PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podcasty radiowe - samochodzikowe i inne
Autor Wiadomość
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-19, 18:02:17   

"Bystre oko mogło już teraz przeczytać napis na burcie, wymalowany dużymi literami: MOBY DICK. Przypomniałem sobie wspaniałą książkę, która w dzieciństwie i latach młodości dała mi tyle niezwykłych przeżyć, zapładniała moją wyobraźnię. Historia o ogromnym białym wielorybie, zwanym Moby Dick, o szalonym, a może wspaniałym kapitanie, który go ścigał i zginął wraz z załogą swego wielorybniczego statku - dostarczała mi wiele tematów do rozmyślań."

Powieść "Moby Dick", opus magnum Hermana Melville'a doceniona została dopiero po śmierci autora. Za jego życia była mało znana i traktowana albo jako dziwactwo, albo pozycja z zakresu :) wielorybnictwo/rybołówstwo.

Luźna i ciekawa rozmowa dotycząca Melville'a, jego twórczości i najważniejszej powieści (PR Dwójka, 45 min.):
./redir/www.polskieradio....stwo-Moby-Dicka

whales_hand_readmoby_free_pic.jpg
Plik ściągnięto 2899 raz(y) 15,99 KB

Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-12-08, 17:47, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-21, 17:12:51   

"Turystów w Wojnowie interesuje przede wszystkim klasztor, zbudowany na maleńkim półwyspie nad jeziorem Duś. Postawiony on został w drugiej połowie XIX wieku, jego biała wieża i białe mury widoczne są z daleka. Jest to klasztor żeński, ale niewiele już w nim przebywa mniszek, bo też i niewielka jest społeczność staroobrzędowców."

Obecnie budynek tego klasztoru staroobrzędowców (adres: Wojnowo 76) stanowi własność prywatną, muzeum i gospodarstwo agroturystyczne. Nie ma w nim mniszek.

Ale w Wojnowie jest działający klasztor żeński. Został utworzony w 1995 roku, przy prawosławnej Cerkwii Zaśnięcia NMP (adres: Wojnowo 24). Klasztor się rozwija, bo nadal są osoby, które źle czują się w pędzącym pociągu walki o byt i prestiż, i wysiadają z niego na cichej stacji Monaster w Wojnowie.
Posłuchajmy ich historii (spokojny reportaż radiowy, Radio Białystok, 15 min.):
./redir/www.radio.bialyst.../index/id/12454
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-12-06, 14:22, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-22, 18:41:57   

"Do tego rodzaju fałszerzy, o wprost genialnych umiejętnościach imitatorskich, należał słynny Holender Jan van Meegeren, który wypuścił w świat kilka 'nowych' obrazów znanego malarza Vermeera i nie mniej słynnego Halsa. Wykonane przez Van Meegerena obrazy 'Uczniowie z Emaus' i 'Ostatnia Wieczerza' zostały tak wspaniale podrobione, iż rzekome autorstwo Vermeera nie budziło zastrzeżeń największych ekspertów."

Proponowany podcast, nie będzie dotyczył fałszerza, ale mistrza Vermeera, a dokładniej jednego z jego obrazów, będącym czystym studium światła: "Dziewczyna w czerwonym kapeluszu". Niewielkie wątpliwości dotyczące autorstwa tego obrazu wynikają z faktu, że jest to olej na desce, a nie na płótnie - jak większość obrazów Vermeera.
Rozmowa z cyklu "Jest taki obraz" (PR Dwójka, 15 min.):
./redir/www.polskieradio....wonym-kapeluszu

A jak wygląda omawiany obraz można zobaczyć tutaj:
./redir/www.essentialverm...g_part_one.html
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-12-06, 14:23, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-11-22, 19:27:15   

Maj napisał/a:
Ale w Wojnowie nadal jest klasztor żeński


Tak, tylko tamten był starowierców, a ten jest prawosławny...

Maj napisał/a:
mistrza Vermeera,


Wielce osobliwy twórca z niego był!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-11-23, 10:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-23, 00:40:18   

Szara Sowa napisał/a:
Tak, tylko tamten był starowierców, a ten jest prawosławny...

