PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Miejsca związane z Templariuszami
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2016-04-25, 22:18:33   

Z24 napisał/a:
Nie wiem kiedy uruchomiono ośrodek dziennikarzy w Posejnelach (czy w Posejnelu? ;-) ), ale ZN zapewne go odwiedzał. Po drodze oglądał przekształcone już Kuwasy...

Teraz już wiemy na pewno, że odwiedzał. :)

Znalazłam na stronie ośrodka informację o jego powstaniu:
Pod koniec lat 50 grupa dziennikarzy białostockich odkryła zakątek odpoczynku , na skraju Puszczy Augustowskiej. Kilka lat później zainteresował się tym związek radia. Budowę zaczęto na początku lat 60. Ośrodek był bardzo prymitywny, nie było nawet toalet. Mieliśmy prąd a w późniejszych latach ciepłą wodę i umywalki. Dopiero w latach 90 w domkach zbudowano toalety. Ośrodek ten był otwarty tylko dla wszystkich pracowników administracyjnych jaki i publicznych, nie wpuszczano ludzi spoza branży.

Popatrzmy teraz na zdjęcie ze zbiorów ZN.
Płaski dach. Taras jeszcze niezadaszony. Ale wyraźnie widać, że to ten sam budynek – położenie na cyplu, charakterystyczny układ okien (z lewej dwa wąskie, z prawej trzy szersze), z boku dodatkowe drzwi do wypożyczalni sprzętu wodnego i uskok ściany w miejscu, gdzie kończy się taras.

Lata 70. na pocztówce. Fatalna fotka z jakiejś aukcji, ale widać, że kawiarni ma już podniesiony/skośny dach i zadaszony taras. No i nastrój znacznie weselszy. ;-)

http://archiwum.allegro.pl/oferta/sejny-augustow-giby-posejnele-mapka-i5115894378.html

W wyraźniejszej opcji znaleźć można tylko fragment ze stojącą nieco dalej od brzegu stołówką.

http://zurlopu.blox.pl/ta.../Posejnele.html

A tutaj obecne czasy. Zdjęcie malutkie, ale za to prawie identyczne ujęcie jak na zdjęciu ZN. Z prawej strony ostało się tylko jedno drzewko, drugie pewnie ścięto przy obmurowywaniu dolnego poziomu „tarasu”

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSOyD571vkZfNg91zrDw4ATJKYpScmXU9iVmqHGS_dZa6zExg-SFQ

I na koniec moje sprzed 2. Tym razem trochę inne ujęcie, ale za to wyraźniej widać szczegóły).

Jak widać budynek się nieco zmienił, ale podobieństwo cały czas jest. :)
Ciekawe z którego roku pochodzi zdjęcie Nienackiego. Obstawiam początki funkcjonowania ośrodka, bo ośrodek wygląda na słabo zagospodarowany. No i pytanie, kiedy zadaszono taras?

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2016-04-25, 22:33:28   

Już od pierwszej lektury PSiT uwielbiałem ten akapit zaczynający się od słów "Raptem - przez ogromne okna klubowej sali..." :)
Zawsze wyobrażałem sobie tę salę większą, ale ta też ujdzie :) .

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2016-04-25, 22:42:27   

Pięknie tego dowiodłaś, Berto, szacun! :564:

M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2016-04-26, 08:54:25   

Berta von S. napisał/a:
No i pytanie, kiedy zadaszono taras?

Idąc na łatwiznę można zapytać właścicieli... ;-)
Jeżeli pocztówka to lata 70-te to ja obstawiam 65-68 rok...

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2016-04-26, 17:06:37   

Niezła nastąpiła metamormoza tego baraczka!
Niezłe śledztwo! :564:
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2016-04-26, 21:01:25   

M.Gośka napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
No i pytanie, kiedy zadaszono taras?

