PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prorok
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-12-17, 21:32:30   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

Co prawda to odkrycie wywołało kolejną lawinę pytań. Przede wszystkim skąd ZN zaczerpnął wiedzę o Proroku Józefie P.

To akurat nie wydaje się niemożliwe. Jeśli był JP był założycielem ruchu hippisów z Polsce, to prawdopodobnie było o nim głośno.

O tym przecież napisałem.

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Realny Prorok nie był na przykład oszustem karcianym ani paserem.

Ale kontestatorem i reprezentantem wrażych Nienackiemu idei, więc autor mógł mu w powieści dołożyć kilka negatywnych cech (podobnie jak IMO zrobił w Wyspie z hrabią Mycielskim-Trojanowskim).

To zagadnienie godne dłuższy komentarza, ale teraz mie się nie chce.

Do meritum:

W rozdziale XVI (I wyd, str, 328) Prorok - gdy łatwy sposób zarabiania na jeleniach za pomocą udzielania lekcji jogi nie bardzo chwytał, wymyśla inny sposób polowania: zaczyna zbiórkę pieniędzy...

"Wyczytałem w gazecie, że pewien bogaty Anglik kupił wyspę na Pacyfiku i zamierza na niej osiąść z gromadką ludzi, którzy tak jak on nienawidzą cywilizacji. [...]Oto moglibyśmy złożyć się na kupno małej wysepki na jeziorze Śniardwy i zamieszkać tam w okresie letnim. Byłaby to wyspa młodzieży, gdzie nie miałaby wstępu cywilizacja i technika. W samotności i odosobnieniu spędzilibyśmy tam czas na medytacjach."

We wspomnianym przez mnie w poście wyżej reportażu Krzysztofa Kąkolewskiego (str. 219) znajdujemy taki passus o Proroku:

"On marzy, żeby dostać wyspę, podobno było ogłoszenie, że można wynająć czy kupić wyspę na Zalewie Szczecińskim, bo hippies zachodni gromadzą się na jakiejś wyspie w archipelagu Balearów."

Zbieżność jest uderzająca i proszę nie wyjeżdżać mi z aptekarskimi tekstami, że tu Pacyfik, tam Baleary i tu Śniardwy, tam Zalew Szczeciński ;-) .

Nb. też wolałbym jednak Zalew Szczeciński... ;-)

PS. Ciekawe jak Prorok wygląda w maszynopisie.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-12-17, 21:40, w całości zmieniany 2 razy  

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2020-12-18, 00:04:38   

Z24 napisał/a:
proszę nie wyjeżdżać mi z aptekarskimi tekstami, że tu Pacyfik, tam Baleary i tu Śniardwy, tam Zalew Szczeciński ;-)
Bez obawy, możliwość, że zestaw trzech tak bardzo unikalnych faktów - hippisi, kupno wyspy i ksywka “Prorok” - pojawił się w obydwu tekstach przypadkowo jest mikroskopijnie mała. Rzekłbym, że znalazłeś kolejne źródło inspiracji Mistrza. Widzę, że nadal masz tego swojego niesamowitego niucha. :)
Dobra robota, panie Z24, należy się “pomógł”. :564:

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-12-18, 18:24:29   

John Dee napisał/a:
Rzekłbym, że znalazłeś kolejne źródło inspiracji Mistrza. Widzę, że nadal masz tego swojego niesamowitego niucha.

Dzięki, to bardzo miłe z Twojej strony :) .

John Dee napisał/a:
Dobra robota, panie Z24, należy się “pomógł”.

:564:

Dzięki, ku chwale Pana Samochodzika! :)

Muszę dorwać gdzieś dane wydawnicze z pierwszego wydania "Baśni Udokumentowanych". Tam przed tym reportażem o Proroku jest potężny reportaż o nielegalnych kasynach gry i o nałogowych hazardzistach. W trakcie lektury to się fajnie układało, bo ZN zrobił z Proroka szulera karcianego przy niewielkiej pomocy Miss Kapitan.
Nawet zacząłem szukać tam - tj. w tym reportażu o szulerniach - damy, która by ją przypominała, ale na razie zarzuciłem: skoro ZN nie mógł znać tej książki...

Wracając jeszcze do Proroka: to bardzo dobrze dla powieści, że ZN zastąpił wyspę na Zalewie Szczecińskim wyspą na Śniardwach. W ten m. in. sposób utrzymał całą akcję w lokalnych, mazurskich klimatach. No i uniknął procesów i pogróżek ze strony, że tak powiem, osób żyjących i działających... ;-)

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 136 razy
Wysłany: 2020-12-18, 22:14:50   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
proszę nie wyjeżdżać mi z aptekarskimi tekstami, że tu Pacyfik, tam Baleary i tu Śniardwy, tam Zalew Szczeciński ;-)
Bez obawy, możliwość, że zestaw trzech tak bardzo unikalnych faktów - hippisi, kupno wyspy i ksywka “Prorok” - pojawił się w obydwu tekstach przypadkowo jest mikroskopijnie mała.

Ja się nie będę czepiać - też mi się wydaje, że raczej można wykluczyć przypadek.
Gratuluję identyfikacji.
:564:

Z24 napisał/a:
Ciekawe jak Prorok wygląda w maszynopisie.

