PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pan Samochodzik - cechy wspólne serii
Autor Wiadomość
Maj 
Stały bywalec forum
Maj


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 329
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2020-08-30, 16:47:46   

irycki napisał/a:

A to jest faktycznie dziwne. Jeszcze w przypadku Milkokuku to da się wyjaśnić - przyjechało o ile dobrze pamiętam "dwóch milicjantów na rowerach" i pewnie z założenia nie byli przygotowani do czegokolwiek poza spisaniem protokołu. Ale kradzież w ośrodku wielkiego zrzeszenia przemysłowego? Najważniejszego, zapewne, obiektu w tej gminie? Tu mogli by się bardziej postarać.


Swoją wiedzę nt. wykorzystania psów milicyjnych czerpię z "Przygód Psa Cywila" i "07 zgłoś się" :) , ale chyba te wakacyjne kradzieże w samochodzikach były za małe, żeby sprowadzać z województwa ekipę z psem.
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1372
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2020-08-30, 20:59:09   

irycki napisał/a:
Piotrus napisał/a:

Epizodyczne psy są chyba jeszcze w "Księdze Strachów" - w leśniczówce Czarne pilnują wehikułu podczas oględzin szachownicy :)

Podejrzewam, że "epizodycznych psów" może się znaleźć więcej, jakby bardzo dokładnie przeczesać serię, bo żyjemy w świecie, w którym pies jest bardzo powszechnie spotykany - a na wsiach to już jest to w zasadzie element obowiązkowy.

Cytat:

chyba ani razu nie mamy do czynienia z psem policyjnym (milicyjnym), nawet tam gdzie od dokonania przestępstwa minęło niewiele czasu i ślady przestępców mogły być jeszcze świeże jak np. po włamaniu do domku nauczyciela w Miłkokuku czy do radiowęzła w Złotym Rogu


A to jest faktycznie dziwne. Jeszcze w przypadku Milkokuku to da się wyjaśnić - przyjechało o ile dobrze pamiętam "dwóch milicjantów na rowerach" i pewnie z założenia nie byli przygotowani do czegokolwiek poza spisaniem protokołu. Ale kradzież w ośrodku wielkiego zrzeszenia przemysłowego? Najważniejszego, zapewne, obiektu w tej gminie? Tu mogli by się bardziej postarać.


Psy do kradzieży, na jakiejś wiosze zabitej deskami? Nie za dużo wymagasz? ;) Poza tym, pies to chyba musi powąchać własność przestępcy (czy ktoś coś takiego zostawił?).
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan MotocyklikPomógł: 16 razy
Wiek: 54
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 4312
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-08-31, 07:48:10   

O której wiosce zabitej deskami mówisz. O Złotym Rogu? :diabelek:
_________________
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch
 
 
Maj 
Stały bywalec forum
Maj


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 329
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2020-09-03, 10:02:44   

To zapodam jeszcze jeden motyw stale obecny i bez którego nie wyobrażamy sobie chyba serii -
podobnie jak jeziora - LAS.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 101 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 41455
Skąd: Poznań