Idąc na łatwiznę można zapytać właścicieli... ;-)
Jeżeli pocztówka to lata 70-te to ja obstawiam 65-68 rok...

Pytałam kierowniczkę ośrodka, ale nie wiedziała. :/

Przy pocztówce było napisane "około 1975 roku". To dość ogólnikowe, ale pytałam starszą siostrę i potwierdza, że taras był zadaszony podczas naszego pobytu (chyba 1975 albo 1976).

Jeśli Peterowi się dobrze wydaje...
Peter napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
A nie pamiętasz może, czy w 1966 ten taras był już zadaszony, czy jeszcze odkryty?

Za bardzo nie pamiętam, ale wydaje mi się, że zadaszenia nie było a były jakieś takie parasole czy też markizy.

...to w 1966 jeszcze dachu nie było. Więc nam się skraca niewiadoma do 10 lat. :)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2016-07-27, 08:18:55   

Dla miłośników Templariuszy:

Dobiegają końca tegoroczne prace remontowe w kościele chwarszczańskim – dawnej kaplicy zakonnej templariuszy. Prace prowadzono w oparciu o dofinansowanie ze środków ministerstwa, które w obecnym roku zostały okrojone.
Wewnątrz wykonano konserwację malowidła świętego na ścianie północnej w części zachodniej kościoła. Trwają prace wykończeniowe przy tynkach poniżej pasa malowideł.
Na zewnątrz przywrócono pierwotny wygląd gotyckiego otworu okiennego najbliższego wieży południowej. Trwa czyszczenie, naprawa i konserwacja lica ceglanej ściany zewnętrznej wybudowanej w typowym dla średniowiecza wątku układania cegieł tzw. wendyjskim. Wymieniono już „daszek” (na zbliżony do pierwotnego) na jednej z przypór spełniających ważną funkcję konstrukcyjną w kościołach wznoszonych w stylu gotyckim. Konserwatorzy wymieniają pojedyncze rozpadające się cegły pochodzące przede wszystkim z naprawy XIX-wiecznej na wypalone obecnie cegły odpowiadające formą, rozmiarem i kolorystyką materiałowi z XIII wieku. Następnie lico cegieł jest skrobane w celu uzyskania faktury zbliżonej do średniowiecznej i zabezpieczane. Ostatnim etapem jest uzupełnianie wapienno-piaskowych fug między cegłami. Prace potrwają jeszcze około tygodnia.
Przyszłoroczny plan remontu obejmuje znacznie szerszy zakres m.in. dokończenie konserwacji malowideł, dokończenie remontu zewnętrznej części ściany południowej z otwarciem drzwi na dziedziniec, przywrócenie witraży i otwarcie dużego okna zachodniego. Wszystko jest uzależnione od wysokości dofinansowania.

./redir/www.facebook.com/chwarszczany/

Chwarszczany.jpg
Plik ściągnięto 201 raz(y) 132,21 KB

Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2016-07-27, 08:19, w całości zmieniany 1 raz  

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2018-08-24, 18:29:32   

Temple, siedziba główna templariuszy w Paryżu, posłużyła mi. jako więzienie dla Ludwika XVI, Marii Antoniny i ich dwojga dzieci. Twierdzę kazał zburzyć Napoleon w roku 1808 roku, bo stała się miejscem pielgrzymek dla rojalistów.

Tak ją pokazano w doskonałym filmie “Rewolucja Francuska” z 1989 roku

w którym rolę Robespierre’a wyśmienicie odegrał Andrzej Seweryn.

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2019-04-21, 00:10:33   

Korzystając ze świątecznego pobytu na Suwalszczyźnie połaziłam trochę po południowym brzegu jeziora Pomorze i sprawdziłam drogę, która biegnie mniej więcej równolegle do asfaltówki (tylko bliżej jeziora), bo dręczyła mnie od ostatniego pobytu w Gibach koncepcja, że może właśnie tamtędy jechał Tomasz do Miłkokuku.

