PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Saska Kępa śladem Agnieszki Osieckiej.
Autor Wiadomość
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-17, 18:05:23   Saska Kępa śladem Agnieszki Osieckiej.

Serial "Osiecka" wywołał modę na bohaterkę naszego spaceru. Dlatego więc, po przeczytaniu jej biografii (Zdradziecka Osiecka Piotra Derlatki i Nikomu nie żal pięknych kobiet Zofii Turowskiej) trzeba było wybrać się i obejrzeć miejsca, które nasza poetessa wielokrotnie odwiedzała osobiście. Wybrałyśmy się więc z Bertą na spacer Śladami Osieckiej.
Zaczęłyśmy od oficjalnego miejsca poświęconego naszej bohaterce (1)- jej pomnika.

Miejsce wybrane nieprzypadkowo, w czasie powstawania pomnika znajdowała się tutaj restauracja, a pomnik otoczony był stolikami. Obecnie jest (zbieg ul. Francuskiej i Obrońców) tutaj jednak market spożywczy, więc część wielbicieli poetki chciałaby przeniesienia pomnika w jakieś bardziej klimatyczne miejsce.
Osiecka przez prawie całe życie związana była z Saską Kępą.
Dzięki temu, że od najmłodszych lat pisała pamiętniki prześledzenie nawet najwcześniejszych szczegółów z jej życia nie stanowi problemu. Pierwszym jej warszawskim adresem (6) była Jakubowska 16/5, gdzie zamieszkała, kiedy miała trzy latka (w 1939 roku). Po II wojnie światowej, której pierwszy jej dom nie przetrwał, wróciła również na ulicę Jakubowską pod numer 14/2.

Był to adres rodziny jej matki, która przygarnęła powracających z obozu pracy w Austrii Osieckich. Mieszkali tu około 4 miesięcy. Później przenieśli się nieopodal na Dąbrowiecką 25. Mieli tam dwa małe pokoiki z kuchnią, gdzie do końca swojego życia mieszkała mama Agnieszki Maria oraz Agnieszka. (4)

Oczywiście opuszczała dom przy kolejnych związkach, ale zawsze tam wracała. Dom łatwo zauważyć, bo znajduje się na nim pamiątkowy napis z cytatem z piosenki.
Osiecka chodziła do nieistniejącej obecnie szkoły podstawowej (9) mieszczącej się pod adresem ul. Saska 101.

W 1948 rozpoczęła naukę w Żeńskim Liceum im. Marii Curie-Skłodowskiej, przy ulicy Obrońców 31. W szkole zaprzyjaźniła się z Olgą Lipińską (3). Również i ta szkoła została zlikwidowana (lata 60-te).

Kolejne trzy punkty spaceru do ulubione restauracje/bary Osieckiej. Najczęściej poetkę można było spotkać w kawiarni Sax (Francuska 31), gdzie na serwetkach powstawały kolejne piosenki i gdzie Osiecka nawiązywała wiele nowych znajomości. Choć cały czas pod tym adresem pojawiały się kolejne restauracje, obecnie nic tam nie ma.

Druga kawiarenka, dawniej Sułtan, w której mogła spotykać się między innymi z Przyborą mieściła się przy ulicy Obrońców 12A. Obecnie mieści się tam restauracja Maska.

I trzeci bar to Espresso przy rondzie Waszyngtona (Francuska 47), w którym od drinka zaczynała dzień (wg biografii Turowskiej).
Osiecka przywiązywała się również do zwykłych miejsc- jej ulubiony zakład fotograficzny mieścił się na Francuskiej 32, a nieopodal była księgarnia (Francuska 15) w której często bywała (2).


Spacerowałyśmy również po parku Skaryszewskim, który chyba ciągle można odnaleźć klimat dawnych lat.


Pięknie opisane podobne spacery: kulturadogorynogami.pl
SaskaKępa



_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2021-01-17, 18:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-17, 20:21:36   

Teresa van Hagen napisał/a:
Serial "Osiecka" wywołał modę na bohaterkę naszego spaceru.