Wysłany: 2020-09-03, 10:29:24   

Słusznie, lasy dodane!
---

- genialny i niepowtarzalny pan Tomasz
- Wehikuł - pojawia się w aż 11 częściach, w pierwszych tomach gra bardzo dużą rolę, z czasem jakby coraz mniejszą. W UFO nie ma go wcale.
- połączone z ww. pościgi wehikułem ale też np. żaglówką, za każdym razem gdy zaczyna się pościg wehikułem na początku następuje ucieczka a potem Tomasz pokazuje na co stać silnik Ferrari 410 i zawszę ścigany nabiera szacunku do wehikułu oraz umiejętności kierowania Tomasza oraz następuje wielkie zdziwienie i zaskoczenie gdy Tomasz opowiada historię wehikułu.
- Obecność cudzoziemców - aż w 7 częściach, w tym 4 części dzieją się za granicą
- Waldemar Batura - wbrew pozorom główny przeciwnik pojawia się tylko w 4 tomach!
- Jeziora (Mazury, też Jeziorak, poj. Myśliborskie, jez. Myczkowskie) - tylko w 7 częściach, jest co prawda także Wisła w Wyspie Złoczyńców i rzeka Cher w Fantomasie.
- Lasy - poajwiają się praktycznie we wszystkich tomach, najwiecej w: Wyspie Złoczyńców, Tempalriuszach, Winnetou, Tajemnicy Tajemnic, Księdze strachów, Nowych przygodach, Niewidzialnych, UFO, (Nieasamowity dwór - zdziaczały park).
- Harcerze współpracują z Samochodzikiem w sześciu tomach na pierwszych osiem (1.Wyspa Złoczyńców, 2.Templariusze, 3.Księga strachów, 5.Nowe przygody, 6.Zagadki Fromborka, 8.Tajemnica tajemnic). A jeśli dodać młodzież nieharcerską to we wszystkich ośmiu (bo także 4.Niesamowity dwór i 7.Fantomas) oraz w 11.Złota rękawica.
- Dyrektor Marczak - począwszy od tomu 4 (Niesamowity dwór) w którym zostaje zwierzchnikiem Tomasza, jest wspomniany w każdej części oprócz 7 (Fantomasa) - czyli w sumie w ośmiu książkach. Z tego w pięciu (4.Niesamowity dwór, 6.Zagadki Fromborka, 8.Tajemnica tajemnic, 10.Niewidzialni, 12.UFO) odgrywa istotną, aktywną rolę w akcji, w jednej (5.Nowe przygody) - rolę marginalną, a w pozostałych dwóch (czyli 9.Winnetou i 11.Złota rękawica) zasłużył tylko na wzmiankę.
- "Tajna broń" - która daje mu przewagę nad przeciwnikiem. Przeważnie jest to wehikuł, ale mogą być też inne opcje: judo z Księgi, Prot i podręczna charakteryzatornia z Tajemnicy tajemnic, Krasula-Szkwał ze Złotej rękawicy, As (Zagadki Fromborka), Robin (UFO).
- Liczne najczęściej atrakcyjne panie, będące rywalkami, współpracowniczkami lub osobami tajemniczymi (najczęściej dwie): Wyspa - Hanka, Zaliczka; Templariusze - Karen, Anka; Księga - Hilda, Zenobia; Dwór - Marysia, panna Wierzchoń; Nowe Przygody - Marta; Zagadki - Ala, Babie Lato; Tajemnica - Helenka; Winnetou - Milady, Krwawa Mary; Niewidzialni - Greta; Rękawica - DD, Bajeczka, Pani Księżyc; Ufo - Teresa.
- Z niektórymi z nich Tomasz wchodzi w bliższe relacje uczuciowo-romnasowe, np. Templariusze - Karen, Tajemnica - Helenka, Winnetou - Milady, Niewidzialni - Greta, Rękawica - DD, Bajeczka, Ufo - Teresa.
- Zagadka do rozwiązania - najczęściej historyczna (ale nie tylko), związana z hasłem, artefaktem, mapą do skarbu/zagadki/intrygi: Templariusze - „Tam skarb...”, Księga strachów - szachownica, Niesamowity dwór - „W wężach...”, Nowe przygody - mapa „łowisk”, Frombork - plan Koeniga, Tajemnica - talizman, Winnetou - mapa Purtaka, Złota rękawica - dziennik, wiersz Kodrąba, UFO - tajemniczy przedmiot poszukiwany przez Ralfa.
- Edukacja krajoznawczo-przyrodniczo-historyczna - wynikająca m.in. z puntu powyżej, ale też "silne" wątki poboczne: antropologia, archeologia, wędkarstwo, żeglarstwo, szachy, leśnictwo, numizmatyka, ikony, automatyka, malarstwo, polskość Mazur itd.
- W wielu tomach pojawia się to co jest wątkiem przewodnim w Winnetou - ekologia i problemy ochrony przyrody, zanieczyszczania środowiska, hałasu, nadmiaru turystów, czy też zwykłego zaśmiecania lasów, jezior itp.
- Lato - akcja najczęściej dzieje się latem.
- Fałszywa tożsamość - wątek kogoś udającego kogoś innego pojawia się w większości tomów.
- Dżentelmeńskość w stosunku do kobiet ale także do przeciwników.
- Kawalerskość/starokawalerstwa Tomasza - temat szerzej poruszany w ostatnich czterech częściach (9.Winnetou, 10.Niewidzialni, 11.Złota rękawica, 12.UFO) choć napomknięcia pojawiły się już w części 8 (Tajemnica tajemnic) a nawet 4 (Niesamowity dwór, gdzie Tomasz został nazwany przez młodych ludzi "kawalerem w średnim wieku"). W częściach 9-12 stan cywilny Samochodzika jest naprzemiennie przedstawiany w kontekście trybu pracy niesprzyjającego małżeństwu, mimo kilkukrotnego zakochania, oraz (głównie przez kobiety) w kontekście oskarżeń o niedojrzałość emocjonalną.
- Akcja w większości tomów toczy się w regionach wiejsko-małomiasteczkowych, bądź też na łonie przyrody. Duże miasta pojawiają się w zasadzie jedynie w tomach "zagranicznych" (Praga w Tajemnicy, Frankfurt w Niewidzialnych czy Bogota w Człowieku z UFO), a i tam dotyczy to tylko pewnych, nie tak wielkich, fragmentów całej akcji. Oczywiście jest jeszcze Warszawa czy Łódź w wielu tomach, ale stanowią one jedynie punkt wyjścia do zasadniczej akcji, raczej nie rozgrywają się tam kluczowe wątki.
- Początkowa niby ślamazarność Tomasza jaką usypia czujność przeciwnika.
- Bardzo inteligentni konkurenci Tomasza - ostatecznie - zawsze okazują się mniej sprytni od niego, np: Karen, Fryderyk, Batura, Fantomas/Black, Skwarek.
- Zabawne pseudonimy - zawsze wiele postaci nie znamy z imienia czy nazwiska ale otrzymują najczęściej zabawne pseudonimy. Dla przykładu Jestem Geniek, Wacek Krawacik, Kaznodzieja, Piękny Lolo.
- Postacie negatywne mają często niepoważne, śmieszne nazwiska - Winnetou: Purtak, Nosek, Fantomas: Pigeon to „gołąb”, ale przede wszystkim „jeleń”, „frajer” i „naiwniak”, Tajemnica Tajemnic: Skwarek, Zagadki Fromborka: Pietruszka, Niewidzialni - Mendoza (od mendy).
- Pojawiają się/są wypominane znane postacie popkultury:
Księga Strachów - Bond 007; Pan Samochodzik i Kapitan Nemo - Nemo; Pan Samochodzik i Fantomas - Fantomas; Pan Samochodzik i zagadki Fromborka - Cagliostro; Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic - Superman; Pan Samochodzik i Winnetou - Winnetou; Pan Samochodzik i złota rękawica - Święty.
- Pan Tomasz, tak jak i jego wehikuł zyskują po bliższym poznaniu, co często kończy się (złudną) zapowiedzią związku ;-)
- Pan Tomasz nigdy nie zainteresował się brzydką czy przeciętną kobietą, która zyskałaby przy bliższym poznaniu :D
- Kawa - często pomagała Tomaszowi w rozwiązywaniu zagadki i trzeźwość umysłu. Mocna, czarna bez cukru.
- Łamanie przepisów (najczęściej drogowych) w imię „wyższej” sprawy.
- Niebanalne nowinki techniczne, czasami trochę fantazyjne, w Wyspie jest to sam wehikuł, ale w kolejnych częściach np: wykrywacz metalu, pistolet gazowy, płetwonurkowie, tajemnicza piszczałka, ślizgacz Kapitana Nemo, helikopter, elektryczny wózek, As też by się tu kwalifikował.
- Nałóg nikotynowy głównego bohatera, dość istotny w pewnych sytuacjach: cygarniczki od Pilarczykowej, cygarniczki z wiśniowego drzewa, gauloisy, fajka pokoju, trudne chwile w zasadzkach np. koło starej kapliczki w PSiT.
- Podsłuchiwanie, podglądactwo: Templariusze - małżeństwo ze Skody, Złota rękawica - Bajeczka, potem przy domku Kodrąba, Nowe przygody - Wacek, Brodacz i Roman w Kormoranie, Frombork - Batura i kumple nad Baudą, Niewidzialni - w pałacu w Gardzieniu, Księga strachów - podsłuchujący Kuryłło, harcerze podglądający Tomasza podczas lekcji judo.
- Milicja lub inne służby (współpraca) - Templariusze, Księga strachów, Nowe przygody, Niesamowity dwór, Frombork, Tajemnica tajemnic, Niewidzialni, Winnetou.
- Jachty - jacht Wacka Krawacika (Nowe przygody), Moby Dick i Swallow (PS i Winnetou), Krasula, jacht dyrektora Dołęgowskiego Notos, jacht wynajęty do filmowania Lord Jim, piracka omega (PS i Złota Rękawica), "La Paloma" (Człowiek z UFO).
- Zachodnie pojazdy: Ford Falcone, Ford Mustang, BMW Turbo Batury, Mercedesy z Niewidzialnych, Taunus Klausa, Ford Fryderyka, Lincoln Petersenów, Renault Alpine ciotki Eveline, Citroen Tendrona, Honda Gnatów, Porsche Smitha, Volkswagen Passat Antonia, Opel Zegadły.
- Organizacje i grupy (bandy) przestępcze z którymi zmierzył się Pan Tomasz:
organizacja Niewidzialnych (PS i Niewidzialni), grupa Batury do walki z Niewidzialnymi (PS i Niewidzialni), grupa Batury mająca na celu ograbienie schowków pułkownika Koeniga (PS i zagadki Fromborka), grupa Batury mająca na celu obrabowanie masońskiej komnaty w niesamowitym dworze (PS i niesamowity dwór), banda Czarnego Franka i grupa Wacka Krawacika (Nowe przygody Pana Samochodzika), członkowie bandy Barabasza (Wyspa Złoczyńców), organizacja niesamowitego Fantomasa (PS i Fantomas), przemytnicy ikon (PS i tajemnica tajemnic), grupa "ptaszników" (PS i Winnetou), "grupa" porywaczy Diany Denver (PS i złota rękawica).
- Legendy: legenda o diable Kuwasie (Uroczysko); legenda o Latającym Holendrze oraz o wyspie Czarci Ostrów (PS i Winnetou); legenda o rodzinie Gizewiusza oraz ponownie o wyspie Czarci Ostrów (PS i Niewidzialni); legenda o Czarnej Damie z pałacu w Karnitach (PS i złota rękawica); legenda o księżnej Libuszy, o kolebce królów czeskich oraz o rabinie Löwe (PS i tajemnica tajemnic); legenda związana z Zamkiem Sześciu Dam (PS i Fantomas); legenda związana z grodziskiem nieopodal rzeki Baudy (PS i zagadki Fromborka); legenda o zamordowaniu Hirama podczas budowy Świątyni Salamona (Niesamowity dwór); legenda o trzech jesionowych okrętach symbolizujących podział Gotów na Ostrogotów, Wizygotów i Gepidów (skarb Atanaryka), legenda o Bursztynowej Komnacie (Wyspa Złoczyńców); legenda o skarbie templariuszy (PS i Templariusze); legenda o wielkim raku (Księga Strachów).
- Zabytkowe zamki, pałace i kościoły - Templariusze - Malbork, Kortumowo, Księga strachów - pałac w Jasieniu, zamek w Moryniu, kościoły w Dolsku, Lubiechowie i Jasieniu, Niesamowity dwór - pałac w Janówce, Fantomas - Zamek 6 Dam i kilka innych, Winnetou - zamek w Złotym Rogu (ruiny), Niewidzialni - zamek w Kamieńcu (ruiny), zamek w Nidzicy, Złota rękawica - pałac w Karnitach, kościół w Iławie, Zagadki Fromborka - katedra, Tajemnica Tajemnic - Hradczany i zamek w Lesku.
- Fikcyjne miejsca akcji - np: Antoninów (Wyspa Złoczyńców), Kortumowo (Templariusze), Jasień (wieś i jezioro), Polana w Księdze Strachów, Janówka (Niesamowity Dwór), Złoty Róg, Ośla Łąka, jeziora: Zmierzchun, Łabędzie, Kikuł (Winnetou), Zamek Sześciu Dam, Orle Gniazdo (Fantomas), wyspa La Jauja (UFO).
-Elementy eschatologiczne i sepulkarne, w tym wypadku szkielety, trumny, groby, grobowce i cmentarze, występujące w prawie każdym tomie (może z wyjątkiem Nowych przygód, Fantomasa, Winnetou).
- Przypadki uwięzienia, związania, czy krótkotrwałego pozbawienia wolności: Wyspa Złoczyńców - dwukrotne skrępowanie Skałbany (w tym raz uwięzienie w bunkrze), Templariusze - Samochodzik uwięziony początkowo w Malborku, a potem w podziemiach Kortumowa, tam też podobny los spotyka Karen; Księga strachów - Kuryłło trzykrotnie uwięziony, co prawda nieumyślnie, ale też krótkotrwałe obezwładnienie Tomasza, Wiewiórki i nawet Sebastiana przy pomocy chloroformu czy pistoletu gazowego; Nowe Przygody - skrępowanie Tomasza i Baśki; Niesamowity Dwór - uwięzienie Tomasza w tajemnym przejściu; Zagadki Fromborka - Tomasz i Zosia w podziemiach, krótkotrwałe obezwładnienie Tomasza i Cagliostra przez Asa; Złota Rękawica - porwanie Diany Denver; Fantomas - uwięzienie Tomasza (pozorne Pigeona) w Orlim Gnieździe, Winnetou - uwięzienie psa nadleśniczego, ale też ptaszników, UFO - uwięzienie Ralfa w bunkrze.
- Zamiana, podmiana lub oszustwo, intryga (pomijamy fałszywą tożsamość, o której była już mowa): Wyspa złoczyńców: "kontuzja" Hanki, Templariusze: banknoty-skrawki gazety, prądy błądzące, Księga Strachów: puszki-przewodnik-pamiętnik, Niesamowity dwór: bilety na spektakl, seans spirytystyczny plus burgund, Nowe przygody: mapa łowisk, Fantomas: obrazy, Zagadki Fromborka: monety, kielichy, rubiny, Tajemnica tajemnic: ołtarzyk ze skrytką, Winnetou: Liga do Walki z Hałasem, plany Purtaka, autobusowe kłamstwo Tomasza, Niewidzialni: komedia nad jeziorem Bądze, Złota rękawica: "poszukiwania" autora wiersza.
- Skromność Tomasza - skromność (niebogatość) jako cecha ekonomiczna, przewijająca się prawie wszędzie. "Jestem tylko skromnym urzędnikiem państwowym". Bogaci są ludzie z Zachodu, handlarze antyków, prywaciarze, dyrektorzy, autorzy poczytnych powieści kryminalnych itd. Pan Samochodzik jada chleb ze smalcem, konserwy albo co najwyżej jajecznicę. Obiady w stołówce, gospodach ludowych, do dobrych knajp chadza rzadko, wyłącznie służbowo. Nie pija drogich alkoholi, nie pali porządnych papierosów. Mieszka w skromnym mieszkanku, do którego "nie wprowadziłaby się żadna kobieta". Nie może więc żadnej kobiecie zaimponować swoim standardem i stylem życia, nad czym często ubolewa. Nocuje jak najtaniej. Nie ma większych oszczędności. To wszystko wynika z jego osobowości, ale też z konwencji wychwalającej socjalistyczną równość. Bogate postaci z Samochodzików są bowiem często zdeprawowane albo zmanierowane.
- Nawiązywanie do różnych konkretnych pisarzy, poetów, książek - np. "Winnetou" Karola Maya, "20 000 mil podmorskiej żeglugi" Verne'a, "Królowie przeklęci" - Druona, "Moby Dick" - Melville'a, "Dzieci Jerominów" Wiecherta, "Lilavati" Jeleńskiego, "Golem" Meyrinka itd.
- Partnerski stosunek Pana Samochodzika do dzieci i młodzieży - szędzie tam, gdzie występują w serii młodzi bohaterowie, Tomasz nigdy nie w wchodzi w relację typu dziecko — rodzic. Nigdy nie ocenia, nie lekceważy dziecka, nie poucza. Najmłodszych traktuje jako partnerów w przygodzie, z troszkę starszymi się kumpluje, a niektórych wręcz podziwia. Owszem, przekomarza się, czasem rywalizuje, często efekciarsko stara się zaimponować. Zawsze jednak z uwagą słucha, rozumie i traktuje jak dorosłego, po partnersku.
- Konserwatyzm Tomasza - nie lubi nowoczesnej muzyki, kobiet w spodniach i "karierowiczek", wierzy w tradycyjny romantyzm.
- Częste występowanie bohaterów groteskowych - często od samego początku wiemy że tacy są, np. Kuryłło, Anatol, Ciotka Eveline, Wszędobylska Hanna, Prorok,
- Zakończenie często nie jest w 100%, satysfakcjonującą wygraną Tomasza - żli bohaterowie albo zupełnie unikają kary, albo otrzymują karę symboliczną, tylko za część swoich przewinień: Niesamowity dwór - Batura otrzymuje wyrok tylko za zniszczenie parkietu, potem też często wywija się od odpowiedzialności, w ostatniej chwili albo pomagając Tomaszowi (Niewidzialni) albo przez efekciarstwo Tomasza (Frombork), Księga strachów – Fryderyk ucieka, Fantomas ucieka, Purtak w Winnetou tylko traci stanowisko, Miss Kapitan nie odpowiada za kradzież, UFO – zagadka w zasadzie pozostaje otwarta.
- Zapobieżenie jakiemuś złu lub zrobienie czegoś pozytywnego, niezwiązanego z głównym tematem/zagadką - np. Nowe Przygody - resocjalizacja Franka i Bronki, Złota Rękawica - Tomasz poprawia relacje Dołęgowskich z córką i pomaga pani Joannie wyrwać się z marazmu, Winnetou - m.in. próba pogodzenia motorowodniaków i żeglarzy, Uroczysko - zwalcza ciemnotę i zacofanie oraz handel mięsem/samogonem, Wyspie złoczyńców -zaangażowanie w walce z kłusownikami, Templariusze - ratowanie Karen na 50-kilometrze, Niewidzialni - pomoc Winnetou, gdy się dowiedział o jego problemach finansowych.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan MotocyklikPomógł: 16 razy
Wiek: 54
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 4312
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-09-03, 13:12:23   

Maj napisał/a:
To zapodam jeszcze jeden motyw stale obecny i bez którego nie wyobrażamy sobie chyba serii -
podobnie jak jeziora - LAS.


Niesamowity Dwór? ;-)
W sumie w Tajemnicy Tajemnic też przesadnie dużo lasu nie ma, chociaż tam przynajmniej do Gnata idą (chyba?) przez las.
_________________
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch
 
 
Maj 
Stały bywalec forum
Maj


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 329
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2020-09-05, 10:06:14   

irycki napisał/a:
Niesamowity Dwór? ;-)


W "N.d." zerowa rola lasu w akcji. Ja zawsze to tak widziałem, że o i ile otoczeniem dworu Czerskiego (centrum akcji) jest park, to otoczeniem ośrodka wypoczynkowego, znajdującego się kilka km dalej, jest las.
 
 
irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan MotocyklikPomógł: 16 razy
Wiek: 54
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 4312
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-09-05, 10:12:53   

W Polsce w większości miejsc "kilka kilometrów dalej" jest las.
W fabule lasu nie ma.
_________________
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch
 
 
Maj 
Stały bywalec forum
Maj


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 329
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2020-09-05, 10:26:03   

Szara Sowa napisał/a:
Słusznie, lasy dodane!


I jeszcze motyw, który choć obecny tylko w niektórych częściach, jest bardzo samochodzikowy: wakacje, biwak, kemping, obóz, namiot.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-09-05, 10:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 101 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 41455
Skąd: Poznań

Wysłany: 2020-09-05, 12:50:06   

Maj napisał/a:
otoczeniem dworu Czerskiego (centrum akcji) jest park


Zdziczały park, to jak las. :)

Maj napisał/a:
I jeszcze motyw, który choć obecny tylko w niektórych częściach, jest bardzo samochodzikowy: wakacje, biwak, kemping, obóz, namiot.


Faktycznie, jeszcze tego nie ma! Jest tylko mowa o lecie.

---

- genialny i niepowtarzalny pan Tomasz
- Wehikuł - pojawia się w aż 11 częściach, w pierwszych tomach gra bardzo dużą rolę, z czasem jakby coraz mniejszą. W UFO nie ma go wcale.
- połączone z ww. pościgi wehikułem ale też np. żaglówką, za każdym razem gdy zaczyna się pościg wehikułem na początku następuje ucieczka a potem Tomasz pokazuje na co stać silnik Ferrari 410 i zawszę ścigany nabiera szacunku do wehikułu oraz umiejętności kierowania Tomasza oraz następuje wielkie zdziwienie i zaskoczenie gdy Tomasz opowiada historię wehikułu.
- Obecność cudzoziemców - aż w 7 częściach, w tym 4 części dzieją się za granicą
- Waldemar Batura - wbrew pozorom główny przeciwnik pojawia się tylko w 4 tomach!
- Jeziora (Mazury, też Jeziorak, poj. Myśliborskie, jez. Myczkowskie) - tylko w 7 częściach, jest co prawda także Wisła w Wyspie Złoczyńców i rzeka Cher w Fantomasie.
- Lasy - poajwiają się praktycznie we wszystkich tomach, najwiecej w: Wyspie Złoczyńców, Tempalriuszach, Winnetou, Tajemnicy Tajemnic, Księdze strachów, Nowych przygodach, Niewidzialnych, UFO, (Nieasamowity dwór - zdziaczały park).
- Harcerze współpracują z Samochodzikiem w sześciu tomach na pierwszych osiem (1.Wyspa Złoczyńców, 2.Templariusze, 3.Księga strachów, 5.Nowe przygody, 6.Zagadki Fromborka, 8.Tajemnica tajemnic). A jeśli dodać młodzież nieharcerską to we wszystkich ośmiu (bo także 4.Niesamowity dwór i 7.Fantomas) oraz w 11.Złota rękawica.
- Dyrektor Marczak - począwszy od tomu 4 (Niesamowity dwór) w którym zostaje zwierzchnikiem Tomasza, jest wspomniany w każdej części oprócz 7 (Fantomasa) - czyli w sumie w ośmiu książkach. Z tego w pięciu (4.Niesamowity dwór, 6.Zagadki Fromborka, 8.Tajemnica tajemnic, 10.Niewidzialni, 12.UFO) odgrywa istotną, aktywną rolę w akcji, w jednej (5.Nowe przygody) - rolę marginalną, a w pozostałych dwóch (czyli 9.Winnetou i 11.Złota rękawica) zasłużył tylko na wzmiankę.
- "Tajna broń" - która daje mu przewagę nad przeciwnikiem. Przeważnie jest to wehikuł, ale mogą być też inne opcje: judo z Księgi, Prot i podręczna charakteryzatornia z Tajemnicy tajemnic, Krasula-Szkwał ze Złotej rękawicy, As (Zagadki Fromborka), Robin (UFO).
- Liczne najczęściej atrakcyjne panie, będące rywalkami, współpracowniczkami lub osobami tajemniczymi (najczęściej dwie): Wyspa - Hanka, Zaliczka; Templariusze - Karen, Anka; Księga - Hilda, Zenobia; Dwór - Marysia, panna Wierzchoń; Nowe Przygody - Marta; Zagadki - Ala, Babie Lato; Tajemnica - Helenka; Winnetou - Milady, Krwawa Mary; Niewidzialni - Greta; Rękawica - DD, Bajeczka, Pani Księżyc; Ufo - Teresa.
- Z niektórymi z nich Tomasz wchodzi w bliższe relacje uczuciowo-romnasowe, np. Templariusze - Karen, Tajemnica - Helenka, Winnetou - Milady, Niewidzialni - Greta, Rękawica - DD, Bajeczka, Ufo - Teresa.
- Zagadka do rozwiązania - najczęściej historyczna (ale nie tylko), związana z hasłem, artefaktem, mapą do skarbu/zagadki/intrygi: Templariusze - „Tam skarb...”, Księga strachów - szachownica, Niesamowity dwór - „W wężach...”, Nowe przygody - mapa „łowisk”, Frombork - plan Koeniga, Tajemnica - talizman, Winnetou - mapa Purtaka, Złota rękawica - dziennik, wiersz Kodrąba, UFO - tajemniczy przedmiot poszukiwany przez Ralfa.
- Edukacja krajoznawczo-przyrodniczo-historyczna - wynikająca m.in. z puntu powyżej, ale też "silne" wątki poboczne: antropologia, archeologia, wędkarstwo, żeglarstwo, szachy, leśnictwo, numizmatyka, ikony, automatyka, malarstwo, polskość Mazur itd.
- W wielu tomach pojawia się to co jest wątkiem przewodnim w Winnetou - ekologia i problemy ochrony przyrody, zanieczyszczania środowiska, hałasu, nadmiaru turystów, czy też zwykłego zaśmiecania lasów, jezior itp.
- Lato - akcja najczęściej dzieje się latem, w wakacje,
- Często pojawia się motywy biwaku, kempingu, obozu, noclegu pod namiotem, na żaglówce: szczególnie Wyspa Złoczyńców, Nowe Przygody, Templariusze, Księga strachów, Tajemnica Tajemnic, Złota Rękawica, Winnetou, Zagadki Fromborka.
- Fałszywa tożsamość - wątek kogoś udającego kogoś innego pojawia się w większości tomów.
- Dżentelmeńskość w stosunku do kobiet ale także do przeciwników.
- Kawalerskość/starokawalerstwa Tomasza - temat szerzej poruszany w ostatnich czterech częściach (9.Winnetou, 10.Niewidzialni, 11.Złota rękawica, 12.UFO) choć napomknięcia pojawiły się już w części 8 (Tajemnica tajemnic) a nawet 4 (Niesamowity dwór, gdzie Tomasz został nazwany przez młodych ludzi "kawalerem w średnim wieku"). W częściach 9-12 stan cywilny Samochodzika jest naprzemiennie przedstawiany w kontekście trybu pracy niesprzyjającego małżeństwu, mimo kilkukrotnego zakochania, oraz (głównie przez kobiety) w kontekście oskarżeń o niedojrzałość emocjonalną.
- Akcja w większości tomów toczy się w regionach wiejsko-małomiasteczkowych, bądź też na łonie przyrody. Duże miasta pojawiają się w zasadzie jedynie w tomach "zagranicznych" (Praga w Tajemnicy, Frankfurt w Niewidzialnych czy Bogota w Człowieku z UFO), a i tam dotyczy to tylko pewnych, nie tak wielkich, fragmentów całej akcji. Oczywiście jest jeszcze Warszawa czy Łódź w wielu tomach, ale stanowią one jedynie punkt wyjścia do zasadniczej akcji, raczej nie rozgrywają się tam kluczowe wątki.
- Początkowa niby ślamazarność Tomasza jaką usypia czujność przeciwnika.
- Bardzo inteligentni konkurenci Tomasza - ostatecznie - zawsze okazują się mniej sprytni od niego, np: Karen, Fryderyk, Batura, Fantomas/Black, Skwarek.
- Zabawne pseudonimy - zawsze wiele postaci nie znamy z imienia czy nazwiska ale otrzymują najczęściej zabawne pseudonimy. Dla przykładu Jestem Geniek, Wacek Krawacik, Kaznodzieja, Piękny Lolo.
- Postacie negatywne mają często niepoważne, śmieszne nazwiska - Winnetou: Purtak, Nosek, Fantomas: Pigeon to „gołąb”, ale przede wszystkim „jeleń”, „frajer” i „naiwniak”, Tajemnica Tajemnic: Skwarek, Zagadki Fromborka: Pietruszka, Niewidzialni - Mendoza (od mendy).
- Pojawiają się/są wypominane znane postacie popkultury:
Księga Strachów - Bond 007; Pan Samochodzik i Kapitan Nemo - Nemo; Pan Samochodzik i Fantomas - Fantomas; Pan Samochodzik i zagadki Fromborka - Cagliostro; Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic - Superman; Pan Samochodzik i Winnetou - Winnetou; Pan Samochodzik i złota rękawica - Święty.
- Pan Tomasz, tak jak i jego wehikuł zyskują po bliższym poznaniu, co często kończy się (złudną) zapowiedzią związku ;-)
- Pan Tomasz nigdy nie zainteresował się brzydką czy przeciętną kobietą, która zyskałaby przy bliższym poznaniu :D
- Kawa - często pomagała Tomaszowi w rozwiązywaniu zagadki i trzeźwość umysłu. Mocna, czarna bez cukru.
- Łamanie przepisów (najczęściej drogowych) w imię „wyższej” sprawy.
- Niebanalne nowinki techniczne, czasami trochę fantazyjne, w Wyspie jest to sam wehikuł, ale w kolejnych częściach np: wykrywacz metalu, pistolet gazowy, płetwonurkowie, tajemnicza piszczałka, ślizgacz Kapitana Nemo, helikopter, elektryczny wózek, As też by się tu kwalifikował.
- Nałóg nikotynowy głównego bohatera, dość istotny w pewnych sytuacjach: cygarniczki od Pilarczykowej, cygarniczki z wiśniowego drzewa, gauloisy, fajka pokoju, trudne chwile w zasadzkach np. koło starej kapliczki w PSiT.
- Podsłuchiwanie, podglądactwo: Templariusze - małżeństwo ze Skody, Złota rękawica - Bajeczka, potem przy domku Kodrąba, Nowe przygody - Wacek, Brodacz i Roman w Kormoranie, Frombork - Batura i kumple nad Baudą, Niewidzialni - w pałacu w Gardzieniu, Księga strachów - podsłuchujący Kuryłło, harcerze podglądający Tomasza podczas lekcji judo.
- Milicja lub inne służby (współpraca) - Templariusze, Księga strachów, Nowe przygody, Niesamowity dwór, Frombork, Tajemnica tajemnic, Niewidzialni, Winnetou.
- Jachty - jacht Wacka Krawacika (Nowe przygody), Moby Dick i Swallow (PS i Winnetou), Krasula, jacht dyrektora Dołęgowskiego Notos, jacht wynajęty do filmowania Lord Jim, piracka omega (PS i Złota Rękawica), "La Paloma" (Człowiek z UFO).
- Zachodnie pojazdy: Ford Falcone, Ford Mustang, BMW Turbo Batury, Mercedesy z Niewidzialnych, Taunus Klausa, Ford Fryderyka, Lincoln Petersenów, Renault Alpine ciotki Eveline, Citroen Tendrona, Honda Gnatów, Porsche Smitha, Volkswagen Passat Antonia, Opel Zegadły.
- Organizacje i grupy (bandy) przestępcze z którymi zmierzył się Pan Tomasz:
organizacja Niewidzialnych (PS i Niewidzialni), grupa Batury do walki z Niewidzialnymi (PS i Niewidzialni), grupa Batury mająca na celu ograbienie schowków pułkownika Koeniga (PS i zagadki Fromborka), grupa Batury mająca na celu obrabowanie masońskiej komnaty w niesamowitym dworze (PS i niesamowity dwór), banda Czarnego Franka i grupa Wacka Krawacika (Nowe przygody Pana Samochodzika), członkowie bandy Barabasza (Wyspa Złoczyńców), organizacja niesamowitego Fantomasa (PS i Fantomas), przemytnicy ikon (PS i tajemnica tajemnic), grupa "ptaszników" (PS i Winnetou), "grupa" porywaczy Diany Denver (PS i złota rękawica).
- Legendy: legenda o diable Kuwasie (Uroczysko); legenda o Latającym Holendrze oraz o wyspie Czarci Ostrów (PS i Winnetou); legenda o rodzinie Gizewiusza oraz ponownie o wyspie Czarci Ostrów (PS i Niewidzialni); legenda o Czarnej Damie z pałacu w Karnitach (PS i złota rękawica); legenda o księżnej Libuszy, o kolebce królów czeskich oraz o rabinie Löwe (PS i tajemnica tajemnic); legenda związana z Zamkiem Sześciu Dam (PS i Fantomas); legenda związana z grodziskiem nieopodal rzeki Baudy (PS i zagadki Fromborka); legenda o zamordowaniu Hirama podczas budowy Świątyni Salamona (Niesamowity dwór); legenda o trzech jesionowych okrętach symbolizujących podział Gotów na Ostrogotów, Wizygotów i Gepidów (skarb Atanaryka), legenda o Bursztynowej Komnacie (Wyspa Złoczyńców); legenda o skarbie templariuszy (PS i Templariusze); legenda o wielkim raku (Księga Strachów).
- Zabytkowe zamki, pałace i kościoły - Templariusze - Malbork, Kortumowo, Księga strachów - pałac w Jasieniu, zamek w Moryniu, kościoły w Dolsku, Lubiechowie i Jasieniu, Niesamowity dwór - pałac w Janówce, Fantomas - Zamek 6 Dam i kilka innych, Winnetou - zamek w Złotym Rogu (ruiny), Niewidzialni - zamek w Kamieńcu (ruiny), zamek w Nidzicy, Złota rękawica - pałac w Karnitach, kościół w Iławie, Zagadki Fromborka - katedra, Tajemnica Tajemnic - Hradczany i zamek w Lesku.
- Fikcyjne miejsca akcji - np: Antoninów (Wyspa Złoczyńców), Kortumowo (Templariusze), Jasień (wieś i jezioro), Polana w Księdze Strachów, Janówka (Niesamowity Dwór), Złoty Róg, Ośla Łąka, jeziora: Zmierzchun, Łabędzie, Kikuł (Winnetou), Zamek Sześciu Dam, Orle Gniazdo (Fantomas), wyspa La Jauja (UFO).
- Elementy eschatologiczne i sepulkarne, w tym wypadku szkielety, trumny, groby, grobowce i cmentarze, występujące w prawie każdym tomie (może z wyjątkiem Nowych przygód, Fantomasa, Winnetou).
- Przypadki uwięzienia, związania, czy krótkotrwałego pozbawienia wolności: Wyspa Złoczyńców - dwukrotne skrępowanie Skałbany (w tym raz uwięzienie w bunkrze), Templariusze - Samochodzik uwięziony początkowo w Malborku, a potem w podziemiach Kortumowa, tam też podobny los spotyka Karen; Księga strachów - Kuryłło trzykrotnie uwięziony, co prawda nieumyślnie, ale też krótkotrwałe obezwładnienie Tomasza, Wiewiórki i nawet Sebastiana przy pomocy chloroformu czy pistoletu gazowego; Nowe Przygody - skrępowanie Tomasza i Baśki; Niesamowity Dwór - uwięzienie Tomasza w tajemnym przejściu; Zagadki Fromborka - Tomasz i Zosia w podziemiach, krótkotrwałe obezwładnienie Tomasza i Cagliostra przez Asa; Złota Rękawica - porwanie Diany Denver; Fantomas - uwięzienie Tomasza (pozorne Pigeona) w Orlim Gnieździe, Winnetou - uwięzienie psa nadleśniczego, ale też ptaszników, UFO - uwięzienie Ralfa w bunkrze.
- Zamiana, podmiana lub oszustwo, intryga (pomijamy fałszywą tożsamość, o której była już mowa): Wyspa złoczyńców: "kontuzja" Hanki, Templariusze: banknoty-skrawki gazety, prądy błądzące, Księga Strachów: puszki-przewodnik-pamiętnik, Niesamowity dwór: bilety na spektakl, seans spirytystyczny plus burgund, Nowe przygody: mapa łowisk, Fantomas: obrazy, Zagadki Fromborka: monety, kielichy, rubiny, Tajemnica tajemnic: ołtarzyk ze skrytką, Winnetou: Liga do Walki z Hałasem, plany Purtaka, autobusowe kłamstwo Tomasza, Niewidzialni: komedia nad jeziorem Bądze, Złota rękawica: "poszukiwania" autora wiersza.
- Skromność Tomasza - skromność (niebogatość) jako cecha ekonomiczna, przewijająca się prawie wszędzie. "Jestem tylko skromnym urzędnikiem państwowym". Bogaci są ludzie z Zachodu, handlarze antyków, prywaciarze, dyrektorzy, autorzy poczytnych powieści kryminalnych itd. Pan Samochodzik jada chleb ze smalcem, konserwy albo co najwyżej jajecznicę. Obiady w stołówce, gospodach ludowych, do dobrych knajp chadza rzadko, wyłącznie służbowo. Nie pija drogich alkoholi, nie pali porządnych papierosów. Mieszka w skromnym mieszkanku, do którego "nie wprowadziłaby się żadna kobieta". Nie może więc żadnej kobiecie zaimponować swoim standardem i stylem życia, nad czym często ubolewa. Nocuje jak najtaniej. Nie ma większych oszczędności. To wszystko wynika z jego osobowości, ale też z konwencji wychwalającej socjalistyczną równość. Bogate postaci z Samochodzików są bowiem często zdeprawowane albo zmanierowane.
- Nawiązywanie do różnych konkretnych pisarzy, poetów, książek - np. "Winnetou" Karola Maya, "20 000 mil podmorskiej żeglugi" Verne'a, "Królowie przeklęci" - Druona, "Moby Dick" - Melville'a, "Dzieci Jerominów" Wiecherta, "Lilavati" Jeleńskiego, "Golem" Meyrinka itd.
- Partnerski stosunek Pana Samochodzika do dzieci i młodzieży - szędzie tam, gdzie występują w serii młodzi bohaterowie, Tomasz nigdy nie w wchodzi w relację typu dziecko — rodzic. Nigdy nie ocenia, nie lekceważy dziecka, nie poucza. Najmłodszych traktuje jako partnerów w przygodzie, z troszkę starszymi się kumpluje, a niektórych wręcz podziwia. Owszem, przekomarza się, czasem rywalizuje, często efekciarsko stara się zaimponować. Zawsze jednak z uwagą słucha, rozumie i traktuje jak dorosłego, po partnersku.
- Konserwatyzm Tomasza - nie lubi nowoczesnej muzyki, kobiet w spodniach i "karierowiczek", wierzy w tradycyjny romantyzm.
- Częste występowanie bohaterów groteskowych - często od samego początku wiemy że tacy są, np. Kuryłło, Anatol, Ciotka Eveline, Wszędobylska Hanna, Prorok,
- Zakończenie często nie jest w 100%, satysfakcjonującą wygraną Tomasza - żli bohaterowie albo zupełnie unikają kary, albo otrzymują karę symboliczną, tylko za część swoich przewinień: Niesamowity dwór - Batura otrzymuje wyrok tylko za zniszczenie parkietu, potem też często wywija się od odpowiedzialności, w ostatniej chwili albo pomagając Tomaszowi (Niewidzialni) albo przez efekciarstwo Tomasza (Frombork), Księga strachów – Fryderyk ucieka, Fantomas ucieka, Purtak w Winnetou tylko traci stanowisko, Miss Kapitan nie odpowiada za kradzież, UFO – zagadka w zasadzie pozostaje otwarta.
- Zapobieżenie jakiemuś złu lub zrobienie czegoś pozytywnego, niezwiązanego z głównym tematem/zagadką - np. Nowe Przygody - resocjalizacja Franka i Bronki, Złota Rękawica - Tomasz poprawia relacje Dołęgowskich z córką i pomaga pani Joannie wyrwać się z marazmu, Winnetou - m.in. próba pogodzenia motorowodniaków i żeglarzy, Uroczysko - zwalcza ciemnotę i zacofanie oraz handel mięsem/samogonem, Wyspie złoczyńców -zaangażowanie w walce z kłusownikami, Templariusze - ratowanie Karen na 50-kilometrze, Niewidzialni - pomoc Winnetou, gdy się dowiedział o jego problemach finansowych.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-09-05, 12:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maj 
Stały bywalec forum
Maj