Na zlocie próbowaliśmy to sprawdzić, ale zmierzch już zapadł, no i wyskoczył na nas łoś… ;-)

Przeszłam tę drogę od sprawdzonego wcześniej fragmentu do samego końca. Niestety nie dało się tam znaleźć nic, co by w przekonującym stopniu przypominało koryto strumienia. W lesie jest wiele jarów biegnących w stronę jeziora, ale nie przecinają tej drogi. Tak więc teoria upadła.

Dla pewności jeszcze raz na spokojnie obejrzałam też z lidarową mapą pobocza asfaltówki, którą sprawdzaliśmy dwa lata temu, ale tylko wycinkowo, bo późno było i nieco padało. Wynik niestety podobny. :(
------------
Przy okazji zajrzałam do domku nauczyciela i zauważyłam tam jakieś niepokojące zmiany, bo usunięto rumowisko po spalonych zabudowaniach obok i wycięto chaszcze.. Wygląda jakby ktoś szykował działkę to do sprzedaży, co pewnie będzie się wiązać z wyburzeniem domku, który jest raczej nie do odratowania. Zresztą w sąsiedztwie już się pojawił jeden nowy budynek… :027:

Jest tam za to nadal na szybie nasza naklejka! :) W dodatku w świetnym stanie. Podobnie jak na tablicy. Nie było tylko naklejki na tablicy z nazwą miejscowości przy drodze od strony Gib, więc uzupełniłam brak.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-04-21, 09:21:27   

Berta von S. napisał/a:
Dla pewności jeszcze raz na spokojnie obejrzałam też z lidarową mapą pobocza asfaltówki, którą sprawdzaliśmy dwa lata temu, ale tylko wycinkowo, bo późno było i nieco padało. Wynik niestety podobny. :(

No ale innych alternatyw brak, więc tylko to błotko jest po prostu tworem wyobraźni, ale reszta ok (np. las, odległości).

Berta von S. napisał/a:
Nie było tylko naklejki na tablicy z nazwą miejscowości przy drodze od strony Gib, więc uzupełniłam brak.

Brawo! :564:
Już chyba w 2014 r. ją tam naklejałem.

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-04-21, 09:22, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2019-04-21, 23:10:53   

Szara Sowa napisał/a:
ale reszta ok (np. las, odległości).

No skąd - odległości się kompletnie nie zgadzają. O ile dobrze pamiętam, zdaniem Nienackiego od początku leśnej drogi z Gib do Miłkokuku/Wiłkokuku jest 10km. Podczas gdy w rzeczywistości jest około 5.

A od strumienia, w którym ugrzązł wóz Petersenów, harcerze mieli do przejścia jeszcze 4km. Gdyby to traktować serio, to strumień by musiał być zaraz na początku lasu.

Nie czepiam się, bo Nienacki pewnie podawał te odległości na oko, albo specjalnie trochę dołożył, żeby zaakcentować wielkość lasu. Ale trudno mówić, że wszystko się zgadza. :)

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2019-04-22, 23:48:15   

W drodze powrotnej oczywiście zajrzałam o Koziego Rynku i tym razem… zero gzów i komarów!

Niby dobrze, bo można było na spokojnie wszystko obejrzeć. Ale z oganiającymi się od insektów zlotowiczami jakoś bardziej to miejsce pasowało do klimatu powieści. :D

Na koniec jeszcze zahaczyłam o Kuwasy, które Tomasz pokazał harcerzom w drodze na Suwalszczyznę. Opiszę to na spokojnie w najbliższych dniach i wrzucę foty. Niestety dominuje mocno przetworzony krajobraz. :/ Choć są ponoć plany częściowej "renaturalizacji".

qba451 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2020-02-22, 13:58:12   

Na stronie ośrodka można znalezć taki oto ciekawy wpis promujący ośrodek:

Sam ośrodek również pojawia się zaskakująco często w polskiej kulturze i sztuce. Wystarczy wspomnieć, że akcja najsłynniejszej powieści Zbigniewa Nienackiego (także był gościem ośrodka) „Pan Samochodzik i templariusze” niemalże w połowie toczy się w ośrodku i jego okolicach. W czasach współczesnych nasz ośrodek jest jednym z bohaterów filmu Piotra Trzaskalskiego „Mój rower”.

