PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Bohaterowie - Runda 3

Runda 3
1. Batura
14%
 14%  [ 22 ]
2. Zenobia
4%
 4%  [ 7 ]
3. Marta
10%
 10%  [ 16 ]
4. Milady
5%
 5%  [ 8 ]
5. Krwawa Mary
8%
 8%  [ 13 ]
6. Bajeczka
11%
 11%  [ 18 ]
7. Bigos
5%
 5%  [ 9 ]
8. Winnetou
15%
 15%  [ 24 ]
9. Harcerze (zbiorowo)
9%
 9%  [ 15 ]
10. Marczak
14%
 14%  [ 22 ]
Głosowań: 40
Wszystkich Głosów: 154

Autor Wiadomość
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-06-16, 12:59:34   

irycki napisał/a:
Jest tu ktoś kto by wolał spędzić urlop z Marczakiem niż z Winnetou? :D

Jasne :D
Pobyt na urlopie z Marczakiem wykorzystałbym dla załatwienia sobie podwyżki i lepszego etatu.
Urlop z Winnetou wyobrażam sobie jedynie jako długie wędrówki po lesie przy włączonym Endomondo :D

Lolek napisał/a:

(długi tekst: nie wiem, czy wszystko sformułowałem jasno po polsku :065: )

Bardzo dobrze. :564:
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2020-06-16, 13:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2020-06-16, 13:01:31   

Kozak napisał/a:
Pobyt na urlopie z Marczakiem wykorzystałbym dla załatwienia sobie podwyżki i lepszego etatu.
Urlop z Winnetou wyobrażam sobie jedynie jako długie wędrówki po lesie przy włączonym Endomondo :D


Nie napisałbym tego jaśniej i bardziej zwięźle! :564:
_________________


 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2020-06-16, 13:50:34   

Lolek napisał/a:
To było źle napisane, usunąłem tego. :D


Dobrze było :D Zdążyłam przeczytać i zgadzam się z Tobą :564:
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2020-06-16, 14:30:01   

Ech, i myślałem, że nikt jeszcze tego nie przeczytał ... :(
Ponieważ uświadomiłem sobie, że nie mam prawa oceniać tych bohaterów w ten sposób. :)
_________________


 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2020-06-16, 14:55:45   

Lolek napisał/a:
Ech, i myślałem, że nikt jeszcze tego nie przeczytał ... :(
Ponieważ uświadomiłem sobie, że nie mam prawa oceniać tych bohaterów w ten sposób. :)


Rozumiem, że poszły negatywne opinie? :)
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Alchemia 
Maniak Samochodzika
durabo



Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 14 Lip 2019
Posty: 5218
Skąd: Toruń
Wysłany: 2020-06-16, 15:03:30   

Nie lubię Bajeczki.
Taka lepsza panienka do towarzystwa :043:
_________________


Wcale nie jest pewne, że wszystko jest niepewne. Blaise Pascal
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2020-06-16, 15:06:53   

Adi napisał/a:
Lolek napisał/a:
Ech, i myślałem, że nikt jeszcze tego nie przeczytał ... :(
Ponieważ uświadomiłem sobie, że nie mam prawa oceniać tych bohaterów w ten sposób. :)


Rozumiem, że poszły negatywne opinie? :)


Nie, tylko to wyszło może dziwne. Nie wiem, jak to ująć werbalnie. ;-)
_________________


 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2020-06-16, 15:14:05   

W książkach PS bohaterowie są główni i epizodyczni.
Głównymi bohaterami są zdecydowanie Batura, Marczak i Harcerze. W razie potrzeby są one równoległe w całej serii. Pozostałe to postacie epizodyczne. Niektórzy są bardziej skłonni do głównych bohaterów, inni mogą lubić bardziej epizodycznych bohaterów. ;-)
_________________


 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2020-06-16, 15:55:44   

Lolek napisał/a:
W książkach PS bohaterowie są główni i epizodyczni.
Głównymi bohaterami są zdecydowanie Batura, Marczak i Harcerze. W razie potrzeby są one równoległe w całej serii. Pozostałe to postacie epizodyczne. Niektórzy są bardziej skłonni do głównych bohaterów, inni mogą lubić bardziej epizodycznych bohaterów. ;-)


Słusznie. Nie wyobrażam sobie PS bez harcerzy. Może jest to efekt tego, że początkowo miałem tylko pierwsze książki. Czytałem je kilkanaście razy i przywykłem do tej trójki :) Później np. postać Baśki była dla mnie jakby zdradą w stosunku do nich. Do dziś mój stosunek jest obojętny. O zgrozo wersja filmowa "Baśki" (Praskie Tajemnice) wydaje mi się ciut sympatyczniejsza :oops: Do pewnego momentu też się zastanawiałem, czy kiedyś ponownie pojawi się postać np. Anki, Karen, Bigosa lub panny Wierzchoń. Jednak wraz z zamknięciem książki ich postacie znikały na dobre. Dlatego w przełożeniu na całą serię przegrywają z głównymi bohaterami :)
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Captain Nemo 
Fanatyk Samochodzika
Szef rywalizacji fotograficznej



Pomógł: 20 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Lip 2013
Posty: 2168
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2020-06-16, 19:51:54   

Lolek napisał/a:
W książkach PS bohaterowie są główni i epizodyczni.
Głównymi bohaterami są zdecydowanie Batura, Marczak i Harcerze. W razie potrzeby są one równoległe w całej serii. Pozostałe to postacie epizodyczne. Niektórzy są bardziej skłonni do głównych bohaterów, inni mogą lubić bardziej epizodycznych bohaterów. ;-)


Wszystko zależy od tego co oznacza "epizodycznie". Marczak na ten przykład występuje w kilku tomach, jednak występuje właśnie epizodycznie w nich. Taka Marta, która teoretycznie występuje tylko w jednej części zapewne występuje na większej ilości kart w książce niż Marczak we wszystkich tomach razem wziętych :) Jest wręcz główną bohaterką, a nawet tytułową (Pan samochodzik i kapitan Nemo).
Bardziej nie pojmuję jak inni fenomenu Bajeczki, która pojawia się zdecydowanie rzadziej i mniej wnosi.
Co zatem znaczy "epizodycznie" ? Występowanie rozlegle ale w jednej części, czy w wielu tomach ale zaledwie na kilku stronach ? :)
Harcerze natomiast z każdą kolejna częścią zanikają. W "wyspie", "templariuszach", oraz "księdze" są ważnymi postaciami, jednak w takich "nowych przygodach" (Tell i inni) są tylko tłem które nic nie wnosi. W "tajemnicy" Baśka jest autorem listów oraz pojawia się również epizodycznie, a przynajmniej nie na tyle aby rzutowało to na ogólną akcję. W połowie tomów w ogóle ich nie ma....
Mam wrażenie, ze im dalej w las, tym bardziej Nienacki zapominał o harcerzach. Dlatego też mimo iż harcerze są sympatyczni jak najbardziej wyobrażam sobie książki bez nich.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Captain Nemo 2020-06-16, 20:01, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2020-06-16, 20:50:36   

Są dla mnie postaciami "epizodycznymi" właśnie dlatego, że pojawiają się tylko w niektórych odcinkach ("epizodach"). Postać "epizodyczna" nie oznacza, że jest to rola "poboczna"...

Właśnie z powodu takich filozoficznych aspektów usunąłem mój poprzedni post na temat bohaterów książek. Trudno mi to wytłumaczyć w obcym języku. I dlatego nie jestem bardzo zaangażowany w takie dyskusje. Ale tutaj trochę o tym zapomniałem... :|
_________________


 
 
Captain Nemo 
Fanatyk Samochodzika
Szef rywalizacji fotograficznej



Pomógł: 20 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Lip 2013
Posty: 2168
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2020-06-16, 21:25:56   

Lolek napisał/a:
Są dla mnie postaciami "epizodycznymi" właśnie dlatego, że pojawiają się tylko w niektórych odcinkach ("epizodach"). Postać "epizodyczna" nie oznacza, że jest to rola "poboczna"...

Właśnie z powodu takich filozoficznych aspektów usunąłem mój poprzedni post na temat bohaterów książek. Trudno mi to wytłumaczyć w obcym języku. I dlatego nie jestem bardzo zaangażowany w takie dyskusje. Ale tutaj trochę o tym zapomniałem... :|


Radzisz sobie w tym obcym języku całkiem dobrze :)
_________________
 
 
Lolek 
Twórca
Grafik forumowy



Pomógł: 77 razy
Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 11732
Skąd: Slovakia
Wysłany: 2020-06-16, 21:31:46   

Captain Nemo napisał/a:
Radzisz sobie w tym obcym języku całkiem dobrze :)


Może w prostych rzeczach. Ale w bardziej złożonej dyskusji prawdopodobnie nie wyjaśnię wszystkiego tak, jak bym chciał.
_________________


 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-17, 00:43:02   

irycki napisał/a:
Przecież Marczak to taki do bólu typowy PRL-owski czynownik. Dobrze nakreślony, jak to u Nienackiego, ale to na tyle.
A Winnetou to pozytywnie zakręcony szaleniec.

Jest tu ktoś kto by wolał spędzić urlop z Marczakiem niż z Winnetou? :D

Ale ja nie wybieram towarzystwa na urlop, tylko dobrze nakreśloną postać. :p

Marczak jest moim zdaniem świetną groteską na wspomnianego czynownika, a wszystkie sceny z nim to perełki, przy których płaczę ze śmiechu.

Podzielam wiele poglądów i zainteresowań Winnetou, ale to nudziarz. Cały czas klepie to samo, w podobnym tonie i strasznie jest poważny w zupełnie nieśmieszny sposób.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2020-06-17, 05:50:32   

Berta von S. napisał/a:
Winnetou, ale to nudziarz. Cały czas klepie to samo, w podobnym tonie i strasznie jest poważny w zupełnie nieśmieszny sposób.

To wszystko przez Miss Kapitan. Zabrała mu połowę duszy.
Żałuj, że nie znałaś go przedtem. Serce towarzystwa, kawalarz nie z tej ziemi, umarłego by rozbawił.

To było tak. Właśnie wrócił ze stypendium w Ameryce, zrobił imprezę przywitalną. Prawie sami ludzie z ASP, oni wiedzą jak się bawić. Pytają go o to, o tamto, aż zgadało się, jak oglądał Indian w rezerwatach. Wtedy dopiero urządził teatr. Robi groźne miny wojownika, pierś wypina, pofukuje "howgh" i "ufff". Nadaje wszystkim indiańskie imiona, gada "nieustraszeni bracia", "nadobna squaw", "ognista woda". Mówię Wam, jakby wszystkie książki Maya zjadł, ludzie kładą się na ziemi od śmiechu. Aż nagle, w środku tego wszystkiego, wzrok jego przypadkiem padł na jedną twarz, drugą... zrozumiał dwa nieostrożnie wypuszczone ku sobie spojrzenia, drgnięcia warg... przypomniały mu się te nagłe zmilknięcia, zmieszania, na które wcześniej nie zwracał uwagi... zrozumiał... zrozumiał, a szok był tak wielki - że tak jak mówił, tak już mu zostało.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
She 
Junior Adminka



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 19574
Skąd: Tam i z powrotem
Wysłany: 2020-06-17, 06:03:59   

Kynokephalos :564:
_________________


Semel scriptum, decies lectum!
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-06-17, 06:28:52   

Kynokephalos napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Winnetou, ale to nudziarz. Cały czas klepie to samo, w podobnym tonie i strasznie jest poważny w zupełnie nieśmieszny sposób.

To wszystko przez Miss Kapitan. ....

