PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie naprawdę ukryto skarby Templariuszy?
Autor Wiadomość
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-05-26, 09:28:47   

Templar napisał/a:
Kozak napisał/a:
to nie zmienia faktu, że wielki mistrz był największym wrogiem Filipa.

Trochę się chyba nie zrozumieliśmy. Chodzi mi o to, że nie mogą dziwić różnego rodzaju wybiegi Filipa, człowieka którego jednego dnia się do kogoś uśmiecha by drugiego rzucić go na dno. Dosłownie.

Oczywiście masz rację. :564:
Cytat:
Cytat:

Templariusz z Tyru był zaufanym człowiekiem templariuszy,

To może trochę za dużo powiedziane. Nie był templariuszem, ale faktycznie czerpał wiedzę niekiedy z pierwszej ręki, choć trzeba pamiętać, że jego kronika przedstawia typowo cypryjski punkt widzenia i jeśli chodzi o "Zachód" nie jest już tak wiarygodna.

Taką opinię można mieć w stosunku do każdego kronikarza - zaczynając od Długosza :D
Cytat:
Cytat:

Strony zaistniałego konfliktu nie były zainteresowane upublicznieniem skandalu finansowego.

To są wszystko spekulacje oparte na tym jednym wpisie kronikarza. Pewnie, że bardziej wiarygodne niż teoria z tajnym transportem pieniędzy do Portugalii czy gdzie indziej, ale jednak spekulacje, które w zasadzie nie mają związku z zagadką skarbu templariuszy.

Nie zgadzam się. Przecież wiadomo, że templariusze wiele spraw związanych z zakonem utrzymywali w tajemnicy - zaczynając od Reguły. Byli z tego znani. Dlatego między innymi ich bank miał dużo klientów.
Wszystko co związane jest ze Skarbem templariuszy należy zaliczyć do spekulacji, nawet teorię o Cyprze. :)
Cytat:
Cytat:

Z tego fragmentu nie wynika, że "stary" kapelan był spowiednikiem Filipa Pięknego.

Wynika, że był kapelanem, tak jak napisałem wyżej.

Sorry. Moja wina :oops: Pisałeś o królewskim kapelanie, a nie spowiedniku :oops: Nie zmienia to jednak faktu, że nigdzie w dostępnej literaturze nie ma mowy o templariuszu, królewskim kapelanie Janie de la Tour.
Cytat:
Cytat:

Poza tym coś tu nie pasuje.
W polskim wydaniu jest tylko informacja, że z paryskiej twierdzy zakonu, w okresie od 25 stycznia do 11 lutego 1308 roku między innymi wywieziono do Beaumont-sur-Oise sześciu templariuszy „wymienionych z nazwiska”, ale ich nie podano.

Tu jest chyba pies pogrzebany. Jeśli korzystasz wyłącznie z polskojęzycznej literatury tematu to nic dziwnego, że pojawiają się błędy (nawiasem mówiąc "transferowanie" może nie brzmieć super elegancko, ale nie jest błędem) czy niedomówienia. Czasami brak w nich bibliografii, przypisów czy nawet spisu treści :galy: Oprócz oczywistych oczywistości, czyli francusko i anglojęzycznych książek o templariuszach, polecam też inne. Na przykład dosłownie dwa tygodnie temu wyszła świetna książka po holendersku. Niestety jestem już chwilowo "w trasie" więc na szybko nie pomogę z fotką, ale od czego Google Books? Muszą mieć tę książkę w jakimś niepolskim języku (moja to wersja angielska), więc wystarczy poszukać odpowiedniego hasła et voilà ;-) Zapewniam jednak, że fragment zacytowany jest dosłownie.
:564:

No nie wiem :/ W polskim wydaniu każdej z książek Demurgera jest podana bibliografia, przypisy, indeks i oczywiście spis treści. Mogą być małe różnice, ale nie aż takie, aby brakowało tak sporego fragmentu, jaki został przez ciebie zacytowany.
W Google Books dotarłem do jednej książki Demurgera, ale i w niej jest jedynie mowa o "starym" i młodym" skarbniku templariuszy - zero na temat kapelana Jana de Tour.
Spoko. :)
Nie ma pośpiechu. Jak będziesz miał czas to wrzuć ten cytowany fragment i indeks.
Życzę miłej podróży. :564:
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2020-05-26, 18:06, w całości zmieniany 1 raz  

Templar 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-05-27, 12:28:43   

Kozak napisał/a:

Mogą być małe różnice, ale nie aż takie, aby brakowało tak sporego fragmentu, jaki został przez ciebie zacytowany.

Nie za bardzo rozumiem co chcesz przez to powiedzieć? Wymyśliłem ten wpis? :zdziw: :okulary2:
Po pierwsze to jakby nie patrzeć literatura na temat templariuszy jest w Polsce dość uboga i z kilkoma chlubnymi wyjątkami oscyluje wokół sensacyjnych i "sufitowych" wątków, czyli związków z masonerią, skarbem w Szkocji, Portugalii lub Ameryce Północnej itd. Po drugie w wielu przekładach jest cała masa błędów czy okrojeń. Nie tyczy się to zresztą tylko tego tematu i często nie jest to wina tłumacza tylko autonomiczna decyzja wydawnictw. Zajmowałem się w swoim czasie tłumaczeniem książek i niejedno mógłbym opowiedzieć, ale to oczywiście nie jest związane z naszym wątkiem.

Cytat:

W Google Books dotarłem do jednej książki Demurgera, ale i w niej jest jedynie mowa o "starym" i młodym" skarbniku templariuszy - zero na temat kapelana Jana de Tour.

Nie wiem co nie wyszło bo wyskakuje od razu wersja anglojęzyczna i pod hasłem "Tour" właściwe wpisy:
./redir/books.google.be/books?id=fx8zDwAAQBAJ&printsec=frontcover&dq=alain+demurger+persecution+of+the+templars&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjBp9mk5tPpAhUF3qQKHbaGCkcQ6AEIKDAA#v=onepage&q=tour&f=false
Ostatnio zmieniony przez Templar 2020-05-27, 12:32, w całości zmieniany 1 raz  

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-05-29, 16:47:22   

Templar napisał/a:
Kozak napisał/a:

Mogą być małe różnice, ale nie aż takie, aby brakowało tak sporego fragmentu, jaki został przez ciebie zacytowany.

Nie za bardzo rozumiem co chcesz przez to powiedzieć? Wymyśliłem ten wpis? :zdziw: :okulary2:

No co ty :D
Po prostu nie mogłem odnaleźć tego fragmentu.
Cytat:
Nie wiem co nie wyszło bo wyskakuje od razu wersja anglojęzyczna i pod hasłem "Tour" właściwe wpisy: .........

Dzięki :564:
Odnalazłem wreszcie ten fragment w polskim wydaniu, więc już jestem spokojny ;-)
Naciskałem na ciebie, ponieważ historia z tym trzecim Janem te Tour bardzo mnie zainteresowała.
Ciekawa sprawa, w polskim wydaniu jest mowa o królewskim jałmużniku.
Jeszcze raz dzięki :564:

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-06-25, 23:33:43   

Natrafiłem na jeszcze jedną pozycję poświeconą skarbowi templariuszy:

Daniel Tobias Wabbel "Der Templerschatz - eine Spurensuche"

Także w wersji angielskiej:

"The Templar treasure - An investigation"

Odpowiedz do tematu