PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 15:45
Pierwowzory miejsca akcji i elementów krajobrazu
Autor Wiadomość
Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2020-05-15, 10:12:30   

Berta von S. napisał/a:
Przypominam, że mówił to gość, który mieszkał w mikroskopijnej kawalerce. ;-)

Otóż to. Widać, że miał tendencje do lekceważących ocen rozmiaru rezydencji mieszkalnych. :-)

Berta von S. napisał/a:
W każdym razie wyklucza moim zdaniem klasyczny bungalow.

No tak. Słowo "bungalow" nasuwało mi się przy czytaniu opisu wnętrza, ale do całości nie pasuje.

Berta von S. napisał/a:
Teraz sobie właśnie uświadomiłam, że czytając sceny wewnątrz domu Winnetou nie widziałam okien.

Przyznam się, że ja również. Nie wiem, ale może przez to:
"Elektrycznego oświetlenia tu nie było, wszędzie widziało się drewniane świeczniki i ozdobne stare lampy naftowe."

Ale jednak były okna. Z początku rozdziału piątego:
"Bez trudu odnalazłem na drugim brzegu niewielką zatoczkę, wrzynającą się w ląd. W głębi zatoki, w tle starych buków i świerków, bielał eternitowy dach domu Winnetou. (...) Wokół domu i na brzegu zatoki nie było nikogo. Ale chyba zauważono mnie przez okno, bo po chwili otworzyły się drzwi i podszedł do mnie jakiś młody mężczyzna w koszuli z przekrzywionym krawatem." (to kapitan Frączak)

Trudno zresztą przypuścić, żeby artysta grafik latami pracował jedynie przy świecach i naftowych lampach.

John Dee napisał/a:
jestem pewien, że o tego rodzaju domach czytałem częściej, tylko nie pamiętam już gdzie.

To na pewno nie będzie to, co masz na myśli; ale dla samego porównania powiedzmy, że pomysł, by pokój służący do dziennego wypoczynku i przyjmowania gości był nieco niżej niż reszta kondygnacji jest dość popularny w amerykańskich domach, zwłaszcza parterowych. W czasach, gdy powstawał "Pan Samochodzik i Winnetou" był już znany od dawna. Rozmaite konfiguracje można wyguglać pod hasłem "sunken den" albo "sunken living room".

W tej koncepcji drzwi frontowe są zwykle na tej wyższej wysokości, a przestrzeń o której mówimy - na poziomie ujemnym względem wejścia. I bardziej w głębi domu. Nie jest to więc to samo, co w wigwamie Winnetou, ale popatrzeć można, i ewentualnie wziąć pod uwagę jako inspirację. Dla Winnetou - z jego wizyty w Ameryce, a dla Nienackiego - na przykład z jakiegoś modnie urządzonego mieszkania, w którym gościł (pewnie to z mojej strony pójście na łatwiznę, ale mogę to sobie wyobrazić).

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 131 razy
Wysłany: 2020-05-15, 11:34:46   

Kynokephalos napisał/a:

Berta von S. napisał/a:
Teraz sobie właśnie uświadomiłam, że czytając sceny wewnątrz domu Winnetou nie widziałam okien.

"Elektrycznego oświetlenia tu nie było, wszędzie widziało się drewniane świeczniki i ozdobne stare lampy naftowe."

Ale jednak były okna. Z początku rozdziału piątego: (…)Ale chyba zauważono mnie przez okno, bo po chwili (…) Trudno zresztą przypuścić, żeby artysta grafik latami pracował jedynie przy świecach i naftowych lampach.

No wiesz, skoro niektórzy szyli w łazience, bo tam było więcej światła, to różnie może być... Ale cieszę się, że jednak miał przynajmniej jedno okno. ;-)

Kynokephalos napisał/a:

W czasach, gdy powstawał "Pan Samochodzik i Winnetou" był już znany od dawna. Rozmaite konfiguracje można wyguglać pod hasłem "sunken den" albo "sunken living room".

W tej koncepcji drzwi frontowe są zwykle na tej wyższej wysokości, a przestrzeń o której mówimy - na poziomie ujemnym względem wejścia. I bardziej w głębi domu. Nie jest to więc to samo, co w wigwamie Winnetou, ale popatrzeć można, i ewentualnie wziąć pod uwagę jako inspirację. Dla Winnetou - z jego wizyty w Ameryce, a dla Nienackiego - na przykład z jakiegoś modnie urządzonego mieszkania, w którym gościł (pewnie to z mojej strony pójście na łatwiznę, ale mogę to sobie wyobrazić).

