PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Znalezione w sieci
Autor Wiadomość
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji rowerowej

Wysłany: 2019-11-18, 18:12:25   

Rod Steward, jak Baron z Fantomasa!

./redir/muzyka.interia.pl/wiadomosci/news-rod-stewart-przez-26-lat-budowal-model-elektrycznej-kolejki-,nId,3336471

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-12-04, 17:10:35   

Znalazłem dzisiaj piękne zdjęcie dwudziestojednoletniej Juliette Gréco przed kościołem Saint-Germain-des-Prés, zrobione tuż po wojnie. Moja siostra chodziła tam się modlić (dla swojej córki, o rozum :D ), bo niby najstarszy kościół Paryża. Proszę zwrócić uwagę na czarne ciuchy - tak właśnie nosili się egzystencjaliści, którzy w pobliskich kawiarniach dyskutowali ówczas teorie Kierkegaarda i Heideggera.

Adi 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-03-15, 11:17:53   

Z Niemiec do Polski. Dzwony z drugiej ręki.

Polskie parafie chętnie kupują dzwony z likwidowanych kościołów w Niemczech. Pytają też o ołtarze, spowiednice i przedmioty liturgiczne.

./redir/www.dw.com/pl/z-n...99ki/a-52696411

Mam ogromne rozterki czytając podobne artykuły. Z jednej strony cieszę się, że te przedmioty będą miały drugie życie. Jednak jest mi przykro, iż kończy się pewien etap. Żyję na terenach, gdzie wciąż stoi wiele okazałych kościołów. Często malutkie wioseczki potrafią zaskoczyć wspaniałą budowlą. Pokazuje to tylko jak bardzo ówcześni mieszkańcy dążyli do budowy własnej świątyni. Tymczasem świat i podejście się zmienia. Przodkowie byli dumni z dzwonów, lub też wystroju swojego kościoła. Obecne pokolenie pozbywa się tego :) Ubolewam, że te piękne budowle są rozbierane, że coś z lokalnej tradycji i duszy zostaje wypchnięte w poniewierkę po świecie...

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2020-03-15, 16:48:34   

Adi napisał/a:
Ubolewam, że te piękne budowle są rozbierane, że coś z lokalnej tradycji i duszy zostaje wypchnięte w poniewierkę po świecie...
Społeczeństwa zachodnie stają się coraz mniej wierzące i coraz bardziej ateistyczne - po co im zastem kościoły, po co dzwony? Ja to widzę pozytywnie. Kościół wystarczająco długo bałamucił ludzi wykorzystując ich niewiedzę i wrodzony strach przed wszystkim, co często w niepojęty sposób kierowało ich życiem - choćby epidemie -, by ich sobie podporządkować. Teraz wreszcie tę konfrontację z nauką i rozsądkiem przegrywa pozostawiając świeckiemu społeczeństwu symbole swojej dawnej władzy. Nie wszystkie warte są zachowania.

Adi 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-03-15, 19:34:20   

Pomijając już kwestię wiary... :) W tutejszych miejscowościach zachowało się mnóstwo śladów sprzed 1945r. Wychowałem się w tych stronach i jestem zakochany w niemieckiej architekturze. Z okna mam widok na stare poniemieckie domki jednorodzinne. Zbudowane w tym samym stylu i spotykane wszędzie tam, gdzie rządziła niemiecka ręka. Znam wiele osób którzy wszelkie ślady po tamtych gospodarzach zatrzymują dla siebie. Napisy przebijające na tynku są prezentowane z dumą. Znam kościółki, gdzie wciąż wiszą dzwony z niemieckimi napisami. Wiele osób przejęło te rzeczy i dalej je trzyma z sentymentu :) Mimo, że ich historia z tymi przedmiotami jest stosunkowo krótka. Osobiście sobie nie wyobrażam mojego miasta bez budynku kościelnego. Znajduje się na wielu pocztówkach z różnych okresów. Jest już złączony historią i wspomnieniami wielu ludzi. Do dziś często w rozmowach ktoś psioczy na księdza, który pozbył się np. zachowanych przedmiotów liturgicznych poprzednich gospodarzy. Zdaję sobie sprawę, iż podejście następnych pokoleń się zmienia. Będący w gościnnie dawni niemieccy mieszkańcy ubolewali nad tym, że ich synowie przestali się interesować takimi rzeczami. Gość ma łzy bo widzi miejsca związane z jego dzieciństwem. Nosi album ze zdjęciami i pocztówkami. Tymczasem w jego własnej ojczyźnie niszczy się budowle lub wydaje, to co świadczy też o danej miejscowości.
Nie skupiam się na wierze. Skupiam się na tym co było przez wiele lat centralnym punktem danej miejscowości, kultury, wiary itd. Sam wychowałem się z dźwiękiem dzwona w moim kościele. Jest to dźwięk, który zawsze mnie koi wracając do domu po dłuższej nieobecności. Wiem, że jestem u siebie i jest to takie swojskie. Mam charakter sentymentalny i wolałbym takie okazy zostawiać w danej miejscowości ;-)