Nie pamiętam już kompletnie. Istotnych różnic zapewne nie było, bo byśmy na nie zwrócili uwagę. Ale jakieś minimalne zmiany mogły się w tym fragmencie pojawić. Sprawdzę w notatkach, czy coś o nim mam, choć wydaje mi się, że nic.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-12-19, 13:09:18   

Z24 napisał/a:

Zbieżność jest uderzająca i proszę nie wyjeżdżać mi z aptekarskimi tekstami, że tu Pacyfik, tam Baleary i tu Śniardwy, tam Zalew Szczeciński ;-)

Brawo Zecie :564:
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2020-12-19, 13:11, w całości zmieniany 1 raz  

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2020-12-20, 13:10:26   

Z24 napisał/a:
Zbieżność jest uderzająca i proszę nie wyjeżdżać mi z aptekarskimi tekstami, że tu Pacyfik, tam Baleary i tu Śniardwy, tam Zalew Szczeciński ;-) .

Wyjadę z innym tekstem: Jeśli dobrze rozumiem, rzeczywisty Prorok naprawdę marzył, żeby w jakiś sposób dostać wyspę i tam gromadzić się ze swoimi duchowymi braćmi i siostrami. Natomiast Prorokowi Nienackiego, oczywiście, ani w głowie było kupowanie wyspy, jemu chodziło tylko o szalbierczą zbiórkę i defraudację pieniędzy.

Jest to kolejne - obok szulerki i paserstwa - naganne zachowanie przypisane powieściowemu Widelskiemu, którego (przynajmniej na podstawie reportażu) nie można zarzucić rzeczywistemu Józefowi Pyrzowi. Czy Nienacki uczynił tak z powodu swojej niechęci do środowisk kontrkultury, co rozważała Berta? Możliwe, ale podsunąłbym jeszcze inny, równoległy czynnik.

"Pan Samochodzik i Winnetou" to książka popularyzująca ochronę przyrody, ale nie z fanatycznego punktu widzenia. Autor poświęcił dużo uwagi sprawie harmonii, zarówno w sferze osobistych zachowań jak w sferze społecznej polityki. Wielokrotnie ustami bohaterów wypowiadał się przeciwko skrajnym postawom a za roztropnością w zachowaniu. Każda z postaci pozytywnych zachowuje rozsądną równowagę, choć w innym miejscu spektrum - inaczej Winnetou, inaczej Milczący Wilk lub Wielki Bóbr, inaczej Cicha Stopa. Oprócz tych wzorców trzeba było dać negatywne przykłady - Purtak, motorowodniacy, łowcy ptaków, turyści straszący kormorany. A także (młodzieży na przestrogę) przykłady z drugiej strony: tego, jak dobra idea może stać się narzędziem w nieuczciwych rękach. Właśnie tak jak w przypadku zwykłego oszusta Widelskiego lub - trochę inaczej - w przypadku "Ligi do Walki z Hałasem" posługującej się dla swoich celów prowokacją.

Być może więc Nienacki przerobił postać Proroka nie dlatego, że go nie lubił. Lub, jeżeli istotnie go nie lubił, to było to tylko poboczną przyczyną. Główna była taka, że potrzebował w powieści pseudoekologa-hochsztaplera i zbudował go na bazie pierwowzoru - Józefa Pyrza, ale Pyrza nie sportretował.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-12-20, 17:37:01   

Kozak napisał/a:
Z24 napisał/a:

Zbieżność jest uderzająca i proszę nie wyjeżdżać mi z aptekarskimi tekstami, że tu Pacyfik, tam Baleary i tu Śniardwy, tam Zalew Szczeciński ;-)

Brawo Zecie

Dzięki, Kozaku :) .

Kynokephalos napisał/a:
"Pan Samochodzik i Winnetou" to książka popularyzująca ochronę przyrody, ale nie z fanatycznego punktu widzenia. Autor poświęcił dużo uwagi sprawie harmonii, zarówno w sferze osobistych zachowań jak w sferze społecznej polityki. Wielokrotnie ustami bohaterów wypowiadał się przeciwko skrajnym postawom a za roztropnością w zachowaniu. Każda z postaci pozytywnych zachowuje rozsądną równowagę, choć w innym miejscu spektrum - inaczej Winnetou, inaczej Milczący Wilk lub Wielki Bóbr, inaczej Cicha Stopa. Oprócz tych wzorców trzeba było dać negatywne przykłady - Purtak, motorowodniacy, łowcy ptaków, turyści straszący kormorany. A także (młodzieży na przestrogę) przykłady z drugiej strony: tego, jak dobra idea może stać się narzędziem w nieuczciwych rękach. Właśnie tak jak w przypadku zwykłego oszusta Widelskiego lub - trochę inaczej - w przypadku "Ligi do Walki z Hałasem" posługującej się dla swoich celów prowokacją.

Być może więc Nienacki przerobił postać Proroka nie dlatego, że go nie lubił. Lub, jeżeli istotnie go nie lubił, to było to tylko poboczną przyczyną. Główna była taka, że potrzebował w powieści pseudoekologa-hochsztaplera i zbudował go na bazie pierwowzoru - Józefa Pyrza, ale Pyrza nie sportretował.

:564: :564: :564:

Pozostaje mi tylko podpisać się pod tym.
Daję "pomógł" bo ja długo musiałbym się namyślać i na pewno bym tego nie ujął w tak krótkich słowach.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-12-20, 17:37, w całości zmieniany 1 raz  

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2020-12-21, 06:17:12   

Z24 napisał/a:
Pozostaje mi tylko podpisać się pod tym. Daję "pomógł"

Dziękuję, to dla mnie zaszczyt.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Odpowiedz do tematu