PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Kynokephalos
2020-01-04, 09:29
149. Zaginiony Autobus - Łukasz Supel
Autor Wiadomość
Borsuk 
Twórca
Mieczysław Płocica autor książek dokumentalnych

Wysłany: 2020-01-05, 01:01:17   

Właśnie skończyłem czytać, warto było!
Jak się wyśpię to napiszę o wrażeniach z lektury.

Ok. Książkę widziałem już od dłuższego czasu na forum, ale nie śpieszyłem się z zakupem, mimo że jestem fanem starej motoryzacji, w której siedzę po uszy. Obawiałem się rozczarowania, bo tytuł wskazywał na karkołomne przedsięwzięcie, które autor wziął na warsztat. Zabytkowy autobus? Nawet unikat? Owszem - wpis na blogu, filmik na yt (ile razy już wyszukiwałem "old bus rescue"), nawet opowiadanie, to są nośne rzeczy z samej swojej natury - ale podłożenie starego autobusu w miejsce zaginionych/zrabowanych dzieł sztuki/kolekcji - nieeee....
A jednak okazuje się, że można i że to wciąga czytelnika. Temat, którego zakres nie ma - moim zdaniem - wystarczająco obszernego potencjału na samodzielną, jednowątkową powieść, autor zgrabnie uzupełnił drugim poszukiwawczym wątkiem, dokładając (do tego autobusowego) warstwę wiedzy techniczno-historycznej, która w tak zwięzłej i treściwej formie nie pojawia się nawet w pojedynczych materiałach źródłowych. Wstawki o konstrukcjach autobusów bardziej wyróżniają się z tekstu niż znane u Nienackiego opisy historycznych obiektów/osób, ale jako uzupełnienie fabuły są niezbędne.

Wiodącym atutem książki jest płynna, naturalna narracja, autor nie ma problemu z tworzeniem wiarygodnych sytuacji, nie ma tu epizodów "na siłę", kreowanych sztucznie, nie ma przerysowanych postaci, mimo że każdy bohater, pierwszo- czy drugoplanowy jest odpowiednio wyrazisty i ma rys indywidualności. W niektórych punktach wydaje się nam, że przewidujemy dalszy ciąg lub finał wątku, a okazuje się, że akcja przybiera całkiem inny obrót niż spodziewany. Świeżość prowadzenia fabuły i realność sytuacyjna z dbałością o istotne szczegóły (ale bez "przegadania") powodują, że nie chce się przerywać czytania. Jest to naprawdę warte docenienia, bo świadczy o talencie literackim autora.

Główny bohater nie jest klonem Tomasza NN, i to też jest walor książki. Karol to postać z krwi i kości, rzeczywista i spójna. Początkowo dałem się nabrać, że autor opisuje siebie, tak realną osobowość ma bohater. Wątki damsko-męskie są "w sam raz", z życia wzięte i bez przesadnej filozofii.

Dopełnieniem powieści są nieprzegadane, podane z wyczuciem, informacje o otoczeniu, w którym rozgrywa się akcja. Przyroda, obiekty użytkowe, zabytki, doskonale to wszystko wkomponowane w treść.

Intryga nie jest przerysowana, czytając mamy odczucie, że podobne przygody są w naszym zasięgu. Tylko wyjść z domu.

Świetny debiut. Autorowi gratuluję, a czytelnikom - miłośnikom przygody - zdecydowanie polecam.
Ostatnio zmieniony przez Borsuk 2020-01-06, 18:42, w całości zmieniany 1 raz  

lesny_czlowiek 
Słyszał o Samochodziku

Wysłany: 2020-05-26, 00:50:30   

Brawo! Bardzo udany debiut. Zapewne moja ocena nie będzie w pełni obiektywna, bowiem sam mieszkam we Wrocławiu, jestem sympatykiem komunikacji miejskiej, a wolne chwile w weekendy spędzam chętnie w pobliskich Sudetach i tutaj miałem faktycznie często duże poczucie identyfikacji z bohaterem.
Można oczywiście wytknąć kilka mankamentów jak choćby mało wiarygodną wartość poszukiwanego artefaktu, kogoś może radzić "wątek chrześcijański" choć i tak ideologizacja dużo mniejsza aniżeli u P. Irskiego. Czasem wątek "romansowy" dominuje fabułę, choć mi to akurat pasuje.
Książa łamie pewne ograne schematy powielane w każdej kontynuacji, które po prosu są już nudne- tutaj mamy ciekawe zaskoczenie, największym chyba jest zakończenie, które jest jakże różne od tych znanych z poprzednich 148 części :)
Czytając, mamy wrażenie przeżywania wspólnie wielkiej przygody, akcja jest realna w sumie może się przytrafić każdemu z nas. Na plus ciekawostki techniczne - widać ogrom pracy autora i za to także ogromny szacun.
Warto! - 4,5/5

Odpowiedz do tematu