PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Forum a wpisy w Wikipedii dot. samochodzików
Autor Wiadomość
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1471
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-14, 20:39:19   Forum a wpisy w Wikipedii dot. samochodzików

Nie wiem w jakim stopniu jako Forum wpływamy na zawartość samochodzikowych haseł w Wikipedii.
Tutaj zapewne Szara Sowa, jako ogarniający całość Forum, będzie miał wiedzę.
Przeglądając historię edycji jakiegoś samochodzikowego hasła w Wikipedii spostrzegłem dwie znajome ksywy.
Wybrane ustalenia z Forum mogą trafiać też do Wikipedii, nie tylko polskojęzycznej.
Np. Z wątku https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=2471
Także nowe hasła, których nie ma (tu ogromne pole do popisu).
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-12-14, 21:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-12-14, 21:58:30   

Maj napisał/a:
Wybrane ustalenia z Forum mogą trafiać też do Wikipedii, nie tylko polskojęzycznej.
Np. Z wątku https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=2471


Ale konkretnie to co masz na myśli?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1471
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-14, 22:46:56   

Szara Sowa napisał/a:
Maj napisał/a:
Wybrane ustalenia z Forum mogą trafiać też do Wikipedii, nie tylko polskojęzycznej.
Np. Z wątku https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=2471


Ale konkretnie to co masz na myśli?


Jeżeli w jakimś naszym wątku stwierdzimy, że jakiś wpis w Wikipedii dot. samochodzików jest niekompletny lub
błędny lub (dla obcojęzycznych) nieprecyzyjnie przetlumaczony możemy podjąć probę jego korekty czy rozwoju.
Nie chodzi mi o tworzenie dedykowanego wiki ale zmiany w Wikipedii.
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-12-15, 07:23:41   

Maj napisał/a:
Jeżeli w jakimś naszym wątku stwierdzimy, że jakiś wpis w Wikipedii dot. samochodzików jest niekompletny lub błędny lub (dla obcojęzycznych) nieprecyzyjnie przetlumaczony możemy podjąć probę jego korekty czy rozwoju.

Nawet sobie nie wyobrażasz jaka to jest droga przez mękę i kopanie się z koniem. Każda zmiana wymaga zaopiniowania przez moderatorów, a ci w swej niewysłowionej nieomylności autorytatywnie twierdzą, że treści zawarte w forum internetowym to treści spamerskie, a nie źródło. :/
_________________
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1471
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-15, 08:58:36   

Nietajenko napisał/a:
Maj napisał/a:
Jeżeli w jakimś naszym wątku stwierdzimy, że jakiś wpis w Wikipedii dot. samochodzików jest niekompletny lub błędny lub (dla obcojęzycznych) nieprecyzyjnie przetlumaczony możemy podjąć probę jego korekty czy rozwoju.

Nawet sobie nie wyobrażasz jaka to jest droga przez mękę i kopanie się z koniem. Każda zmiana wymaga zaopiniowania przez moderatorów, a ci w swej niewysłowionej nieomylności autorytatywnie twierdzą, że treści zawarte w forum internetowym to treści spamerskie, a nie źródło. :/


Dzięki za info.
Czy udało Ci się dokonać jakichś trwałych zmian, które nie zostały odrzucone?
Ile czasu trwa weryfikacja zmiany?
Moderatorzy łatwiej puszczają zmiany gdzie jako źródło podaje się jakąś ksiażkę a nie Forum?
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-12-15, 09:01:13   

Swego czasu TomaszK opowiadał, że postanowił się przyczynić do rozwoju wikipedii i wyedytował i poprawił jakiś artykuł ze swojej dziedziny zawodowej, na której, bądź co bądź, zna się znakomicie, a w którym to artykule znalazł liczne błędy.

Moderatorzy mu odrzucili poprawki jako błędne :diabelek:
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2020-12-15, 09:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-12-15, 10:29:48   

Maj napisał/a:
Czy udało Ci się dokonać jakichś trwałych zmian, które nie zostały odrzucone?

