PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dwa wywiady dot. "Uroczyska"
Autor Wiadomość
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2020-06-25, 16:38:23   Dwa wywiady dot. "Uroczyska"

Jak już wspominał Szara Sowa (a ja przepraszam za opóźnienie), w tym dziale będą się pojawiały artykuły prasowe dotyczące Zbigniewa Nienackiego, lub jego autorstwa, zamieszczane ongiś na stronie nienacki.art.pl, zwanej też Zbigniew Nienacki Home Page. Była ona swego czasu prawdziwą kopalnią wiedzy o Pisarzu i pomyślałem, że szkoda byłoby, gdyby wszystko miało w końcu przepaść w Czarnej Dziurze internetu. Za wiedzą adminów, a także jednego z założycieli ZNHP (dzięki, Piotrek!), będą wzbogacać nasze forum, które taką kopalnię wiedzy o ZN stanowi dzisiaj.
Postaram się je wrzucać z zachowaniem chronologii. Niestety, w niektórych artykułach nie zachowały się żadne zdjęcia pierwotnie towarzyszące owym reportażom. A pod tekstem, jak zwykle, jest miejsce na dyskusję :564:
Na razie pojawi się tylko pewna część tekstów, a miejmy nadzieję, że ostatecznie wszystkie, jakie były dostępne na ZNHP. Postaram się też zachować mniej więcej format, w jakim pojawiały się na stronie.



"Spotkanie przy kawie"
"Głos Robotniczy", nr 166, 15 lipca 1958 r., ze Zbigniewem Nienackim rozmawia Alina Grabowska.

Alina Grabowska: Wywiad ze Zbigniewem Nienackim "Spotkanie przy kawie"

ze Zbigniewem Nienackim, pisarzem dla młodzieży




- O ile wiem, panie Zbigniewie, jest pan autorem książki "Uroczysko" (Wyd. w Naszej Księgarni), książki przeznaczonej dla młodzieży i wśród tej młodzieży ogromnie popularnej. Nakład został zdaje się błyskawicznie nieomal rozprzedany. A co ma pan obecnie „w planach”?
- Drukuję "Zabójstwo Herakliusza Pronobis" i "Worek Judaszów". Ale co ważniejsze - jestem w trakcie wstępnych prac nad nową książką dla młodzieży, której tytuł brzmieć będzie "Skarb Atanaryka". Po "Uroczysku", którego akcja rozgrywa się w środowisku archeologów i które traktuje właśnie o problemach archeologii otrzymywałem wiele listów od czytelników. To mnie przekonało, że młodzież można zainteresować sprawami.. historii.
- Ale pańskie powieści są przecież powieściami sensacyjnymi!
- Proszę pani, wydaje mi się, że renesans powieści kryminalnej, sensacyjnej u czytelnika polskiego o czymś świadczy. Czytamy nawet najsłabsze polskie powieści kryminalne, a przecież ów znany schemat: detektyw amator, który chroni własność prywatną - jest w naszych warunkach czymś trochę wydumanym, nieprawdziwym. Czyżby więc powieść kryminalna „skończyła się”? Czyżby rzecz polegała na wyczerpaniu typowych konfliktów, wątków, sytuacji? - Nie. Myślę, że „odrodzenie” powieści tego typu musi się łączyć z całkowitą zmianą jej tworzywa. Detektyw musi być naukowcem. Na każdym kroku - w przemyśle, w ekonomice, a szczególnie w nauce spotykamy zagadki. Stąd problemy starej kolegiaty są tematem "Uroczyska", a zagadnienia związane z historią Gotów - "Skarbu Atanaryka". Są to powieści sensacyjne, ale rozwiązujące autentyczne zagadki, a nie sztuczne, wymyślone problemy. A więc bohater ich musi wiele wiedzieć, wiele poznać i wiele umieć.
- Czytelników "Uroczyska" zainteresuje na pewno treść "Skarbu". W jaki sposób wiąże pan historię Gotów z Polską, na której terenie zapewne rozgrywa się akcja powieści?
- Wiemy, że w roku 214 cesarz rzymski Karakalla prąc na Wschód starł się u ujścia Dunaju z watahami Gotów. Założyli oni potem silne państwo Ostrogotów i Wizygotów, i dokonali szeregu podbojów w Italii. Te plemiona germańskie pochodzą z południowej Skandynawii. Zachodzi pytanie, w jaki sposób dostały się nad Morze Czarne? Otóż pewien mnich gocki z VI wieku opisuje, że Goci na początku naszej ery osiedlili się nad dolną Wisłą, aby stąd ruszyć dalej. Co do tej sprawy istniało wiele teorii - ja osobiście jestem rzecznikiem tezy, którą podsunął mi archeolog łódzki, mgr. J. Kmieciński, że część Gotów została wtedy zawojowana przez Wenedów, ale później na ten teren przybyła nowa fala, która osiedliła się na Pomorzu Wschodnim i znajdowała się z zamieszkującymi te tereny plemionami - w stosunkach - jeśli tak można powiedzieć - pokojowych.
Na terenie powiatu Kartuzy w Węsiorach, znaleziono cmentarzysko gockie z kamiennymi kurhanami, garnkami, szkielety z ozdobami gockimi. Pojechałem do Węsior z ekspedycją archeologiczną i zobaczyłem jak to wygląda. Oczywiście, w powieści mieszać się będą momenty autentyczne z fikcją. Skarb gocki istniał rzeczywiście i około roku 375 podczas najazdu Hunów część jego została schowana w Karpatach, gdzie odnaleziono go w XIX wieku. Były tam złote przedmioty, naszyjniki, klejnoty itp. Ale była to tylko część skarbu. Być może, że Goci uciekając przed najazdem wraz z pozostałą częścią tego skarbu postanowili wrócić do swojej ojczystej Skandynawii. Którędy wracali? - może właśnie przez tereny dzisiejszej Polski, może przez Pomorze, z którego przecież wyszli? I oto gotowa fabuła powieści. Sprawa "Skarbu" łączy się z zabójstwami, ale dzieje się na tle legend, w atmosferze wykopywanych kurhanów, rozmów i zagadek czysto naukowych.
- Wyobrażam sobie, ile pracy musiał pan włożyć w solidne przygotowanie się do tego tematu. Rzeczywiście dzisiaj pisarz nie może być amatorem, musi być specjalistą. Co jednak zadecydowało, że powieść tę o temacie mogącym zainteresować i dorosłych przeznaczył pan dla młodzieży?
- Wydaje mi się, że dzisiejsza młodzież jest trochę pozbawiona jakichkolwiek „koników”. Chciałem więc zaproponować tej młodzieży „hobby” - archeologię. Po prostu myślę, iż tylko ludzie, którzy mają jakieś wielkie „hobby”, jakąś potężną pasję - mogą coś w życiu zdziałać.