No właśnie muszę lecieć, bo się zaczyna. Potem więcej napiszę. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-17, 20:23:00   

Oglądam ten serial, niby jest ciekawy, ale coś z nim jest nie tak. Może za duży nacisk na romanse i politykę a za mało ówczesnych klimatów twórczych, znanych osób z otoczenia? Osoby te się niby pojawiają ale jakoś tak przelotnie i mało ciekawie.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-17, 21:37:01   

Mam podobne wrażenie. Ogólnie serial pozostawia wielki niedosyt i za bardzo z niego nie wynika dlaczego Osiecka jest tak popularna :-) Dlatego sięgnęłam po jej biografie, wiersze i książki. W serialu czekam wyłacznie na kolejne znane osoby, lubię zgadywać kto zacz, choć Krafftówny nie poznałam... Podobno w dzisiejszym odcinku występował również "Tym".
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-01-17, 21:44:55   

Teresa van Hagen napisał/a:
Później przenieśli się nieopodal na Dąbrowiecką 25. Mieli tam dwa małe pokoiki z kuchnią, gdzie do końca swojego życia mieszkała mama Agnieszki Maria oraz Agnieszka.
Czyli Agnieszka też, zawsze tam mieszkała, nawet gdy była mężatką - dwukrotnie?
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-17, 21:55:36   

Nie, tylko mężatką była krótko. Drugiego jej męża nawet mało kto kojarzy... Ona pomieszkiwała z Przyborą na Pradze, miała ten segment w Falenicy, mieszkanie na Żoliborzu (zostawiła je Passentowi), ale to wszystko było przelotne i zawsze wracała do matki. Przeczytałam taką ciekawostkę: Osiecka nie miała kluczy do mieszkania na Dąbrowieckiej, bo była roztrzepana i matka jej nie ufała. Dostałe je dopiero po śmierci swojej matki. Oczywiście Osiecką okradli, bo zostawiła klucze w drzwiach.
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-17, 22:55:07   

Szara Sowa napisał/a:
Oglądam ten serial, niby jest ciekawy, ale coś z nim jest nie tak. Może za duży nacisk na romanse i politykę a za mało ówczesnych klimatów twórczych, znanych osób z otoczenia? Osoby te się niby pojawiają ale jakoś tak przelotnie i mało ciekawie.

Teresa van Hagen napisał/a:
Mam podobne wrażenie. Ogólnie serial pozostawia wielki niedosyt...

Też bym wolała, żeby żeby postaci ze świata kultury tak nie przemykały, ale biorąc pod uwagę, ile ona tych osób znała, trzeba by było jakiś tasiemiec nakręcić...

Trochę jest w scenariuszu chaosu, różnych skrótów i przeskoków. Ale obraz mi się podoba, w tle lecą moje ulubione piosenki, romansów i polityki jest w sam raz, obydwie "Osieckie" bardzo dobrze grają, nieźle pokazano tam proces twórczy i oddano klimat tamtych czasów, więc mi się całkiem przyjemnie ten film ogląda. :)

Teresa van Hagen napisał/a:
Podobno w dzisiejszym odcinku występował również "Tym".

A w którym momencie? :zdziw:

Teresa van Hagen napisał/a:
Osiecka nie miała kluczy do mieszkania na Dąbrowieckiej, bo była roztrzepana i matka jej nie ufała. Dostałe je dopiero po śmierci swojej matki. Oczywiście Osiecką okradli, bo zostawiła klucze w drzwiach.

Każdemu się może zdarzyć. Ja kilka dni temu zostawiłam klucze przy skrzynce na listy. A wieczorem tego samego dnia znalazłam tam klucze sąsiada. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-17, 23:06:02   

Stanisław Tym, to ten łysy na zebraniu STSu, co to rzucił dowcip, że z jego urodą wszędzie się załapie czy coś takiego...
Cała obsada: film polski
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-18, 13:53:01   

Teresa van Hagen napisał/a:
Stanisław Tym, to ten łysy na zebraniu STSu, co to rzucił dowcip, że z jego urodą wszędzie się załapie czy coś takiego...
Cała obsada: film polski

Jakoś mi umknęło niestety.

P.S. Przypomniało mi się, że "pomogła" Ci miałam kliknąć, bo mi zaoszczędziłaś ciężkiej roboty z przygotowaniem relacji. :)
Dorzucę tylko od siebie później dwie fotki.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2021-01-18, 13:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-18, 20:08:48   

To jeszcze foto-suplementy, czyli:
- dwie fotki ze Skaryszaka, żeby pokazać jeszcze inne jego zakątki - mniejsze jeziorko oraz część udającą iglasty górski las.
- wnętrze wspomnianego baru Espresso (tyle ile się dało przez szybę, bo covidowo zamknięty), który jako jedyny z trzech poszukiwanych przez nas lokali przetrwał. Trudno powiedzieć, na ile wystrój się zmienił.
- dwie dodatkowe fotki księgarni, na których można zobaczyć jej główne atrakcje. Nie mają one co prawda związku z Osiecką, ale oddają klimat miejsca - który być może już w dawniejszych latach był specyficzny. Podczas naszej wizyty bestie gdzieś się ukryły. ;-)