A to ciekawe! Muszę poszukać w necie. Może Nienacki słyszał o tych odwróconych poziomach i faktycznie chciał dać taki amerykański akcent, ale nie wiedział w którym kierunku? :)

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2020-05-15, 11:55:36   

Berta von S. napisał/a:
Może Nienacki słyszał o tych odwróconych poziomach

Właściwie powiedziałbym, że poziomy w obu przypadkach mają to samo wzajemne ustawienie. Tylko (aby odwzorować sytuację z domu Winnetou) ów "sunken den" należałoby przysunąć bliżej drzwi frontowych, tak by z zewnątrz wchodziło się wprost na ten pokój.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-05-15, 15:07:11   

Poziomy są logiczne, jeśli przyjmiemy, że dom stał na polance, która była nachylona. Nie pamiętam, czy tego rodzaju informacje znalazły się w tekście. Ale może ktoś z Was pamięta?

Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2020-05-15, 15:08, w całości zmieniany 1 raz  

Bóbr Mniejszy 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-05-15, 18:11:23   

Kynokephalos napisał/a:

Berta von S. napisał/a:

Ale jednak były okna. Z początku rozdziału piątego: (...)
Trudno zresztą przypuścić, żeby artysta grafik latami pracował jedynie przy świecach i naftowych lampach.

Jest to ciekawe, bo gdy Tomasz pierwszy raz przychodzi do Winnetou, to rzeczywiście ja też mam wrażenie, że dom jest dość hermetyczny, pogrążony w mroku i oświetlany w środku światłem ognia. Ale nie podchodźmy do wszystkiego tak naukowo. Winnetou był człowiekiem, który żył sercem, może był nawet dziwakiem, ale na pewno nie był alkoholikiem-paranoikiem, żeby budować sobie dom bez okien ;-) Przynajmniej Krwawa Mary opisując go, nic o tym nie wspominała :D

Seth_22 napisał/a:
Poziomy są logiczne, jeśli przyjmiemy, że dom stał na polance, która była nachylona. Nie pamiętam, czy tego rodzaju informacje znalazły się w tekście. Ale może ktoś z Was pamięta?

Ciekawy pomysł, ale czy musimy to przyjmować jako pewnik? Jak wyżej: Winnetou był marzycielem. Miał też pieniądze ze stypendium w Stanach - zapragnął mieć w domu poziomy, to miał.

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2020-05-15, 18:49:55   

irycki napisał/a:
Swoją drogą, ciekawe skąd taki układ, tj. trzy poziomy? Miałoby to sens gdyby dom postawiony był na zboczu, ale w tym przypadku?

Seth_22 napisał/a:

Również z początku rozdziału piątego:
"Stał on, jak już wcześniej wspomniałem, na niewysokim pagórku, otoczonym palisadą z zaostrzonych okrąglaków."
(Choć tak naprawdę wcześniej wspomniał tylko, że "na środku polanki".)

Taki opis pozwala na każdą właściwie interpretację wzajemnego położenia poziomów. Bardziej może na taką, w której środkowa część jest wyżej niż pozostałe, ale i odwrotny układ - taki jak opisany w powieści - da się wyobrazić, odpowiednio modelując to wzgórze i usytuowanie budynku względem niego.

Zgodziłbym się raczej z tym, że wielopoziomowość konstrukcji to celowy, a nie wymuszony zabieg.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2020-05-15, 21:02:08   

Możliwe też, że wnętrze podobnego domku zapamiętał z jakiegoś filmu, westernu może? Ponderosa Cartwrightów odpada - nie ma tam takich podestów, sprawdziłem. ;-)

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-05-15, 22:21:53   

John Dee napisał/a:
Możliwe też, że wnętrze podobnego domku zapamiętał z jakiegoś filmu, westernu może?

Stawiam na Czterech pancernych i psa. Chata-szopa w pierwszym odcinku ...

;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-05-16, 00:52:23   

Pozwolę sobie przypomnieć swoje spostrzeżenie, że wnętrze wigwamu Winnetou przypomina nieco wnętrze salonu pisarza lubińskiego.

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=437391#437391

Jest ono opisane w tym miejscu, gdzie pisarz odczytuje przyjaciołom rozdział książki o pięknej Luizie, kiedy to pan (chyba?) Andrzej, stażysta leśny upaćkał się okropnie koktajlem zwanym "kłobukiem".

Myślę że to może być jakiś trop.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-05-16, 13:36, w całości zmieniany 2 razy  

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2020-05-16, 02:00:34   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Winnetou był człowiekiem, który żył sercem, może był nawet dziwakiem, ale na pewno nie był alkoholikiem-paranoikiem, żeby budować sobie dom bez okien ;-) Przynajmniej Krwawa Mary opisując go, nic o tym nie wspominała :D

Krwawa Mary była zaślepiona uczuciem, nie zwracała uwagi na takie szczegóły jak okna. :D

Kynokephalos napisał/a:
irycki napisał/a:
Swoją drogą, ciekawe skąd taki układ, tj. trzy poziomy? Miałoby to sens gdyby dom postawiony był na zboczu, ale w tym przypadku?

Seth_22 napisał/a:
Poziomy są logiczne, jeśli przyjmiemy, że dom stał na polance, która była nachylona.

Również z początku rozdziału piątego:
"Stał on, jak już wcześniej wspomniałem, na niewysokim pagórku, otoczonym palisadą z zaostrzonych okrąglaków."
(...)
Taki opis pozwala na każdą właściwie interpretację wzajemnego położenia poziomów. Bardziej może na taką, w której środkowa część jest wyżej niż pozostałe, ale i odwrotny układ - taki jak opisany w powieści - da się wyobrazić, odpowiednio modelując to wzgórze i usytuowanie budynku względem niego.

No właśnie nie bardzo. Jeśli dom stoi na zboczu to poziomy układają się tarasowo, a nie wyżej-niżej-wyżej. Teoretycznie możliwy jest układ niżej-wyżej-niżej, ale wtedy dom musiałby z dwóch stron wystawać poza pagórek, a przecież był "mały". :okulary:

Kynokephalos napisał/a:

Zgodziłbym się raczej z tym, że wielopoziomowość konstrukcji to celowy, a nie wymuszony zabieg.

Też mi się coraz bardziej prawdopodobne zaczyna wydawać, że celowe.
Przy czym możemy tu mieć dwie inspiracje - o innym budynku mógł myśleć opisując dom Winnetou z zewnątrz, a o innym opisując wnętrze.

Z24 napisał/a:
Pozwolę sobie przypomnieć swoje spostrzeżenie, że wnętrze wigwamu Winnetou przypomina nieco wnętrze salonu pisarza lubińskiego.

To ciekawe. A mógłbyś przypomnieć, jak ten salon wyglądał? :)

Kynokephalos 
Moderator

Wysłany: 2020-05-16, 08:08:23   

Berta von S. napisał/a:
Jeśli dom stoi na zboczu to poziomy układają się tarasowo, a nie wyżej-niżej-wyżej. Teoretycznie możliwy jest układ niżej-wyżej-niżej, ale wtedy dom musiałby z dwóch stron wystawać poza pagórek, a przecież był "mały". :okulary:

Pagórek też nieduży. I nie musi mieć symetrycznej, regularnej formy. Przy różnicach wysokości o jakich mówimy w domu Winnetou, wystarczyłoby kilkadziesiąt centymetrów przewyższenia lub obniżenia tu i tam, by można było oprzeć konstrukcję na naturalnym ukształtowaniu terenu.

Nie podzielam tej wizji. Wyobrażam sobie, iż układ podłóg w wigwamie został celowo zaprojektowany według gustu i wygody właściciela. Ale jeśli komuś podoba się pomysł, że architekturę dostosowano do terenu na polance, to chyba w książce nie znajdzie się argumentów, by przekonać go że tak nie jest.

Berta von S. napisał/a:
o innym budynku mógł myśleć opisując dom Winnetou z zewnątrz, a o innym opisując wnętrze.

Masz rację.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2020-05-16, 12:15, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2020-05-16, 11:13:12   

Kynokephalos napisał/a:

Pagórek też nieduży.

To najlepiej by pasował kurhan. ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-05-16, 13:41:03   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:

To ciekawe. A mógłbyś przypomnieć, jak ten salon wyglądał?

Może ktoś trzeci wyświadczy nam tę przysługę, bo ja mam do moich "Skiroławek" pół godziny kopania i to niewygodnie stojąc na krześle :/ . Nie zaglądałem do nich ze 20 lat.

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2020-08-01, 16:21:19   

W opowiadaniu “Test”, pierwszym w zbiorze o pilocie Pirxie, wspomniany jest kilkakrotnie ktoś, zapewne jeden z instruktorów, zwany “Ośla Łączka”: “Ośla Łączka długo jeszcze prześladował go tymi gwiazdami z Księżyca”, “szczebelki są tylko dla umierających pilotów — mawiał Ośla Łączka”.

Stanisław Lem był zapalonym narciarzem więc wiedział zapewne, co ja dopiero teraz wyczytałem, że “Ośla łączka to popularna nazwa bardzo łatwego stoku narciarskiego.”

Jest tam jakieś połączenie z Oślą Łąką z PS i Winnetou?

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-08-01, 17:48:38   

John Dee napisał/a:
Stanisław Lem był zapalonym narciarzem więc wiedział zapewne, co ja dopiero teraz wyczytałem, że “Ośla łączka to popularna nazwa bardzo łatwego stoku narciarskiego.”

Jak mi się wydaje, dokładnie oznacza to stok na którym adepci tego sportu uczą się jeździć :) .

Fajnie że przypomniałeś to opowiadanie. To tam, zdaje się, Ośla Łączka pyta Pirxa co by uczynił spotkawszy na patrolu statek z obcej planety...
Czy jest jakiś związek? Trudno wyczuć... Patrząc na mapy Mazur można zauważyć, że jest tam sporo dziwnie brzmiących nazw. I nie chodzi mi o to, że mogą być zapożyczone z obcych języków jak np. Blesy w Sowirogu co znamy z PSiN (zdaje mi się, że "blesy" to jakiś rzeczownik pospolity)
A jak się nazywała łąka, na której stała szubienica Baudów w "Skiroławkach"?

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2020-08-01, 21:13:29   

Z24 napisał/a:
To tam, zdaje się, Ośla Łączka pyta Pirxa co by uczynił spotkawszy na patrolu statek z obcej planety...
Nie inaczej. Lem w swojej najwyższej formie. :)

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2020-08-02, 00:47:39   

Z24 napisał/a:

A jak się nazywała łąka, na której stała szubienica Baudów w "Skiroławkach"?

Świńska Łąka. :)
Jest taka faktycznie w okolicy, tylko w liczbie mnogiej.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-08-02, 01:50:09   

Berta von S. napisał/a:
Świńska Łąka

Brzmi równie śmiesznie i zgrzytliwie jak "Ośla Łąka" :)

Berta von S. napisał/a:
Jest taka faktycznie w okolicy, tylko w liczbie mnogiej.

To znaczy, jak rozumiem, "Świńskie Łąki"? W jakiej okolicy?

Berta von S. 
nienackofanka

Wysłany: 2020-08-02, 22:35:40   

Z24 napisał/a:

To znaczy, jak rozumiem, "Świńskie Łąki"? W jakiej okolicy?

Tak. Chociaż słyszałam obydwa warianty nazwy (podobnie jak z Solnikiem/Solnikami).
Przy drodze z Jerzwałdu na Witoszewo. Mniej więcej z połowie. Z lewej strony.

./redir/www.google.pl/map...d53.7820455!3e0
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-08-02, 22:36, w całości zmieniany 1 raz  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-08-02, 23:42:51   

Berta von S. napisał/a:
Przy drodze z Jerzwałdu na Witoszewo. Mniej więcej z połowie. Z lewej strony.

Dzięki :) .
A ja spojrzałem na starą mapę ( z 1975 r. ;-) ) Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, którą m. in. miałem na myśli pisząc mój przedpoprzedni post. I w okolicy jeziora Nidzkiego, a konkretnie miejscowości Karwica, znanej być może czytelnikom "Srebrnego kura" ;-) , mniej więcej na północny zachód od niej mamy takie łąki: Bazyjka, Łazarz, Klimczany, Poliwka, A na południowy wschód od Karwicy - proszę bardzo - Wilcza Łąka. To już bliżej Świńskiej I Oślej Łąki. Któraś z hipotez wskazywała na Nidzkie, jako jedne z możliwych miejsc akcji omawianej powieści.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-08-02, 23:44, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu