nienacki non stop powielał w swoim cyklu te same schematy, to akurat w Winnetou w dużym stopniu od nich odszedł.

(chyba, że źle zrozumiałam twierdzenie Łopuszńskiego. Nie mam teraz jak sprawdzić)

Co do Pana Samochodzika i Winetou, to może nie o schematyzm tutaj chodzi, co o właśnie zabawę w pastisz powieści o Indianach.

I nie masz czytając wrażenia, że ta zabawa go bawiła, czyli "pisanie sprawiało radość"?

Antracyt 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2021-03-30, 16:37:52   

Ajjjjj....

Dziś w popłochu odbierając zamówione książki w bibliotece zobaczyłem informację, że od jutra do 9 kwietnia zamknięte.

W pośpiechu chwyciłem właśnie tę książkę, a tu takie rzeczy o niej piszecie.

Trzeba przeczytać i mieć własne zdanie...

e-skarbonka WOŚP

www.polandonbike.pl

Odpowiedz do tematu