PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie naprawdę ukryto skarby Templariuszy?
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-09-09, 07:24:29   

Veilleur, a czy Ty wiesz dlaczego na naszym forum rozmawiamy o skarbie Tempalriuszy? :)

-----

Veilleur, do you know why on our forum we are talking about the Tempalrian treasure? :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-09-09, 07:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-09-09, 17:38:49   

Meanwhile, while reading a little in Alfred Weysen’s “L'île des veilleurs”, a copy which I have found online, I stumbled upon what seems to be the original inscription written by Jerzy “Georges” Maracolla - in Polish.



Alfred Weysen‘s has translated it as follows: «Dans les constructions souterraines du vieux château de Val-de-Croix se trouve le Trésor de l'Ordre des Templiers. Va et cherche. Le Saint et Vérité te montreront la voie. »

Translated back in Polish word-for-word, his text would read:

“W podziemiach (konstrukcjach podziemnych) starego zamku (de - ,stojącego w´) Val-de-Croix znajduje się skarb Zakonu Templariuszy. Idź i szukaj. Święty i Prawda wskażą ci drogę.”

So, what do we, Poles, think about it? A job well done - or maybe something got lost in translation, a detail, a nuance? ;-)



Czytając trochę w „L'île des veilleurs” Alfreda Weysena, kopii, którą znalazłem w sieci, natknąłem się na coś, co wydaje się być oryginalnym polskim tekstem Jerzego „Georgesa” Maracolli. Alfred Weysen przetłumaczył go następująco: „Dans les constructions souterraines du vieux château de Val-de-Croix se trouve le Trésor de l'Ordre des Templiers. Va et cherche. Le Saint et Vérité te montreront la voie. »

Po polsku słowo w słowo brzmiałby to tak:

“W podziemiach (konstrukcjach podziemnych) starego zamku (de - ,stojącego w´) Val-de-Croix znajduje się skarb Zakonu Templariuszy. Idź i szukaj. Święty i Prawda wskażą ci drogę.”

I? Co my, Polacy, o tym myślimy? Dobra robota - czy też zgubił się w tłumaczeniu jakiś szczegół, niuans?
 
 
veilleur 
Forumowy Badacz Naukowy



Dołączył: 05 Wrz 2020
Posty: 8
Skąd: Francja
Wysłany: 2020-09-10, 15:26:11   

Z24 napisał/a:
I’m not quite sure what you mean. There are such sources, but for earlier times: in 1821, all Masonic Lodges in the Russian Empire and the Kingdom of Poland were dissolved by an order of Tsar Alexander I.

Nie jestem zupełnie pewien co masz na myśli. Istnieją takie źródła, ale dla czasów wcześniejszych: w 1821 r. wszystkie loże masońskie w Cesarstwie Rosyjskim i Królestwie Polskim zostały rozwiązane ukazem cara Aleksandra I.


EN: Thank you Z24! This is important information that I was not aware of. Weysen is affirmative, however, that at least Jerzy’s father, Leon Krystian, was a member of some sort of Masonic-like society in Irkutsk around 1915, presumably following in the footsteps of his own father, Jan Marcolla, at least after 1866, the earliest possible date at which Jan was exiled to Siberia. I just don’t know how to verify this information, if lodges were clandestine or abolished entirely.

PL: Dziękuję Z24! To ważna informacja, której nie byłem świadomy. Weysen twierdzi jednak, że przynajmniej ojciec Jerry'ego, Leon Krystian, był członkiem jakiegoś masońskiego społeczeństwa w Irkucku około 1915 r., Prawdopodobnie podążając śladami własnego ojca, Jana Marcolli, przynajmniej po 1866 r. najwcześniejszej możliwej daty zesłania na Syberię. Po prostu nie wiem, jak zweryfikować te informacje, jeśli loże były tajne lub całkowicie zniesione.

Szara Sowa napisał/a:
Veilleur, a czy Ty wiesz dlaczego na naszym forum rozmawiamy o skarbie Tempalriuszy? :)

Veilleur, do you know why on our forum we are talking about the Tempalrian treasure? :)


EN: Fair question, Szara Sowa! I didn’t really pay attention to the forum itself initially, but I since Googled its name and found that Pan Samochodzik i templariusze was a book published in 1966 by Polish writer Zbigniew Nienacki, and that the main protagonist discovers treasures as well as protects them from thieves. Am I on the right track? Even without the Saint and the Truth, or the holy truth, or the holy word to show me the way? :)

PL: Uczciwe pytanie, Szara Sowa! Początkowo nie zwracałem uwagi na samo forum, ale odkąd wygooglowałem jego nazwę i stwierdziłem, że Pan Samochodzik i templariusze to książka wydana w 1966 roku przez polskiego pisarza Zbigniewa Nienackiego, a główny bohater odkrywa skarby i chroni je przed złodziejami. Czy jestem na dobrej drodze? Nawet bez świętego i prawdy, czy świętej prawdy, czy świętego słowa wskazującego mi drogę? :)

John Dee napisał/a:
, what do we, Poles, think about it? A job well done - or maybe something got lost in translation, a detail, a nuance?
I? Co my, Polacy, o tym myślimy? Dobra robota - czy też zgubił się w tłumaczeniu jakiś szczegół, niuans?


EN: This is the important question!
PL: To jest ważne pytanie!
_________________
Webmaster for ./redir/wikiveilleurs.net/
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-09-10, 18:56:45   

veilleur napisał/a:
EN: Fair question, Szara Sowa! I didn’t really pay attention to the forum itself initially, but I since Googled its name and found that Pan Samochodzik i templariusze was a book published in 1966 by Polish writer Zbigniew Nienacki, and that the main protagonist discovers treasures as well as protects them from thieves. Am I on the right track? Even without the Saint and the Truth, or the holy truth, or the holy word to show me the way? :)

PL: Uczciwe pytanie, Szara Sowa! Początkowo nie zwracałem uwagi na samo forum, ale odkąd wygooglowałem jego nazwę i stwierdziłem, że Pan Samochodzik i templariusze to książka wydana w 1966 roku przez polskiego pisarza Zbigniewa Nienackiego, a główny bohater odkrywa skarby i chroni je przed złodziejami. Czy jestem na dobrej drodze? Nawet bez świętego i prawdy, czy świętej prawdy, czy świętego słowa wskazującego mi drogę?



Yes, Mr. Samochodzik is the main character of a series of over a dozen historical and adventure books, and in the novel Mr. Samochodzik and the Templars he discovers a part of the Templar treasure - in Poland!

--

Tak, Pan Samochodzik to główny bohater serii kilkunastu książek historyczno-przygodowych, a w powieści "Pan Samochodzik i templariusze" odkrywa część skarbu Templariuszy - w Polsce! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-10, 22:03:43   

veilleur napisał/a:

Z24 napisał/a:
I’m not quite sure what you mean. There are such sources, but for earlier times: in 1821, all Masonic Lodges in the Russian Empire and the Kingdom of Poland were dissolved by an order of Tsar Alexander I.

Nie jestem zupełnie pewien co masz na myśli. Istnieją takie źródła, ale dla czasów wcześniejszych: w 1821 r. wszystkie loże masońskie w Cesarstwie Rosyjskim i Królestwie Polskim zostały rozwiązane ukazem cara Aleksandra I.


EN: Thank you Z24! This is important information that I was not aware of. Weysen is affirmative, however, that at least Jerzy’s father, Leon Krystian, was a member of some sort of Masonic-like society in Irkutsk around 1915, presumably following in the footsteps of his own father, Jan Marcolla, at least after 1866, the earliest possible date at which Jan was exiled to Siberia. I just don’t know how to verify this information, if lodges were clandestine or abolished entirely.

PL: Dziękuję Z24! To ważna informacja, której nie byłem świadomy. Weysen twierdzi jednak, że przynajmniej ojciec Jerry'ego, Leon Krystian, był członkiem jakiegoś masońskiego społeczeństwa w Irkucku około 1915 r., Prawdopodobnie podążając śladami własnego ojca, Jana Marcolli, przynajmniej po 1866 r. najwcześniejszej możliwej daty zesłania na Syberię. Po prostu nie wiem, jak zweryfikować te informacje, jeśli loże były tajne lub całkowicie zniesione.


There was probably some underground Masonic movement in Russia. There is a work by our greatest contemporary freemason historian Ludwik Hass on this subject:

Ludwik Hass "Wolnomularstwo rosyjskie w podziemiu 1822–1921", Wyd. Bellona, Warszawa 1996, 1998, ss. 299. Seria: Loża i polityka. Masoneria rosyjska 1822-1921. T. 1. ​ISBN 83-85408-35-5​, ​ISBN 83-11-08569-2​

("Russiian Freemasonry in the underground" - Sieries "Logde and politics. Russian Freemasonry 1822-1921 vol. 1)

It was only yesterday that I found out about this book.

Prawdopodobnie istniał jakiś podziemny ruch masoński w Rosji. Jest taka praca naszego największego współczesnego historyka masonerii Ludwika Hassa...

Dopiero wczoraj dowiedziałem się o tej książce.

His primary work on these topics is:

Ludwik Hass: "Wolnomularstwo w Europie Środkowo-Wschodniej w XVIII i XIX wieku", Wyd. Ossolineum, Wrocław 1982, ss. 572. ​ISBN 83-04-01195-6​

("Freemasonry in Central and Eastern Europe in the 18th and 19th centuries")

Jego podstawowa praca na te tematy to...

I will write about this note by Jerzy Marcolla, but not today.

