PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wydania wszystkie "PS i Zagadki Fromborka"
Autor Wiadomość
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2019-11-24, 11:36:05   Wydania wszystkie "PS i Zagadki Fromborka"

Kolejna prezentowana prze mnie powieść z cyklu PS

Pan Samochodzik i Zagadki Fromborka


wzbudza zawsze kontrowersje ponieważ został wydany jako pierwszy w wydawnictwie Nasza Księgarnia już w 1972 roku, gdy tymczasem przygody o których wspomina na wstępie tj "Fantomas" wydało Wydawnictwo Łódzkie dopiero w roku następnym tj. 1973.

To nie jedyna niekonsekwencja - podobnie było w przypadku Uroczyska i Atanaryka, czy pomysłach związanych z innymi pomysłami Nienackiego, które nigdy nie doczekały się kontynuacji - choć sugerowane były w treści poszczególnych tomów.

Również współcześnie, ta niekonsekwencja ma swój wymiar, o ile Siedmioróg w swoim kanonie PS wydaje Frombork Jako pierwszy, to Edipresse, które wydało swój kanon PS na licencji Siedmioroga najpierw publikuje Fantomasa

Ponieważ jednak Frombork wydany został jako pierwszy, toteż w pierwszej kolejności go przedstawię.
Na jego temat można sporo poczytać już na tym forum, a jak zawsze niezastąpiony jest Pan Piotr Szymczak, którego synteza dokonana na ./redir/nienacki.art.pl/r_zagadki_fromborka.html daje pełen choć skrótowy opis najważniejszych wątków powieści.

Pan Piotr zdołał w swoim serwisie zaprezentować jedynie 7 polskich wydań "Fromborka" do 2000 r. (dwa pozostałe prezentowane przez niego były z wydawnictw Malade Leta i Ikar)
Od tamtego czasu przybyło kilka i obecnie mamy 12 edycji tego tomu.
Nasza Księgarnia jeszcze dwukrotnie wydała tę powieść - zresztą książka była na "fali" zwe względu na "Harcerską Akcję Frombork" - okazji rocznicowych Kopernika (o którym zresztą sporo jest w powieści), Pojezierze jak zwykle, zanim zamknęło podwoje także miało swoje dwa wydania w serii białej i kolorowej, również Siedmioróg wydał Frombork 3-krotnie, a nawet Literatura wydała go po raz pierwszy w 2017 roku.

Niestety, Pan Piotr Szymczak nie zdołał opisać zmian jakie dokonywane były w kolejnych edycjach.
Ja dodam, że przynajmniej - na co zwróciła uwagę Berta - Siedmioróg i Edipresse przynajmniej zamieściły ilustracje (szczątkowe - ale zawsze!) notatki Płk Koeniga oraz krzyż który prezentował Tomasz dyr. Marczakowi.

Jeżeli chodzi o stronę edycyjną to trwałe egzemplarze posiada (twarde okładki) Siedmioróg (przed 2018 r - choć to też jest wydane przyzwoicie mimo miękkich okładek), a także Literatura - choć wiadomo, że 'klasycy" na pewno najbardziej cenić będą wydania Pojezierza - szczególnie z serii kolorowej można znaleźć jeszcze niezbyt "zjechane" egzemplarze w dobrej cenie.

9[8](7)-nk-zagadki_fromborka-1972.jpg
Nasza Księgarnia
1972
Plik ściągnięto 188 raz(y) 53,2 KB

9[8](7)-nk-zagadki_fromborka-1976.jpg
Nasza Księgarnia
1976
Plik ściągnięto 201 raz(y) 92,59 KB

9[8](7)-pojez-zagadki_fromborka-1982.jpg
Pojezierze
1982
Plik ściągnięto 242 raz(y) 79,4 KB

9[8](7)-nk-zagadki_fromborka-1983.jpg
Nasza Księgarnia
1983
Plik ściągnięto 205 raz(y) 28,79 KB

9[8](7)-pojez-zagadki_fromborka-1990.jpg
Pojezierze
1990
Plik ściągnięto 175 raz(y) 80,08 KB

9[8](7)-warm-zagadki_fromborka-1994.jpg
Warmia
1994
Plik ściągnięto 171 raz(y) 92,98 KB

9[8](7)-swiat-zagadki_fromborka-2000.jpg
Świat Książki
2000
Plik ściągnięto 195 raz(y) 64,91 KB

9[8](7)-siedmiorog-zagadki_fromborka-2009.jpg
Siedmioróg
2009
Plik ściągnięto 173 raz(y) 49,45 KB

9[8](7)-siedmiorog-zagadki_fromborka-2010.jpg
Siedmioróg
2010
Plik ściągnięto 183 raz(y) 65,12 KB

edipresse-7-zagadki_fromborka-2015.jpg
Edipresse-Kolekcje
2015
Plik ściągnięto 185 raz(y) 66,86 KB

literatura-zagadki_fromborka-2017.jpg
Literatura
2017
Plik ściągnięto 205 raz(y) 73,01 KB

siedmiorog-6-zagadki_fromborka-2018.jpg
Siedmioróg
2018
Plik ściągnięto 178 raz(y) 306,56 KB

_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-11-24, 12:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berkut 
Uwielbia Samochodzika
hodowca kur



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 13 Lip 2018
Posty: 652
Skąd: Boleszyn
Wysłany: 2019-11-28, 15:59:21   

Graficy i inni "artyści" mieli za zadanie zrobić jak najbrzydszą okładkę . Udało im się , wszystkie są szkaradne (polak potrafi) . Czyli wybór dotyczył tylko samej formy wydania , wybrałem wydanie z kolorowej serii pojezierza. Jest duży wygodny do czytania format , cena ok , łatwo kupić nie zajechaną . Ekstraordynaryjny papier dwustronny (prześwituje druk na drugą stronę ) . Są ilustracje pokazujące zapiski dotyczące skarbu (oraz inne ilustracje dla ozdoby autorstwa Szymona Kobylińskiego -czyli całkiem udane ). Jestem zadowolony z wyboru .

frombork2a.jpg
Plik ściągnięto 208 raz(y) 1,53 MB

frombork1a.jpg
Plik ściągnięto 218 raz(y) 1,32 MB

frombork3.jpg
Plik ściągnięto 186 raz(y) 1,1 MB

_________________
Tarasująca zazwyczaj chodnik hałaśliwa gromada
niechlujnie ubranych mężczyzn koło budki z piwem rozstąpiła się przede mną z ogromnym
szacunkiem. Mój avatar to licznik od Ferrari 410.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-29, 11:11:15   

Berkut napisał/a:
Graficy i inni "artyści" mieli za zadanie zrobić jak najbrzydszą okładkę . Udało im się , wszystkie są szkaradne (polak potrafi).

Mi się całkiem podoba ta okładka Literatury z konturem katedralnego wzgórza i krążącymi po orbicie monetami, co jest pomysłowym połączeniem wątku Kopernika i ukrytych monet (choć rysownik nie wiedział o tym, że stare monety nie miały nacinanego rantu ;-) ).

chkaplan napisał/a:

Niestety, Pan Piotr Szymczak nie zdołał opisać zmian jakie dokonywane były w kolejnych edycjach.
Ja dodam, że przynajmniej - na co zwróciła uwagę Berta - Siedmioróg i Edipresse przynajmniej zamieściły ilustracje (szczątkowe - ale zawsze!) notatki Płk Koeniga oraz krzyż który prezentował Tomasz dyr. Marczakowi.

Szary zwrócił uwagę, jak tylko sprawdziłam w książce.

Nieźle brzmi ten "Pan Piotr". To Piotrek jest ewentualnie Piotreek. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2019-11-29, 20:16:11   

Berta von S. napisał/a:

Mi się całkiem podoba ta okładka Literatury z konturem katedralnego wzgórza i krążącymi po orbicie monetami, co jest pomysłowym połączeniem wątku Kopernika i ukrytych monet (choć rysownik nie wiedział o tym, że stare monety nie miały nacinanego rantu ;-) ).


Tak masz rację Berta - te orbity, to niezły pomysł - ale - kolorowa też ma niezgorszy - (monety już bez rantów :D ) ale i wzgórze katedralne otoczone kośćmi palców nieboszczyka - to chyba symbol grozy, która otacza Frombork - a jednocześnie symbol trupiej przeszłości "dzierżącej skarby" - nawet Kobyliński rysując Koeniga widział go niemal jak szkielet tylko obciągnięty jeszcze skórą - niemal jak zombi - symbol okrucieństwa tamtych czasów, spoza których wysypują się monety - wg. mnie też dobry obraz - choć Literatury zapewne najlepszy.

