PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Narodowe Czytanie 2020
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2020-09-03, 06:57:17   Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie 2020

“Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.”
Andrzej Duda

https://www.prezydent.pl/...-czytanie-2020/

WashIrving 
Stały bywalec forum

Wysłany: 2020-09-03, 07:48:01   

No nie wiem

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2020-09-03, 08:03:24   

Balladynę Julka Słowackiego przeczytałem, niech sprawdzę… 27 listopada 2019 r. Doskonały dramat, pod każdym względem bez zarzutu, ale tylko dramat, lektura na 3, 4 godziny, więc raczej tylko drobna przekąska, horsd’œuvre - czy to już wszystko, czy będzie jeszcze jakieś główne danie?

Skorzystałem z okazji i przyjrzałem się pozycjom z uprzednich lat. Komedie Fredry, Wesele Wyspiańskiego no i oczywiście Pan Tadeusz, czyli dalsze dzieła sceniczne i największy polski poemat epicki, arcydzieło bez skazy, rzecz jasna.

Ale jak to wygląda z powieściami? Przyznaję, że Sienkiewicza uważam za pisarza marnego, kilkakrotnie przymierzałem się już do trylogii i Quo vadis, ale niczego nie potrafiłem dokończyć. Jego tematy mnie nie interesują, a to głównie dlatego, bo autor nie traktuje ich poważnie - w przeciwieństwie np. do Olgi Tokarczuk, która w “Księgach Jakubowych” rysuje obraz kresów znacznie bardziej realistyczny (choć i ten pies ma swoje pchły :/ ) -, przede wszystkim jednak rozczarowany jestem językiem Sienkiewicza, który jest moim zdaniem zbyt funkcjonalny i prosty.

“Lalkę” Prusa przeczytałem również kilka miesięcy temu i skłamałbym twierdząc, że przypadła mi do gustu. Lepsza od “Faraona”, tyle jest pewne, ale - ponownie - język taki sobie, no a centralny konflikt, nieszczęśliwa miłość Wokulskiego do Izabeli to może dobry pomysł na nowelę, ale na pewno nie dźwignie dwutomowej powieści.

Co więc pozostaje? Gdzie, u kogo należy szukać prawdziwie wybitnej polskiej powieści? Nie czytałem nigdy Żeromskiego lub Miłosza, może więc u nich…

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2020-09-03, 12:08:02   

John Dee napisał/a:
Przyznaję, że Sienkiewicza uważam za pisarza marnego, kilkakrotnie przymierzałem się już do trylogii i Quo vadis, ale niczego nie potrafiłem dokończyć. Jego tematy mnie nie interesują, a to głównie dlatego, bo autor nie traktuje ich poważnie

Ciekawe stwierdzenie. Rozumiem oczywiście, że nie każdemu musi się Trylogia podobać, ale dlaczego, na Swaroga, nie traktował Sienkiewicz poważnie tego, co pisze?

Cytat:

przede wszystkim jednak rozczarowany jestem językiem Sienkiewicza, który jest moim zdaniem zbyt funkcjonalny i prosty.

:??????
Sienkiewicz napisał/a:
Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia.
 Współcześni kronikarze wspominają, iż z wiosny szarańcza w niesłychanej ilości wyroiła się z Dzikich pól i zniszczyła zasiewy i trawy, co było przepowiednią napadów tatarskich. Latem zdarzyło się wielkie zaćmienie słońca, a wkrótce potem kometa pojawiła się na niebie. W Warszawie widywano też nad miastem mogiłę i krzyż ognisty w obłokach; odprawiano więc posty i dawano jałmużny, gdyż niektórzy twierdzili, że zaraza spadnie na kraj i wygubi rodzaj ludzki. Nareszcie zima nastała tak lekka, że najstarsi ludzie nie pamiętali podobnej.

No dobra, de gustibus... :)

Cytat:

“Lalkę” Prusa przeczytałem również kilka miesięcy temu i skłamałbym twierdząc, że przypadła mi do gustu. Lepsza od “Faraona”, tyle jest pewne, ale - ponownie - język taki sobie, no a centralny konflikt, nieszczęśliwa miłość Wokulskiego do Izabeli to może dobry pomysł na nowelę, ale na pewno nie dźwignie dwutomowej powieści.

Mi się wydaje, że nieszczęśliwa miłość to mimo wszystko tylko część "centralnego konfliktu". Co najmniej tak samo ważną częścią są nieskuteczne starania W. żeby doszlusować do ahystokhacji, która co prawda g... miała, ale za to byli Pany i z plebsem, choćby majętnym, zadawać się nie mieli większej ochoty.
I masa wątków pobocznych.