Gdybym nie czytał pomyślałbym,że się tam zakwaterował,aż do czasu wyjazdu do Malborka :D

Właśnie przerobiłem cześć PS i Templariuszy i już wiem,ze postaram się w tym roku odwiedzić okolice ośrodka :p

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2020-02-22, 14:34:23   

qba451 napisał/a:
Właśnie przerobiłem cześć PS i Templariuszy i już wiem,ze postaram się w tym roku odwiedzić okolice ośrodka

To nie zapomnij o tym konkursie:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=427528#427528

A bardzo pomocna przy odkrywaniu miejsc samochodzikowych na Suwalszczyźnie mogą być kesze, w tym nasza ścieżka keszerską:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911
:)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2020-09-18, 12:50:52   

Złoty Graal w Polsce? Niezwykłe odkrycie archeologów

Archeolodzy odkryli tajemniczą kryptę pod kaplicą w kościele św. Stanisława Kostki w Chwarszczanach w zachodniej Polsce, donosi CNN. Może to być trop w poszukiwaniach Świętego Graala - kaplica jest miejscem spoczynku kilku templariuszy.

./redir/www.onet.pl/kultu...weys87,681c1dfa

Do podobnych odkryć doszło także w pobliski Myśliborzu i sąsiedniej Rurce.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-09-18, 18:40:12   

Szara Sowa napisał/a:

Archeolodzy odkryli tajemniczą kryptę pod kaplicą w kościele św. Stanisława Kostki w Chwarszczanach w zachodniej Polsce, donosi CNN. Może to być trop w poszukiwaniach Świętego Graala - kaplica jest miejscem spoczynku kilku templariuszy.

Gdy czytałem tę wiadomość, nie wiedzieć czemu przypomniała mi się scena z "Monty Pythona i św. Graala", kiedy to rycerze dobijający się do zamku św Graala zostają oblani łajnem...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-09-18, 18:42, w całości zmieniany 1 raz  

Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-09-18, 20:04:59   

Szara Sowa napisał/a:

Ja myślę, że spoczywa tam nie tylko Graal, ale i skarby templariuszy, bursztynowa komnata i reszta "zaginionych" w mrokach dziejów artefaktów :)

Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2021-02-03, 22:19:01   

Odcinek trzeci francuskiego serialu “Lupin”. Arsen porywa inspektora policji, bo ma z nim stare porachunki. Porwanie ma miejsce w jednym z paryskich ratuszów dzielnicowych. Policja szuka ich po całym mieście, lecz ostatecznie okazuje się, że porywacz i jego ofiara tego budynku nigdy nie opuścili. Policja pędzi więc z powrotem, podczas gdy Arsen spacerowym krokiem opuszcza ratusz.

Te sceny kręcono w ratuszu 3. dzielnicy - zauważyłem to, bo byłem tam podczas mojej ostatniej wizyty w Paryżu, przeszło rok temu.

A dlaczego odwiedziłem to właśnie miejsce? Bo tam znajdowała się paryska siedziba templariuszy, Le Temple. Twierdza pokrywała powierzchnię między ratuszem a parkiem Square du Temple, w tym dokładnie miejscu. Jej kontury były nawet kiedyś zaznaczone na jezdni; teraz leży tam świeży asfalt i widać jeszcze ich nie odnowiono.

Ciekawy zbieg okoliczności, bo zarówno templariusze, jak i Arsen Lupin odegrali pewną rolę w twórczości Mistrza.

Odpowiedz do tematu