PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2018-10-23, 22:39
Sytuacje nieprawdopodobne i błędy w Nowych przygodach
Autor Wiadomość
bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2019-10-07, 14:34:47   

Seth_22 napisał/a:

Jest w tym sporo przesady. Siłą rzeczy niektóre rzeczy zgłębiał bardziej inne mniej. Czasami, do czego miał pełne prawo, mocniej skręcał w stronę licentia poetica, nie licząc się z faktami. Dzięki temu my mamy więcej zabawy :)

Zupełnie się nie zgadzam z tym że robił to świadomie. Moim zdaniem to kwestia jego ignorancji. Jak wielokrotnie pisałem - Nienacki był kabotynem, robił wiele rzeczy dla efektu, próbował zgrywać erudytę którym nie był, w tym celu przepisywał z encyklopedii i przewodników informacje których nie rozumiał i nawet nie próbował zrozumieć (casus doktora Niegłowicza, w którego usta Nienacki włożył informację że paznokcie ludzkie rosną po 1mm na dobę - gdyby choć chwilę się zastanowił co pisze to nie popełniłby takiego błędu!)
Ostatnio zmieniony przez bans 2019-10-07, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 131 razy
Wysłany: 2019-10-07, 17:14:52   

bans napisał/a:
Jak wielokrotnie pisałem - Nienacki był kabotynem, robił wiele rzeczy dla efektu, próbował zgrywać erudytę którym nie był, w tym celu przepisywał z encyklopedii i przewodników informacje których nie rozumiał i nawet nie próbował zrozumieć (casus doktora Niegłowicza, w którego usta Nienacki włożył informację że paznokcie ludzkie rosną po 1mm na dobę - gdyby choć chwilę się zastanowił co pisze to nie popełniłby takiego błędu!)

Czasem rosną. ;-)

A tak na serio to – jak wielokrotnie pisałam – przesadzasz. Fakt, że w powieściach zamieszczał wątki na temat różnych dziedzin uważam za plus, bo otwierały czytelnikowi okno na różne fajne światy poboczne. I widać, że starał się wiele informacji sprawdzać. Jasne, że walił różne błędy, ale sama się przekonałam, że trudno pisząc ustrzec się błędów. No i nie było wtedy Internetu, co jednak nieco utrudniało dostęp do informacji.

Seth_22 napisał/a:

Jest w tym sporo przesady. Siłą rzeczy niektóre rzeczy zgłębiał bardziej inne mniej. Czasami, do czego miał pełne prawo, mocniej skręcał w stronę licentia poetica, nie licząc się z faktami. Dzięki temu my mamy więcej zabawy :)

Swoją drogą, myślę, że w najśmielszych snach nie przypuszczał, że ktoś będzie rozkładał jego książki na czynniki pierwsze.

Myślę, ze byłby zachwycony. ;-)

A co do przesady. Licentia licentią, ale z reguły człowiek posiadający jakąś wiedzę nie podaje w powieściach informacji niezgodnych z rzeczywistością, o ile nie jest to mu do czegoś potrzebne. Mogę w powieści napisać, że na szlaku na Giewont nikogo nie było, jeśli wymaga tego akcja (np. złoczyńca zaatakował bohaterkę). Ale jeśli bez większej potrzeby w ramach budowania tła napiszę, że szlaki w Beskidzie Niskim są oblegane przez turystów, za to na Giewoncie pustki, to można podejrzewać, że nie mam o tych miejscach pojęcia. A pustki na Lipowym nie były konieczne z punktu widzenia akcji, więc moim zdaniem ta uwaga wynikała z niewiedzy.
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-10-07, 17:16, w całości zmieniany 1 raz  

Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-10-07, 19:43:47   

bans napisał/a:
Seth_22 napisał/a:

Zupełnie się nie zgadzam z tym że robił to świadomie. Moim zdaniem to kwestia jego ignorancji. Jak wielokrotnie pisałem - Nienacki był kabotynem, robił wiele rzeczy dla efektu, próbował zgrywać erudytę którym nie był, w tym celu przepisywał z encyklopedii i przewodników informacje których nie rozumiał i nawet nie próbował zrozumieć (casus doktora Niegłowicza, w którego usta Nienacki włożył informację że paznokcie ludzkie rosną po 1mm na dobę - gdyby choć chwilę się zastanowił co pisze to nie popełniłby takiego błędu!)

W zasadzie zgoda, może poza stwierdzeniem dotyczącym świadomości. Gwoli ścisłości, pisząc licentia poetica nie miałem na myśli oczywistych "kwiatków", a jedynie pewnego rodzaju naginanie rzeczywistości do potrzeb fabuły. Nie wątpię, że Nienacki miał braki w różnych dziedzinach. Tym zabawniej brzmią jego "mądrości" o ciasnoście umysłowej i o tym, że nie rozumie mechaników samochodowych /czy też inżynierów, już nie pamiętam/, z którymi nie można podyskutować o systemach filozoficznych. Albo moralizatorstwo i besserwisser. Istne kuriozum.

Myślę, że Nienacki lubił uchodzić za kogoś lepszego i mądrzejszego niż był w rzeczywistości. Ale jakże to ludzkie, nieprawdaż? Mogę jednak z łatwością wskazać większe grzechy w jego wykonaniu.

Nie chcę go bronić, łatwo nam jednak wyłapywać, a potem krytykować różnego rodzaju 'kwiatki", bo wielu z nas posiada lepsze wykształcenie niż Nienacki. Nie mówiąc już o tym, że pod ręką mamy internet, więc aby zweryfikować rzeczy, o których nie mamy zielonego pojęcia, wystarczy pobuszować w sieci, nie ruszając tyłka z domu. Jakie do proste!

