PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Półwysep Bukowiec - wyprawa do dawnego promu.
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-27, 00:06:25   Półwysep Bukowiec - wyprawa do dawnego promu.

Półwysep Bukowiec
(Nowe Przygody)


Rozmowa na temat półwyspu Bukowiec toczyła się trzy lata temu (zdziwiłam się dziś szukając tego wątku!), można ją znaleźć tutaj: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=308805#308805

John przytoczył w niej artykuł ze szczegółowym opisem istniejącego tam kiedyś przysiółka oraz informacjami na temat promu. A z mapki ścieżki dydaktycznej wynikało, że na końcu półwyspu jest tablica informacyjna dotycząca dawnej przeprawy.





Niestety nie udało nam się do niej dotrzeć, bo prowadząca tam droga urywała się nagle w plątaninie gęstych chaszczy (mniej więcej tam, gdzie kończy się różowy odcinek). Wrzucam w ramach ilustracji zdjęcie z pobocza z identycznymi chaszczami. O tej porze roku wygląda toto dość niewinnie, ale w lecie zamienia się w kolczastą gęstwinę. :diabelek:





Dręczyła mnie ta nieosiągalna tablica i ewentualne ślady po promie, więc postanowiłam spróbować wiosną, bo (jak się przekonałam w zeszłym roku przy ujściu Baudy) różnica w gęstości chaszczy między kwietniem, a latem czy nawet majem jest gigantyczna.

Zaparkowaliśmy auto na końcu Matyt i ruszyliśmy w kierunku głazu upamiętniającego dawny cmentarzyk (o tym dziś nie piszę, bo to inny tom), a następnie drogą na koniec półwyspu. Tą samą, którą jechała ciężarówka ze zbiorami w E.

Najpierw biegnie w tunelu z zieleni – ograniczona z dwóch stron przez stare wierzby oraz szpaler skarlałych głogów (żółty odcinek).





A następnie już szeroko przez młody liściasty las (różowy odcinek i dalej). O tej porze roku na tyle przejrzysty, że między drzewami przeświecała tafla jeziora Płaskiego z dobrze widoczną wyspą Samotną i majaczącymi niewyraźnie zabudowaniami Jerzwałdu.







Słońce świeciło, ptaki śpiewały, a zakazany las cieszył. Szłam więc sobie raźnym krokiem obserwując połyskujące między drzewami jezioro. Aż nagle do mnie dotarło, że jestem już w miejscu, gdzie przed wojną droga skręcała – dotychczas kompletnie niedostępnym. :zdziw:

Po chwili na poboczach drogi pojawiły się stare drzewa i generalnie całość wyglądała, jak regularnie uczęszczana od dekad. Cieszę się, że mam świadków rosnących tu wcześniej chaszczy, bo byłam bliska uwierzenia, że coś nie tak z moim mózgiem. :okulary2: ;-)





Wkrótce na końcu drogi błysnął brzeg przesmyku i upragniona tablica! :)




A właściwie tablice – bo po chwili okazało się, że stoją tam dwie. :) :)




Pierwsza zgodnie z oczekiwaniami zawierała informacje o promie i przysiółku Bukowiec.





Natomiast druga to prawdziwa niespodzianka.
:564:

(nie dodałam na razie naszej nalepki, bo muszę się tam jeszcze przejść z jakimś płynem i to wyczyścić).





Teren na końcu półwyspu wygląda jak plac budowy, bo przeprowadzano tam wspomnianą w innym wątku operację zakopywania linii wysokiego napięcia oddzielającej dotychczas jezioro Płaskie od Jezioraka.

Dopiero widok tego pobojowiska uświadomił mi rozwiązanie zagadki cudownie odrodzonej drogi! Najwyraźniej wykarczowano zielsko, żeby na koniec półwyspu mógł dojechać ciężki sprzęt.







Przy okazji wycięto też trochę zarośli i drzewek przy brzegu.

Zauważyłam, że pasmo trzcin jest w jednym miejscu mocno przerzedzone, więc można spróbować przypłynąć tu kajakiem. :okulary:




Pomna ostatniej dyskusji o promach poszłam poszukać przyczółków. Nic takiego niestety nie przetrwało.
W przybrzeżnych zaroślach wypatrzyłam jedynie dwa spore kamienie. :/







Nie ma też pawie śladów po dawnych zabudowaniach. Największy wygląda tak:





Ale jest ślad tamtych dni pod ziemią...

Emes mówił, że takich śmieci nie ma co trzymać. Ale dla mnie są jednak cenne ze względu kontekst. W końcu to świadkowie czasów, kiedy z Bukowca kursował jeszcze prom, a w przesmyku tonęła powieściowa ciężarówka ze zbiorami muzeum w E.





_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-04-27, 00:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-04-27, 06:54:05   

No proszę!

Czyżby włodarze tych okolic zaczęli wreszcie doceniać spuściznę Nienackiego i jej rolę jako "wabika" na turystów? I to tak sami z siebie, bo z Twojego zaskoczenia wnoszę, że forum nie miało żadnego udziału w powstaniu tablicy?

Świetna relacja!
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-04-27, 08:08:57   

Wcześniej prawie nie można się było tam dostać, a tu nagle dwie tablice i z tej samej serii! Czyli jest to jedno z najciekawszych miejsc w okolicy Jezioraka. Dobrze więc, że całkiem niedaleko jest nasz kesz. :)
Zapomoga się należy!
Jak ciężki sprzęt zrobił swoje, to przez kilka lat dotrzeć tam będzie całkiem łatwo.
Tak się zastanawiam, czy ta linia energetyczna jest tam w ogóle potrzebna, skoro wsi na półwyspie już nie ma?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-04-27, 08:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-04-27, 08:12:03   

Miejmy nadzieję, że tablice oznaczają, że istnieje wola utrzymania tej drogi w przejezdnym stanie i chaszcze już nie powrócą. Dla turystów obozujących w Matytach Matytach jest to na pewno atrakcyjne miejsce na przechadzki, nawet jeśli do oglądania jest tam niestety tak mało, by nie rzec nic. No cóż, należy zatem wysilić własną wyobraźnie.

To stare zdjęcie z promem - czy to tylko takie symboliczne, czy też pokazuje ten szczególny prom? Nie potrafię tego rozróżnić.

Nie myślałem, że kiedyś to napiszę, ale dobrze, że zabraliście ze sobą te swoje wykrywacze. Ładne pamiątki. ;-)

W imieniu całego forum i własnym naciskam Bercie i Emesowi pomógł. :564:
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-04-27, 08:22:27   

John Dee napisał/a:
W imieniu całego forum i własnym naciskam Bercie i Emesowi pomógł.


Chyba byłem o sekundę szybszy. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-27, 10:08:14   

Dzięki za zapomogi. :)
Chociaż mi się należy tylko częściowo. bo ja akurat byłam bez wykrywacza.

John Dee napisał/a:

To stare zdjęcie z promem - czy to tylko takie symboliczne, czy też pokazuje ten szczególny prom? Nie potrafię tego rozróżnić.

Nie, tam niestety nie ma promu, tylko zwykła łódź rybacka..

irycki napisał/a:

Czyżby włodarze tych okolic zaczęli wreszcie doceniać spuściznę Nienackiego i jej rolę jako "wabika" na turystów? I to tak sami z siebie, bo z Twojego zaskoczenia wnoszę, że forum nie miało żadnego udziału w powstaniu tablicy?

John Dee napisał/a:
Miejmy nadzieję, że tablice oznaczają, że istnieje wola utrzymania tej drogi w przejezdnym stanie i chaszcze już nie powrócą.

Szara Sowa napisał/a:

Jak ciężki sprzęt zrobił swoje, to przez kilka lat dotrzeć tam będzie całkiem łatwo.

Ale te tablice stoją tam 8 lat, więc to nie oznacza zmiany myślenia o Nienackim. Były postawione jednocześnie z kilkoma innymi w ramach szlaku dydaktycznego przez wsie Matyty i Jerzwałd. A my tam próbowaliśmy dojść jakieś 3-4 lata po postawieniu tablic i już się nie dało.

Obecność drugiej tablicy mnie zaskoczyła, bo na mapce szlaku zaznaczono w tamtym miejscu tylko jedną. Sądząc po opisie musieli ją zaprojektować (a może też sfinansować) właściciele agroturystyki w starej szkole w Matytach, którzy organizują rajdy śladami Pana Samochodzika.
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-04-27, 10:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2020-04-27, 12:16:13   

Motto:
Droga znajoma. Kiedyś w dawnym świecie, tu z rodzicami mieliśmy letnisko
Tam w starej łodzi „Kapitana Nemo” łowiłem ryby. Tu było ognisko.
Dawne obrazy niczym inne życie, jak barwne ptaki przysiadły na krzakach
Ale już brzeg. I stary prom. I wielka - pokryta śniegiem - przestrzeń Jezioraka.


Emes, Berta, wyrazy uznania za zbadanie terenu i przedeptanie trasy.

Do aspektów wyliczonych słusznie przez przedmówców dołączam szczególne podziękowania za wygrzebanie i fotografie tych "dla jednego śmieć, dla innego skarb" pamiąteczek. Wszak niezwykłość tego miejsca tkwi w dużej stopniu w dawnych wydarzeniach z którymi je łączymy, i emocjach jakie w nich odnajdujemy.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2020-04-27, 13:30:40   

Piękna wycieczka i ciekawe odkrycie :564:
_________________
Drużyna 2

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-27, 21:20:07   

Kynokephalos napisał/a:
[i][size=11]Motto...

Też mi się te przedmioty skojarzyły z "Przesmykiem" i nawet się zastanawiałam, czy nie wrzucić wiersza do relacji. Ale doszłam do wniosku, że to by wyglądało na nachalną autopromocję. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-04-28, 00:03:43   

Berta von S. napisał/a:
Sądząc po opisie musieli ją zaprojektować (a może też sfinansować) właściciele agroturystyki w starej szkole w Matytach, którzy organizują rajdy śladami Pana Samochodzika.
Tak, to oni, ale sfinansowała Unia (Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej).
./redir/www.efrwp.pl/gall...styczniu-2013-r

Bardzo fajna wyprawa. Byłem tam ostatnio jakieś 10 lat temu i przedarłem się przez te chaszcze (i komary). Nic nie było prawie widać przy brzegu. Cieszę się, że Wam się udało odkryć te zmiany.
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2020-05-05, 21:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Emes
Uwielbia Samochodzika



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 05 Maj 2013
Posty: 822
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-28, 18:48:18   

Miałem nadzieję na coś bardziej klimatycznego, ale niestety porządne pruskie społeczeństwo mało co gubiło ;)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-28, 21:49:25   

dart napisał/a:

Bardzo fajna wyprawa. Byłem tam ostatnio jakieś 10 lat temu i przedarłem się przez te chaszcze (i komary). Nic nie było prawie widać przy brzegu. Cieszę się, że Wam się udało odkryć te zmiany.

Ale wiesz, że teraz jako "miejscowy" będziesz teraz musiał dbać o stan tej drogi. Comiesięczna kontrola w okresie wiosenno-jesiennym i praca kosiarką. ;-)

A tak na serio to trzeba tam zaglądać jakoś na zmianę, żeby tę drogę mieć na oku. Bo strasznie szybko rozpleniają się te chaszcze. Ty byłeś tam 10 lat temu i było mocno zarośnięte. Dwa lata później ktoś (chyba?) musiał wykarczować zielsko, skoro postawiono tam tablice. A po kolejnych trzech znowu wszystko zarosło.
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-04-29, 09:58:28   

Darcie, skoro kręcisz się po okolicy tropem samochodzików, to może zainteresujesz się naszą ścieżką keszerską?
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-04-29, 17:12:55   

Szara Sowa napisał/a:
Darcie, skoro kręcisz się po okolicy tropem samochodzików, to może zainteresujesz się naszą ścieżką keszerską?
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911
Tak, będę to konsekwentnie czynił. W najbliższym czasie Karnity, Boreczno, Kamieniec. A jak się ociepli — wyspy!
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-04-30, 10:08:52   

dart napisał/a:
A jak się ociepli — wyspy!
A propos: czy któryś z nas odwiedził już wysepkę sąsiadującą z Czaplakiem - pierwszy obóz bandy Czarnego Franka?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-30, 19:21:48   

John Dee napisał/a:
dart napisał/a:
A jak się ociepli — wyspy!
A propos: czy któryś z nas odwiedził już wysepkę sąsiadującą z Czaplakiem - pierwszy obóz bandy Czarnego Franka?

Kręciliśmy się tylko koło niej łódką, ale bez wysiadania.

dart napisał/a:
A jak się ociepli — wyspy!

Już się pierwsze łódki pokazały na wodzie. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2020-04-30, 19:31:47   

A jakby umieścić na mapach gogle lokalizację tego miejsca ?
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-01, 00:44:39   

MarcinB napisał/a:
A jakby umieścić na mapach gogle lokalizację tego miejsca ?

W sensie, że namiar mam Ci podać?
_________________
Drużyna 5

 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2020-05-01, 07:28:42   

Jeżeli uważasz że to dobry pomysł, żeby bardziej upublicznić to miejsce :)
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-01, 17:37:04   

MarcinB napisał/a:
Jeżeli uważasz że to dobry pomysł, żeby bardziej upublicznić to miejsce :)

Moim zdaniem dobry. Przynajmniej może droga tak szybko nie zarośnie, jak tam częściej ludzie będą się pojawiać. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,72 sekundy. Zapytań do SQL: 11