PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Serial Samochodzik i templariusze ma 45 lat
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-24, 22:15:49   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Z24 napisał/a:
Nawet na swój sposób więcej tego było w "Dziewczynach do wzięcia".

Tylko "inaczej" :D


:564:

:D Oczywiście.
_________________
Z 24
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2020-04-24, 22:33:58   

Z24 napisał/a:
mkonst napisał/a:
Ewa Szykulska
Została opluta
Popularna aktorka starszego pokolenia udzieliła niedawno wywiadu „Wysokim Obcasom”. Opowiedziała w nim o tym, jak widzowie reagowali na jej występ w filmie „Pan Samochodzik i templariusze”, w którym zagrała nowoczesną i wyzwoloną dziewczynę. – Parę kobiet opluło mnie. Za swoich mężów. „Jak k... się pani zachowuje” – mówiły. – „Męża mi pani deprawuje”.


Jestem trochę zaskoczony. .


Mam to samo odczucie i dzięki mkonst mam teraz rozkminy :) faktycznie rola Karen była tak bardzo prowokująca? Karen zarówno serialowa jak i książkowa nie jest w moim typie. Nigdy nie zwróciłem specjalnie uwagi na jej "walory", czy też typowo zachodnie podejście. Skrótowo jeszcze raz powróciłem do serialu i hm...nie mam do czego się doczepić :) Pozostaje mi teraz wysłuchać Panów i poznać ich refleksje z tamtego okresu :564:
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Marcink 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 29
Dołączył: 07 Paź 2016
Posty: 170
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-04-28, 09:15:22   

Trochę dziwne że tak reagowano na Karen, skoro to Iwona pokazywała więcej ciała i zachowywała się nowocześnie
 
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-04-29, 01:02:46   

Marcink napisał/a:
Trochę dziwne że tak reagowano na Karen, skoro to Iwona pokazywała więcej ciała i zachowywała się nowocześnie
Masz rację, dokładnie obejrzałem serial pod tym kątem i to Grażyna Marzec jako Anka wykonuje więcej erotycznych gestów. Są one jednak subtelniejsze niż u Szykulskiej. Być może chodziło o seksowny, niski głos i to charakterystyczne, zalotne "r"? :p Żeby było śmieszniej to jest dubbing, głosu użyczała Janina Borońska. :)
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
 
 
Dart 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2014
Posty: 1509
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2020-04-29, 01:14:21   

Adi napisał/a:
Pozostaje mi teraz wysłuchać Panów i poznać ich refleksje z tamtego okresu
Dla mnie, paroletniego chłopca wtedy, Karen była ósmym cudem (zachodniego) świata. :D Śmiała, zdecydowana, władcza, chciała osiągnąć cel. Te krótkie włosy, krótkie spodenki, powłóczyste spojrzenia, duże oczy... Nie było wtedy takich postaci w polskim kinie dla młodzieży. Dziś, jako dojrzałemu mężczyźnie, o wiele bardziej interesująca wydaje się Anka. ;-)
_________________


— Więc nie ma ratunku dla mojego bohatera?
— Przykro mi, ale nie ma.

(Uwodziciel)
Ostatnio zmieniony przez Dart 2020-04-29, 17:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2020-04-29, 03:14:02   

To jest gra pozorów. Nie wątpię, że obie panie miały klasę i dużo wdzięku, ale to Ewa Szykulska, jako Karen była kreowana na naczelnego wampa filmu. Jasne włoski, wielkie, zapewne niebieskie oczy, przyciasne sweterki (no i te "bardotki"! :zdziw: ), innym razem znowu skąpy kostium kąpielowy i w dodatku Dunka, czyli nie Polka, czyli dodatkowy punkt zainteresowania. I pierwsze wrażenie! Karen na stacji benzynowej i jej przepastne spojrzenie pt. "Interesujący mężczyzna, chętnie bym go poznała". Jestem pewien, że wielu facetów wtedy oglądając to, nawet przypadkiem, utożsamiało się z Tomaszem-Mikulskim.

Z kolei Grażyna Marzec jako Anka była taką swojską, nieco roztrzepaną studentką, którą poznajemy, jak tłucze się ciężarówką z kolegami na biwak. W dodatku brunetka, cały czas ubrana na czarno i to w jakieś pospolite łachy. Jak są dwie atrakcyjne dziewczyny, z których tylko jedna ma być eksponowana, to drugą trzeba "schować", przymazać jej wdzięk np. ubraniem. Co z tego, że przez parę sekund była mokra i to ubranie ciekawie oblepiło jej ciało - to dalece niewystarczający szczegół. A jeszcze jak ukradła jacht i go wywróciła... dziecięcy wygłup i żenada, gasząca resztki męskiego zainteresowania.

Co nie zmienia mojego przekonania, że te listy, czy tam głosy wściekłych żon o deprawowanie mężów to też niezbyt dobrze o tych żonach świadczą.
_________________
Drużyna 2

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2020-04-29, 08:40:04   

dart napisał/a:
Marcink napisał/a:
Trochę dziwne że tak reagowano na Karen, skoro to Iwona pokazywała więcej ciała i zachowywała się nowocześnie
Masz rację, dokładnie obejrzałem serial pod tym kątem i to Grażyna Marzec jako Anka wykonuje więcej erotycznych gestów. Są one jednak subtelniejsze niż u Szykulskiej. Być może chodziło o seksowny, niski głos i to charakterystyczne, zalotne "r"? :p Żeby było śmieszniej to jest dubbing, głosu użyczała Janina Borońska. :)

Być może przegapiłem tę informację gdzieś, jaki był powód dubbingowania?
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-04-29, 10:21:21   

To wiemy akurat z pierwszej ręki! :)
Pytanie nr 12! :D

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240227#240227
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2020-04-30, 09:02:44   

Szara Sowa napisał/a:
To wiemy akurat z pierwszej ręki! :)
Pytanie nr 12! :D

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240227#240227


No, ok, ale z tego wychodzi, że to powszechna praktyka była, natomiast mnie interesuje przyczyna tego?
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-04-30, 09:31:29   

Może trochę moda, bo teraz tego już praktycznie nie ma.
Może przesadna dbałość we wstrzelenie się w wyobrażenie reżysera?
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-07-11, 08:45:12   

Wszystkie odcinki serialu ...

https://www.youtube.com/watch?v=E2xGAXD-Q5E

_________________
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-07-11, 11:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-07-11, 11:02:35   

Nie bardzo wiem co to za inicjatywa, ale szkoda, że nie jest choćby odnowiony cyfrowo.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

  
 
 
Borus 
Czytał Samochodzika



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Sty 2023
Posty: 70
Skąd: z lasu
Wysłany: 2023-01-21, 21:09:38   

Nie jestem pewien, czy nie było już gdzieś, film sprzed dwóch lat, jak dziś wyglądają aktorzy:

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-01-21, 21:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-01-21, 22:00:19   

Nie, nikt tego na forum nie wrzucał. Czas niestety leci nieubłaganie. Nawet nie maiłem świadomości że aż 3 osoby zmarły w 2017 r.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-01-21, 22:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pan autak
Czytał Samochodzika


Wiek: 47
Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 57
Wysłany: 2023-05-02, 07:20:02   

Jako historyk sztuki chciałem złożyć kondolencje filmowemu panu Tomaszowi oprowadzanemu po Malborku przez Alinę Janowską :D Szczerze mówiąc to do dziś wiele się nie zmieniło. Święte oficjum przewodnickie często nie dopuszcza w ogóle do myśli że w grupie zwiedzających są osoby, które nie nabiorą się na bajki. A najgorsza sytuacja spotkała mnie w pewnym Muzeum Narodowym, gdzie byłem świeżym praktykantem po studiach, i pani salowa uparcie domagała się aby łazić po salach zgodnie z wyznaczonym kierunkiem zwiedzania :D Byłem nieukontentowany więc szła za mną z miną Stasiakowej mającej ochrzanić Romana w Brunecie Wieczorową Porą.
A swoją drogą to na tym filmie widać jak zniszczony był jednak Malbork i mimo że prace były już zaawansowane to jednak wyglądało to fatalnie. W sumie to dobrze że trochę oczyszczono zamek ze steinbrechtowskich naleciałości przesadnej ornamentacji detalu której w oryginale nie było, ale przed wojną co tu dużo mówić. zamek wyglądał urokliwiej.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-02, 12:18:45   

pan autak napisał/a:
W sumie to dobrze że trochę oczyszczono zamek ze steinbrechtowskich naleciałości przesadnej ornamentacji detalu której w oryginale nie było


:564:

W takim moim przewodniczku z 57 r., na z którego korzystałem pisząc w innym miejscu, jest to dość szczegółowo uwzględnione.

pan autak napisał/a:
przed wojną co tu dużo mówić. zamek wyglądał urokliwiej.


A właśnie, czy znasz jakąś publikację omawiającą dzieje zamku jako hitlerowskiego "Ordensburga"?
_________________
Z 24
 
 
pan autak
Czytał Samochodzika


Wiek: 47
Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 57
Wysłany: 2023-05-02, 14:31:02   

Nie, nie posiadam. jakoś mnie to nie interesowało bo w sumie tam z takiego historyczno-sztucznego punktu widzenia to sprawa kończy się na rzeźbie, architekturze XIV/XVw i jej konserwacji co już jest dość wymagającym (wymagającym to mało powiedziane jak chodzi o rzeźbę gotycką) i obszernym zajęciem by jeszcze sobie hitlerowcami głowę zaprzątać ;-) .
Gdzieś na Academia.edu przeleciał mi ostatnio artykuł o Ordensburgu w pobliżu Złocieńca (Gudowo jeśli mnie pamięć nie myli). Poszukaj i przefiltruj autora. Może on będzie miał jakieś publikacje na ten temat.
Dość ciekawym zagadnieniem, odbiegającym rzecz jasna od problemu Malborka, jest też to zniszczone mauzoleum Hindenburga na Mazurach i jego funkcje ideowo-formalne sięgające włoskiego Castel del Monte (a głębiej jeszcze nawet do do Stonehenge. Jak w to się wgłębisz to wyjaśni też stosunek hitlerowców do Marienburga i co leżało u podstaw takiego a nie innego stosunku ideologów hitleryzmu do średniowiecza (prawdę mówiąc to ten proces gruntowania niemieckiej tożsamości i poszukiwania niemieckiego stylu narodowego w micie niemieckiego średniowiecza zaczął się jeszcze w poł. XIXw)
Jest taka fajna ksiażka "The great war and medieval memory" Goebel'a. Ona wiele tłumaczy stosunek późniejszego hitleryzmu do średniowiecza.
Ostatnio zmieniony przez pan autak 2023-05-02, 14:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11834
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-05-02, 15:39:15   

pan autak napisał/a:
Gdzieś na Academia.edu przeleciał mi ostatnio artykuł o Ordensburgu w pobliżu Złocieńca (Gudowo jeśli mnie pamięć nie myli).


Budowo, obecnie w granicach miasta :)
Kiedyś Budów
W tej chwili na terenie Ordensburgu jest jednostka wojskowa, a ściślej 12.Złocieniecka Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. bryg. Ludwika Kmicic-Skrzyńskiego – JW 1744 Budowo
Nad jeziorem Krosino
Pięknie położona jednostka. W którymś temacie prekursorów Jasienia wspominałem o tym jeziorze.

Link w wiki:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Ordensburg_Kr%C3%B6ssinsee
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2023-05-02, 15:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-02, 19:08:48   

pan autak napisał/a:
Nie, nie posiadam. jakoś mnie to nie interesowało bo w sumie tam z takiego historyczno-sztucznego punktu widzenia to sprawa kończy się na rzeźbie, architekturze XIV/XVw i jej konserwacji co już jest dość wymagającym (wymagającym to mało powiedziane jak chodzi o rzeźbę gotycką) i obszernym zajęciem by jeszcze sobie hitlerowcami głowę zaprzątać ;-) .


Nie, rozumiem, pytam dla porządku. To tak dla sportu, bo po prostu nigdzie na ten temat nie znalazłem. A wszyscy autorzy o tym wspominają.

pan autak napisał/a:
Dość ciekawym zagadnieniem, odbiegającym rzecz jasna od problemu Malborka, jest też to zniszczone mauzoleum Hindenburga na Mazurach i jego funkcje ideowo-formalne sięgające włoskiego Castel del Monte (a głębiej jeszcze nawet do do Stonehenge. Jak w to się wgłębisz to wyjaśni też stosunek hitlerowców do Marienburga i co leżało u podstaw takiego a nie innego stosunku ideologów hitleryzmu do średniowiecza (prawdę mówiąc to ten proces gruntowania niemieckiej tożsamości i poszukiwania niemieckiego stylu narodowego w micie niemieckiego średniowiecza zaczął się jeszcze w poł. XIXw)


:564:

Dzięki, to bardzo interesujące. Człowiek niby wiedział - czysto mechanicznie - o związkach architektoniczno-ideologicznych w/w mauzoleum, ale Twoje wskazania, że tak powiem, osadza sprawę w konkretach.
Zresztą już wcześniej - w czasach steinbrechtowskich - zamek w Malborku był miejscem różnych hmm.. eventów. To tam kajzer Wiluś II wygłosił mowę po której kanclerz von Buelow miał ochotę zamknąć go w psychiatryku i zabronił mu wystąpień publicznych bez konsultacji.

pan autak napisał/a:
Jest taka fajna ksiażka "The great war and medieval memory" Goebel'a. Ona wiele tłumaczy stosunek późniejszego hitleryzmu do średniowiecza.


:564:

Jeszcze raz dziękuję, będę polował. Rewanżując się polecam - jeśli chodzi o związki Wielkiej Wojny, kultury i sztuki - taką pozycję: Modris Eksteins - "Święto wiosny".

Chemas napisał/a:
Budowo, obecnie w granicach miasta :)
Kiedyś Budów


:564:

Znam to miejsce ze słyszenia i z lektury, ale bardzo słabo.
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,39 sekundy. Zapytań do SQL: 15