PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"Realizatorzy na wagarach"
Autor Wiadomość
Bóbr Mniejszy 
Twórca
Autor książki biograficznejPomógł: 17 razy
Wiek: 43
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 3679
Skąd: Zduńska Wola/Georgetown
Wysłany: 2020-12-06, 16:18:03   "Realizatorzy na wagarach"

Zbigniew Klaczyński: Artykuł "Realizatorzy na wagarach"

Trybuna Ludu nr 100, 1965 r.

Film "Wyspa złoczyńców". Scenariusz (na podstawie własnej powieści pod tym samym tytułem): Zbigniew Nienacki. Reżyseria: Stanisław Jędryka. Zdjęcia: Stanisław Loth. Dialogi: Stanisław Dygat. Muzyka: Wojciech Kilar. Film produkcji polskiej (ZRF. "Rytm", 1965).


Sala była pełna. Młoda i bardzo młoda publiczność (film dozwolony jest od lat 9) bawiła się raczej dobrze. Bo też trudno o inny efekt utworu, który nie pominął chyba żadnej z możliwości sensacyjno-przygodowego filmu. Są w "Wyspie złoczyńców" zrujnowane bunkry, tajemnicze schowki w zwaliskach starego zamku, są również skarby, których strzeże ciemny typ i prawdopodobnie zabójca. Jest także mnóstwo innych atrakcji: uczony-antropolog odtwarzający wygląd człowieka, którego zabito przed laty, samochód-amfibia ścigający złoczyńców po lądzie i wodzie, wreszcie trochę komediowego humoru, który bierze niejako w nawias wszelkie te cudowności, czyniąc z nich umowną „wielką drakę”. I w tym miejscu można by postawić ostatnią kropkę: film zrealizowany w celach rekreacyjnych zadania swoje spełnia, publiczność jest zadowolona, autorzy - mam nadzieję - także. Czegóż więc jeszcze chcieć?

Recenzentowi łatwo w tej sytuacji podpaść pod zarzut malkontenctwa lub braku poczucia humoru. Szczególnie zaś recenzentowi nie będącemu ani pedagogiem, ani osobą mogącą zaświadczyć swe kompetencje gromadką własną piersią wykarmionych dzieci. Ale nawet taki recenzent również był kiedyś dzieckiem i pamięta wielkie przygody własnego dzieciństwa: wędrówki po Missisipi z Tomkiem Sawyerem i Huckleberry Finnem, lub też afrykańskie bezdroża przemierzane ze Stasiem i Nel. Stąd przeświadczenie, że literatura tego rodzaju może być znakomitą literaturą, a w każdym razie - jeśli już nie sięgać aż po Twaina i Sienkiewicza - literaturą, której o coś chodzi, która coś proponuje. Może to być ładnie zarysowany wątek przyjaźni, osobistej odwagi, albo - gdy rzecz się dzieje w bardziej powszednich warunkach - odkrycie przygody właśnie w owym codziennym dniu.

"Wyspa złoczyńców" pozbawiona jest takich ambicji. Powie jednak ktoś może, że polemika z filmem z pozycji czego w nim nie ma” - jest najtańszym krytycznym chwytem? Zgoda. Przyjrzyjmy się zatem temu co się w nim znajduje. Jest w nim zapewne dużo atrakcyjnych wątków, ale opowiedzianych chaotycznie, a z punktu widzenia filmowego rzemiosła - niekiedy nieudolnie. Jest wiele dowcipów, ale niezawsze liczących się z adresatem. Przykład: „Pan jest lombrosowskim typem” - powiada bohaterka. O ile mi wiadomo doktryny Cezara Lombroso nie wchodzą w program szkoły podstawowej, a podejrzewam nawet, że dzieł czcigodnego turyńskiego profesora nie czytują do poduszki co najuczeńsi nawet humaniści. Są wreszcie dość interesująco pomyślane, ale nie wygrane postaci. Chlubny wyjątek stanowią tu dwie role: Aleksander Fogiel, który stworzył znakomitą postać komendanta MO (jest to w jego wykonaniu postać trochę zabawnego, lecz wielce sympatycznego wojaka) oraz Joanna Jędryka, za którą gra po trosze jej osobisty wdzięk. Reszta zespołu traktuje rzecz ulgowo: trochę jak wagary, na które poszli w towarzystwie reżysera i pozostałej realizatorskiej ekipy, aby wytchnąć cokolwiek od swych poważniejszych obowiązków. Prawda, że przy okazji bawią również swych młodych widzów. Ale czy naprawdę film przeznaczony dla tej widowni musi być dziełem „produkcji ubocznej”?

(źródło: nienacki.art.pl)
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz NaukowyPomógł: 53 razy
Wiek: 59
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 10000
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-16, 10:33:33   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Reszta zespołu traktuje rzecz ulgowo: trochę jak wagary, na które poszli w towarzystwie reżysera i pozostałej realizatorskiej ekipy, aby wytchnąć cokolwiek od swych poważniejszych obowiązków. Prawda, że przy okazji bawią również swych młodych widzów. Ale czy naprawdę film przeznaczony dla tej widowni musi być dziełem „produkcji ubocznej”?