źródło: nienacki.art.pl



"Tajemnicze polskie państewko" - "Dziennik Łódzki", nr 285, 1958 r., ze Zbigniewem Nienackim rozmawia M. J.

M. J.: Wywiad ze Zbigniewem Nienackim "Tajemnicze polskie państewko"

Wywiady "Dziennika"

Rok temu "Dziennik Łódzki" umieścił bardzo pochlebną recenzję o powieści "Uroczysko" - literackim debiucie dziennikarza łódzkiego, kryjącego się pod pseudonimem Zbigniew Nienacki a opinia nasza pokryła się z osądem wielu innych pism, które oceniły książkę Nienackiego bardzo pozytywnie.
Onegdaj spotkałem Nienackiego w bibliotece im. Waryńskiego.
- Z reportażu pana, umieszczonego w ostatnim numerze "Odgłosów", dowiedziałem się, że bawił pan ostatnio na Syberii i Dalekim Wschodzie. Chcielibyśmy dowiedzieć się o celu tej wyprawy...
- Chciałbym zacząć od tego, że dobre przyjęcie "Uroczyska" skłoniło mnie do podjęcia podobnego tematu. W lecie bież. roku wziąłem udział w pracach ekspedycji archeologicznej UŁ, badającej kurhany gockie na Pomorzu Wschodnim i zacząłem dla "Naszej Księgarni" pisać powieść pt. "Skarb Atanaryka". Napisałem już 40 stron, gdy nagle wpadły mi w ręce niezwykle sensacyjne dokumenty z XVII wieku i wyjechałem na półtora miesiąca na Daleki Wschód ZSRR, nad czarną rzekę Amur, w tajgę ussuryjskiego kraju. Przejechałem około 20 tysięcy kilometrów, tropiąc ślady tajemniczego państewka polskiego, założonego nad Amurem w XVII wieku przez Polaka Nicefora Czernihowskiego. Spotkania z poszukiwaczami złota, zbieraczami dziwnego korzenia "Żen-Szeń", z archiwistami, bibliofilami, dały mi w ręce niezwykle bogaty i ciekawy materiał do książki o Polaku, któremu w oswojeniu dzikich stron nadamurskich przypisuje się ogromne zasługi. W historiografii rosyjskiej nazwisko Polaka Czernihowskiego widnieje na równi z takimi nazwiskami jak Chabarow, Pojarkow czy Atłasow. Dopiero przed kilkoma dniami wróciłem z tej pełnej przygód podróży. Obecnie publikuję w "Odgłosach" kilka reportaży z drogi na Daleki Wschód, potem zaś - czekając aż temat dojrzeje we mnie dla powieści - wracam do porzuconego "Skarbu Atanaryka".
- Więc będą to dwie nowe powieści historyczne?
- Nie. Tak jak w "Uroczysku" akcja ich toczyć się będzie współcześnie, aczkolwiek tematyką swoją zahaczają one o dawno minione wieki.
- A więc wiele powodzenia w pracy!
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2020-06-25, 16:49, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2020-06-25, 16:54:18   

Cytat:
- Z reportażu pana, umieszczonego w ostatnim numerze "Odgłosów", dowiedziałem się, że bawił pan ostatnio na Syberii i Dalekim Wschodzie. Chcielibyśmy dowiedzieć się o celu tej wyprawy...


Chodzi tu o "Na tropie tajemniczego Ałbazina". Mam nadzieję, że i ten tekst będziemy mogli tu ponownie umieścić! :)
_________________
Drużyna 2

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-25, 16:54:55   

Na zachętę oraz dobry początek przesyłam zapomogę! :564:

Bo faktycznie byłaby wielka szkoda gdyby nagle tamte teksty przepadły!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-25, 23:08:41   

Oba artykuły sprawiły mi dużą przyjemność, gdyż łopatologicznie potwierdzają kolejność powstawania poszczególnych tomów, o czym już wnioskowaliśmy na podstawie recenzji Pawła Jasienicy zamieszczonej w "Twórczości":

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=164967#164967

PS. Ale ZN wygląda na tym zdjęciu tak bardzo męęęęęsssskooo :p :p :p
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-06-25, 23:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-26, 18:53:16   

Serdecznie dzięki, Bobrze Mniejszy, za zamieszczenie tych dwóch kawałków.

Dzisiaj przeczytałem je dokładniej.

Ad 1. Za pierwszy, ten o "Skarbie Atanaryka" daję Tobie "pomógł" , bo świetnie będzie on ilustrował pewną moją tezę, którą - mam nadzieję - kiedyś zwerbalizuję na niniejszym forum. Chodzi o zagadnienie szerszej natury w otoczeniu, życiu i twórczości ZN.

Proszę zwrócić uwagę, że w SA miało znaleźć się jakieś morderstwo... ;-)
Tak sobie wyobrażam, że nasi bohaterowie mieli znaleźć pod podłogą Martwego Domu jego właściciela, łowcę raków...

Ad. 2. Ten wywiad ZN po dotarciu w domowe pielesze bardzo mnie rozbawił:
:D Czuć w nim, że przyjechał prosto stamtąd: jeszcze jest nakręcony tamtejszą atmosferą, bo używa charakterystycznie, w rosyjskim jego znaczeniu, słowa "oswojenie". Oznacza ono "zagospodarowanie, zasiedlenie", a nie, jak po polsku, przyporządkowanie sobie, wyćwiczenie, wytresowanie zwierzęcia lub człowieka, ewentualnie przystosowanie kogoś czegoś, do znoszenia obecności kogoś lub czegoś.

Ciekawa jest wzmianka o kontaktach z poszukiwaczami złota: do powieści niewiele z tego przeniknęło i to raczej tylko w kontekstach historycznych (np. "Żełtugińska Republika"). Poszukiwacz "żeń-szeniu" pojawia się zaś tylko efemerycznie.

PS. Dla zgredów w moim wieku osoba Aliny Grabowskiej nie jest taką sobie nieznaną... Później została ona gwiazdą medialną, ale już w tak zwanej popularnie "Wolnej" ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-06-26, 18:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2020-06-26, 22:18:58   

:564: tym bardziej nabieram pewności, że to nie taka "naftalina", lecz przydatne i ciekawe artykuły :)
_________________
Drużyna 2

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-28, 11:35:19   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
:564: tym bardziej nabieram pewności, że to nie taka "naftalina", lecz przydatne i ciekawe artykuły :)


:564:

Bardzo. Zwróć uwagę na przypływ mocy twórczej u ZN w tamtym momencie" pracuje na cztery ręce. Pisze trzy powieści i cykl artykułów naraz: "Zabójstwo Herakliusza Pronobisa", Skarb Atanaryka", "Worek Judaszów" i cykl artykułów "W poszukiwaniu tajemniczego Ałbazina", z czego powstała jeszcze jedna książka :) .
Być może ZN zarżnął się w pracy :) , bo w 1959 r. pojawia się na łamach "Odgłosów" sporadycznie (ja znalazłem tam chyba tylko jeden jego kawałek w wielkanocnym numerze).

Oczywiście, co do prawdziwości niektórych twierdzeń możemy mieć wątpliwości.
ZHP szło a odcinkach od pierwszego numeru "Odgłosów" tj, od marca 1958 r.
To w XIX w. pisarze i redaktorzy czasopism szaleli i jedni pisali a drudzy drukowali powieści do gazet z odcinka na odcinek.
Podobno tę piękną praktykę zniweczył Bolesław Prus przychodząc w 1895 r. do Józefa Wolfa, redaktora naczelnego Tygodnika Ilustrowanego", z gotowym "Faraonem".
Wprawdzie we wczesnych latach pięćdziesiątych pewien pisarz próbował tę praktykę podważyć (co zabawnie opisał Marina Brandys w cytowanym przez mnie wielokroć zbiorku reportaży "O królach i kapuście"). Według M.B. po tej historii żaden redaktor żadnego pisma nie przyjął do druku powieści pisanej z odcinka na odcinek.

Proszę zauważyć jak rozmaite powieści ZN ciągnął za jednym zamachem: najbardziej hmm.. artystowską rzecz jaką popełnił - ZHP; pistoletową powieść sensacyjną - WJ; i najbardziej chyba erudycyjną ze swoich powieści samochodzikowych :) .

W tych wypowiedziach powtarza się, hmmm... niech będzie skrót myślowy ;-) "państwo polskie", o tworze Nicefora Czernichowskiego. Podejrzewam, że napalony na temat ałbaziński Mistrz niespecjalnie dopierał słów ;-) .
W recenzji Pawła Jasienicy w Twórczości" również użył on tego określenia, zapożyczając je zapewne z wypowiedzi ZN:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=136505#136505

W PnPL nie ma już tych hmm... nacjonalistycznych zadęć ;-) , co dowodzi, że ZN zdązył dobrze przetrawić temat.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-06-28, 11:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-28, 22:48:17   Re: Dwa wywiady dot. "Uroczyska"

wywiad ZN napisał/a:
Otóż pewien mnich gocki z VI wieku opisuje, że Goci na początku naszej ery osiedlili się nad dolną Wisłą, aby stąd ruszyć dalej. Co do tej sprawy istniało wiele teorii - ja osobiście jestem rzecznikiem tezy, którą podsunął mi archeolog łódzki, mgr. J. Kmieciński, że część Gotów została wtedy zawojowana przez Wenedów, ale później na ten teren przybyła nowa fala, która osiedliła się na Pomorzu Wschodnim i znajdowała się z zamieszkującymi te tereny plemionami - w stosunkach - jeśli tak można powiedzieć - pokojowych.

No proszę, na przyjaciela się powołuje. :)

wywiad ZN napisał/a:
- Wydaje mi się, że dzisiejsza młodzież jest trochę pozbawiona jakichkolwiek „koników”. Chciałem więc zaproponować tej młodzieży „hobby” - archeologię. Po prostu myślę, iż tylko ludzie, którzy mają jakieś wielkie „hobby”, jakąś potężną pasję - mogą coś w życiu zdziałać.

Czyli to my jesteśmy ta młodzież pozbawiona 'koników", której trzeba podsuwać jakieś hobby. Ciekawe w kontekście sarkania na współczesną młodzież. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-06-29, 06:27:05   Re: Dwa wywiady dot. "Uroczyska"

Berta von S. napisał/a:

Czyli to my jesteśmy ta młodzież pozbawiona 'koników", której trzeba podsuwać jakieś hobby. Ciekawe w kontekście sarkania na współczesną młodzież. ;-)


Sarkanie na współczesną młodzież jest stare jak świat i pojawiło się tuż po tym, jak człowiek jako gatunek opanował umiejętność sarkania.

Wy, młodzi, to się do niczego nie nadajecie! Zacznijże przyzwoicie łupać te kamienie, a nie próbujesz je gładzić!...
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
Ostatnio zmieniony przez irycki 2020-06-29, 06:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-29, 09:25:54   Re: Dwa wywiady dot. "Uroczyska"

irycki napisał/a:

Wy, młodzi, to się do niczego nie nadajecie! Zacznijże przyzwoicie łupać te kamienie, a nie próbujesz je gładzić!...

:D
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,5 sekundy. Zapytań do SQL: 16