DSC03660 kopia.jpg
Plik ściągnięto 76 raz(y) 877,74 KB

DSC03636.JPG
Plik ściągnięto 77 raz(y) 747,39 KB

DSC03585.JPG
Plik ściągnięto 77 raz(y) 722,93 KB

DSC03561 kopia.jpg
Plik ściągnięto 84 raz(y) 965,72 KB

DSC03563 kopia.jpg
Plik ściągnięto 84 raz(y) 918,38 KB

_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2021-01-18, 20:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-01-19, 00:25:18   

Fajnie, że “jej” księgarnia jeszcze istnieje. :)


Podpadło mi, że w serialu ona pije jak szewc. Non stop. Czyżby była alkoholiczką?

Serial jest bardzo dobry, tyle że prawie nigdy nie widzimy Osieckiej przy pracy - teksty widać same się pisały. Zdjęcia są szczególnie dobre, następnie należy pochwalić scenografię i aktorów - wszystkich z wyjątkiem “Frytkowskiego”, uważam; że Roznerski bardzo słabo go zagrał.
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-01-19, 07:39:22   

Teresa van Hagen napisał/a:
Osiecka przywiązywała się również do zwykłych miejsc - jej ulubiony zakład fotograficzny mieścił się na Francuskiej 32

Jak widać nie tylko jej. Co prawda dekorator wystawy postarał się maksymalnie wypełnić planszę duplikując niektóre wizerunki tak, że można by na niej grać w Memory). Ale w niektórych przypadkach może to oznaczać, że aktorzy, jak Agnieszka Osiecka, odwiedzali tego fotografa więcej niż jeden raz.

A więc modny fotograf, artystyczna kawiarnia (i druga, i trzecia...), inne "zwykłe" miejsca nie tak całkiem zwykłe, bo w jakiś sposób zachęcają do powrotu. Było w nich więcej niż przeciętność. Myślę o tym w ten sposób, że (to pewnie truizm co teraz napiszę) "Saska Kępa Agnieszki Osieckiej" to tyleż dzielnica, w której poetka zostawiła swój ślad, co dzielnica, która odcisnęła ślad na poetce. Obok, oczywiście, genów, nietypowej rodziny czy pokłosia historii, pomogła wytworzyć szczególny typ wrażliwości. I z tego powodu też warto odwiedzać Saską Kępę, jeżeli ktoś lubi twórczość Osieckiej. Tam teksty jej piosenek, jakby to powiedzieć... dobrze pasują.

Berta von S. napisał/a:
klimat miejsca - który być może już w dawniejszych latach był specyficzny

Zapewne, ale akurat w przypadku księgarni powiedzieć tyle to nie znaczy powiedzieć dużo. Mam wrażenie, że w dawniejszych latach klimat każdej księgarni był specyficzny, odmienny od klimatu innych.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2021-01-19, 10:46:35   

John Dee napisał/a:
Zdjęcia są szczególnie dobre, następnie należy pochwalić scenografię i aktorów - wszystkich z wyjątkiem “Frytkowskiego”, uważam; że Roznerski bardzo słabo go zagrał


Dla mnie to jeden z najmniej lubianych i cenionych młodych aktorów (ciśnie mi się, żeby napisać "najsłabszy", ale nie mnie to oceniać).

Spacer ciekawy, jak każdy spacer czyimś śladem. Świetna zabawa takie odkrywanie miejsc, porównywanie, wspominanie itp.

Serialu jeszcze nie widziałam, przegapiłam początek w TV, nie chciałam oglądać dalszych odcinków bez obejrzenia wcześniejszych. Ale już mam, więc niedługo zrobię sobie seans. Ciekawa jestem, jak go odbiorę, bo wielką znawczynią Osieckiej nigdy nie byłam- oczywiście, że znam jej utwory (kto nie zna?) , ale szczegóły życia prywatnego mi obce.
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-19, 10:49:00   

John Dee napisał/a:
Podpadło mi, że w serialu ona pije jak szewc. Non stop. Czyżby była alkoholiczką?


Z tego co wiem, to tak. Nawet chyba z tego powodu zmarła...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2021-01-19, 13:39:41   

Szara Sowa napisał/a:
Oglądam ten serial, niby jest ciekawy, ale coś z nim jest nie tak.