Po "wgryzaniu" się w grafikę jako ciekawy można uznać także okładkę "białą" - szczególnie, że pojawia się na niej chyba nigdzie indziej nie eksponowany dukat Łokietka (którego drugi egzemplarz jakoby odkrył PS) - ale na pierwszy rzut oka, tej okładki nie rozumiałem - bo wieże fromborka - zostały przedstawione jak rakieta kosmiczna posadzona na przed startem, razem z zespołem zapłonowym - zbyt daleka analogia do kopernikańskiego "kosmosu" - i myślę, że nie o to chyba chodziło grafikowi - można to było ładniej i czytelniej przedstawić
_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-29, 23:10:59   

chkaplan napisał/a:
kolorowa też ma niezgorszy - (monety już bez rantów :D ) ale i wzgórze katedralne otoczone kośćmi palców nieboszczyka - to chyba symbol grozy, która otacza Frombork - a jednocześnie symbol trupiej przeszłości "dzierżącej skarby" - nawet Kobyliński rysując Koeniga widział go niemal jak szkielet tylko obciągnięty jeszcze skórą - niemal jak zombi - symbol okrucieństwa tamtych czasów, spoza których wysypują się monety - wg. mnie też dobry obraz - choć Literatury zapewne najlepszy.


Idea ideą, ale musi też wizualnie wszystko grać. :)

Ja kolorowej serii w ogóle nie trawię. Ne podobają mi się ani przekombinowane okładki, ani ten dziwny format.
_________________
Drużyna 5

 
 
Kapitan Nemo 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 378
Skąd: UK St.Ives
Wysłany: 2019-11-30, 08:19:00   

Mi akurat te rysunki bardzo sie podobaja ;-)
Wydanie kolorowej pamietam jak zobaczyłem pierwszy raz jeszcze w księgarni :p odrazu pomyślałem ze musi to być jakaś .......tajemnicza książka ;-)
_________________


Kapitan Nemo
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-30, 13:20:45   

Kapitan Nemo napisał/a:
Mi akurat te rysunki bardzo sie podobaja ;-)
Wydanie kolorowej pamietam jak zobaczyłem pierwszy raz jeszcze w księgarni :p odrazu pomyślałem ze musi to być jakaś .......tajemnicza książka ;-)

To dobrze, że tak odbierasz.

Bo gdyby wszyscy oceniali tę okładkę jak ja, to nikt by książki nie kupił. ;-) Zakładając oczywiście, że nie zauważy "zagadkowego" tytułu i nazwiska pisarza.
_________________
Drużyna 5

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2019-12-03, 02:36:56   

Niedawno skończyłem czytać "białe" wydanie i, o zgrozo, zanotowałem kilka literówek, co widziałem po raz pierwszy w jakiejkolwiek książce Nienackiego. Jeśli cała "biała seria" tak wygląda, to powinna kosztować na Allegro 29,90 złotych, zamiast 299 :D
_________________
Drużyna 2

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-03, 10:48:36   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
Niedawno skończyłem czytać "białe" wydanie i, o zgrozo, zanotowałem kilka literówek, co widziałem po raz pierwszy w jakiejkolwiek książce Nienackiego. Jeśli cała "biała seria" tak wygląda, to powinna kosztować na Allegro 29,90 złotych, zamiast 299 :D


W I wydaniu Templariuszy są błędy drukarskie.
_________________
Z 24
 
 
chkaplan 
Forumowy Badacz Naukowy
badacz forumowy



Pomógł: 11 razy
Wiek: 61
Dołączył: 30 Lip 2015
Posty: 305
Skąd: Wawa
Wysłany: 2019-12-03, 20:12:29   

Z24 napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
Niedawno skończyłem czytać "białe" wydanie i, o zgrozo, zanotowałem kilka literówek, co widziałem po raz pierwszy w jakiejkolwiek książce Nienackiego. Jeśli cała "biała seria" tak wygląda, to powinna kosztować na Allegro 29,90 złotych, zamiast 299 :D


W I wydaniu Templariuszy są błędy drukarskie.


Zgadza się - pisze o tym także Piotreek w swoim serwisie :
Recenzja zmian w "Templariuszach"

Należy jednak zauważyć - że najnowsze wydania Siedmioroga [np. z 2018 r.] (oraz Edipresse) ", które wydane było na jego licencji) Templariuszy" - dokonało części poprawek, oraz powróciło do wersji pierwotnej z Naszej Księgarni - tak więc nieaktualne są uwagi Piotreek'a, co do uwag o zmianach w "Templariuszach" dotyczących starych wydań (Piotreek, cytuje tam wydanie z 2000 r., tj, to które wówczas dla niego było dostępne !)

