PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Bursztynowa Komnata
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-02-16, 21:09:14   

Piratka napisał/a:
Dzięki za wyjaśnienie, że Komnata była kiczowata.
Zawsze do usług. :)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-16, 23:55:09   

Piratka napisał/a:
Dzięki za wyjaśnienie, że Komnata była kiczowata. Dotąd zdawało mi się, że to bezcenne arcydzieło.
Niemieccy emeryci na tropie wielkiego skarbu. Znaleźli Bursztynową Komnatę?


Bez przesady, w końcu projektowali i wykonali ją zawodowcy, że szczególnym uwzględnienie, Schluetera i Rastrellego. Wiem, co prawda, że barok, a już na pewno rokoko może nie wzbudzać entuzjazmu współczesnych obrońców ;-)

Jest takie genialne opowiadanie Ksawerego Pruszyńskiego "Człowiek z rokokowego kościoła", gdzie autor pisze że "Nie miałem nigdy zaufania do rokoka jako religijnej ekspresji; styl ten wydawał mi się zawsze bardziej stosowny dla buduarów niż dla kaplic, tak samo jak trudno by chyba wyobrazić sobie garsoniery w stylu gotyckim." Opowiadanie Ksawerego Pruszyńskiego nawiązuje do kościoła w Wies, w Bawarii. Piękno tego kościoła jednak go przekonało :) .

Bardzo wątpię, żeby Komnata była ukryta tam, gdzie dżentelmeni jej szukają. ta historia za bardzo mi przypomina nasz nieszczęsny "Złoty Pociąg".
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-02-16, 23:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-02-17, 09:08:18   

Z24 napisał/a:
Opowiadanie Ksawerego Pruszyńskiego nawiązuje do kościoła w Wies, w Bawarii. Piękno tego kościoła jednak go przekonało
A mnie nie. Odwiedziłem go kiedyś i nie mógłbym rzec, bym był nim zachwycony i to samo tyczy się Komnaty. Spłonęła w Królewcu wraz z zamkiem i dobrze tak, osobiście nie przelewam z tego powodu łez. :)
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-02-17, 10:56:17   

John Dee napisał/a:
..... jednak jego imię kojarzy się niemal wszystkim wyłącznie z tą kiczowatą komnatą. :okulary2:
Piratka napisał/a:
Dzięki za wyjaśnienie, że Komnata była kiczowata.

Zawsze do usług. :)

Jak widać kwestia gustu to w pełni indywidualna cecha homo sapiens.
O Bursztynowej Komnacie powiedzieć, że jest kiczem to tak samo jakby Ołtarz Wita Stwosza nazwać tandetą. :|
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-02-17, 12:48:32   

Zawsze myślałem że rokoko to ten bardziej szlachetny, taki nieprzesadny barok...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2019-02-17, 13:10:51   

Bursztynowa komnata była zapewne arcydziełem rzemiosła, ale artystycznie to faktycznie kicz. Barok przeozdobiony do wyrzygu. Coś w sam raz dla nowych ruskich. Moim skromnym zdaniem oczywiście:)
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-02-17, 20:21:16   

Kustosz napisał/a:
Bursztynowa komnata była zapewne arcydziełem rzemiosła
Otóż to, rzemiosła. Dla mnie oblepić bursztynem ściany pokoju to taki sam nonsens jak oblepić stek przed spożyciem złotem. ;-)

./redir/static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2019/01/05/12/ribery.jpg
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-18, 00:15:48   

Kustosz napisał/a:
Bursztynowa komnata była zapewne arcydziełem rzemiosła, ale artystycznie to faktycznie kicz


John Dee napisał/a:
Otóż to, rzemiosła


To jest spojrzenie ahistoryczne: wtedy jeszcze niezbyt rozróżniano sztukę od rzemiosła.

Podobnie zresztą jest z pojęciem kiczu, które, jak sądzę, należy wiązać z indywidualizacją twórczości.

Kozak napisał/a:
O Bursztynowej Komnacie powiedzieć, że jest kiczem to tak samo jakby Ołtarz Wita Stwosza nazwać tandetą. :|


Tak jest, oczywiście. Bardzo dobre porównanie.

Kustosz napisał/a:
Barok przeozdobiony do wyrzygu.


To rozumiem, może nam coś takiego po prostu nie odpowiadać.

Kustosz napisał/a:
Coś w sam raz dla nowych ruskich.


:D Ależ to jest produkt raczej europejski - cokolwiek to znaczy - i funkcjonował wśród Europejczyków, - cokolwiek to znaczy.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-02-18, 00:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-02-18, 08:42:35   

Z24 napisał/a:

Kozak napisał/a:
O Bursztynowej Komnacie powiedzieć, że jest kiczem to tak samo jakby Ołtarz Wita Stwosza nazwać tandetą. :|

Tak jest, oczywiście. Bardzo dobre porównanie.

