PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Pierwowzory miejsca akcji i elementów krajobrazu
Autor Wiadomość
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2021-01-17, 12:59:41   

Siemiany. Zdjęcie z epoki.

./redir/warminsko-mazurskie.fotopolska.eu/1595074,foto.html?galeria_zdjec&m=38956&source=/nowe_zdjecia/m37495,Ilawa.html

Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2021-01-17, 23:01:10   

Fajny klimacik. :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-01-18, 23:46:54   

Seth_22 napisał/a:
Siemiany. Zdjęcie z epoki.

./redir/warminsko-mazurskie.fotopolska.eu/1595074,foto.html?galeria_zdjec&m=38956&source=/nowe_zdjecia/m37495,Ilawa.html

Bardzo mi się podoba ten nieforemny namiot na pierwszym planie; pamiętam całe pola namiotowe w tym rodzaju. Tam się pakowała cała rodzina i były to raczej namioty, że tak powiem, "stacjonarne" to znaczy, że cały urlop, wczasy itd. spędzało się w jednym miejscu.
Natomiast fiacik ma jakąś dziwną rejestrację: normalnie litery były na początku. Może zgubił tablicę i nabazgrał na spoilerze, ale tak czy owak litery powinny być na początku.

Bóbr Mniejszy 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2021-01-19, 01:59:52   

Z24 napisał/a:

Natomiast fiacik ma jakąś dziwną rejestrację: normalnie litery były na początku. Może zgubił tablicę i nabazgrał na spoilerze, ale tak czy owak litery powinny być na początku.

Piękny egzemplarz modelu '73 :okulary: Bardzo możliwe, że nowiutki, wtedy wiedzielibyśmy, w którym roku zrobiono zdjęcie.
Jak się okazuje (i o ile wierzyć Wikipedii), to z tymi literami bywało różnie. Pod poniższym adresem, w dziale 1956-1976 jest wykaz dla wszystkich województw wraz z przedziałem cyfrowym. Fiat na zdjęciu ma rejestrację z Katowic-miasta i akurat tam litery umieszczało się na końcu :D
./redir/pl.m.wikipedia.org/wiki/Historyczne_tablice_rejestracyjne_w_Polsce

"Szanowny Panie! Zawierając znajomość z Panem, nie przypuszczałem, iż jest Pan alkoholikiem i nudystą."
E. Niziurski, "Klub włóczykijów"

Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci

Wysłany: 2021-01-19, 07:49:28   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Fiat na zdjęciu ma rejestrację z Katowic-miasta i akurat tam litery umieszczało się na końcu

Tak jest. W województwie krakowskim było podobnie, literowe oznaczenie umieszczano na końcu. W ogóle okres 1956 - 1976 był wiekiem ciemnym dla polskich tablic rejestracyjnych. Ogólnie panował wzorniczy burdel, tablice produkowano w spółdzielniach rzemieślniczych bez ładu i składu i z różnego sortymentu. A co do fiacika ze zdjęcia to rzeczywiście był zarejestrowany w Katowicach. A skąd w oznaczeniu literka "S"? Ano stąd, że jeszcze w 1956 roku miasto to nosiło nazwę Stalinogród i było stolicą województwa stalinogrodzkiego.

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2021-01-19, 08:51:41   

Z24 napisał/a:

Niekoniecznie, pierwszy samochód moich rodziców miał rejestracje 6015WW.
Kolejny parę lat później miał już litery na początku, ale już nie pamiętam numeru.

(swoją drogą, meandry pamięci, rejestracji swojego obecnego też nie pamiętam, a pamiętam numer pierwszej fury rodziców... heh)

"Stacjonarne" wczasy pod namiotem też pamiętam. Rozłożenie namiotu, nadmuchanie materacy, powieszenie "półeczek", rozłożenie krzesełek i stolików zajmowało dobrą godzinę/dwie.

Jeśli chodzi o namioty, to takie nazwy jak "Hel" i "Krym" pewnie coś niektórym powiedzą.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch
Ostatnio zmieniony przez irycki 2021-01-19, 08:54, w całości zmieniany 1 raz  

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2021-01-19, 08:58:19   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
akurat tam litery umieszczało się na końcu :D

W Katowicach, tak jak wszędzie w Polsce, numery rejestracyjne początkowo składały się z dwóch liter a po nich czterech cyfr, zaś później - w związku z wyczerpywaniem się dostępnych kombinacji - dopuszczono porządek odwrotny.

