PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:44
Nowe Przygody/Kapitan Nemo - miejsca akcji
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-29, 10:21:28   

dart napisał/a:
Ośrodek TVP w Sarnówku powstał mniej więcej zaraz po zrobieniu drogi Iława — Siemiany, czyli ok. 1975 roku.

A nie było odwrotnie? Że najpierw powstał ośrodek, a potem pod wpływem nacisków ważnych gości, którym się nie chciało tłuc piaszczystą Starą Iławską, zrobiono nową drogę?
_________________
Drużyna 5

 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-04-29, 17:19:31   

Berta von S. napisał/a:
dart napisał/a:
Ośrodek TVP w Sarnówku powstał mniej więcej zaraz po zrobieniu drogi Iława — Siemiany, czyli ok. 1975 roku.

A nie było odwrotnie? Że najpierw powstał ośrodek, a potem pod wpływem nacisków ważnych gości, którym się nie chciało tłuc piaszczystą Starą Iławską, zrobiono nową drogę?
Dziś nikt tam nie odbiera. Jutro będę pewnie przejeżdżał, to zajadę i zasięgnę po prostu języka! :043: Zadałem też pytanie miejscowemu ekspertowi od historii Iławy.
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2020-04-29, 17:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-04-29, 17:29:01   

Z24 napisał/a:
Nie będę się sprzeczał o "Uwodziciela", ale w "Wielkim lesie" jest coś takiego o ośrodku TV?
Nie ma. Pomyliło mi się, bo jest opis dojazdu do luksusowych domków w lesie. Droga ma permanentnie popękany asfalt, dlatego kiedyś skojarzyło mi się to z Sarnówkiem. A potem tak w głowie zostało. :p
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2020-04-29, 18:37:22   

Berta von S. napisał/a:
A nie było odwrotnie? Że najpierw powstał ośrodek, a potem pod wpływem nacisków ważnych gości, którym się nie chciało tłuc piaszczystą Starą Iławską, zrobiono nową drogę?

Ponoć Szczepański miał tam lądowisko dla helikoptera.
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-29, 22:19:24   

M_ajk napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
A nie było odwrotnie? Że najpierw powstał ośrodek, a potem pod wpływem nacisków ważnych gości, którym się nie chciało tłuc piaszczystą Starą Iławską, zrobiono nową drogę?

Ponoć Szczepański miał tam lądowisko dla helikoptera.

Nieźle. :D

dart napisał/a:
Dziś nikt tam nie odbiera. Jutro będę pewnie przejeżdżał, to zajadę i zasięgnę po prostu języka! :043: Zadałem też pytanie miejscowemu ekspertowi od historii Iławy.

Ten ośrodek jest chyba cały czas wystawiony na sprzedaż. Nie wiem, czy tam w ogóle ktoś urzęduje, oprócz jakiegoś stróża?

Super. Daj znać, co powie ekspert. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-04-29, 23:18:09   

Berta von S. napisał/a:
Ten ośrodek jest chyba cały czas wystawiony na sprzedaż. Nie wiem, czy tam w ogóle ktoś urzęduje, oprócz jakiegoś stróża?
Na sprzedaż został wystawiony w roku 2013, razem z Tłokowiskiem. Nie było kupców. ./redir/www.tvp.pl/o-tvp/...arnowku/9638865

Oba ośrodki funkcjonują do dziś. Bywam tam corocznie, bo obydwa miejsca lubię. Ostatnio nocowałem w Tłokowisku w roku 2013 (niesamowite wspomnienia, zwierzyna podchodząca z lasu, fajny taras widokowy na leśną łąkę). W samym Sarnówku mieszkałem 2 tygodnie w roku 2009, w leśniczówce i w pawilonach. Standard i stosunek cena / jakość był wtedy ok. Dziś widzę dużo negatywnych opinii. Ale miejsce przepiękne, cudowne spacery szlakiem niebieskim nad Widłągi i dalej. :)
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2020-04-29, 23:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-30, 18:36:04   

dart napisał/a:

Oba ośrodki funkcjonują do dziś. Bywam tam corocznie, bo obydwa miejsca lubię. Ostatnio nocowałem w Tłokowisku w roku 2013 (niesamowite wspomnienia, zwierzyna podchodząca z lasu, fajny taras widokowy na leśną łąkę). W samym Sarnówku mieszkałem 2 tygodnie w roku 2009, w leśniczówce i w pawilonach. Standard i stosunek cena / jakość był wtedy ok. Dziś widzę dużo negatywnych opinii. Ale miejsce przepiękne, cudowne spacery szlakiem niebieskim nad Widłągi i dalej. :)

Niebieski szlak na Widłągi zdecydowanie super. :) Można nim iść też do półwyspu Swale, skąd widać dobrze Gierczaki. :)

Widok z tarasu w Tłokowisku na pewno fajny, ale za dobudowanie tego budynku z tarasem strzelałabym po kolanach, bo kompletnie nie pasuje do zabytkowej leśniczówki i dawnych budynków gospodarczych.

W zeszłym roku byłam raz w Sarnówku i brama była zamknięta łańcuchem + baner o sprzedaży. Ale w marcu stały przy pawilonach dwa samochody. Za ta Tłokowisku wisiała kartka z napisem, że nieczynne. Ale to może być kwestia pandemii.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-04-30, 18:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Muzygog 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 29 razy
Wiek: 61
Dołączył: 04 Lis 2017
Posty: 3778
Skąd: Pasym
Wysłany: 2020-04-30, 18:43:19   

Berta von S. napisał/a:
strzałabym


starzałabym, strzelałabym, szczałabym...?
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-30, 18:57:37   

Muzygog napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
strzałabym

starzałabym, strzelałabym, szczałabym...?

Wszystko na raz. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-04-30, 21:50:11   

Berta von S. napisał/a:
Widok z tarasu w Tłokowisku na pewno fajny, ale za dobudowanie tego budynku z tarasem strzelałabym
Ja myślałem zawsze, że ten taras był integralną częścią budynku od początku. Zresztą spędziłem na nim miłe chwile i mi się podobał. :p

tłokowisko.jpg
Plik ściągnięto 81 raz(y) 393,22 KB

_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2020-04-30, 21:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-30, 22:51:10   

dart napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nie będę się sprzeczał o "Uwodziciela", ale w "Wielkim lesie" jest coś takiego o ośrodku TV?
Nie ma. Pomyliło mi się, bo jest opis dojazdu do luksusowych domków w lesie


...Gdzie mają miejsce jedne z lepszych scen w powieści :) .
_________________
Z 24
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-04-30, 23:26:32   

Z24 napisał/a:
Gdzie mają miejsce jedne z lepszych scen w powieści
Zgoda! :564:
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-01, 00:42:31   

dart napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Widok z tarasu w Tłokowisku na pewno fajny, ale za dobudowanie tego budynku z tarasem strzelałabym
Ja myślałem zawsze, że ten taras był integralną częścią budynku od początku. Zresztą spędziłem na nim miłe chwile i mi się podobał. :p

Przecie nie pisałam o dobudowanym tarasie, tylko o dobudowanym budynku. :) Wspominałeś o widoku na łąkę, a największa łąka jest właśnie od strony nowego ustrojstwa, więc myślałam, że jego taras masz na myśli.

W każdym razie - abstrahując od tego, na którym tarasie siedziałeś - nie pojmuję, jak ktoś mógł wpaść na pomysł, żeby "wzbogacić" fajną starą leśniczówkę czymś tak kompletnie niepasującym. Zarżnął tym sposobem jakieś 20% klimatu miejsca.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-05-01, 00:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2020-05-02, 21:20:10   

Berta von S. napisał/a:
dart napisał/a:

Wynika z tego artykułu, że: "przełom lat ’60 i ’70 to czas największego ruchu turystycznego w mieście.

Czyli Jeziorak jest teraz mniej zatłoczony niż w czasach np. Złotej Rękawicy? Pamiętam, że tam Tomasz narzeka, jak bardzo wzrosła liczba turystów od czasów nowych Przygód.

Ładne te stare zdjęcia. Dzika plaża zdecydowanie fajniej wygląda bez tych stromych tarasów. A w którym miejscu stał pawilon gastronomiczny? Widzę z tyłu jakby jakiś przedwojenny budynek. Myślałam w pierwszym momencie, że to liceum z perspektywy Skweru Żeromskiego, ale okna nie pasują. :027:

John Dee napisał/a:
dart napisał/a:
"przełom lat ’60 i ’70 to czas największego ruchu turystycznego w mieście. Szczególną popularnością cieszył się wypoczynek na wyspie". Na wyspę kursował prom, który musiał być oblegany. ;-)
A może Nienacki wziął ten właśnie prom i przeniósł go w miejsce, w którym był mu potrzebny? ;-)

To też jest oczywiście możliwa opcja.

dart napisał/a:
Poza tym po co Marta miałaby jechać do Szałkowa, skoro była rowerem? Jeśli wysiadła w Iławie, naprawdę nie było sensu nadrabiać kilometrów. Istniała prosta, leśna, utwardzona droga do Siemian. Prawie na pewno mieszkała w Siemianach.

To akurat nadal jest zagadką, bo w różnych fragmentach tekstu są sprzeczne informacje na temat miejsca zamieszkania Marty. Niektóre wskazują na Siemiany, niektóre na okolice Skitławek, a inne nawet na Jerzwałd. Chyba też Jeziorno się przewijało jako opcja w analizach. Tylko nie pamiętam, gdzie te rozmowy były. :)


Wcale bym się nie zdziwił, gdyby prom, który powoli spędza nam sen z powiek, nie istniał, a jego inspirację stanowił prom przy wejściu na Płaskie.
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-05-04, 23:13:48   

Seth_22 napisał/a:
Wcale bym się nie zdziwił, gdyby prom, który powoli spędza nam sen z powiek, nie istniał, a jego inspirację stanowił prom przy wejściu na Płaskie.
Albo coś w Iławie (prom na wyspę, przystań Żeglugi Gdańskiej z "barem ludowym" lub (to moja ulubiona wersja) właśnie zbudowana restauracja Czapla i jej "taras widokowy".
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2020-05-04, 23:15:56   

Dysponujesz może zdjęciami Czapli od strony jeziora?
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-05-04, 23:25:17   

Seth_22 napisał/a:
Dysponujesz może zdjęciami Czapli od strony jeziora?
Niestety, nie. Znalazłem tylko takie, rok chyba 1971. Nienacki znał dobrze Czaplę, opisał ją w Mężczyźnie czterdziestoletnim. Nasz ulubiony autor raczej nie przesiadywał w spelunach. Ale wypić kawę w eleganckim (jak na tamte czasy) miejscu lubił. :p Obok Czapli, na tzw. Cyplu, było też, nieco nielegalne, ale popularne, kąpielisko.

czapla taras.jpg
Plik ściągnięto 106 raz(y) 281,25 KB

_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2020-05-04, 23:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-04, 23:56:54   

John kiedyś wrzucał taką pocztówkę z Czaplą. Ale też chyba jest sfotografowana z tej samej strony.
_________________
Drużyna 5

 
 
Seth_22 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 1588
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2020-05-05, 04:49:10   

Darcie, jesteś pewien tego tarasu widokowego?
_________________


Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-05-05, 21:01:53   

Seth_22 napisał/a:
Darcie, jesteś pewien tego tarasu widokowego?

Napisałem to w cudzysłowie, wyglądał tak, jak na zdjęciu w tle. Jak na tamte czasy było to wyjątkowo eleganckie miejsce. Zadbany parking, krzewy, klomby z różami i widok na początek Dużego Jezioraka.
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,57 sekundy. Zapytań do SQL: 18