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...

Rólka 
Moderator

Wysłany: 2020-03-19, 20:40:58   

./redir/podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,25802925,niewielkie-a-zabytkow-tak-wiele-ze-mozna-obdzielic-kilka-miejsc.html#s=BoxOpImg1

She 
Moderator

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 2020-03-26, 08:54:02   

Info odnośnie jednego z miejsc odwiedzonych podczas śląskiego zlotu:

./redir/www.nowiny.gliwic...ska-dawny-blask

Wiadomość już nie taka świeża, ale zwróćcie uwagę na cenę, za jaką pałac kupiono :zdziw:

Sempel scriptum, decies lectum!

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-26, 09:01:23   

Cena oszałamiająca, ale z drugiej strony nie ma się co dziwić. Wolf chciał się pozbyć problemu więc sprzedał za symboliczną złotówkę. Trzymam kciuki za nowego właściciela. :)

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2020-03-26, 21:06:41   

./redir/www.dw.com/image/52138614_401.jpg

Gospodarcze konsekwencje pandemii: LOT miał przejąć niemiecką linię lotniczą Condor - wygląda na to, że do tego jednak nie dojdzie. “Polska strona celowo stawia takie przeszkody, żeby móc wycofać się z transakcji.”
./redir/www.dw.com/pl/spi...ania/a-52932711

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2020-03-27, 00:56:02   

Kozak napisał/a:
Cena oszałamiająca, ale z drugiej strony nie ma się co dziwić. Wolf chciał się pozbyć problemu więc sprzedał za symboliczną złotówkę. Trzymam kciuki za nowego właściciela. :)

Dokładnie. Cena zakupu jest symboliczna, ale na remont (podstawowy) takiego zabytku trzeba wyłożyć przynajmniej ze 20 mln złotych.

Pozytywne jest to, że kupił konserwator dzieł sztuki.
:564:

irycki 
Fanatyk Samochodzika
Pan Motocyklik

Wysłany: 2020-03-27, 07:50:41   

John Dee napisał/a:

Gospodarcze konsekwencje pandemii: LOT miał przejąć niemiecką linię lotniczą Condor - wygląda na to, że do tego jednak nie dojdzie.

I bardzo słusznie. I przed pandemią ta transakcja wzbudzała wiele wątpliwości w branży lotniczej. W obecnej sytuacja miało by to tyleż sensu, co kupno nart przez beznogiego.

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-27, 08:25:35   

Berta von S. napisał/a:
Kozak napisał/a:

Dokładnie. Cena zakupu jest symboliczna, ale na remont (podstawowy) takiego zabytku trzeba wyłożyć przynajmniej ze 20 mln złotych.
Pozytywne jest to, że kupił konserwator dzieł sztuki.
:564:

Pani sołtys zapewne jest przeszczęśliwa :D

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-28, 00:13:38   

...Ciekawi mnie hipoteka tej budowli... ;-)

Rólka 
Moderator

Wysłany: 2020-03-31, 01:33:32   Z FB

Ciekawe ... Pozwoliłem sobie zaprosić komentujących na Nasze forum.

Tymczasem....PNG
Plik ściągnięto 5 raz(y) 515,56 KB

Ostatnio zmieniony przez Rólka 2020-03-31, 01:39, w całości zmieniany 1 raz  

Rólka 
Moderator

Wysłany: 2020-04-04, 11:28:16   

./redir/podroze.onet.pl/polska/templariusze-w-polsce-historia-ciekawostki-i-zabytki-do-zwiedzania/pl9yd29

Odpowiedz do tematu