PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Templariusze i Krzyżacy - tło powieściowe
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2020-07-29, 21:02:16   

Z24 napisał/a:
polecam Philippa Vandenberga "Spisek Sykstyński", której to powieści znaczna część dzieje się właśnie w archiwum watykańskim.
Ciekawe - niepokoją mnie jednak tytuły tej i innych jego książek - Der grüne Skarabäus, Der Fluch des Kopernikus, Die Akte Golgatha. To pachnie strasznie literaturą trywialną. Również jego wydawnictwo - Bastei Lübbe - jest znane ze swojej… hm, niewybredności. ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-07-29, 22:33:29   

John Dee napisał/a:
Z24 napisał/a:
polecam Philippa Vandenberga "Spisek Sykstyński", której to powieści znaczna część dzieje się właśnie w archiwum watykańskim.
Ciekawe - niepokoją mnie jednak tytuły tej i innych jego książek - Der grüne Skarabäus, Der Fluch des Kopernikus, Die Akte Golgatha. To pachnie strasznie literaturą trywialną. Również jego wydawnictwo - Bastei Lübbe - jest znane ze swojej… hm, niewybredności. ;-)

Ja czytałem chyba dwie; ten w/w "Spisek..." i "Piątą ewangelię".
Nie twierdzę, że jest to powieść bez mankamentów, bo je ma. I to dość ciężkie jak na mój gust, bo nieprawdopodobieństwa psychologiczne czy może raczej socjologiczne pewnych sytuacji, co w poważnym stopniu osłabia efekt. Ale kardynał Jellinek prowadzący dochodzenie w sprawie tajemniczego napisu ujawnionego w czasie konserwacji fresków Michała Anioła w Sykstynie wypada nieźle. A poszukiwania w archiwum, gdzie pewne dokumenty wędrują a niektóre znikają robią wrażenie. Przynajmniej na mnie :D . Do pewnego momentu dobrze jest budowane napięcie. Rzecz była u nas wydana chyba w 1990 albo w 1991. "Piąta ewangelia" jest gorsza :D .

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2020-07-30, 09:51:09   

Z24 napisał/a:
Ale kardynał Jellinek prowadzący dochodzenie w sprawie tajemniczego napisu ujawnionego w czasie konserwacji fresków Michała Anioła w Sykstynie wypada nieźle. A poszukiwania w archiwum, gdzie pewne dokumenty wędrują a niektóre znikają robią wrażenie.
Dobra, przekonałeś. Idę do biblioteki wypożyczyć. :D

Odpowiedz do tematu