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 329
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2020-09-09, 09:24:51   

Szara Sowa napisał/a:
genialny i niepowtarzalny pan Tomasz


Tak się zastanawiam ... Przy tego typu zestawieniach (a jest ich wiele) wykonywane jest sporo wspólnej pracy. Czy nie dało by się tego wykorzystać. Gdyby to po korekcie, rozwinięciu trafiało do jakiegoś forumowego kompendium - takiej rozwijającej się publikacji - która np. w formacie pdf byłaby do pobrania z forum. Z czasem ładnie by to urosło. To taki luźny pomysł, proszę o opinie :)
 
 
Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofankaPomogła: 133 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 28769
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-09, 23:53:20   

Maj napisał/a:

Tak się zastanawiam ... Przy tego typu zestawieniach (a jest ich wiele) wykonywane jest sporo wspólnej pracy. Czy nie dało by się tego wykorzystać. Gdyby to po korekcie, rozwinięciu trafiało do jakiegoś forumowego kompendium - takiej rozwijającej się publikacji - która np. w formacie pdf byłaby do pobrania z forum. Z czasem ładnie by to urosło. To taki luźny pomysł, proszę o opinie :)

Pomysł ok, tylko ktoś się musi podjąć opracowania tego PDF-a. :)

To bardziej tego wątku dotyczy więc przekierowuję z https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=460819#460819

Maj napisał/a:

Spróbujmy to uporządkować. Po kolei. I szeroko - interesuje nas chyba cała północno-wschodnia Polska, miedzy Wisłą a Suwalszczyzną, wszędzie tam kręcił się P.S i Nienacki

Ja bym przede wszystkim powiedziała, że PS i Nienacki kręcili się najchętniej w okolicach jezior (NP, ZR, N, W, T, KS, SA), ewentualnie nad rzeką (WZ, ND, F i częściowo TT) w ostateczności jakimś innym akwenem (ZF + Ufo). W sumie tylko Uroczysko jest bezwodne.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-09-10, 00:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 101 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 41455
Skąd: Poznań

Wysłany: 2020-09-10, 08:48:21   

Cytat:
Tak się zastanawiam ... Przy tego typu zestawieniach (a jest ich wiele) wykonywane jest sporo wspólnej pracy. Czy nie dało by się tego wykorzystać. Gdyby to po korekcie, rozwinięciu trafiało do jakiegoś forumowego kompendium - takiej rozwijającej się publikacji - która np. w formacie pdf byłaby do pobrania z forum. Z czasem ładnie by to urosło. To taki luźny pomysł, proszę o opinie :)


Pdf-a to sobie może z tego powyższego zestawienia każdy zrobić sam, o ile poczuje taką potrzebę. A temat jak widać ciągle się rozrasta, żyje, więc tym bardziej trudno go zamykać w owym pdfie. :)

Berta von S. napisał/a:
Ja bym przede wszystkim powiedziała, że PS i Nienacki kręcili się najchętniej w okolicach jezior (NP, ZR, N, W, T, KS, SA), ewentualnie nad rzeką (WZ, ND, F i częściowo TT) w ostateczności jakimś innym akwenem (ZF + Ufo). W sumie tylko Uroczysko jest bezwodne.