Dobre :D
Z głosowaniem na Winnetou jest podobnie jak z pewną partią. Niby wszyscy są na "nie", a tak wygrywa w rankingu ;-)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2020-06-17, 06:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-06-17, 06:48:59   

Berta von S. napisał/a:

Ale ja nie wybieram towarzystwa na urlop, tylko dobrze nakreśloną postać. :p

No właśnie, tu jest pies pogrzebany, to trochę zależy od kryteriów:
- sposób kreacji postaci - ok, Marczak jest, jak słusznie zauważyłaś, dobrym przykladem. To kryterium nie bierze pod uwagę wartości delikwenta dla przebiegu akcji;
- właśnie owa "wartość dla przebiegu akcji", czyli "czym by były samochodziki bez ...";
- postać, z którą człowiek chciałby pobyć, poznać, porozmawiać (może niekoniecznie od razu spędzać wakację, ale z takim Baturą chętnie bym przy piwie pogawędził, bo mnie intryguje).

Oraz, oczywiście, dowolna kombinacja, w dowolnych proporcjach, powyższych.

Każdy głosuje pewnie trochę inaczej, dla mnie najbliższy jest p. trzeci, z dużym udziałem drugiego ("Winnetou" bez swojej głownej postaci byłby zupełnie inną książką, trudno sobie też wyobrazić 'NP" bez Marty, a już Marczak nie jest konieczny - bez większej szkody dla akcji Tomasz mógłby dostawać polecenia od bliżej nieokreślonego zwierzchinika).
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-18, 00:03:31   

Kynokephalos napisał/a:

To wszystko przez Miss Kapitan. Zabrała mu połowę duszy.
Żałuj, że nie znałaś go przedtem. Serce towarzystwa, kawalarz nie z tej ziemi, umarłego by rozbawił.

To było tak....

Masz wyobraźnię. :)

irycki napisał/a:
Marczak nie jest konieczny - bez większej szkody dla akcji Tomasz mógłby dostawać polecenia od bliżej nieokreślonego zwierzchnika).

Pewnie tak, ale wtedy cykl straciłaby jedne ze swoich najlepszych scen – to połączenie zadufania sobie z naiwnością jest po prostu genialne. Pomyśl o scenie zamiany kielichów we Fromborku :okulary: , albo o Marczaku w stroju taternika w Bieszczadach :D , albo o rozmowach toczonych przez Marczaka (wielbiciela jajecznicy i amatorskich teatrzyków) w Janówce :D :D . Dla mnie to są perełki!
_________________
Drużyna 5

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-06-18, 06:58:46   

To są perełki, ale nie stanowią o całokształcie, bo o nim stanowi jednak głównie fabuła, która i bez perełek się broni. (mamy przykład pewnego znanego na forum kontynuatora, który "perełek" typu zlot drwali próbował wstawiać na kopy, tylko fabuły w książkach nie było).

Dla mnie takim prywatnym testem niezbędności postaci jest próba odpowiedzenia sobie na pytanie, co trzeba by zmienić w treści książki, gdyby ta postać "zniknęła" i jak bardzo różniła by się od pierwowzoru.

I taki na przykład "PS i Winnetou" - nie wdając się chwilowo w rozważania, czy książka jest zła, czy dobra, nie ulega wątpliwości, że gdyby zniknęła postać W., to tej książki by po prostu nie było! Mogła by powstać inna, lepsza czy gorsza, być może też o ochronie przyrody, ale z "W" nie mająca wiele wspólnego.

Natomiast doskonale mogę sobie wyobrazić "samochodziki" bez Marczaka. W niektórych książkach zmiany byłyby czysto kosmetyczne, w innych - "Zadadki" czy "Niesamowity Dwór" - nieco większe, ale dalej ogólna linia fabularna nie była by ruszona.

Idąc dalej - przykładowo wycięcie Marty czy Czarnego Franka drastycznie zmieniło by książkę. Podobnie pozbawienie "TT" panny Helenki. Ale już bez Ludmiły byłaby to prawie ta sama ksiązka.

Wiem że to trochę mimo wszystko subiektywne kryterium, ale innego nie mam.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,67 sekundy. Zapytań do SQL: 15