PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Jak Wam sie podoba Złota Rękawica??
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-17, 22:43:52   

Marcink napisał/a:
Kika, Psycholog i Księżycowa, w retrospekcjach coś tam pomagają ale w czasie rejsu?


:564:

Nawet do roboty przy jachcie trudno ich zapędzić.

Marcink napisał/a:
Cytat:
Winnetou w Niewidzialnych też nie powiodło się dużo lepiej - utracił dużo ze swojej aury, która otaczało go w PS i Winnetou stając się jedną z drugoplanowych postaci

Ja to odczuwam inaczej, przy drugim spojrzeniu na Winenetou jakie mamy w Niewidzialnych staje się on bardziej ludzki.


:564:

Zwłaszcza że okazuje się świetnym przyjacielem. Daje się wciągnąć do całej akcji, mimo że cienko akurat przędzie i w związku z tym ma inne zmartwienia na głowie.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-05-18, 21:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-20, 16:34:36   

W ośmiu zwrotkach wiersza Gustawa Kodrąba vel Zbigniewa Nienackiego w aż sześciu pojawia się rzeczownik "toń" w różnych przypadkach i liczbach.
To straszne, zważywszy, że w języku rybaków, jakim podobno był ów Gustaw Kodrąb, toń ma konkretne, że tak powiem, produkcyjne znaczenie i trudno je ubierać w jakąś metaforykę...
_________________
Z 24
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5814
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-05-20, 16:38:23   

Czepiacie się, towarzyszu :D

Ta powtarzająca się toń to celowy zabieg stylistyczny. A wiersz jest bardzo ładny.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-20, 16:42:26   

irycki napisał/a:
Czepiacie się, towarzyszu :D

Ta powtarzająca się toń to celowy zabieg stylistyczny. A wiersz jest bardzo ładny.


No właśnie chcę zwrócić uwagę, że prawdziwy rybak by to odczytał jako poemat produkcyjny ;-)
_________________
Z 24
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5814
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-05-20, 16:44:58   

Z24 napisał/a:
irycki napisał/a:
Czepiacie się, towarzyszu :D

Ta powtarzająca się toń to celowy zabieg stylistyczny. A wiersz jest bardzo ładny.


No właśnie chcę zwrócić uwagę, że prawdziwy rybak by to odczytał jako poemat produkcyjny ;-)


Ale to nie jest zwykły rybak, tylko rybak-poeta :)
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2020-05-20, 17:52:50   

irycki napisał/a:
Ale to nie jest zwykły rybak, tylko rybak-poeta


Trzeba nawet rzec - wrażliwy poeta, nie jakiś tam pijany futurysta :p
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-20, 22:37:26   

A wracając do głównego tematu, tj. do "Złotej rękawicy": nawet scenki na żaglach nie mają tego klimatu co w "Winnetou", raczej mają coś z klimatu incydentu wspomnianego w "Skiroławkach". Jest tam bowiem mowa o żeglarzu, który się powiesił w parku.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-05-20, 22:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-05-21, 20:44:43   

Z24 napisał/a:
Jest tam bowiem mowa o żeglarzu, który się powiesił w parku.
Stosowniej byłoby oczywiście na rei. ;-)
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2020-05-21, 20:48:38   

Przypomnieliście mi :D 4:58

_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11827
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-15, 21:36:58   

Zawsze mi się Rękawica podobała, ale jeśli chodzi o klimat, są lepsze części.
Natomiast mam takie pytanie, czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego Templar, nigdy się nie zamykał w pokoju, a klucz zostawiał na zewnątrz w drzwiach?
W życiu bym tak nie zrobił.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11827
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-15, 22:40:53   

Poza tym, dlaczego zamiennie jest Roger Moore i Simon, chociaż muszę przyznać, że częściej imon Templar?
Poza tym rozbawił mnie tekst, gdy Tomasz gnał po swój wechikół:
"O piątej nad ranem zabrała mnie do Boreczna cysterna jadąca po mleko."
Od razu przypomniała mi się rozmowa Nolberczaka z Łączem z filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" Bareji:

"-Ja to proszę pana mam bardzo dobre połączenie.Wstaję rano, za piętnaście trzecia. Latem to już widno.Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem,śniadanie jadam na kolację,więc tylko wstaję i wychodzę.
- Nie ubierasz się pan?
- W płaszcz jak pada.Opłaca mi się rozbierać po śniadaniu?
- Aaaa...fakt.
- Do PKS mam pięć kilometry.O czwartej za piętnaście jest PKS.
- I zdanżasz Pan?
- Nie, ale i tak mam dobrze, bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się. Przystanek idę do mleczarni, to jest godzinka. Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa.Mleko, wiesz pan, ma najszybszy transport, inaczej się zsiada. W Szymanowie zsiadam, znoszę bańki i łapię EKD. Na Ochocie w elektryczny, do Stadionu. A potem to mam już z górki, bo tak:119, przesiadka w trzynastkę, przesiadka w 345 i jestem w domu. To znaczy w robocie. I jest za piętnaście siódma. To jeszcze mam kwadrans.To jeszcze sobie obiad jem w bufecie.To po fajrancie już nie muszę zostawać,żeby jeść, tylko prosto do domu i góra 22.50 jestem z powrotem. Golę się, jem śniadanie i idę spać."

No tak, mleko ma najszybszy transport :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-09-16, 07:42:57   

Chemas napisał/a:
że częściej imon Templar


Trochę to niejasne...

Chemas napisał/a:
wechikół


Zostawię to dla Muzycznego... :D

Chemas napisał/a:
"O piątej nad ranem zabrała mnie do Boreczna cysterna jadąca po mleko."
Od razu przypomniała mi się rozmowa Nolberczaka z Łączem z filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" Bareji:


Fakt! :564:
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5814
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2021-09-16, 07:58:10   

Trochę jak z Barei, ale banalne wyjaśnienie jest takie, żę faktycznie cysterny z mlekiem jeździły o tej porze. Mleko rano musiało być w sklepach.
To przecież czasy butelek z kapslem z folii aluminiowej. Nawet mleka w foliowych torebkach jeszcze wtedy nie było. Takie mleko musiało być sprzedane tego dnia, potem się psuło (zsiadało). To nie czasy mleka UHT w kartonach z terminem ważności 1 rok.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2021-09-16, 08:40:16   

Chemas napisał/a:
Zawsze mi się Rękawica podobała, ale jeśli chodzi o klimat, są lepsze części.
A u mnie właśnie klimat tej książki spowodował, że należy do moich ulubionych całego cyklu. :)

Chemas napisał/a:
dlaczego zamiennie jest Roger Moore i Simon, chociaż muszę przyznać, że częściej imon Templar?
Może się zdarzyć, u aktora bardzo asocjowanego z pewną rolą. Beau Brummell zwrócił się kiedyś w towarzystwie do przyszłego króla Anglii, wtedy jeszcze księcia Walii (Prince of Wales) słowami: “Shut the door, Wales” - “zamknij drzwi, Wales”. W życiu może wywołać to u adresata przeróżne reakcje - może się obrazić, może się też tym ucieszyć. Zależy od charakteru człowieka.

Na stronicach książki autor decyduje, jak ta reakcja wypadnie. Nienacki postanowił, że Roger Moor w tej, jak i we wszystkich innych kwestiach, zareaguje zgodnie z kodem dżentelmena. Mi tam nic nie zgrzyta. :)
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11827
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-16, 10:51:48   

Szara Sowa napisał/a:
Zostawię to dla Muzycznego...


No i po co, może by nie zauważył? :)
Swoją drogą nie wiem jak mi taka konstrukcja wyszła :)

irycki napisał/a:
Mleko rano musiało być w sklepach.


Wiem o tym, tylko tak mi się ta rozmowa przypomniała....
A co do samego mleka, doskonale jest to pokazane w nieśmiertelnej komedii "Nie lubię poniedziałku". :)

Cytat:
Mi tam nic nie zgrzyta.