Choć tak na marginesie, nie wiem czemu akurat w tym wątku poświęconym innemu tomowi PS, piszemy o "Templariuszach" ?
_________________
Wśród dolin, wśród lasów i jezior i kniej. Ktoś szukał przygody. Nie znalazł tam jej. I morze przepłynął. Przemierzył wzdłuż świat. Nie znalazł przygody, Zagubił jej ślad.
Ostatnio zmieniony przez chkaplan 2019-12-03, 20:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-03, 21:13:17   

chkaplan napisał/a:
Z24 napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
Niedawno skończyłem czytać "białe" wydanie i, o zgrozo, zanotowałem kilka literówek, co widziałem po raz pierwszy w jakiejkolwiek książce Nienackiego. Jeśli cała "biała seria" tak wygląda, to powinna kosztować na Allegro 29,90 złotych, zamiast 299 :D


W I wydaniu Templariuszy są błędy drukarskie.


Zgadza się - pisze o tym także Piotreek w swoim serwisie :
Recenzja zmian w "Templariuszach"


Nie, nie. Ja miałem na myśli autentyczne błędy druku czy raczej składu. Pomieszano tam kolejność linijek i coś chyba urwano. To ma miejsce w monologu Tomasza w Kortumowie, kiedy ekipa podsumowuje rezultaty pierwszego oglądu wioski i jej zabytków., gdzie wypowiada on m. in. takie charakterystyczne zdanie, że patrzymy na to miejsce przez pryzmat wrażeń wyniesionych z Malborka.
_________________
Z 24
 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2019-12-04, 00:34:09   Re: Wydania wszystkie "PS i Zagadki Fromborka"

chkaplan napisał/a:
Jeżeli chodzi o stronę edycyjną to trwałe egzemplarze posiada (twarde okładki) Siedmioróg (przed 2018 r - choć to też jest wydane przyzwoicie mimo miękkich okładek), a także Literatura - choć wiadomo, że 'klasycy" na pewno najbardziej cenić będą wydania Pojezierza - szczególnie z serii kolorowej można znaleźć jeszcze niezbyt "zjechane" egzemplarze w dobrej cenie.

Solidne pod względem technicznym (twarda oprawa, dobry papier) jest też wydanie Świata Książki z 2000. Mankamentem będzie tu tekst oparto na edycji Warmii z 1994 roku.
_________________
Drużyna 2

 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2020-03-30, 22:11:27   

W 2007 roku kupiłem "po biblioteczny" rocznik 1971 Płomyka, w którym opublikowano w odcinkach powieść "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka". Można powiedzieć, że to wydanie "zerowe", skoro nie pierwsze ;-)
Od lat przymierzałem się, żeby przepuścić to przez skaner. W końcu nastąpił ten moment.
A zaznaczam, że jak na razie nie siedzę w kwarantannie. Możliwe, że gdy mnie to spotka i nie będę miał gorączki, to usiądę i porównam tekst z drugim wydaniem, jakie posiadam...
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2020-03-30, 23:19:42   

Ale ty się tylko chwalisz tym, żeby się pochwalić, czy wrzucisz te skany na forum? :D

Kto ilustrował "PS I zagadki Fromborka" w Płomyku?
_________________
Drużyna 2

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-03-31, 08:40:08   

Żeby to wrzucić na forum, to tego pewnie jest za dużo. Ale skoro Kolega już ma, to pewnie chętnie dla celów prywatnych chcącemu udostępni. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2020-03-31, 15:17:36   

Tekst niekoniecznie, bo to raczej będzie (sądząc po innych samochodzikach drukowanych w Płomyku) tylko lekko skrócona wersja książkowego wydania. Ale ilustracje bym z ciekawością obejrzał.
_________________
Drużyna 2

 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2020-03-31, 16:00:49   

Zdaje się, że skanów nie można wrzucić na Forum z powodu praw autorskich itp. temat podobny jak z mapami: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=861

W Płomyku nie ma ilustracji, jest tylko stylizowany tytuł umieszczany na początku w każdym kolejnym numerze oraz mała grafika na samym końcu.
_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,51 sekundy. Zapytań do SQL: 15