Miałem napisać to już wcześniej, ale jakoś się zagapiwszy... :oops:
Lektura tego akurat fragmentu recenzji wywołała u mnie uśmieszek...
Na spotkaniu w styczniu czy w lutym 2016 r. pan Stanisław Jędryka opowiadał, że "Wyspa" została zrobiona, że tak powiem, z resztek i z powodu spadku z produkcji innego filmu: dzięki temu były czas, moce przerobowe i ludzie. Tak że w pewnym sensie jest to "produkcja uboczna" :)
_________________
Z 24
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowyPomógł: 46 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 7078
Skąd: PRL
Wysłany: 2021-01-16, 12:30:01   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Reszta zespołu traktuje rzecz ulgowo: trochę jak wagary, na które poszli w towarzystwie reżysera i pozostałej realizatorskiej ekipy, aby wytchnąć cokolwiek od swych poważniejszych obowiązków.


Bardzo trafne spostrzeżenia recenzenta. Dotyczy to większości filmów dziecięco-młodzieżowych z tamtych czasów (współczesnych pewnie też). Widać to wyraźnie w trakcie lektury wywiadów z aktorami. Niewielu z nich pamięta jakieś szczegóły z planu, wspomnienia przerażająco ubogie, ciekawostki powtarzają się w różnych wypowiedziach. Łatwo zauważyć, że większość osób nie czyta tych powieści przed przystąpieniem do zdjęć. Podobnie jest z ekranizacjami powieści dla młodzieży, napisanymi przed II WŚ. Aktorzy nie czytali ich w dzieciństwie, a jeśli czytali je jako osoby dorosłe, odbiór był już inny, co przekłada się niestety na sposób odtwarzania postaci.

Dowody na potwierdzenie tych słów można znaleźć w słuchowisku związanym z Panem Samochodzikiem, które przygotowali i zmasakrowali aktorzy jednego z teatrów amatorskich w ostatnim czasie.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2021-01-16, 12:34, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Twórca
Autor książki biograficznejPomógł: 17 razy
Wiek: 43
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 3679
Skąd: Zduńska Wola/Georgetown
Wysłany: 2021-01-17, 01:46:08   

Ciekawe wnioski obaj podajecie :564: Jeśli chodzi o moje odczucia, to już w początkowej scenie daje się zauważyć różny stopień zaangażowania obojga aktorów: J. Jędryki i J. Machulskiego, i wg mnie wcale nie wynika to z różnicy wieku i doświadczenia.
Protavis: sugerujesz, że autorzy tej "awangardy", której mieliśmy ostatnio okazję słuchać też nie czytali PS w dzieciństwie? ;-)
_________________
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka RokuPomógł: 109 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6370
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2021-01-19, 08:16:26   

Protoavis napisał/a:
Łatwo zauważyć, że większość osób nie czyta tych powieści przed przystąpieniem do zdjęć.

Pytanie, czy powinni. Jeśli reżyser im każe, to powinni. Ale jeśli nie? Są filmy, przy których cały zespół stara się jak najpełniej odtworzyć treść książki. I są takie, gdzie scenariusz jest traktowany jako utwór tylko korzeniami związany z oryginałem, ale pod względem artystycznym osobny, samodzielny, nietożsamy z pierwowzorem.
Dawniej pewnie tych pierwszych było więcej niż dziś, ale mimo to łatwo mi wyobrazić sobie reżysera mówiącego do Joanny Jędryki: "Zapomnij wszystko co wiesz o Zaliczce - zakompleksionej dziewczynie, której rozwój emocjonalny nie nadążył za intelektualnym. To tutaj [stukając palcem w scenariusz] jest twoja Zaliczka."

Protoavis napisał/a:
Podobnie jest z ekranizacjami powieści dla młodzieży, napisanymi przed II WŚ. Aktorzy nie czytali ich w dzieciństwie, a jeśli czytali je jako osoby dorosłe, odbiór był już inny, co przekłada się niestety na sposób odtwarzania postaci.

To ciekawe.
Zwykle odbiór w wieku dorosłym uważa się za pełniejszy - umożliwiający zarówno wzbudzenie w sobie dziecięcego zachwytu, jak i bardziej dojrzałe, chłodniejsze zrozumienie mechanizmu i przyczyn tego zachwytu.
Ty jednak postulujesz odrzucenie tego drugiego spojrzenia w celu jak najbardziej naturalnej interpretacji w duchu pierwszego. Przywołać (lub wyobrazić sobie) własne wrażenia z pierwszej lektury w dziecięcym wieku i zagrać tak, by młodzi widzowie odebrali je w podobny sposób. To rzeczywiście musi wymagać znajomości rzemiosła.