Nie lubię gdybać, ale zaryzykuję stwierdzenie, że gdyby Nienacki posiadał internet, moglibyśmy nie mieć okazji do zająknięcia się na temat tego, że w jakiejś dziedzinie posiadał - jak się dziś mawia - deficyty. Co więcej, łatwość weryfikacji pewnie zmusiłoby go do tego, by "sprzedawać " wiedzę własnymi słowami.

Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2019-11-06, 20:18, w całości zmieniany 4 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-10-07, 22:50:07   

bans napisał/a:
Jak wielokrotnie pisałem - Nienacki był kabotynem

:/ Od zwykłej ignorancji gorsza jest tylko utrwalona ignorancja...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-10-07, 22:50, w całości zmieniany 1 raz  

Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-10-07, 23:29:40   

Kozak napisał/a:
Seth_22 napisał/a:
Kozak napisał/a:

Też uważam, że nie był na wyspie :564: Jest to na tyle dziwne, że uważam Nienackiego za perfekcjonistę.

Zapomniałem na końcu zdania: Jest to na tyle dziwne, że uważam Nienackiego za perfekcjonistę. dodać " ;-) "

To zmienia postać rzeczy ;)

Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2019-10-08, 08:49, w całości zmieniany 1 raz  

Adi 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-02-27, 11:12:56   

Mnie znów zastanowił finał całej akcji, lub jego inne alternatywne zakończenia. Ustalmy fakty...Wacek oraz Brodacz umykają wystraszeni z przesmyku. Znaleziska przekazują nieświadomemu Anatolowi. W trakcie swojej ucieczki zostaną przechwyceni przez milicyjną motorówkę. Szybki rekonesans na jachcie pozwoli stwierdzić, że nie ma żadnych skarbów. Jednak meldunek złożył milicjant, więc Ci zostaną zatrzymani do tzw. wyjaśnienia. Anatol wyruszy na umówione miejsce oczekując swojego księcia spinningu.
Ile potrwają przesłuchania? Oboje podejrzani trafią na trochę do celi aby skruszeć. Natomiast milicjanci będą mieli chwilę na zastanowienie się i uporządkowanie faktów.

- Oczywistym jest, że zaczną poszukiwać na przesłuchanie Anatola i Kazia. Nieświadomi zagrożenia nie będą się ukrywać w żaden sposób. Powiadomiony patrol zatrzyma Anatola w drodze nad kolejne jezioro. Wydarzy się to w trasie lub w trakcie uzupełniania zapasów w większej miejscowości. Anatol jako dzielny obrońca księcia z dumą stwierdzi, że jest z nim umówiony na połów i pokaże zagadkową torbę.
- Druga bardziej zabawna sytuacja, to gdy sam Anatol zaniepokojony nieobecnością Wacka Krawacika poinformuje milicję o jego zagadkowym zniknięciu. Znamy wszyscy charakter Anatola. Musiała go przepełniać duma, że ma w posiadaniu sprzęt swojego bohatera. Pleciuga podkreśliłby to w pierwszym zdaniu.. (Tutaj kwestia tylko i wyłącznie tego ile potrwa zatrzymanie).
- Nie możemy też wykluczyć tego, że kierowany silną ciekawością sam by zlustrował ten wspaniały być może sprzęt wędkarski ;-) Tutaj rodzi się pytanie co dalej? Ukryłby skutecznie torbę przed władzą wierząc w bezkrytyczną uczciwość Wacka?

Wydaje mi się, że finał całej sytuacji jest jednakowy. Kwestia czasu i bez udziału Tomasza. Prawdą jest co stwierdził milicjant na końcu. Tomasz przyczynił się do określenia trasy zaginionej ciężarówki. Cały sukces książkowy należy tylko i wyłącznie do miłośnika ptactwa. To nie jest zarzut...bo czy zawsze Tomasz musi być bohaterem? Niejednokrotnie pomagały mu przypadki w rozwiązaniu sprawy. Tutaj wystarczyła chwila żeby ornitolog ciut później wyszedł na brzeg i po drugim wariancie zostaje tylko kurz. Owszem...szybki powrót do wehikułu, pościg i triumf. Jednak zawsze rządzi przypadek i laur należy się też cichemu Kaziowi. Bo czyż to nie on w odpowiednim momencie usłyszał wzmiankę o drugim wariancie? :D

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2020-07-29, 16:59:24   

W rozdziale trzecim Kaznodzieja, którego pan Samochodzik podwozi wehikułem, narzeka na hałas motorówek i łodzi rybackich panujący na jeziorze. Nagle pyta: A pan? Pan też pływa po jeziorze z hałaśliwym motorkiem? Na co pan Samochodzik odpowiada: Nie. Mój wehikuł rzeczywiście ma wspaniały tłumik, pływa niemal bez szmeru.
I na tym kończy się rozmowa na ten temat. Dziwne, że Kaznodzieja słysząc, iż wehikuł potrafi pływać po wodzie nie jest tym faktem ani zaskoczony, ani zaciekawiony.
Dziwne również, że detektyw obcemu i nieco podejrzanemu jegomościowi wyjawia ot tak, że pojazd jest amfibią.

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2020-07-29, 18:59:40   

W mojej wersji tam jest myślnik:
Cytat:
— Nie — odrzekłem dumnie. Mój wehikuł rzeczywiście ma wspaniały tłumik, pływa niemal bez szmeru.

Czyli Tomasz to pomyślał, nie powiedział.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-07-29, 19:56:37   

No właśnie, wydech to kolejna ciekawa kwestia w przypadku wehikułu.

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2020-07-29, 21:08:03   

irycki napisał/a:
Czyli Tomasz to pomyślał, nie powiedział.
No jasne. Czyli to była taka wzmianka a propos, dla czytelnika. :564:

Odpowiedz do tematu