Cytat:

Co więc pozostaje? Gdzie, u kogo należy szukać prawdziwie wybitnej polskiej powieści? Nie czytałem nigdy Żeromskiego

Żeromskiego (poza "Przedwiośniem") nie trawię, więc może spróbuj :) . Skoro tak się rozmijamy w kwestii Sienkiewicza i Prusa, to może tu też, i Ci się spodoba.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-09-03, 16:24:41   

John Dee napisał/a:

Co więc pozostaje? Gdzie, u kogo należy szukać prawdziwie wybitnej polskiej powieści?

"Traktat o łuskaniu fasoli" albo "Kamień na kamieniu" Myśliwskiego. Zupełnie nie rozumiem Nobla dla pisarzy typu Tokarczuk kiedy istnieją takie książki.

Przy okazji - jeśli ktoś szuka samochodzikowych klimatów szuwarowo-jesiennych to w "Traktacie" znajdzie tego sporo.

A jeśli wolisz martwych klasyków to proponuje "Chłopów". Książka którą przeczytałem powtórnie 20 lat po ogólniaku, za to pierwszy raz dobrowolnie - i mnie oczarowała. Absolutne mistrzostwo w operowaniu słowem.
Ostatnio zmieniony przez bans 2020-09-03, 16:29, w całości zmieniany 2 razy  

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-09-03, 16:28:29   

irycki napisał/a:

Żeromskiego (poza "Przedwiośniem") nie trawię, więc może spróbuj :) .

A fuj, grafoman koszmarny - w "Przedwiośniu" na pewno, akurat też niedawno sobie odświeżyłem.

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-09-03, 22:20:59   

Reklama - specjalnie dla Berty spragnionej głosu pani prezydentowej :D

Duda reklamuje.mp3
Pobierz Plik ściągnięto 8 raz(y) 1,53 MB

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2020-09-04, 06:22:27   

bans napisał/a:
A jeśli wolisz martwych klasyków to proponuje "Chłopów".
Co się tyczy “Chłopów”, to przyznaję, że jest zbyt dużo spraw przemawiających przeciwko tej książce. Tematyka chłopska przede wszystkim - nie widzę sensu zagłębiania się w nią w 2020 roku, tak samo mało jak w powojenne realia opisane przez Nienackiego w “Liściach dębu” - ta książka przykładowo zupełnie się przeżyła. No i 4 tomy - przecież w dzisiejszych czasach to istne szaleństwo! Na lekturę należałoby poświęcić kilka tygodni. Wolę odwrotnie - książkę, którą można przeczytać w jeden dzień, a która potem tygodniami zaprząta twoje myśli. Do takich zaliczam np. “Słońce też wschodzi” Hemingwaya albo “Wilka stepowego” Hesse.

Po Myśliwskiego z drugiej strony chętnie sięgnę, tym bardziej, że mam do nich dostęp. Aczkolwiek nie oczekuję znalezienia wśród jego książek tej, o którą pytałem - arcydzieła, które powinno - zamiast Sienkiewicza - dominować rankingi najważniejszych polskich powieści wszech czasów.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2020-09-04, 08:11:08   

Hebius napisał/a:
Reklama - specjalnie dla Berty spragnionej głosu pani prezydentowej :D

Rzeczywiscie, nie wypadła zbyt dobrze...
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej

Wysłany: 2020-09-04, 10:36:10   

Szara Sowa napisał/a:
nie wypadła zbyt dobrze...

Berta czy Dudowa? :zdziw:

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2020-09-04, 10:38:04   

Dudowa...
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-09-04, 11:59:43   

W każdym razie w tym roku Narodowe Czytanie jest prawie panasamochodzikowe. Nie ma co liczyć na czytanie "Niesamowitego dworu", więc cieszmy się chociaż z tej "Balladyny" napisanej przez naszego wieszcza Juliusza Słowackiego, która jak każde prawdziwe arcydzieło literackie ma tę właściwość, że można wałkować ją bez przerwy.

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-09-04, 12:42:41   

John Dee napisał/a:
Co się tyczy “Chłopów”, to przyznaję, że jest zbyt dużo spraw przemawiających przeciwko tej książce. Tematyka chłopska przede wszystkim - nie widzę sensu zagłębiania się w nią w 2020 roku
[ciach]
Po Myśliwskiego z drugiej strony chętnie sięgnę, tym bardziej, że mam do nich dostęp.

Z "Chłopami" to popełniasz bład. Reymont nawet gdyby pisał o krasnoludkach to wyszłoby to mistrzowsko. Fabuła nie ma tu nic do rzeczy. Po prostu mistrz słowa.

Co do Myśliwskiego - polecam tylko te dwa tytuły które wymieniłem, czytałem inne, może jeszcze tylko "Widnokrąg" jest OK, "Pałacu" i "Nagiego sadu" nie zmogłem (w sumie nie wiem dlaczego, nie takie złe...), za to w miarę świeże "Ostatnie rozdanie" - beznadziejne, karykatura Myśliwskiego. Jego ostatniej ksiązki nie mam nawet zamiaru czytać.

O dziwo - autor jest koszmarnym, nadętym bucem z przerośniętym ego, lepiej nie słuchać/czytać żadnego z nim wywiadu, bo można się zniechęcić ;)
Ostatnio zmieniony przez bans 2020-09-04, 12:44, w całości zmieniany 1 raz  

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2020-09-04, 12:47:33   

bans napisał/a:

O dziwo - autor jest koszmarnym, nadętym bucem z przerośniętym ego, lepiej nie słuchać/czytać żadnego z nim wywiadu, bo można się zniechęcić ;)

Jakiego innego autora nam to przypomina, no jakiego... :D

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-09-04, 15:55:26   

irycki napisał/a:
bans napisał/a:

Jakiego innego autora nam to przypomina, no jakiego... :D

Tylko od strony literackiej - nie ta półka ;)

MarcinB 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-09-04, 18:17:46   

Prezydenta należy szanować, nie ważne z jakiej jest opcji.

Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-09-04, 21:41:56   

MarcinB napisał/a:
Prezydenta należy szanować, nie ważne z jakiej jest opcji.

Wiesz, jakoś nie potrafię się zmusić... No dobra - nawet nie próbuję.

PS. A coś na temat napiszesz?

bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-09-04, 21:42:42   

Hebius napisał/a:
cieszmy się chociaż z tej "Balladyny" napisanej przez naszego wieszcza Juliusza Słowackiego, która jak każde prawdziwe arcydzieło literackie ma tę właściwość, że można wałkować ją bez przerwy.

Niczym jajecznicę na kiełbasie!

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2020-09-05, 10:59:46   

Szara Sowa napisał/a:
Rzeczywiscie, nie wypadła zbyt dobrze...

Intonacją przypomina głos automatycznego czytnika takiego jak Ivona. Poprawnie, ale bez wydobycia sensu ani rytmu zdania.

John Dee napisał/a:
4 tomy - przecież w dzisiejszych czasach to istne szaleństwo! Na lekturę należałoby poświęcić kilka tygodni. Wolę odwrotnie - książkę, którą można przeczytać w jeden dzień, a która potem tygodniami zaprząta twoje myśli. Do takich zaliczam np. “Słońce też wschodzi” Hemingwaya albo “Wilka stepowego” Hesse.

Książki, które dałeś jako przykład to rzeczywiście inny rodzaj literatury niż "Chłopi". Dlatego - moim zdaniem - trudno porównać jedne z drugimi przyznając oceny "lepszy" - "gorszy". Powieści "Słońce też wschodzi" i "Wilk stepowy" określiłbym jako napisane z indywidualistycznego punktu widzenia, refleksyjne, skupione wokół stosunku głównego bohatera / narratora do świata. Natomiast w "Chłopach" bohater jest raczej zbiorowy, Reymont opisuje życie wsi patrząc na nie z zewnątrz, a cała powieść za temat ma zachowania społeczne a nie osobiste rozterki. Nie chcę wchodzić niegrzecznie w czyjeś osobiste sprawy - ale zgaduję, że wskazanie akurat Hemingwaya i Hessego ma wiele wspólnego z Twoją indywidualną filozofią życiową, cechami charakteru, własną drogą rozwoju. Inni czytelnicy może zaproponowaliby inne wzorce.

Na marginesie: Moim zdaniem "Chłopi" to niezupełnie przeżytek. Pomijając wartości literackie, przedstawiony tam socjologiczny obraz ma znaczenie bardziej uniwersalne. Ale o to mniejsza.

Warcając do rzeczy: Mam nadzieję, że znajdziesz wśród polskiej literatury to arcydzieło o którym piszesz w dalszej części swojego postu. Ale niekoniecznie będzie to coś, co z równą siłą przemówi do innych (choć może pewnego punktu widzenia "powinno", ale to jednak kwestia subiektywnej wrażliwości). W kanonie znajdą się raczej dzieła przyjmowane na odpowiednio wysokim poziomie przez większość - a rzadziej te, które trafiają bardzo celnie, ale tylko do mniejszych grup czytelników. A więc większą szansę aby tam wejść mają utwory, które nawiązują do jakiejś zbiorowej świadomości, zbiorowych doświadczeń, tak właśnie jak "Krzyżacy", "Lalka" i "Chłopi".

Zdaję sobie sprawę z tego, że zbiorowa świadomość jest częściowo przez owe "ważne" dzieła kreowana. Ale też nie wyrastają one z niczego, bez przygotowanego gruntu, więc oddziaływanie jest przynajmniej dwukierunkowe.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Hebius 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-09-05, 18:24:10   

Niestety chyba nikt z pałacu prezydenckiego nie zajrzał do dyskusji w tym temacie, dlatego:

Cytat:
W przyszłym roku czytać będziemy "Moralność Pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Odpowiedz do tematu