Tak, chodziło o linki zewnętrzne.
Maj napisał/a:
Moderatorzy łatwiej puszczają zmiany gdzie jako źródło podaje się jakąś ksiażkę a nie Forum?

Zdecydowanie. Dla nich forum = spam.
_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2020-12-15, 11:25:58   

Przez krótką chwilę, przy hasłach o Nienackim i Samochodziku były logotypy konkursu na Samochodzikową Książkę Roku. Jeden z tamtejszych moderatorów zatwierdził, przyszedł drugi pousuwał. Z linkami bywa podobnie. Panuje kompletna dowolność w tym względzie.
Przy biografii jednej z pisarek była przedwojenna fotografia, której autor zmarł na pewno ponad 70 lat temu (otrzymana od potomka). Jeden zatwierdził, drugi za kilka tygodni usunął.
Nie zatwierdzili artykułu o konkursie na Książkę Roku, a tymczasem w wielu hasłach dotyczących autorów książek itp. Książka Roku podawana jest w przypisach i wymieniana jako sukces danego autora.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2020-12-15, 11:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1471
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-15, 14:12:00   

W wolnej chwili (czyli może w Święta) spróbuję tego na własnej skórze - założenie mam takie, że jak będę mocno powoływał się na źródła (książka, gazeta, oficjalna witryna, audycja radiowa, opracowanie naukowe etc.) to będzie większa szansa pozytywnej weryfikacji. O wrażeniach napiszę.
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2020-12-15, 18:29:15   

Nietajenko napisał/a:
Nawet sobie nie wyobrażasz jaka to jest droga przez mękę i kopanie się z koniem.


Przerabiałem ową kopaninę ;-) Po cichu liczyłem, że może coś się zmieniło w podejściu moderatorów. Niestety potrafią skutecznie podnieść ciśnienie i zniweczyć cały zapał do wszelkich poprawek.
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-12-15, 19:41:25   

Też to przechodziłem. W wikipedii było błędnie podane miejsce śmierci mojego przyjaciela. Poprawiłem - odrzucono. Zaproponowałem skan aktu zgonu - okazało się, że jako dokument nigdy nie opublikowany nie jest wiarygodnym źródłem. W końcu znalazłem przez urząd gminy książkę 'Słownik biograficzny ziemi kutnowskiej' i to dopiero przekonało moderatorów.

Ja już się poddałem, piszę drugą książkę i to co w niej napiszę, będzie wiarygodne. To co ja napiszę wprost edytując artykuł w wikipedii - wiarygodnie nie jest.

Za taki stan możemy 'podziękować' trollom i innym żartownisiom, których na świecie są chyba miliony i którzy z lubością zaśmiecają wikipedię swoimi fantazjami. Niestety.
_________________
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2020-12-15, 19:54:10   

To samo dotyczy mojego przypadku. Wymyśliłem jedno słowo, które pochodzi od pewnego sportu motorowego. Jako żart użyłem go w dyskusji, skąd pojawiło się na Twitterze. Komentator telewizyjny znalazł tam to słowo, użył tego słowa, więc jest teraz wymieniony jako autor na Wikipedii. Na próżno wysyłałem zrzuty ekranu z chronologią... To nie pomogło... :zdziw:
_________________


 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2020-12-15, 22:02:05   

GrzegorzCh napisał/a:
Zaproponowałem skan aktu zgonu - okazało się, że jako dokument nigdy nie opublikowany nie jest wiarygodnym źródłem.


W moim przypadku zatwierdzili w jednym z artykułów księgę zgonów parafii jako źródło w przypisach.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2020-12-20, 01:14:10   

Już tak nie demonizujcie Wikipedii i osób dbających o to, by była wiarygodnym źródłem informacji. Z niektórymi tamtejszymi standardami też mi nie po drodze, ale ogólnie to jest całkiem przyjazne miejsce.
Staram się pilnować haseł powiązanych z Nienackim. Gdyby były jakieś problemy z zatwierdzeniem dodanych treści można mi dać znać w prywatnej wiadomości i postaram się pomóc.
_________________
Drużyna 2

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,33 sekundy. Zapytań do SQL: 13