I jest tym bardziej godne docenienia jeżeli, tak jak mówicie, występy w filmach młodzieżowych bywają traktowane niedbale. Kiedyś zgadało się w innym wątku o literaturze dla dzieci i młodzieży. O tym, że mylnie uważa się ją za dziedzinę łatwiejszą dla pisarza, a w rzeczywistości łatwa nie jest i wymaga szczególnej umiejętności postawienia się w punkcie widzenia kogoś tak innego niż sam pisarz, jak dziecko jest odmienne od dorosłego.
Trudność dobrego odtworzenia roli w filmie dziecięcym można by zdefiniować podobnie.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieciPomógł: 32 razy
Wiek: 44
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11942
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2021-01-19, 09:10:42   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Jest wiele dowcipów, ale niezawsze liczących się z adresatem. Przykład: „Pan jest lombrosowskim typem” - powiada bohaterka. O ile mi wiadomo doktryny Cezara Lombroso nie wchodzą w program szkoły podstawowej, a podejrzewam nawet, że dzieł czcigodnego turyńskiego profesora nie czytują do poduszki co najuczeńsi nawet humaniści.

To jest chyba "grzech" samego Zbigniewa Nienackiego, który w filmie odegrał niepoślednią rolę scenarzysty. Wszystko co Nienacki pisał rzekomo dla młodzieży dedykowane było nie tylko dla niej, ale także dla osób dorosłych. To właśnie sprawia, że nadal nam się to w miarę dobrze czyta, a Szklarskiego już mniej. Imo Nienacki to robił specjalnie. On takie dorosłe wrzutki umieszczał w każdej książce. Często miały one podtekst seksualny. Nie zżymałbym się więc na te elementy w filmie bo one charakteryzują autora.
_________________
 
 
Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofankaPomogła: 155 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 31618
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-01-19, 10:42:03   

Kynokephalos napisał/a:

Dawniej pewnie tych pierwszych było więcej niż dziś, ale mimo to łatwo mi wyobrazić sobie reżysera mówiącego do Joanny Jędryki: "Zapomnij wszystko co wiesz o Zaliczce - zakompleksionej dziewczynie, której rozwój emocjonalny nie nadążył za intelektualnym. To tutaj [stukając palcem w scenariusz] jest twoja Zaliczka."

I jest zmieszana z Teresą... :027:

No niestety. Rozumiem ambicje twórców filmu, żeby być kreatywnym, ale rozmija się to z oczekiwaniami czytelników, którzy marzą po prostu o jak najwierniejszej ekranizacji. W każdym razie ja mam zawsze takie oczekiwanie.

Nietajenko napisał/a:

To jest chyba "grzech" samego Zbigniewa Nienackiego, który w filmie odegrał niepoślednią rolę scenarzysty. Wszystko co Nienacki pisał rzekomo dla młodzieży dedykowane było nie tylko dla niej, ale także dla osób dorosłych. To właśnie sprawia, że nadal nam się to w miarę dobrze czyta, a Szklarskiego już mniej. Imo Nienacki to robił specjalnie. On takie dorosłe wrzutki umieszczał w każdej książce. Często miały one podtekst seksualny. Nie zżymałbym się więc na te elementy w filmie bo one charakteryzują autora.

Lombroso ma raczej podtekst kryminalny. ;-)

A ta wrzutka najprawdopodobniej pochodzi od Dygata, który układał dialogi do filmu.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcusPomógł: 111 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 13465
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-01-19, 10:58:23   

Protoavis napisał/a:
Łatwo zauważyć, że większość osób nie czyta tych powieści przed przystąpieniem do zdjęć.
W wypadku Wyspy Złoczyńców byłoby to trudne, bo o ile pamięć mnie nie myli książki nie było jeszcze na rynku, gdy kręcono film.

Krytyka pod adresem reżysera jest być może uzasadniona, ale nie należy zapomnieć, że był to dopiero jego drugi film pełnometrażowy.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 125 razy
Wiek: 55
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 44380
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-19, 11:00:29   

John Dee napisał/a:
Krytyka pod adresem reżysera jest być może uzasadniona, ale nie należy zapomnieć, że był to dopiero jego drugi film pełnometrażowy.


Pierwszy był bardzo dobry!
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcusPomógł: 111 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 13465
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-01-19, 19:58:41   

Szara Sowa napisał/a:
Pierwszy był bardzo dobry!
Nadal go nie widziałem, ale dobry to on musi być, skoro pojechał na festiwal do do Cannes.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 125 razy
Wiek: 55
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 44380
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-19, 20:30:31   

John Dee napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
Pierwszy był bardzo dobry!
Nadal go nie widziałem, ale dobry to on musi być, skoro pojechał na festiwal do do Cannes.


Nie wiem czy życiową rolę nie zagrał tam Wiesław Gołas...
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,32 sekundy. Zapytań do SQL: 10