Mi też nie zgrzyta :) Tak sobie tylko rozważałem.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
edkelley 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 45
Dołączył: 30 Paź 2021
Posty: 21
Skąd: warszawa
Wysłany: 2021-11-02, 02:29:28   

Zlota Rekawica Nienacki zakonczyl to co zaczelo sie kilkanascie lat wczesniej kiedy otrzymal wehikul od Wuja Gromillo. "Bajeczko, mam nadzieje, ze nie czeka nas juz zadna przygoda". Wyglada na to, ze Zlota rekawica mialaby ostatnia z serii. No i ta ostatnia scena z Batura w parku przy kosciele, to jakby rowniez pojednanie. Z UFO to juz inny temat, rozwazania autora na temat zycia, niesmiertelnosci. W sumie UFO mogloby odbyc sie bez NN.

Zlota rekawica moglaby byc swietna ksiazka, fantastyczny poczatek, zaproszenie do przygody. Pieknie zakrecona tajemnica, jezioro, przygoda, wyscigi jachtow, wehikul w akcji. A jednak nie jest.

Lubimy Templariuszy, Niesamowity Dwor, Wyspe Zloczyncow, Nowe przygody a Zlota rekawica czesto obstawia zwykle niskie pozycje rankingu. Dlaczego? Czy tak bardzo przeszkadza nam pojawienie sie Templera oraz jego wspolpraca z NN? Czy gdyby zamiast Templera pojawil sie np Pawel Daniec jak aktor filmowy, ktory potem przyjal prace w Ministerstwie byloby lepiej? Czy to tylko Templer (Moore)? Co sadzicie?
Ostatnio zmieniony przez edkelley 2021-11-02, 02:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-11-02, 08:36:12   

edkelley napisał/a:
Wyglada na to, ze Zlota rekawica mialaby ostatnia z serii.


Także zakończenie w Winnetou mogłoby być zakończeniem serii!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5814
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2021-11-02, 08:37:40   

edkelley napisał/a:
"Bajeczko, mam nadzieje, ze nie czeka nas juz zadna przygoda". Wyglada na to, ze Zlota rekawica mialaby ostatnia z serii.


No proszę, to nie tylko ja na to wpadłem :564: :564:

"Od zawsze" mowię że "Rękawica..." miała kończyć cykl. Potwierdzeniem jest fakt, że z wywiadów wynika, że "UFO" najprawdopodobniej miało być na początku powieścią spoza serii. Potem została "usamochodzikowiona" - może Nienackiego przekonano, że w ten sposób zbierze więcej czytelników (zresztą pewnie akurat to było prawdą).

Ale z tego co widzę, ten pogląd ("Rękawica" jak książka kończąca cykl) nie jest popularny na forum.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11827
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-11-02, 10:31:53   

Szara Sowa napisał/a:
edkelley napisał/a:
Wyglada na to, ze Zlota rekawica mialaby ostatnia z serii.


Także zakończenie w Winnetou mogłoby być zakończeniem serii!


W sumie jak się uprzeć to także...

irycki napisał/a:
edkelley napisał/a:
"Bajeczko, mam nadzieje, ze nie czeka nas juz zadna przygoda". Wyglada na to, ze Zlota rekawica mialaby ostatnia z serii.


No proszę, to nie tylko ja na to wpadłem :564: :564:

"Od zawsze" mowię że "Rękawica..." miała kończyć cykl. Potwierdzeniem jest fakt, że z wywiadów wynika, że "UFO" najprawdopodobniej miało być na początku powieścią spoza serii. Potem została "usamochodzikowiona" - może Nienackiego przekonano, że w ten sposób zbierze więcej czytelników (zresztą pewnie akurat to było prawdą).


Zdaje się, że przeczytałem sporo wątków o takiej teorii, tym bardziej, że UFO zdaje się powstało po długiej dość przerwie (nie jestem teraz pewien). Są nawet chyba nawet jakieś materiały dokumentalne.

edkelley napisał/a:
W sumie UFO mogloby odbyc sie bez NN.


Dla mnie nie.
Poza tym uznaję UFO za w pełni legalną książkę z kanonu PS.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7211
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-11-02, 11:12:31   

irycki napisał/a:

Ale z tego co widzę, ten pogląd ("Rękawica" jak książka kończąca cykl) nie jest popularny na forum.

Też uważam, że "Rękawica" miała być zakończeniem przygód Pana Samochodzika :)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,39 sekundy. Zapytań do SQL: 14