Czyli jeziora zamienamy na ogólnie akweny (wodne!). :)

Czy w Niesamowitym dworze była rzeka w istotny sposób? Chyba nie...

--------

- genialny i niepowtarzalny pan Tomasz
- Wehikuł - pojawia się w aż 11 częściach, w pierwszych tomach gra bardzo dużą rolę, z czasem jakby coraz mniejszą. W UFO nie ma go wcale.
- połączone z ww. pościgi wehikułem ale też np. żaglówką, za każdym razem gdy zaczyna się pościg wehikułem na początku następuje ucieczka a potem Tomasz pokazuje na co stać silnik Ferrari 410 i zawszę ścigany nabiera szacunku do wehikułu oraz umiejętności kierowania Tomasza oraz następuje wielkie zdziwienie i zaskoczenie gdy Tomasz opowiada historię wehikułu.
- Obecność cudzoziemców - aż w 7 częściach, w tym 4 części dzieją się za granicą
- Waldemar Batura - wbrew pozorom główny przeciwnik pojawia się tylko w 4 tomach!
- Akweny, głównie jeziora - jeziora w 7 częściach (Mazury, też Jeziorak, poj. Myśliborskie, jez. Myczkowskie), rzeki w 4 częściach (Wyspa Złoczyńców, Fantomas, Zagadki Fromborka, Tajemnica Tajemnic), inne akweny (Zagadki fromborka, UFO).
- Lasy - poajwiają się praktycznie we wszystkich tomach, najwiecej w: Wyspie Złoczyńców, Tempalriuszach, Winnetou, Tajemnicy Tajemnic, Księdze strachów, Nowych przygodach, Niewidzialnych, UFO, (Nieasamowity dwór - zdziaczały park).
- Harcerze współpracują z Samochodzikiem w sześciu tomach na pierwszych osiem (1.Wyspa Złoczyńców, 2.Templariusze, 3.Księga strachów, 5.Nowe przygody, 6.Zagadki Fromborka, 8.Tajemnica tajemnic). A jeśli dodać młodzież nieharcerską to we wszystkich ośmiu (bo także 4.Niesamowity dwór i 7.Fantomas) oraz w 11.Złota rękawica.
- Dyrektor Marczak - począwszy od tomu 4 (Niesamowity dwór) w którym zostaje zwierzchnikiem Tomasza, jest wspomniany w każdej części oprócz 7 (Fantomasa) - czyli w sumie w ośmiu książkach. Z tego w pięciu (4.Niesamowity dwór, 6.Zagadki Fromborka, 8.Tajemnica tajemnic, 10.Niewidzialni, 12.UFO) odgrywa istotną, aktywną rolę w akcji, w jednej (5.Nowe przygody) - rolę marginalną, a w pozostałych dwóch (czyli 9.Winnetou i 11.Złota rękawica) zasłużył tylko na wzmiankę.
- "Tajna broń" - która daje mu przewagę nad przeciwnikiem. Przeważnie jest to wehikuł, ale mogą być też inne opcje: judo z Księgi, Prot i podręczna charakteryzatornia z Tajemnicy tajemnic, Krasula-Szkwał ze Złotej rękawicy, As (Zagadki Fromborka), Robin (UFO).
- Liczne najczęściej atrakcyjne panie, będące rywalkami, współpracowniczkami lub osobami tajemniczymi (najczęściej dwie): Wyspa - Hanka, Zaliczka; Templariusze - Karen, Anka; Księga - Hilda, Zenobia; Dwór - Marysia, panna Wierzchoń; Nowe Przygody - Marta; Zagadki - Ala, Babie Lato; Tajemnica - Helenka; Winnetou - Milady, Krwawa Mary; Niewidzialni - Greta; Rękawica - DD, Bajeczka, Pani Księżyc; Ufo - Teresa.
- Z niektórymi z nich Tomasz wchodzi w bliższe relacje uczuciowo-romnasowe, np. Templariusze - Karen, Tajemnica - Helenka, Winnetou - Milady, Niewidzialni - Greta, Rękawica - DD, Bajeczka, Ufo - Teresa.
- Zagadka do rozwiązania - najczęściej historyczna (ale nie tylko), związana z hasłem, artefaktem, mapą do skarbu/zagadki/intrygi: Templariusze - „Tam skarb...”, Księga strachów - szachownica, Niesamowity dwór - „W wężach...”, Nowe przygody - mapa „łowisk”, Frombork - plan Koeniga, Tajemnica - talizman, Winnetou - mapa Purtaka, Złota rękawica - dziennik, wiersz Kodrąba, UFO - tajemniczy przedmiot poszukiwany przez Ralfa.
- Edukacja krajoznawczo-przyrodniczo-historyczna - wynikająca m.in. z puntu powyżej, ale też "silne" wątki poboczne: antropologia, archeologia, wędkarstwo, żeglarstwo, szachy, leśnictwo, numizmatyka, ikony, automatyka, malarstwo, polskość Mazur itd.
- W wielu tomach pojawia się to co jest wątkiem przewodnim w Winnetou - ekologia i problemy ochrony przyrody, zanieczyszczania środowiska, hałasu, nadmiaru turystów, czy też zwykłego zaśmiecania lasów, jezior itp.
- Lato - akcja najczęściej dzieje się latem, w wakacje,
- Często pojawia się motywy biwaku, kempingu, obozu, noclegu pod namiotem, na żaglówce: szczególnie Wyspa Złoczyńców, Nowe Przygody, Templariusze, Księga strachów, Tajemnica Tajemnic, Złota Rękawica, Winnetou, Zagadki Fromborka.
- Fałszywa tożsamość - wątek kogoś udającego kogoś innego pojawia się w większości tomów.
- Dżentelmeńskość w stosunku do kobiet ale także do przeciwników.
- Kawalerskość/starokawalerstwa Tomasza - temat szerzej poruszany w ostatnich czterech częściach (9.Winnetou, 10.Niewidzialni, 11.Złota rękawica, 12.UFO) choć napomknięcia pojawiły się już w części 8 (Tajemnica tajemnic) a nawet 4 (Niesamowity dwór, gdzie Tomasz został nazwany przez młodych ludzi "kawalerem w średnim wieku"). W częściach 9-12 stan cywilny Samochodzika jest naprzemiennie przedstawiany w kontekście trybu pracy niesprzyjającego małżeństwu, mimo kilkukrotnego zakochania, oraz (głównie przez kobiety) w kontekście oskarżeń o niedojrzałość emocjonalną.
- Akcja w większości tomów toczy się w regionach wiejsko-małomiasteczkowych, bądź też na łonie przyrody. Duże miasta pojawiają się w zasadzie jedynie w tomach "zagranicznych" (Praga w Tajemnicy, Frankfurt w Niewidzialnych czy Bogota w Człowieku z UFO), a i tam dotyczy to tylko pewnych, nie tak wielkich, fragmentów całej akcji. Oczywiście jest jeszcze Warszawa czy Łódź w wielu tomach, ale stanowią one jedynie punkt wyjścia do zasadniczej akcji, raczej nie rozgrywają się tam kluczowe wątki.
- Początkowa niby ślamazarność Tomasza jaką usypia czujność przeciwnika.
- Bardzo inteligentni konkurenci Tomasza - ostatecznie - zawsze okazują się mniej sprytni od niego, np: Karen, Fryderyk, Batura, Fantomas/Black, Skwarek.
- Zabawne pseudonimy - zawsze wiele postaci nie znamy z imienia czy nazwiska ale otrzymują najczęściej zabawne pseudonimy. Dla przykładu Jestem Geniek, Wacek Krawacik, Kaznodzieja, Piękny Lolo.
- Postacie negatywne mają często niepoważne, śmieszne nazwiska - Winnetou: Purtak, Nosek, Fantomas: Pigeon to „gołąb”, ale przede wszystkim „jeleń”, „frajer” i „naiwniak”, Tajemnica Tajemnic: Skwarek, Zagadki Fromborka: Pietruszka, Niewidzialni - Mendoza (od mendy).
- Pojawiają się/są wypominane znane postacie popkultury:
Księga Strachów - Bond 007; Pan Samochodzik i Kapitan Nemo - Nemo; Pan Samochodzik i Fantomas - Fantomas; Pan Samochodzik i zagadki Fromborka - Cagliostro; Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic - Superman; Pan Samochodzik i Winnetou - Winnetou; Pan Samochodzik i złota rękawica - Święty.
- Pan Tomasz, tak jak i jego wehikuł zyskują po bliższym poznaniu, co często kończy się (złudną) zapowiedzią związku ;-)
- Pan Tomasz nigdy nie zainteresował się brzydką czy przeciętną kobietą, która zyskałaby przy bliższym poznaniu :D
- Kawa - często pomagała Tomaszowi w rozwiązywaniu zagadki i trzeźwość umysłu. Mocna, czarna bez cukru.
- Łamanie przepisów (najczęściej drogowych) w imię „wyższej” sprawy.
- Niebanalne nowinki techniczne, czasami trochę fantazyjne, w Wyspie jest to sam wehikuł, ale w kolejnych częściach np: wykrywacz metalu, pistolet gazowy, płetwonurkowie, tajemnicza piszczałka, ślizgacz Kapitana Nemo, helikopter, elektryczny wózek, As też by się tu kwalifikował.
- Nałóg nikotynowy głównego bohatera, dość istotny w pewnych sytuacjach: cygarniczki od Pilarczykowej, cygarniczki z wiśniowego drzewa, gauloisy, fajka pokoju, trudne chwile w zasadzkach np. koło starej kapliczki w PSiT.
- Podsłuchiwanie, podglądactwo: Templariusze - małżeństwo ze Skody, Złota rękawica - Bajeczka, potem przy domku Kodrąba, Nowe przygody - Wacek, Brodacz i Roman w Kormoranie, Frombork - Batura i kumple nad Baudą, Niewidzialni - w pałacu w Gardzieniu, Księga strachów - podsłuchujący Kuryłło, harcerze podglądający Tomasza podczas lekcji judo.
- Milicja lub inne służby (współpraca) - Templariusze, Księga strachów, Nowe przygody, Niesamowity dwór, Frombork, Tajemnica tajemnic, Niewidzialni, Winnetou.
- Jachty - jacht Wacka Krawacika (Nowe przygody), Moby Dick i Swallow (PS i Winnetou), Krasula, jacht dyrektora Dołęgowskiego Notos, jacht wynajęty do filmowania Lord Jim, piracka omega (PS i Złota Rękawica), "La Paloma" (Człowiek z UFO).
- Zachodnie pojazdy: Ford Falcone, Ford Mustang, BMW Turbo Batury, Mercedesy z Niewidzialnych, Taunus Klausa, Ford Fryderyka, Lincoln Petersenów, Renault Alpine ciotki Eveline, Citroen Tendrona, Honda Gnatów, Porsche Smitha, Volkswagen Passat Antonia, Opel Zegadły.
- Organizacje i grupy (bandy) przestępcze z którymi zmierzył się Pan Tomasz:
organizacja Niewidzialnych (PS i Niewidzialni), grupa Batury do walki z Niewidzialnymi (PS i Niewidzialni), grupa Batury mająca na celu ograbienie schowków pułkownika Koeniga (PS i zagadki Fromborka), grupa Batury mająca na celu obrabowanie masońskiej komnaty w niesamowitym dworze (PS i niesamowity dwór), banda Czarnego Franka i grupa Wacka Krawacika (Nowe przygody Pana Samochodzika), członkowie bandy Barabasza (Wyspa Złoczyńców), organizacja niesamowitego Fantomasa (PS i Fantomas), przemytnicy ikon (PS i tajemnica tajemnic), grupa "ptaszników" (PS i Winnetou), "grupa" porywaczy Diany Denver (PS i złota rękawica).
- Legendy: legenda o diable Kuwasie (Uroczysko); legenda o Latającym Holendrze oraz o wyspie Czarci Ostrów (PS i Winnetou); legenda o rodzinie Gizewiusza oraz ponownie o wyspie Czarci Ostrów (PS i Niewidzialni); legenda o Czarnej Damie z pałacu w Karnitach (PS i złota rękawica); legenda o księżnej Libuszy, o kolebce królów czeskich oraz o rabinie Löwe (PS i tajemnica tajemnic); legenda związana z Zamkiem Sześciu Dam (PS i Fantomas); legenda związana z grodziskiem nieopodal rzeki Baudy (PS i zagadki Fromborka); legenda o zamordowaniu Hirama podczas budowy Świątyni Salamona (Niesamowity dwór); legenda o trzech jesionowych okrętach symbolizujących podział Gotów na Ostrogotów, Wizygotów i Gepidów (skarb Atanaryka), legenda o Bursztynowej Komnacie (Wyspa Złoczyńców); legenda o skarbie templariuszy (PS i Templariusze); legenda o wielkim raku (Księga Strachów).
- Zabytkowe zamki, pałace i kościoły - Templariusze - Malbork, Kortumowo, Księga strachów - pałac w Jasieniu, zamek w Moryniu, kościoły w Dolsku, Lubiechowie i Jasieniu, Niesamowity dwór - pałac w Janówce, Fantomas - Zamek 6 Dam i kilka innych, Winnetou - zamek w Złotym Rogu (ruiny), Niewidzialni - zamek w Kamieńcu (ruiny), zamek w Nidzicy, Złota rękawica - pałac w Karnitach, kościół w Iławie, Zagadki Fromborka - katedra, Tajemnica Tajemnic - Hradczany i zamek w Lesku.
- Fikcyjne miejsca akcji - np: Antoninów (Wyspa Złoczyńców), Kortumowo (Templariusze), Jasień (wieś i jezioro), Polana w Księdze Strachów, Janówka (Niesamowity Dwór), Złoty Róg, Ośla Łąka, jeziora: Zmierzchun, Łabędzie, Kikuł (Winnetou), Zamek Sześciu Dam, Orle Gniazdo (Fantomas), wyspa La Jauja (UFO).
- Elementy eschatologiczne i sepulkarne, w tym wypadku szkielety, trumny, groby, grobowce i cmentarze, występujące w prawie każdym tomie (może z wyjątkiem Nowych przygód, Fantomasa, Winnetou).
- Przypadki uwięzienia, związania, czy krótkotrwałego pozbawienia wolności: Wyspa Złoczyńców - dwukrotne skrępowanie Skałbany (w tym raz uwięzienie w bunkrze), Templariusze - Samochodzik uwięziony początkowo w Malborku, a potem w podziemiach Kortumowa, tam też podobny los spotyka Karen; Księga strachów - Kuryłło trzykrotnie uwięziony, co prawda nieumyślnie, ale też krótkotrwałe obezwładnienie Tomasza, Wiewiórki i nawet Sebastiana przy pomocy chloroformu czy pistoletu gazowego; Nowe Przygody - skrępowanie Tomasza i Baśki; Niesamowity Dwór - uwięzienie Tomasza w tajemnym przejściu; Zagadki Fromborka - Tomasz i Zosia w podziemiach, krótkotrwałe obezwładnienie Tomasza i Cagliostra przez Asa; Złota Rękawica - porwanie Diany Denver; Fantomas - uwięzienie Tomasza (pozorne Pigeona) w Orlim Gnieździe, Winnetou - uwięzienie psa nadleśniczego, ale też ptaszników, UFO - uwięzienie Ralfa w bunkrze.
- Zamiana, podmiana lub oszustwo, intryga (pomijamy fałszywą tożsamość, o której była już mowa): Wyspa złoczyńców: "kontuzja" Hanki, Templariusze: banknoty-skrawki gazety, prądy błądzące, Księga Strachów: puszki-przewodnik-pamiętnik, Niesamowity dwór: bilety na spektakl, seans spirytystyczny plus burgund, Nowe przygody: mapa łowisk, Fantomas: obrazy, Zagadki Fromborka: monety, kielichy, rubiny, Tajemnica tajemnic: ołtarzyk ze skrytką, Winnetou: Liga do Walki z Hałasem, plany Purtaka, autobusowe kłamstwo Tomasza, Niewidzialni: komedia nad jeziorem Bądze, Złota rękawica: "poszukiwania" autora wiersza.
- Skromność Tomasza - skromność (niebogatość) jako cecha ekonomiczna, przewijająca się prawie wszędzie. "Jestem tylko skromnym urzędnikiem państwowym". Bogaci są ludzie z Zachodu, handlarze antyków, prywaciarze, dyrektorzy, autorzy poczytnych powieści kryminalnych itd. Pan Samochodzik jada chleb ze smalcem, konserwy albo co najwyżej jajecznicę. Obiady w stołówce, gospodach ludowych, do dobrych knajp chadza rzadko, wyłącznie służbowo. Nie pija drogich alkoholi, nie pali porządnych papierosów. Mieszka w skromnym mieszkanku, do którego "nie wprowadziłaby się żadna kobieta". Nie może więc żadnej kobiecie zaimponować swoim standardem i stylem życia, nad czym często ubolewa. Nocuje jak najtaniej. Nie ma większych oszczędności. To wszystko wynika z jego osobowości, ale też z konwencji wychwalającej socjalistyczną równość. Bogate postaci z Samochodzików są bowiem często zdeprawowane albo zmanierowane.
- Nawiązywanie do różnych konkretnych pisarzy, poetów, książek - np. "Winnetou" Karola Maya, "20 000 mil podmorskiej żeglugi" Verne'a, "Królowie przeklęci" - Druona, "Moby Dick" - Melville'a, "Dzieci Jerominów" Wiecherta, "Lilavati" Jeleńskiego, "Golem" Meyrinka itd.
- Partnerski stosunek Pana Samochodzika do dzieci i młodzieży - szędzie tam, gdzie występują w serii młodzi bohaterowie, Tomasz nigdy nie w wchodzi w relację typu dziecko — rodzic. Nigdy nie ocenia, nie lekceważy dziecka, nie poucza. Najmłodszych traktuje jako partnerów w przygodzie, z troszkę starszymi się kumpluje, a niektórych wręcz podziwia. Owszem, przekomarza się, czasem rywalizuje, często efekciarsko stara się zaimponować. Zawsze jednak z uwagą słucha, rozumie i traktuje jak dorosłego, po partnersku.
- Konserwatyzm Tomasza - nie lubi nowoczesnej muzyki, kobiet w spodniach i "karierowiczek", wierzy w tradycyjny romantyzm.
- Częste występowanie bohaterów groteskowych - często od samego początku wiemy że tacy są, np. Kuryłło, Anatol, Ciotka Eveline, Wszędobylska Hanna, Prorok,
- Zakończenie często nie jest w 100%, satysfakcjonującą wygraną Tomasza - żli bohaterowie albo zupełnie unikają kary, albo otrzymują karę symboliczną, tylko za część swoich przewinień: Niesamowity dwór - Batura otrzymuje wyrok tylko za zniszczenie parkietu, potem też często wywija się od odpowiedzialności, w ostatniej chwili albo pomagając Tomaszowi (Niewidzialni) albo przez efekciarstwo Tomasza (Frombork), Księga strachów – Fryderyk ucieka, Fantomas ucieka, Purtak w Winnetou tylko traci stanowisko, Miss Kapitan nie odpowiada za kradzież, UFO – zagadka w zasadzie pozostaje otwarta.
- Zapobieżenie jakiemuś złu lub zrobienie czegoś pozytywnego, niezwiązanego z głównym tematem/zagadką - np. Nowe Przygody - resocjalizacja Franka i Bronki, Złota Rękawica - Tomasz poprawia relacje Dołęgowskich z córką i pomaga pani Joannie wyrwać się z marazmu, Winnetou - m.in. próba pogodzenia motorowodniaków i żeglarzy, Uroczysko - zwalcza ciemnotę i zacofanie oraz handel mięsem/samogonem, Wyspie złoczyńców -zaangażowanie w walce z kłusownikami, Templariusze - ratowanie Karen na 50-kilometrze, Niewidzialni - pomoc Winnetou, gdy się dowiedział o jego problemach finansowych.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Maj 
Stały bywalec forum
Maj


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 329
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2020-09-10, 09:54:26   

Berta von S. napisał/a:
Maj napisał/a:

Tak się zastanawiam ... Przy tego typu zestawieniach (a jest ich wiele) wykonywane jest sporo wspólnej pracy. Czy nie dało by się tego wykorzystać. Gdyby to po korekcie, rozwinięciu trafiało do jakiegoś forumowego kompendium - takiej rozwijającej się publikacji - która np. w formacie pdf byłaby do pobrania z forum. Z czasem ładnie by to urosło. To taki luźny pomysł, proszę o opinie :)

Pomysł ok, tylko ktoś się musi podjąć opracowania tego PDF-a. :)


Szara Sowa napisał/a:
Pdf-a to sobie może z tego powyższego zestawienia każdy zrobić sam, o ile poczuje taką potrzebę. A temat jak widać ciągle się rozrasta, żyje, więc tym bardziej trudno go zamykać w owym pdfie. :)Pdf, doc, txt, artykuł w Wikipedii, książka drukowana etc. - to tylko nośniki, sposoby publikacji.
Chodzi o treść tej publikacji - kompendium popularyzatorskie (dla ogółu) dot. P.S. z wykorzystaniem ustaleń z forum, rozwijane nieśpiesznie i na luzie przez społeczność forumowiczów. Choć teraz zaczęły mnie nachodzić wątpliwości, widzę tu sporo trudności i zagrożeń: prawa autorskie, kwestie organizacyjne, wersjonowanie i ustalanie wersji stabilnych do publikacji etc.
 
 
Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofankaPomogła: 133 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 28769
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-10, 23:10:26   

Maj napisał/a:

Pdf, doc, txt, artykuł w Wikipedii, książka drukowana etc. - to tylko nośniki, sposoby publikacji.
Chodzi o treść tej publikacji - kompendium popularyzatorskie (dla ogółu) dot. P.S. z wykorzystaniem ustaleń z forum, rozwijane nieśpiesznie i na luzie przez społeczność forumowiczów.

Toteż nie miałam na myśli typu nośnika, tylko chętnego do przygotowania kompendium. :)

Szara Sowa napisał/a:

Czy w Niesamowitym dworze była rzeka w istotny sposób? Chyba nie...

Dla akcji nie była istotna, ale w sensie budowania tła moim zdaniem tak, bo Nienacki podkreślał piękno nadpilickiego krajobrazu, a w opisach pojawiał się motyw wędrówki do ośrodka za rzekę oraz spotkań na moście. :)
_________________
 
 
Maj 
Stały bywalec forum
Maj


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 329
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2020-09-11, 09:49:24   

Berta von S. napisał/a:
Maj napisał/a:

Pdf, doc, txt, artykuł w Wikipedii, książka drukowana etc. - to tylko nośniki, sposoby publikacji.
Chodzi o treść tej publikacji - kompendium popularyzatorskie (dla ogółu) dot. P.S. z wykorzystaniem ustaleń z forum, rozwijane nieśpiesznie i na luzie przez społeczność forumowiczów.

Toteż nie miałam na myśli typu nośnika, tylko chętnego do przygotowania kompendium. :)


Wycofuję się z pomysłu. Uświadomiłem sobie, że forum istnieje już tak długo, że gdyby była taka "potrzeba biznesowa" to takie kompendium powstałoby już dawno temu. :) Co do samej idei, która mi świtała to widziałem to jako pracę zbiorową, (daleka) analogia do tego jak powstaje oprogramowanie open source.
 
 
Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofankaPomogła: 133 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 28769
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-09-11, 10:36:08   

Pomysły stworzenia takiego kompendium się pojawiały, tylko nikomu się nie chce tego ogarniać, bo to koszmarna robota. A przy pracy zbiorowej więcej się człowiek zazwyczaj namęczy, niż gdyby sam wszystko zrobił. :)
_________________
 
 
Maj 
Stały bywalec forum
Maj


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 329
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2020-09-11, 10:53:14   

Berta von S. napisał/a:
Pomysły stworzenia takiego kompendium się pojawiały, tylko nikomu się nie chce tego ogarniać, bo to koszmarna robota. A przy pracy zbiorowej więcej się człowiek zazwyczaj namęczy, niż gdyby sam wszystko zrobił. :)


Jasne. Ad acta :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 101 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 41455
Skąd: Poznań

Wysłany: 2020-10-19, 08:31:53   

Dodałem wątki kryminalne, a do milicji wypada wtedy też dodać policję!

- genialny i niepowtarzalny pan Tomasz
- Wehikuł - pojawia się w aż 11 częściach, w pierwszych tomach gra bardzo dużą rolę, z czasem jakby coraz mniejszą. W UFO nie ma go wcale.
- połączone z ww. pościgi wehikułem ale też np. żaglówką, za każdym razem gdy zaczyna się pościg wehikułem na początku następuje ucieczka a potem Tomasz pokazuje na co stać silnik Ferrari 410 i zawszę ścigany nabiera szacunku do wehikułu oraz umiejętności kierowania Tomasza oraz następuje wielkie zdziwienie i zaskoczenie gdy Tomasz opowiada historię wehikułu.
- Obecność cudzoziemców - aż w 7 częściach, w tym 4 części dzieją się za granicą
- Waldemar Batura - wbrew pozorom główny przeciwnik pojawia się tylko w 4 tomach!
- Akweny, głównie jeziora - jeziora w 7 częściach (Mazury, też Jeziorak, poj. Myśliborskie, jez. Myczkowskie), rzeki w 4 częściach (Wyspa Złoczyńców, Fantomas, Zagadki Fromborka, Tajemnica Tajemnic), inne akweny (Zagadki fromborka, UFO).
- Lasy - poajwiają się praktycznie we wszystkich tomach, najwiecej w: Wyspie Złoczyńców, Tempalriuszach, Winnetou, Tajemnicy Tajemnic, Księdze strachów, Nowych przygodach, Niewidzialnych, UFO, (Nieasamowity dwór - zdziaczały park).
- Harcerze współpracują z Samochodzikiem w sześciu tomach na pierwszych osiem (1.Wyspa Złoczyńców, 2.Templariusze, 3.Księga strachów, 5.Nowe przygody, 6.Zagadki Fromborka, 8.Tajemnica tajemnic). A jeśli dodać młodzież nieharcerską to we wszystkich ośmiu (bo także 4.Niesamowity dwór i 7.Fantomas) oraz w 11.Złota rękawica.
- Dyrektor Marczak - począwszy od tomu 4 (Niesamowity dwór) w którym zostaje zwierzchnikiem Tomasza, jest wspomniany w każdej części oprócz 7 (Fantomasa) - czyli w sumie w ośmiu książkach. Z tego w pięciu (4.Niesamowity dwór, 6.Zagadki Fromborka, 8.Tajemnica tajemnic, 10.Niewidzialni, 12.UFO) odgrywa istotną, aktywną rolę w akcji, w jednej (5.Nowe przygody) - rolę marginalną, a w pozostałych dwóch (czyli 9.Winnetou i 11.Złota rękawica) zasłużył tylko na wzmiankę.
- "Tajna broń" - która daje mu przewagę nad przeciwnikiem. Przeważnie jest to wehikuł, ale mogą być też inne opcje: judo z Księgi, Prot i podręczna charakteryzatornia z Tajemnicy tajemnic, Krasula-Szkwał ze Złotej rękawicy, As (Zagadki Fromborka), Robin (UFO).
- Liczne najczęściej atrakcyjne panie, będące rywalkami, współpracowniczkami lub osobami tajemniczymi (najczęściej dwie): Wyspa - Hanka, Zaliczka; Templariusze - Karen, Anka; Księga - Hilda, Zenobia; Dwór - Marysia, panna Wierzchoń; Nowe Przygody - Marta; Zagadki - Ala, Babie Lato; Tajemnica - Helenka; Winnetou - Milady, Krwawa Mary; Niewidzialni - Greta; Rękawica - DD, Bajeczka, Pani Księżyc; Ufo - Teresa.
- Z niektórymi z nich Tomasz wchodzi w bliższe relacje uczuciowo-romnasowe, np. Templariusze - Karen, Tajemnica - Helenka, Winnetou - Milady, Niewidzialni - Greta, Rękawica - DD, Bajeczka, Ufo - Teresa.
- Zagadka do rozwiązania - najczęściej historyczna (ale nie tylko), związana z hasłem, artefaktem, mapą do skarbu/zagadki/intrygi: Templariusze - „Tam skarb...”, Księga strachów - szachownica, Niesamowity dwór - „W wężach...”, Nowe przygody - mapa „łowisk”, Frombork - plan Koeniga, Tajemnica - talizman, Winnetou - mapa Purtaka, Złota rękawica - dziennik, wiersz Kodrąba, UFO - tajemniczy przedmiot poszukiwany przez Ralfa.
- Edukacja krajoznawczo-przyrodniczo-historyczna - wynikająca m.in. z puntu powyżej, ale też "silne" wątki poboczne: antropologia, archeologia, wędkarstwo, żeglarstwo, szachy, leśnictwo, numizmatyka, ikony, automatyka, malarstwo, polskość Mazur itd.
- W wielu tomach pojawia się to co jest wątkiem przewodnim w Winnetou - ekologia i problemy ochrony przyrody, zanieczyszczania środowiska, hałasu, nadmiaru turystów, czy też zwykłego zaśmiecania lasów, jezior itp.
- Lato - akcja najczęściej dzieje się latem, w wakacje,
- Często pojawia się motywy biwaku, kempingu, obozu, noclegu pod namiotem, na żaglówce: szczególnie Wyspa Złoczyńców, Nowe Przygody, Templariusze, Księga strachów, Tajemnica Tajemnic, Złota Rękawica, Winnetou, Zagadki Fromborka.
- Fałszywa tożsamość - wątek kogoś udającego kogoś innego pojawia się w większości tomów.
- Dżentelmeńskość w stosunku do kobiet ale także do przeciwników.
- Kawalerskość/starokawalerstwa Tomasza - temat szerzej poruszany w ostatnich czterech częściach (9.Winnetou, 10.Niewidzialni, 11.Złota rękawica, 12.UFO) choć napomknięcia pojawiły się już w części 8 (Tajemnica tajemnic) a nawet 4 (Niesamowity dwór, gdzie Tomasz został nazwany przez młodych ludzi "kawalerem w średnim wieku"). W częściach 9-12 stan cywilny Samochodzika jest naprzemiennie przedstawiany w kontekście trybu pracy niesprzyjającego małżeństwu, mimo kilkukrotnego zakochania, oraz (głównie przez kobiety) w kontekście oskarżeń o niedojrzałość emocjonalną.
- Akcja w większości tomów toczy się w regionach wiejsko-małomiasteczkowych, bądź też na łonie przyrody. Duże miasta pojawiają się w zasadzie jedynie w tomach "zagranicznych" (Praga w Tajemnicy, Frankfurt w Niewidzialnych czy Bogota w Człowieku z UFO), a i tam dotyczy to tylko pewnych, nie tak wielkich, fragmentów całej akcji. Oczywiście jest jeszcze Warszawa czy Łódź w wielu tomach, ale stanowią one jedynie punkt wyjścia do zasadniczej akcji, raczej nie rozgrywają się tam kluczowe wątki.
- Początkowa niby ślamazarność Tomasza jaką usypia czujność przeciwnika.
- Bardzo inteligentni konkurenci Tomasza - ostatecznie - zawsze okazują się mniej sprytni od niego, np: Karen, Fryderyk, Batura, Fantomas/Black, Skwarek.
- Zabawne pseudonimy - zawsze wiele postaci nie znamy z imienia czy nazwiska ale otrzymują najczęściej zabawne pseudonimy. Dla przykładu Jestem Geniek, Wacek Krawacik, Kaznodzieja, Piękny Lolo.
- Postacie negatywne mają często niepoważne, śmieszne nazwiska - Winnetou: Purtak, Nosek, Fantomas: Pigeon to „gołąb”, ale przede wszystkim „jeleń”, „frajer” i „naiwniak”, Tajemnica Tajemnic: Skwarek, Zagadki Fromborka: Pietruszka, Niewidzialni - Mendoza (od mendy).
- Pojawiają się/są wypominane znane postacie popkultury:
Księga Strachów - Bond 007; Pan Samochodzik i Kapitan Nemo - Nemo; Pan Samochodzik i Fantomas - Fantomas; Pan Samochodzik i zagadki Fromborka - Cagliostro; Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic - Superman; Pan Samochodzik i Winnetou - Winnetou; Pan Samochodzik i złota rękawica - Święty.
- Pan Tomasz, tak jak i jego wehikuł zyskują po bliższym poznaniu, co często kończy się (złudną) zapowiedzią związku ;-)
- Pan Tomasz nigdy nie zainteresował się brzydką czy przeciętną kobietą, która zyskałaby przy bliższym poznaniu :D
- Kawa - często pomagała Tomaszowi w rozwiązywaniu zagadki i trzeźwość umysłu. Mocna, czarna bez cukru.
- Łamanie przepisów (najczęściej drogowych) w imię „wyższej” sprawy.
- Niebanalne nowinki techniczne, czasami trochę fantazyjne, w Wyspie jest to sam wehikuł, ale w kolejnych częściach np: wykrywacz metalu, pistolet gazowy, płetwonurkowie, tajemnicza piszczałka, ślizgacz Kapitana Nemo, helikopter, elektryczny wózek, As też by się tu kwalifikował.
- Nałóg nikotynowy głównego bohatera, dość istotny w pewnych sytuacjach: cygarniczki od Pilarczykowej, cygarniczki z wiśniowego drzewa, gauloisy, fajka pokoju, trudne chwile w zasadzkach np. koło starej kapliczki w PSiT.
- Podsłuchiwanie, podglądactwo: Templariusze - małżeństwo ze Skody, Złota rękawica - Bajeczka, potem przy domku Kodrąba, Nowe przygody - Wacek, Brodacz i Roman w Kormoranie, Frombork - Batura i kumple nad Baudą, Niewidzialni - w pałacu w Gardzieniu, Księga strachów - podsłuchujący Kuryłło, harcerze podglądający Tomasza podczas lekcji judo.
- w każdej części występują wątki kryminalne, stąd:
- Milicja, Policja lub inne służby (współpraca) - Wyspa Złoczyńców, Templariusze, Księga strachów, Nowe przygody, Niesamowity dwór, Frombork, Tajemnica tajemnic, Niewidzialni, Winnetou, Fantomas, Złota Rękawica, UFO.
- Jachty - jacht Wacka Krawacika (Nowe przygody), Moby Dick i Swallow (PS i Winnetou), Krasula, jacht dyrektora Dołęgowskiego Notos, jacht wynajęty do filmowania Lord Jim, piracka omega (PS i Złota Rękawica), "La Paloma" (Człowiek z UFO).
- Zachodnie pojazdy: Ford Falcone, Ford Mustang, BMW Turbo Batury, Mercedesy z Niewidzialnych, Taunus Klausa, Ford Fryderyka, Lincoln Petersenów, Renault Alpine ciotki Eveline, Citroen Tendrona, Honda Gnatów, Porsche Smitha, Volkswagen Passat Antonia, Opel Zegadły.
- Organizacje i grupy (bandy) przestępcze z którymi zmierzył się Pan Tomasz: organizacja Niewidzialnych (PS i Niewidzialni), grupa Batury do walki z Niewidzialnymi (PS i Niewidzialni), grupa Batury mająca na celu ograbienie schowków pułkownika Koeniga (PS i zagadki Fromborka), grupa Batury mająca na celu obrabowanie masońskiej komnaty w niesamowitym dworze (PS i niesamowity dwór), banda Czarnego Franka i grupa Wacka Krawacika (Nowe przygody Pana Samochodzika), członkowie bandy Barabasza (Wyspa Złoczyńców), organizacja niesamowitego Fantomasa (PS i Fantomas), przemytnicy ikon (PS i tajemnica tajemnic), grupa "ptaszników" (PS i Winnetou), "grupa" porywaczy Diany Denver (PS i złota rękawica).
- Legendy: legenda o diable Kuwasie (Uroczysko); legenda o Latającym Holendrze oraz o wyspie Czarci Ostrów (PS i Winnetou); legenda o rodzinie Gizewiusza oraz ponownie o wyspie Czarci Ostrów (PS i Niewidzialni); legenda o Czarnej Damie z pałacu w Karnitach (PS i złota rękawica); legenda o księżnej Libuszy, o kolebce królów czeskich oraz o rabinie Löwe (PS i tajemnica tajemnic); legenda związana z Zamkiem Sześciu Dam (PS i Fantomas); legenda związana z grodziskiem nieopodal rzeki Baudy (PS i zagadki Fromborka); legenda o zamordowaniu Hirama podczas budowy Świątyni Salamona (Niesamowity dwór); legenda o trzech jesionowych okrętach symbolizujących podział Gotów na Ostrogotów, Wizygotów i Gepidów (skarb Atanaryka), legenda o Bursztynowej Komnacie (Wyspa Złoczyńców); legenda o skarbie templariuszy (PS i Templariusze); legenda o wielkim raku (Księga Strachów).
- Zabytkowe zamki, pałace i kościoły - Templariusze - Malbork, Kortumowo, Księga strachów - pałac w Jasieniu, zamek w Moryniu, kościoły w Dolsku, Lubiechowie i Jasieniu, Niesamowity dwór - pałac w Janówce, Fantomas - Zamek 6 Dam i kilka innych, Winnetou - zamek w Złotym Rogu (ruiny), Niewidzialni - zamek w Kamieńcu (ruiny), zamek w Nidzicy, Złota rękawica - pałac w Karnitach, kościół w Iławie, Zagadki Fromborka - katedra, Tajemnica Tajemnic - Hradczany i zamek w Lesku.
- Fikcyjne miejsca akcji - np: Antoninów (Wyspa Złoczyńców), Kortumowo (Templariusze), Jasień (wieś i jezioro), Polana w Księdze Strachów, Janówka (Niesamowity Dwór), Złoty Róg, Ośla Łąka, jeziora: Zmierzchun, Łabędzie, Kikuł (Winnetou), Zamek Sześciu Dam, Orle Gniazdo (Fantomas), wyspa La Jauja (UFO).
- Elementy eschatologiczne i sepulkarne, w tym wypadku szkielety, trumny, groby, grobowce i cmentarze, występujące w prawie każdym tomie (może z wyjątkiem Nowych przygód, Fantomasa, Winnetou).
- Przypadki uwięzienia, związania, czy krótkotrwałego pozbawienia wolności: Wyspa Złoczyńców - dwukrotne skrępowanie Skałbany (w tym raz uwięzienie w bunkrze), Templariusze - Samochodzik uwięziony początkowo w Malborku, a potem w podziemiach Kortumowa, tam też podobny los spotyka Karen; Księga strachów - Kuryłło trzykrotnie uwięziony, co prawda nieumyślnie, ale też krótkotrwałe obezwładnienie Tomasza, Wiewiórki i nawet Sebastiana przy pomocy chloroformu czy pistoletu gazowego; Nowe Przygody - skrępowanie Tomasza i Baśki; Niesamowity Dwór - uwięzienie Tomasza w tajemnym przejściu; Zagadki Fromborka - Tomasz i Zosia w podziemiach, krótkotrwałe obezwładnienie Tomasza i Cagliostra przez Asa; Złota Rękawica - porwanie Diany Denver; Fantomas - uwięzienie Tomasza (pozorne Pigeona) w Orlim Gnieździe, Winnetou - uwięzienie psa nadleśniczego, ale też ptaszników, UFO - uwięzienie Ralfa w bunkrze.
- Zamiana, podmiana lub oszustwo, intryga (pomijamy fałszywą tożsamość, o której była już mowa): Wyspa złoczyńców: "kontuzja" Hanki, Templariusze: banknoty-skrawki gazety, prądy błądzące, Księga Strachów: puszki-przewodnik-pamiętnik, Niesamowity dwór: bilety na spektakl, seans spirytystyczny plus burgund, Nowe przygody: mapa łowisk, Fantomas: obrazy, Zagadki Fromborka: monety, kielichy, rubiny, Tajemnica tajemnic: ołtarzyk ze skrytką, Winnetou: Liga do Walki z Hałasem, plany Purtaka, autobusowe kłamstwo Tomasza, Niewidzialni: komedia nad jeziorem Bądze, Złota rękawica: "poszukiwania" autora wiersza.
- Skromność Tomasza - skromność (niebogatość) jako cecha ekonomiczna, przewijająca się prawie wszędzie. "Jestem tylko skromnym urzędnikiem państwowym". Bogaci są ludzie z Zachodu, handlarze antyków, prywaciarze, dyrektorzy, autorzy poczytnych powieści kryminalnych itd. Pan Samochodzik jada chleb ze smalcem, konserwy albo co najwyżej jajecznicę. Obiady w stołówce, gospodach ludowych, do dobrych knajp chadza rzadko, wyłącznie służbowo. Nie pija drogich alkoholi, nie pali porządnych papierosów. Mieszka w skromnym mieszkanku, do którego "nie wprowadziłaby się żadna kobieta". Nie może więc żadnej kobiecie zaimponować swoim standardem i stylem życia, nad czym często ubolewa. Nocuje jak najtaniej. Nie ma większych oszczędności. To wszystko wynika z jego osobowości, ale też z konwencji wychwalającej socjalistyczną równość. Bogate postaci z Samochodzików są bowiem często zdeprawowane albo zmanierowane.
- Nawiązywanie do różnych konkretnych pisarzy, poetów, książek - np. "Winnetou" Karola Maya, "20 000 mil podmorskiej żeglugi" Verne'a, "Królowie przeklęci" - Druona, "Moby Dick" - Melville'a, "Dzieci Jerominów" Wiecherta, "Lilavati" Jeleńskiego, "Golem" Meyrinka itd.
- Partnerski stosunek Pana Samochodzika do dzieci i młodzieży - szędzie tam, gdzie występują w serii młodzi bohaterowie, Tomasz nigdy nie w wchodzi w relację typu dziecko — rodzic. Nigdy nie ocenia, nie lekceważy dziecka, nie poucza. Najmłodszych traktuje jako partnerów w przygodzie, z troszkę starszymi się kumpluje, a niektórych wręcz podziwia. Owszem, przekomarza się, czasem rywalizuje, często efekciarsko stara się zaimponować. Zawsze jednak z uwagą słucha, rozumie i traktuje jak dorosłego, po partnersku.
- Konserwatyzm Tomasza - nie lubi nowoczesnej muzyki, kobiet w spodniach i "karierowiczek", wierzy w tradycyjny romantyzm.
- Częste występowanie bohaterów groteskowych - często od samego początku wiemy że tacy są, np. Kuryłło, Anatol, Ciotka Eveline, Wszędobylska Hanna, Prorok,
- Zakończenie często nie jest w 100%, satysfakcjonującą wygraną Tomasza - żli bohaterowie albo zupełnie unikają kary, albo otrzymują karę symboliczną, tylko za część swoich przewinień: Niesamowity dwór - Batura otrzymuje wyrok tylko za zniszczenie parkietu, potem też często wywija się od odpowiedzialności, w ostatniej chwili albo pomagając Tomaszowi (Niewidzialni) albo przez efekciarstwo Tomasza (Frombork), Księga strachów – Fryderyk ucieka, Fantomas ucieka, Purtak w Winnetou tylko traci stanowisko, Miss Kapitan nie odpowiada za kradzież, UFO – zagadka w zasadzie pozostaje otwarta.
- Zapobieżenie jakiemuś złu lub zrobienie czegoś pozytywnego, niezwiązanego z głównym tematem/zagadką - np. Nowe Przygody - resocjalizacja Franka i Bronki, Złota Rękawica - Tomasz poprawia relacje Dołęgowskich z córką i pomaga pani Joannie wyrwać się z marazmu, Winnetou - m.in. próba pogodzenia motorowodniaków i żeglarzy, Uroczysko - zwalcza ciemnotę i zacofanie oraz handel mięsem/samogonem, Wyspie złoczyńców -zaangażowanie w walce z kłusownikami, Templariusze - ratowanie Karen na 50-kilometrze, Niewidzialni - pomoc Winnetou, gdy się dowiedział o jego problemach finansowych.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Maj 
Stały bywalec forum
Maj


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 329
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2020-10-19, 08:55:01   

Szara Sowa napisał/a:
a do milicji wypada wtedy też dodać policję!


:564: No jasne, np. Francja.
Ostatnio zmieniony przez Maj 2020-10-19, 08:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 12