To tylko dodam dla formalności.
Ponieważ żyję bardzo oszczędnie, 1% wartości Komnaty, wystarczyłby mojej skromnej osoby na utrzymanie na bardzo długie lata. A mowa o procencie mniej więcej z kwoty pomiędzy 300 milionów a miliardem złotych ;-)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-02-18, 10:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-30, 09:13:29   

Informacja z dzisiaj:
Wrak parowca "Karlsruhe" zlokalizowany przez Polaków

Oczywiście Bursztynowa Komnata od razu się pojawia...
Ostatnio zmieniony przez Garamon 2020-09-30, 09:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-09-30, 09:58:53   

Nie można wykluczyć, że w ładowni mogą się znajdować ciekawe rzeczy :)
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-30, 17:39:34   

Garamon napisał/a:
Oczywiście Bursztynowa Komnata od razu się pojawia...


:564:

...Bez niej nic się nie da zrobić... ;-) .

Ale należy zwrócić uwagę, że - jeśli wierzyć autorom artykułu - statek wyszedł z Piławy dwa dni po upadku Królewca: to sprawia, że hipoteza o obecności tam BK jest nieco mniej nieprawdopodobna niż w przypadku takiego np. "Wilhelma Gustloffa"

Zasadnicze dane podane w artykule są zgodne z moimi: zatopiony 13 kwietnia 45 i 897 t. pojemności. Nie był to więc jakiś wielki transportowiec i dlatego mam wątpliwości co do ilości upchniętych tam ludzi i ładunku, ale...
Według źródeł został zatopiony w rejonie Zatoki Pomorskiej.

Kozak napisał/a:
Nie można wykluczyć, że w ładowni mogą się znajdować ciekawe rzeczy


:564:

Mogą, choć najpewniej jest tam tylko złom wojenny.

PS. Najzabawniejsze jest, że artykuł został ilustrowany zdjęciami zapewne, jak wół, lekkiego krążownika "Karlsruhe" - nie jest to na pewno jakiś handlowy parowczyk, bo widać świetnie artylerię okrętową :D .
Krążownik "Karlsruhe" nie popływał długo pod banderą III Rzeszy" został zatopiony już 9 kwietnia 40 r., w pierwszym dniu kampanii norweskiej przez brytyjski OP "Truant". Kilka tygodni temu media donosiły o odkryciu w cieśninie Skagerrak jego wraka:

./redir/www.tvp.info/4975...wnika-karlsruhe

Dziwny zbieg okoliczności...
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-09-30, 19:42:28   

Dziś w informacjach w Polsacie podczas podawania tej informacji wrzucono mapkę, na której pokazano trasę rejsu tego statku. I uwaga zaznaczono początek w Pilawie, ale nie tej nad morzem ale gdzieś w okolicach Kazimierza nad Wisłą. :D :D :D

Widocznie pani redaktorka wrzuciła w google nazwę i jej podało to miasteczko, bo jest w Polsce! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-30, 22:09:40   

Szara Sowa napisał/a:
Dziś w informacjach w Polsacie podczas podawania tej informacji wrzucono mapkę, na której pokazano trasę rejsu tego statku. I uwaga zaznaczono początek w Pilawie, ale nie tej nad morzem ale gdzieś w okolicach Kazimierza nad Wisłą. :D :D :D

Widocznie pani redaktorka wrzuciła w google nazwę i jej podało to miasteczko, bo jest w Polsce! :)


:564:

:D :D :D

Tam nawet na materacu-dymańcu trudno dopłynąć, a cóż dopiero na krążowniku.
_________________
Z 24
  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2020-10-01, 06:29:35   

Szara Sowa napisał/a:
Dziś w informacjach w Polsacie podczas podawania tej informacji wrzucono mapkę, na której pokazano trasę rejsu tego statku. I uwaga zaznaczono początek w Pilawie, ale nie tej nad morzem ale gdzieś w okolicach Kazimierza nad Wisłą.

Nie ma takiego miasta: Piława. Jest Piława Górna, Piława Dolna, Pilawa koło Garwolina...

To ta ostatnia. Materacem nie da rady. Ktoś z forum "Odkrywcy" zdążył zdjąć ekran:
./redir/forum.odkrywca.pl/topic/771358-bursztynowa-komnata-po-raz-n-ty/



Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-10-01, 07:26:06   

Dokładnie, pani reporterka Anna Gonia - Kuc dała niezłą plamę...

Jakby kogoś interesował cały materiał, to od 26.30:
./redir/www.polsatnews.pl...a-1850_6777467/

Ale jak widzę, mapkę już usunięto... :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-10-01, 07:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-10-01, 08:21:26   

Z24 napisał/a:
PS. Najzabawniejsze jest, że artykuł został ilustrowany zdjęciami zapewne, jak wół, lekkiego krążownika "Karlsruhe" - nie jest to na pewno jakiś handlowy parowczyk, bo widać świetnie artylerię okrętową

Tylko w tym artykule wskazano, że jest to fotografia ilustracyjna. Znalazłem inny artykuł z chyba tą właściwą: ./redir/www.rmf24.pl/fakt...tyn,nId,4763620 Widnieje na nim dziobnica statku i zwieszające się z burty sieci do utrzymywania ładunku.