Jeszcze napiszę o tej notatce Jerzego Marcolli, ale nie dziś.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-09-10, 22:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-09-11, 20:33:00   

veilleur napisał/a:
EN: This is the important question! PL: To jest ważne pytanie!
We're looking into it. ;-)
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2020-10-31, 20:59:04   

To ciekawe, ale tylko po czesku.
_________________


 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-02, 21:27:36   

Lolek napisał/a:
To ciekawe, ale tylko po czesku.


Zrozumieć to mogę, bo grubo wcześniej czytywałem i po czesku i po słowacku, ale gorzej, że ze względów społeczno-technicznych ;-) nie mam kiedy obejrzeć półgodzinnego filmu :D .
Dziś obejrzałem trochę będąc w pracy... ;-)
Naprawdę niesamowity wystrój budowli; niektóre z tych "postaci" przypominają malarstwo Hieronima Boscha. Nie dotarłem tylko do miejsca, gdzie połączono te zabytki z templariuszami, bo kościół był przecież franciszkański i wzniesiono go kiedy "po templariuszach zostały tylko zburzone zamki i niesława". Jeśli będę w Czechach na pewno zahaczę o Jindrzichów Hradec :) .
_________________
Z 24
 
 
Templar 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 20 Lut 2013
Posty: 133
Skąd: Ze świata czterech stron
Wysłany: 2020-11-12, 12:27:59   Na tropie skarbu, raz jeszcze.

Zapraszam do wysłuchania podcastu Roberta Kudelskiego, w którym rozmawiamy o genezie zakonu, skarbie templariuszy i oczywiście Zbigniewie Nienackim ;-)

Skarby i tajemnice templariuszy - Igor Murawski w rozmowie z Robertem Kudelskim.

:564:
_________________
www.poszukiwacze.org
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-12, 12:29:44   

Do posłuchania:

./redir/www.rdc.pl/podcas...h-templariuszy/

Jest też o Nienackim :D

EDIT: oczywiście to to samo, co zalinkował minutę wcześniej Templar - zgraliśmy się prawie idealnie ;-)
Ostatnio zmieniony przez Garamon 2020-11-12, 23:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-12, 22:07:46   

Garamon napisał/a:
Do posłuchania:

./redir/www.rdc.pl/podcas...h-templariuszy/

Jest też o Nienackim :D


Tu się wyświetla jakaś cała strona Radia Badziewie. Niczego nie znalazłem :/ .
_________________
Z 24
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-12, 22:23:33   

U mnie pojawia się player do odsłuchania audycji:

Bez tytułu.jpg
Plik ściągnięto 144 raz(y) 96,04 KB

 
 
Templar 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 20 Lut 2013
Posty: 133
Skąd: Ze świata czterech stron
Wysłany: 2020-11-12, 22:45:58   

Z24 napisał/a:


Tu się wyświetla jakaś cała strona Radia Badziewie. Niczego nie znalazłem :/ .


Ale przecież podałem wyraźny link w poście wyżej :galy: :okulary:
_________________
www.poszukiwacze.org
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-12, 22:48:34   

Teraz jest już wszystko w porządku :) .
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-11-12, 23:31:48   

Templar napisał/a:

Ale przecież podałem wyraźny link w poście wyżej :galy: :okulary:

Twojego posta/linkuw ogóle nie zauważyłam, tylko ten od Garamon. Też mi się otworzyła jakaś strona główna rdc, więc przez google sobie szukałam.

Bardzo fajny wywiad, Igorze.
Widać, że siedzisz w temacie od lat.
I zazdroszczę swobody.
:564:
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-11-13, 09:08:16   

Tak, bardzo ciekawa audycja, pokrywająca się z moimi poglądami! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-11-13, 14:42:10   Re: Na tropie skarbu, raz jeszcze.

Templar napisał/a:
Zapraszam do wysłuchania podcastu Roberta Kudelskiego, w którym rozmawiamy o genezie zakonu, skarbie templariuszy i oczywiście Zbigniewie Nienackim ;-)

Bardzo ciekawa rozmowa :)
Duże brawa za promowanie Pana Samochodzika i Templariusze :564:
_________________
 
 
Templar 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 20 Lut 2013
Posty: 133
Skąd: Ze świata czterech stron
Wysłany: 2022-10-13, 05:54:21   

13 października, więc siłą rzeczy nieco wspominkowo ;-)
Templariusze - historia fenomenu.
_________________
www.poszukiwacze.org
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2022-10-13, 07:19:32   

Templar napisał/a:
13 października, więc siłą rzeczy nieco wspominkowo ;-)

Ale nie piątek ;-)
_________________
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-10-13, 07:30:49   

Ciekawy tekst! Szkoda że nie podałeś choćby kilku przykładów owych, dziś już wiadomo, że bzdurnych teorii na temat Templariuszy. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,53 sekundy. Zapytań do SQL: 15