Słuszna uwaga, zrobiłem doprecyzowanie we wpisie dot. Wojnowa.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-11-23, 17:26, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-24, 16:06:50   

"Tak długo jeździłem po ulicach P., aż wreszcie w jednym kiosku znalazłem pastę chlorofilową. Wtedy zdecydowałem się wstąpić do kawiarni, bo jestem wielkim amatorem czarnej kawy, a w strasznym dworze byłem jej pozbawiony."

Jeżeli chcecie wiedzieć jaka kawa najbardziej pobudza (PR Trójka, 4 min.):
./redir/www.polskieradio....dza-najbardziej

Znalazłem w necie też inne, dłuższe podcasty o kawie, ale ich nie polecam, są przegadane i jałowe.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-12-06, 14:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-24, 22:44:44   

"W sąsiedztwie Złotej Uliczki sterczy potężna wieża zamkowa, zwana Daliborką. W jej podziemia wtrącano ludzi nieposłusznych cesarzowi albo takich, którzy mu się narazili. Może właśnie tutaj, w Daliborce, przetrzymywano i Edwarda Kelleya, o którym cesarz Rudolf II myślał, że ukrywa przed nim tajemnicę transmutacji metali?
- Ilu było alchemików w czasach Rudolfa II? - zapytałem pannę Helenkę, z nadzieją,że może dowiem się nazwiska człowieka, który współdziałał z Kelleyem."

Jednym z alchemików przebywającym okresowo na dworze cesarza Rudolfa II był najbardziej znany polski alchemik - Michał Sędziwój.
Nie był to pobyt spokojny, zresztą jak całe życie Sędziwoja - podróże po całej Europie, misje dyplomatyczne, obracanie się w najwyższych kręgach władz, uwięzienia, zagrożenia śmiercią, ucieczki, eksperymenty kończące się pożarami :) . Tematów na kilka sensacyjno-historycznych filmów.

Dwa podcasty dot. Sędziwoja:
./redir/www.polskieradio....en-filozoficzny
Pierwszy - dłuższy (30 min.) - to rozmowa o alchemii, jako protochemii, która braki w podstawach teoretycznych i realnym rozumieniu zjawisk przyrodniczych uzupełniała myśleniem magicznym i "duchowym", i karmiła się wiarą w możliwość odkrycia "panaceum" i "transmutacji".
Drugi - skrótowa (7 min.) opowieść o życiu i dokonaniach Sędziwoja.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-12-01, 17:03, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-26, 11:55:23   

"'A Gauguin?' — zapytałem siebie, rozglądając się po galerii i bezwiednie poszukując płótna tego malarza, który, podobnie jak tamci, wcześnie zerwał z impresjonizmem, choć również nie zrezygnował ze zdobyczy artystycznych tego kierunku.
'Może po Van Goghu Fantomas spróbuje ukraść obraz Gauguina?' — pomyślałem.
W galerii barona wisiało płótno Gauguina: Trzy nagie dziewczęta z Tahiti na piaszczystej plaży."

Żaden z obrazów Gauguina nie ma dokładnie takiego tytułu, ale spośród jego dzieł możemy wytypować jakiś o zbliżonym tytule i tematyce.
Kompletny spis obrazów Paula Gaguina: ./redir/www.gauguingaller...tings_list.aspx

Natomiast proponowany podcast dotyczy innego obrazu: "Wizja po kazaniu - walka Jakuba z aniołem". To płótno namalowane w 1888 roku, kiedy Gauguin przebywał w kolonii malarzy w Pont-Aven, w Bretanii. Był to okres po pierwszej, nieudanej "zamorskiej ucieczce" malarza - na Martynikę, a przed wyjazdem na Tahiti.
Rozmowa z cyklu "Jest taki obraz" (PR Dwójka, 15 min.):
./redir/www.polskieradio....m-Paula-Gaugina
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-12-06, 14:25, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-26, 20:05:44   

Maj napisał/a:

W galerii barona wisiało płótno Gauguina: Trzy nagie dziewczęta z Tahiti na piaszczystej plaży.
Żaden z obrazów Gauguina nie ma dokładnie takiego tytułu, ale spośród jego dzieł możemy wytypować jakiś o zbliżonym tytule i tematyce.

Ja zawsze miałam przed oczami obraz "Jesteś zazdrosna?".
Pewnie dlatego, że jest chyba najbardziej znany.

Ale tam są tylko dwie nagie Tahitanki, więc odpada niestety. :/

G1.jpg
Plik ściągnięto 71 raz(y) 197,99 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-27, 00:31:35   

Berta von S. napisał/a:

Ja zawsze miałam przed oczami obraz "Jesteś zazdrosna?".
Pewnie dlatego, że jest chyba najbardziej znany.
Ale tam są tylko dwie nagie Tahitanki, więc odpada niestety. :/


Spośród obrazów Gauguina z dziewczynami z Tahiti na plaży trzeba się zdecydować czy nagie, czy trzy. Przyjmując pierwsze - ten obraz pasuje.
Nie wiem czy Nienacki pomylił się w tytule obrazu, czy celowo pozmieniał (tak jak mieszał w nazwach geograficznych). Ale to jest inspirujące. Daje frajdę kolejnych poszukiwań i motywuje do szerszego zapoznaniem z dziełami malarza.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-12-02, 14:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-11-27, 09:19:05   

Maj napisał/a:
"'A Gauguin?' — zapytałem siebie, rozglądając się po galerii i bezwiednie poszukując płótna tego malarza, który, podobnie jak tamci, wcześnie zerwał z impresjonizmem, choć również nie zrezygnował ze zdobyczy artystycznych tego kierunku.
'Może po Van Goghu Fantomas spróbuje ukraść obraz Gauguina?' — pomyślałem.
W galerii barona wisiało płótno Gauguina: Trzy nagie dziewczęta z Tahiti na piaszczystej plaży."

Żaden z obrazów Gauguina nie ma dokładnie takiego tytułu, ale spośród jego dzieł możemy wytypować jakiś o zbliżonym tytule i tematyce.
Kompletny spis obrazów Paula Gaguina: https://www.gauguingaller...tings_list.aspx


Maju, a znasz ten temat:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=445896#445896
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-28, 15:31:42   

Szara Sowa napisał/a:
Maju, a znasz ten temat:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=445896#445896


Tak, czytałem go. W bieżącym wątku jeszcze pojawią się namiary na podcasty nawiązujące do innych obrazów lub malarzy z Fantomasa.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-11-28, 16:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-28, 16:14:10   

"Wiechert urodził się w leśniczówce w Piersławku. Dom ten istnieje do dzisiaj. Wrażliwy pisarz ukochał lud tej ziemi, obce mu były nienawiść i szowinizm narodowy, dlatego jego opowieść o Puszczy Piskiej stała się nam bliska."

Piersławek (przed wojną: Kleinort) to osada, w otoczeniu lasów, leżąca niedaleko Mrągowa. W leśniczówce (odremontowanej), w której urodził się Ernst Wiechert, od 1996 roku mieści się mini muzeum poświęcone pisarzowi.

Reportaż radiowy z odwiedzin w leśniczówce, i opowiadający o życiu i twórczości Wiecherta (PR Dwójka, 30 min.):
./redir/www.polskieradio....-prostego-zycia
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-11-28, 16:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-29, 02:05:28   

"W starym parku ujrzy pani tylko porośnięty trawą wzgórek, gdzie stał ongiś duży pałac barokowy, a w nim ostatnie lata swego życia spędził prezydent Rzeszy, marszałek von Hindenburg. Dwukrotnie odwiedzał go Adolf Hitler. W 1933 roku, podczas ostatniej wizyty, stary Hindenburg przekazał mu w tym pałacu władzę nad Niemcami. Zapewne Adolf Hitler osiągnąłby pełnię władzy i bez tego gestu starego marszałka, niemniej jednak taki gest nastąpił i stało się to właśnie w Ogrodzieńcu, który wówczas zwał się Neudeck."

Scenę rozmowy Hitlera i Hindenburga w Neudeck łatwiej sobie wyobrazimy znając brzmienie głosu Hitlera. Znamy krzyk przemów Hitlera. To były przećwiczone przed lustrem kreacje służące do panowania nad tłumem lub podwładnymi.
Ale jest nagranie dokumentujące jego normalny, spokojny głos w rozmowie.
To nagranie ze spotkania Hitlera z fińskim marszałkiem Mannerheimem w 1942 roku dotyczące sytuacji na froncie wschodnim:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hitler_and_Mannerheim_recording
Tutaj z polskim tłumaczeniem:
https://www.youtube.com/w...ciekawehistorie
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-11-29, 02:08, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2020-11-29, 08:57:05   

Maj napisał/a:
To nagranie ze spotkania Hitlera z fińskim marszałkiem Mannerheimem w 1942 roku dotyczące sytuacji na froncie wschodnim:

Świetne. Szkoda, że przerwane w interesującym momencie - najbardziej byłem ciekaw właśnie tych rosyjskich żądań. To pewnie jest do znalezienia (./redir/en.wikipedia.org/wiki/German%E2%80%93Soviet_Axis_talks), ale z pierwszej ręki brzmi lepiej.

Jeszcze chętniej posłuchałbym podobnego podsumowania dotychczasowych wydarzeń (i nadziei) wygłoszonego z perspektywy Hitlera na początku 45 roku.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-11-29, 12:34:24   

Bardzo interesujące jest to nagranie! I to nie tylko z punktu widzenia historyka.



Hitler miał niebywale władczy głos i czy się nie mylę że można u niego wyczuć austriacki (może bawarski) akcent? Wiadomo, że przy spotkaniach z sojusznikami musiał zachowywać się więcej niż spokojne i poprawnie, a takich aktywnie wspierających go sojuszników miał bardzo niewielu, tym bardziej jest to biały kruk.
I poruszane kwestie też były bardzo ciekawe.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-29, 15:46:47   

Temat Hitlera, jego osobowości i wpływu na ludzi niesamowicie urósł ze względu na ogrom jego zbrodni.
Polecam książkę "Wyjaśnianie Hitlera. W poszukiwaniu źródeł zła" Rona Rosenbauma. To nie jest kolejna biografia Hitlera, ale barwna analiza różnych biografii i teorii na temat Hitlera. Dowiedziałem się z niej np. o Fritzu Gerlichu ( ./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Fritz_Gerlich , ./redir/www.gerlich.com/ ) i innych niemieckich dziennikarzach prawicowych i socjaldemokratycznych, którzy pisali w swoich artykułach kim naprawdę jest Hitler i bezskutecznie próbowali powstrzymać pochód Hitlera do władzy. Fritz Gerlich został zabity w Dachau w 1934. W polskim necie znajdziemy więcej artykułów o tym, co Hitler zjadł przed śmiercią i jakie ciasteczka lubił, niż o tych dziennikarzach.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-11-29, 16:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-29, 16:14:18   

Kolega Rólka w innym wątku przypomniał o kolejnej rocznicy śmierci Stanisława Mikulskiego.

W kwietniu 2014 roku odbyła się impreza z okazji 85. urodzin Pana Stanisława. Ostatnich urodzin.
Info jest tutaj: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=2956&postdays=0&postorder=asc&highlight=mikulski&start=45
Przy okazji tej imprezy powstała krótka audycja: jest w niej wywiad z Panem Stanisławem, jest o Klossie, o Templariuszach, wypowiadają się Panie Ewy: Szykulska i Wiśniewska.

Link do audycji (PR Czwórka, 7 min.): https://www.polskieradio....yciu-nie-zaluje
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-12-01, 17:02, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-11-30, 08:10:35   

Coś podobnego Ewa Szykulska mówiła w swoim wywiadzie kilka miesięcy później, ale już po śmierci p. Stanisława:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3173
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-11-30, 08:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maj 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-30, 11:55:50   

Szara Sowa napisał/a:
Coś podobnego Ewa Szykulska mówiła w swoim wywiadzie kilka miesięcy później, ale już po śmierci p. Stanisława:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=3173


Przeczytałem z przyjemnością. Ewa Szykulska wypowiada się w takim swoim zakręconym stylu, że czytając "słyszę" jej charakterystyczny głos. Jest skromna, nie wiem czy zdaje sobie sprawę ile z filmów/seriali, w których świetnie zagrała ma obecnie status kultowych: Templariusze, Hydrozagadka, Vabank, Dziewczyny do wzięcia, Seksmisja i inne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,5 sekundy. Zapytań do SQL: 26