Początek OK, ale im dalej tym reżyser bardziej gna, pomija ważne fragmenty (śmierć Cybulskiego i Kobieli pojawia się tylko jako wspomnienie), do tego ten ciągły nacisk na to jaka to Ościecka byłą niezależna - doprowdza to w końcu do tego że człowiek zamiast poetki widzi rozkapryszone, nie rozumiejące konsekwencji swioch czynów duże dziecko :(
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-01-19, 16:49:51   

She napisał/a:
Spacer ciekawy, jak każdy spacer czyimś śladem. Świetna zabawa takie odkrywanie miejsc.
Spacer i relacja bardzo ciekawa, ale może powtórzycie go jeszcze raz w maju? Słyszałem, że wtedy Saska Kępa pachnie zielonym bzem… ;-)

Szara Sowa napisał/a:
John Dee napisał/a:
Podpadło mi, że w serialu ona pije jak szewc. Non stop. Czyżby była alkoholiczką?
Z tego co wiem, to tak. Nawet chyba z tego powodu zmarła...
Zakończyłem odcinek dziesiąty i tam właśnie jest taka scena, w której ona, będąc w zaawansowanej ciąży, pije wódkę i awanturuje się z tymi, co jej tego odradzają. Smutne.

bans napisał/a:
reżyser bardziej gna, pomija ważne fragmenty (śmierć Cybulskiego i Kobieli
To nie wina reżysera, tylko scenariusza. Reżyser Michał Rosa spisał się na medal, z wielką wrażliwością inscenizując każdą scenę - od razu wyczułem, że musi do być ktoś starszy i doświadczony. Najsłabszym ogniwem serialu jest być może właśnie scenariusz, ale taki zły to on też nie jest: po prostu nie sposób wszystkiego uwzględnić, bo inaczej, tak jak Berta napisała, odcinków musiałoby być dwa razy tyle.
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2021-01-19, 19:00:41   

Doskonale przygotowana relacja z wycieczki :564:
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-19, 21:31:13   

John Dee napisał/a:
Podpadło mi, że w serialu ona pije jak szewc. Non stop. Czyżby była alkoholiczką?


:D Chyba na pewno. I tak na co dzień to fatalnie się ubierała, co stwierdziłem własnoocznie, kiedy mnie raz zaczepiła na korytarzu instytucji, w której wtedy pracowałem... To było w 93? 94?
_________________
Z 24
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2021-01-19, 23:10:25   

Berto, Tereso, zgrabna relacja. Też ostatnio podążałem śladami Osieckiej ;)
Co do komentarzy, przyznam, że część z nich jest dla mnie... powiedzmy zaskakująca. No ale nic to.
Jeśli chodzi o serial, nie jest to może perełka, ale ogląda się całkiem przyjemnie. Mam jednak wrażenie, że twórcy mogli trochę lepiej zbalansować historię Osieckiej, bo głównie oglądamy jej romanse i miłostki. Bawi mnie natomiast galeria przewijających się postaci. Aktorsko jest różnie, znakomite są natomiast zdjęcia i muzyka.
Szkoda, że twórcy nie zaplanowali kilku sezonów. Materiału z pewnością by wystarczyło (część wątków aż się o to prosiło), a opowieść tylko by na tym zyskała.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2021-01-19, 23:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-19, 23:12:00   

Z24 napisał/a:
John Dee napisał/a:
Podpadło mi, że w serialu ona pije jak szewc. Non stop. Czyżby była alkoholiczką?


:D Chyba na pewno.

Sporo miejsca jest temu poświęcone w "Zdradzieckiej Osieckiej". Przyjaciele mówili raczej, że lubiła pić, ale nie była alkoholiczką- tzn kiedy przeszkadzało jej to w pracy nie piła. Pod koniec życia rzuciła alkohol w ogóle, ale dlatego, że się źle po nim czuła (związane to było z jej chorobą).

Z24 napisał/a:
I tak na co dzień to fatalnie się ubierała, co stwierdziłem własnoocznie, kiedy mnie raz zaczepiła na korytarzu instytucji, w której wtedy pracowałem... To było w 93? 94?

Pozazdrościć :)
Podobno do mody miała bardzo luźny stosunek, a dokładając do tego roztrzepanie faktycznie czasem musiała się oryginalnie prezentować- np. chodziła w dwóch różnych butach czy w spódnicy tył na przód :okulary:

John Dee napisał/a:
Spacer i relacja bardzo ciekawa, ale może powtórzycie go jeszcze raz w maju? Słyszałem, że wtedy Saska Kępa pachnie zielonym bzem…


Ja bardzo chętnie, bo tam naprawdę jest klimat :-) A jeszcze jak Berta poprowadzi tylko jej znanymi zakamarkami... ;-)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Teresa van Hagen 2021-01-19, 23:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,74 sekundy. Zapytań do SQL: 15