Bóbr Mniejszy napisał/a:
o ile wierzyć Wikipedii (...) Fiat na zdjęciu ma rejestrację z Katowic-miasta i akurat tam litery umieszczało się na końcu :D

Tak rzeczywiście wynikałoby z tego źródła.
Ale hobbystyczna strona ./redir/www.tablicerejestracyjne.pl/polska/1956 podaje, że Katowicom przydzielono tylko zakres od 00·01·SO do 20·00·SO, natomiast numery począwszy od 20·01·SO w górę należały do Świętochłowic. Więc może stamtąd przybyła ta sympatyczna grupka?

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2021-01-19, 10:32:51   

irycki napisał/a:

"Stacjonarne" wczasy pod namiotem też pamiętam. Rozłożenie namiotu, nadmuchanie materacy, powieszenie "półeczek", rozłożenie krzesełek i stolików zajmowało dobrą godzinę/dwie.

Jeśli chodzi o namioty, to takie nazwy jak "Hel" i "Krym" pewnie coś niektórym powiedzą.

Mi ze "stacjonarnymi wczasami pod namiotem" głównie się kojarzy nazwa Twojego miasta, czyli Legionowo. :)

Siostra i szwagier mieli coś takiego: ./redir/thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x901c/21/60/83/namiot-34-osobowy-legionowo-krakow-363870252.jpg

Ale widywało się też większe wypasy tej firmy, np:
./redir/i.imged.pl/namiot-legionowo-maluch-4-namiot-legionowo-maluch-4-6-6.jpg

Bóbr Mniejszy 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2021-01-19, 15:47:53   

irycki napisał/a:

(swoją drogą, meandry pamięci, rejestracji swojego obecnego też nie pamiętam, a pamiętam numer pierwszej fury rodziców... heh)

Mam tak samo: rodziców i dziadków :D

Nietajenko napisał/a:
A skąd w oznaczeniu literka "S"? Ano stąd, że jeszcze w 1956 roku miasto to nosiło nazwę Stalinogród i było stolicą województwa stalinogrodzkiego.

Pamiętna scena z "Alternatywy 4", gdy Balcerek zamienił się z kolegą numerami chałup:
- Tak samo ci z Katowic przenieśli się do Stalinogrodu!
- I z powrotem! :D

"Szanowny Panie! Zawierając znajomość z Panem, nie przypuszczałem, iż jest Pan alkoholikiem i nudystą."
E. Niziurski, "Klub włóczykijów"

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2021-01-19, 18:06:37   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
irycki napisał/a:

Mam tak samo

Przyłączam się! :)
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-01-19, 19:28:29   

irycki napisał/a:
Z24 napisał/a:

Niekoniecznie, pierwszy samochód moich rodziców miał rejestracje 6015WW.

Kynokephalos napisał/a:
W Katowicach, tak jak wszędzie w Polsce, numery rejestracyjne początkowo składały się z dwóch liter a po nich czterech cyfr, zaś później - w związku z wyczerpywaniem się dostępnych kombinacji - dopuszczono porządek odwrotny.

:065: Teraz, jak to napisaliście, to wydaje mi się, że chyba widywałem takie numery, ale bardzo rzadko. W zasadzie numerami zacząłem się interesować kiedy zacząłem jeździć stopem :) . Ale wtedy obowiązywały już dwa systemy stary i nowy. W mieście gdzie spędziłem lata szkolne, w dawnym województwie warszawskim, numery starego systemu zaczynały się od liter TR.

irycki napisał/a:
Kolejny parę lat później miał już litery na początku, ale już nie pamiętam numeru.

Ja pamiętam z tamtych czasów tylko numery - rejestracyjny i boczny - taryfy jaką jeździł ojciec kumpla :) .

Muzygog 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2021-01-19, 19:46:08   

W moim Ciechanowie było TC.
Mój małoletni mózg wymyślił i uwierzył że to oznacza Taxi Ciechanów.

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2021-01-19, 19:54:24   

Muzygog napisał/a:

Przed wojną ludzie na wsi na każdy samochód mówili ponoć taksówka, więc w sumie pasuje. ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2021-01-19, 20:32:54   

Berta von S. napisał/a:
Muzygog napisał/a:

Przed wojną ludzie na wsi na każdy samochód mówili ponoć taksówka, więc w sumie pasuje. ;-)

Zaraz tam przed wojną... :027: To nawet ja pamiętam, że zwłaszcza my, dzieciaki, mówiliśmy w latach 60-tych "taksówka" na każdy samochód osobowy. A teraz coś takiego przeczytałem - w ramach powtórek - w którymś kryminale Andrzeja Piwowarczyka z lat 50-tych.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2021-01-19, 20:33, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu