PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Szara Sowa
2019-07-14, 12:14
Lovecraft, Howard Phillips
Autor Wiadomość
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2018-12-12, 02:23:48   

Do posłuchania:
./redir/www.polskieradio....ie-da-sie-uciec

"Stephen King, który uważał Lovecrafta za swego mistrza, chciał kiedyś napisać opowiadanie o poduszce pisarza, która pamiętała jego wszystkie sny. Gdy jednak spróbował je sobie wyobrazić, przeraził się tak bardzo, że porzucił ten pomysł. "
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Kpt Petersen 2018-12-12, 02:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-12, 08:51:39   

Kpt Petersen napisał/a:


"Stephen King, który uważał Lovecrafta za swego mistrza, chciał kiedyś napisać opowiadanie o poduszce pisarza, która pamiętała jego wszystkie sny. Gdy jednak spróbował je sobie wyobrazić, przeraził się tak bardzo, że porzucił ten pomysł. "


W jakiejś antologii opowiadań grozy (nie pamiętam, czy wszystkie były wzorowane na Lovecrafcie) świat wokół bohatera co jakiś czas zamieniał się w horror. Bohater odkrywał, że dzieje się tak, gdy zasypiał przygarnięty przez niego kotek...

A propos, ponoć w 2010 roku Guillermo Del Toro miał ukończony scenariusz kinowej adaptacji "W górach szaleństwa" :D
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-12, 12:08:21   

Garamon napisał/a:
A propos, ponoć w 2010 roku Guillermo Del Toro miał ukończony scenariusz kinowej adaptacji "W górach szaleństwa"


Odważny pomysł, bo surowiec jest świetny, ale łatwo go skopać.
W ogóle nie słyszałem o żadnych próbach adaptacji twórczości HPL na ekran. Czy w ogóle cokolwiek zostało zrobione?
_________________
Z 24
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2018-12-12, 21:24:27   

Z24 napisał/a:
Garamon napisał/a:
A propos, ponoć w 2010 roku Guillermo Del Toro miał ukończony scenariusz kinowej adaptacji "W górach szaleństwa"


Odważny pomysł, bo surowiec jest świetny, ale łatwo go skopać.
W ogóle nie słyszałem o żadnych próbach adaptacji twórczości HPL na ekran. Czy w ogóle cokolwiek zostało zrobione?


Dość sporo, chociaż nie są to filmy klasy A, raczej nisza horror a tam już bywają kultowe, np. "Reanimator" 1985

a w "Górach szaleństwa" na razie nie powstało. Czuję że to będzie taki projekt jak "Don Kichot" Terrego Giliama czyli na jakieś 20 lat oczekiwania

del Torro.jpg
Plik ściągnięto 75 raz(y) 41,66 KB

reanimator 2.jpg
Plik ściągnięto 87 raz(y) 116,85 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-12-13, 00:18:26   

:) Dzięki, Kapitanie.
_________________
Z 24
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2019-03-02, 01:42:55   

"Horward Phillips Lovecraft jest wzorem dla każdego, kto chciałby się dowiedzieć, jak zmarnować życie i, ewentualnie, stworzyć jakieś dzieło. Przy czym, gdy chodzi o punkt drugi, rezultat nie jest gwarantowany."

"H.P. Lovecraft – przeciw światu, przeciw życiu" Michel Houellebecq
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-02, 12:12:23   

Kpt Petersen napisał/a:
"H.P. Lovecraft – przeciw światu, przeciw życiu" Michel Houellebecq


Czytałem, ale jakoś niewiele mi zostało w głowie...
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-28, 16:56:46   

No i wreszcie jakiś czas temu przeczytałem tom opowiadań, wydany pod zbiorowym tytułem "Zew Cthulhu", wydany przez wydawnictwo Czytelnik, Warszawie, 1983, w przekładzie Ryszardy Grzybowskiej, w wyborze i ze słowem wstępnym Marka Wydmucha.
W tomie zamieszczono następujące opowiadania: "Zew Cthulhu","Widmo nad "Innsmouth","Kolor z przestworzy","Szepczący w ciemności","Duch ciemności","Koszmar w Dunwich","Muzyka Ericha Zanna".
Opowiadania niezmiernie mi się spodobały. Są świetnie napisane; HPL udowodnił, że fantastyka i horror mogą być dobrą literaturą. Oczywiście, rozumiem, że nałogowego czytelnika horrorów mogą nudzić pewne schematy, ale ktoś musiał je przecież ustanowić. Sam wielokrotnie miałem wrażenie (choć horrorów prawie nie czytywałem; może nieco więcej oglądałem), że to czy owo opowiadanie już czytałem, albo - częściej - oglądałem film, w którym użyto podobnego rekwizytu, chwytu lub w znany mi już sposób poprowadzono akcję.
Naprawdę Lovectrafta można nazwać następcą Edgara Allana Poego; zresztą on świadomie nawiązywał do starego mistrza. nawet w którymś z opowiadań wywoływane jest imię Roderick, co nawiązuje do Rodericka Ushera.
I - jak to już napisałem - obrazy wyczarowane przez pisarza mają taką siłę wyrazu, że człowiek tęskni do miejsc w których nigdy nie był...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-08-01, 23:11, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-07-28, 20:01:19   

Z24 napisał/a:

Opowiadania niezmiernie mi się spodobały. Są świetnie napisane; HPL udowodnił, że fantastyka i horror mogą być dobrą literaturą.


Ja rozumiem że można dyskutować czy proza Lovecrafta się komuś podoba czy nie - to kwestia gustu, ale to powyżej to naprawdę grube przegięcie. Jego proza jest wyjątkowo kiepska i jest to oczywiste dla każdego oczytanego człowieka.

Podobnie z Howardem i jego Conanem - uwielbiam te opowiadania, ale doskonale zdaję sobie sprawę że to literatura klasy B, albo i C...

I żeby daleko nie szukać - Nienacki też nie był mistrzem pióra... Był świetnym gawędziarzem - i to jego jedyna zaleta jako literata.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-07-29, 16:17:24   

Z24 napisał/a:
Są świetnie napisane; HPL udowodnił, że fantastyka i horror mogą być dobrą literaturą.
Przeczytałem dzisiaj dwa opowiadania Lovecrafta, “Zew Cthulhu” oraz “Szczury w murach”. Choć ten gatunek literacki raczej mnie nie interesuje potwierdzam, że są doskonale napisane i że styl rzeczywiście przypomina mocno Poe. W tej prozie bez wątpienia jest ogień i pasja. :)
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2019-07-31, 00:19:37   

bans napisał/a:
Z24 napisał/a:

Opowiadania niezmiernie mi się spodobały. Są świetnie napisane; HPL udowodnił, że fantastyka i horror mogą być dobrą literaturą.


Ja rozumiem że można dyskutować czy proza Lovecrafta się komuś podoba czy nie - to kwestia gustu, ale to powyżej to naprawdę grube przegięcie. Jego proza jest wyjątkowo kiepska i jest to oczywiste dla każdego oczytanego człowieka.

Podobnie z Howardem i jego Conanem - uwielbiam te opowiadania, ale doskonale zdaję sobie sprawę że to literatura klasy B, albo i C...


Powtarzasz się bansie.
A ja żeby się nie powtarzać odpowiadam przeczytaj mój post z 10.12.2018.

Ostatnio za Lovecrofta wziął się Alan Moore, scenarzysta komiksowy z pierwszej ligi. Powstały komiksy, które właśnie ukazują się w Polsce, a ja je drogą kupna nabyłem i z przyjemnością czytam "Neonomicon" i "Providence"

neonomicon.jpg
Plik ściągnięto 60 raz(y) 90,36 KB

providence.jpg
Plik ściągnięto 64 raz(y) 80,16 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Barabaszz 
Sympatyk Samochodzika



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Maj 2016
Posty: 115
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2019-07-31, 06:57:10   

I jak je oceniasz od strony fabularnej i ilustracyjnej? Zastanawiałem się ostatnio nad ich zakupem.
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2019-08-01, 12:14:04   

Barabaszz napisał/a:
I jak je oceniasz od strony fabularnej i ilustracyjnej? Zastanawiałem się ostatnio nad ich zakupem.


Ilustracje fajne, dosyć klasyczne. Fabuła za to najwyższej próby. Alan Moore, jak się dowiadujemy z przedmowy, w ramach przygotowań, przeczytał całą twórczość Lovecrafta, w tym listy, a także najważniejsze biografie. Wszystko to zmiksował, przetworzył po swojemu i otrzymujemy komiksy z własną fabułą, ale z ciągłymi nawiązaniami do twórczości i życia pisarza.

Polecam :)

W "Neonomiconie" agenci federalni rozpracowują takie Stowarzyszenie Miłośników Lovecrafta, którzy to miłośnicy bawią się zupełnie inaczej niż Miłośnicy Pana Samochodzika :p
_________________
Drużyna 5

 
 
Barabaszz 
Sympatyk Samochodzika



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Maj 2016
Posty: 115
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2019-08-01, 20:30:13   

Trochę nie podobają mi się te komputerowo nakładane kolory, ale chyba i tak się skuszę.
Jeżeli chodzi o Moore'a to uwielbiam jego Prosto z Piekła i V jak Vendetta. Świetne historie i cudnie namalowane.

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2019-08-02, 16:11:24   

Barabaszz napisał/a:
Jeżeli chodzi o Moore'a to uwielbiam jego Prosto z Piekła i V jak Vendetta. Świetne historie i cudnie namalowane.


"Prosto z piekła" nie znam, dzięki za rekomendacje, przy okazji się zapoznam. "V jak Vendetta" mam i też lubię, oczywiście "Liga Niezwykłych Dżentelmenów'', ''Strażnicy'' też są na półce ale najbardziej podobały mi się z dotychczasowej twórczości Moore'a "Zabójczy żart" i "Zagubione dziewczęta"
_________________
Drużyna 5

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2019-12-14, 02:12:36   

Kolor z przestworzy... zbliża się
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-15, 00:41:25   

Bardzo jestem ciekaw, choć jednocześnie obawiam się; jeżeli po lekturze opowiadania człowiek wytworzył sobie własną wizję, to może być trudno nastroić się na cudzą :) .
_________________
Z 24
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2020-04-24, 02:43:43   

Niby nie na podstawie Lovecrafta, ale jakże Lovecraftowskie

JULIE ADAMS w filmie "Creature from the Black Lagoon" 1954

natknąłem się w sieci to pomyślałem, podzielę się :)

Czarna laguna 2.png
Plik ściągnięto 77 raz(y) 535,86 KB

Czarna laguna 1.png
Plik ściągnięto 78 raz(y) 553,11 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2020-04-24, 09:07:10   

W tym jeziorze mieszka żaba.
Wielka żaba jak pół draba.
Postać ludzka, głowa żabia,
wyjdzie z wody, narozrabia.
Zanim minie noc, do rana,
porwie Julię, będzie drama.
Kto się oprze? Każdy słaby.
Czy się boisz takiej żaby?
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2020-04-24, 13:25:41   

No tak, potwór i mdlejąca dziewica. Standard :500:
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 15