P.S. Chyba że chodziło ci, kolego o fotografię z tego artykułu: ./redir/wydarzenia.interia.pl/polska/news-polscy-nurkowie-odnalezli-wrak-karlsruhe-razem-z-nim-zatonel,nId,4763817#iwa_source=worthsee Tam rzeczywiście zamiast parowca jest okręt wojenny. ;)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Nietajenko 2020-10-01, 08:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-10-01, 08:26:57   

Z24 napisał/a:

Kozak napisał/a:
Nie można wykluczyć, że w ładowni mogą się znajdować ciekawe rzeczy

:564:
Mogą, choć najpewniej jest tam tylko złom wojenny.

PS. Najzabawniejsze jest, że artykuł został ilustrowany zdjęciami zapewne, jak wół, lekkiego krążownika "Karlsruhe" - nie jest to na pewno jakiś handlowy parowczyk, bo widać świetnie artylerię okrętową :D .
Krążownik "Karlsruhe" nie popływał długo pod banderą III Rzeszy" został zatopiony już 9 kwietnia 40 r., w pierwszym dniu kampanii norweskiej przez brytyjski OP "Truant". Kilka tygodni temu media donosiły o odkryciu w cieśninie Skagerrak jego wraka:
./redir/www.tvp.info/4975...wnika-karlsruhe
Dziwny zbieg okoliczności...

Z tą informacją Wyprzedziłeś mnie o kilka godzin :)
Naszym zatopionym "bohaterem" jest ...
./redir/portalstoczniowy.pl/wp-content/uploads/2020/09/prom.jpg
_________________
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-10-01, 08:37:01   

Kynokephalos napisał/a:
To ta ostatnia. Materacem nie da rady. Ktoś z forum "Odkrywcy" zdążył zdjąć ekran:

W starym albumie u mego dziadka
Jest takie zdjęcie, istny cud
Płynący w falach, wśród mewek stadka
Statek na parę sprzed lat stu

Tłum marynarzy pokład mu zdobi
Słonce na górze pięknie lśni
Dobry fotograf to zdjecie zrobił
Wszystko jak żywe, aż się cni

Parostatkiem w piękny rejs, statkiem na parę w piękny rejs
Przy wtórze klątw bosmana, głośnych krzyków aż od rana
Tak śpiewnie dusza łka
Kąpielowy kostium włóż i na pokładzie ciało złóż
Bo tutaj szum maszyny, bo tutaj głosem dziewczyny
Tak cudnie śruba gra...




P.S. Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać tak rozbawił mnie ten mniemany rejs SS "Karlsruhe" po Wiśle. :D :D :D
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-10-01, 20:28:56   

Nietajenko napisał/a:
24 napisał/a:
PS. Najzabawniejsze jest, że artykuł został ilustrowany zdjęciami zapewne, jak wół, lekkiego krążownika "Karlsruhe" - nie jest to na pewno jakiś handlowy parowczyk, bo widać świetnie artylerię okrętową

Tylko w tym artykule wskazano, że jest to fotografia ilustracyjna.


Każda fotografia zamieszczona w tekście z założenia powinna być ilustracyjna, ale ja jestem medialnym dinozaurem... ;-)

Nietajenko napisał/a:
P.S. Chyba że chodziło ci, kolego o fotografię z tego artykułu: ./redir/wydarzenia.interia.pl/polska/news-polscy-nurkowie-odnalezli-wrak-karlsruhe-razem-z-nim-zatonel,nId,4763817#iwa_source=worthsee Tam rzeczywiście zamiast parowca jest okręt wojenny. ;)


Nie, nie, chodziło mi o dwa lub trzy zdjęcia zamieszczone w artykule zalinkowanym przez Garamon, tylko, jak widzę, już oni te zdjęcia usunęli. Widocznie się połapali, że to coś najeżone działami nie jest tym opisywanym stateczkiem :D .
Tam na tle tych zdjęć były takie malutkie "zakładki" i było w nich użyte słowo "prom" - co mnie zdziwiło - i coś tam jeszcze.

Kozak napisał/a:
Z tą informacją Wyprzedziłeś mnie o kilka godzin :)
Naszym zatopionym "bohaterem" jest ...
./redir/portalstoczniowy.pl/wp-content/uploads/2020/09/prom.jpg


Dzięki. Należy ci się "pomógł" :)

A widziałeś tam te zdjęcia okrętu wojennego klasy na pewno wyższej niż niszczyciel?
Być może rzeczywiście krążownika "Karlsruhe".

Nietajenko napisał/a:
W starym albumie u mego dziadka
Jest takie zdjęcie, istny cud


...Musisz wywoływać upiory mojego dzieciństwa? :027:
Do tej pory niedobrze mi się robi jak słyszę artykulację przez KK słowa "śruba" w tym kawałku.

PS. W Pilawie (przez "L" a nie "Ł") byłem chyba raz... Ale znam ją z zapowiedzi na dworcach i z tego, że na nasypie wiaduktu linii kolejowej biegnącej do Pilawy (zwanym w naszej miejscowości "Wałką") zdarzały mi się różne przygody...
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,52 sekundy. Zapytań do SQL: 15