PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wał Pomorski - Rowerowo
Autor Wiadomość
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-01-25, 20:25:27   Wał Pomorski - Rowerowo

W marcu planuje wycieczkę po obiektach Wału Pomorskiego. Mimo że wielokrotnie odwiedzałem miejsca gdzie mniej lub bardziej widoczne były obiekty związane z tą linią obronną nigdy Wał Pomorski nie była głównym celem żadnej mojej wycieczki. Na początek postanowiłem odwiedzić miejsca w których nigdy nie byłem ( albo przynajmniej nie pamiętam żebym tam był :D ).
Zaczynam od objechania okolic Prusinowa Wałeckiego. Startuje rowerem z Wołowych Lasów. Dlaczego nie z Trzcianki? Ponieważ musiałbym zrobić dodatkowe 30 km. Bez tego trasa będzie miała około 50 km.
Więcej napiszę w marcu, po wycieczce :043:

Bunkry - Prusinowo Wałeckie.jpg
Plan trasy
Plik ściągnięto 23 raz(y) 1,44 MB

Prusinowo Wałeckie-Bunkry.jpg
Mapa bunkrów-okolice Prusinowa Wałeckiego
Plik ściągnięto 25 raz(y) 1,73 MB

Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-01-25, 22:21:33   

A byłeś kiedyś w dawnej bazie z głowicami atomowymi?
Też masz niedaleko.
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Bro%C5%84_masowego_ra%C5%BCenia_w_Polsce
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

MarcinB 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-11-09, 19:23:45   

Początek listopada to co prawda nie marzec, ale lepiej późno niż wcale :okulary:
Wjazd miał miejcie około 8:00 na początku marca. Mimo ze była ładna pogoda to na początku było mi dane jechać przy -5 st.C :okulary2:
Jak już wspomniałem na początku wystartowałem z Wołowych Lasów. Przez pierwsze kilometry jechałem wspaniale położoną szeroką i utwardzoną drogą pożarową (na mapie kilometry od 1 do 11). Mały postój na wypicie czegoś ciepłego i pora ruszać odkrywać pierwsze bunkry. Początkowo bez powodzenia. Bunkier nr. 6 - nie odnaleziony. Kieruje się na nr.9 (około kilometra 17). Bunkier nr. 9 został prawdopodobnie wysadzony od środka. Zachował się jego kolor maskujący, nr i resztki elementów wyposażenia.
Jadę dalej w kierunku numeru 11 (kilometr 17). Bunkier o wiele lepiej zachowany i co ciekawe przy samej drodze.
cdn.

s0.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 684,45 KB

s1.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 1,84 MB

s2.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 2,56 MB

s3.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 1023,31 KB

s4.jpg
Bunkier nr.9
Plik ściągnięto 4 raz(y) 1,82 MB

s5.jpg
Bunkier nr.9
Plik ściągnięto 2 raz(y) 1,25 MB

s6.jpg
Bunkier nr.9
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,07 MB

s7.jpg
Bunkier nr. 11
Plik ściągnięto 2 raz(y) 558,09 KB

s8.jpg
Bunkier nr. 11
Plik ściągnięto 1 raz(y) 1,92 MB

Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
Ostatnio zmieniony przez MarcinB 2019-11-09, 19:25, w całości zmieniany 1 raz  

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-11-09, 23:17:36   

-5 na rowerze... nieźle...
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Adi 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-03-26, 20:48:36   

Marcinie :) gdybyś był zainteresowany, to polecam Ci książeczkę ze wspomnieniami żołnierza Wehrmachtu. Tytuł to "Z Poznania na Zachód. Przeżyć na tyłach wroga". Trasa ucieczki małej grupy przed Armią Czerwoną wiedzie w okolice które z pewnością zjeździłeś rowerem. Próbują przekroczyć Noteć w Wieleniu. Obserwują jak po wejściu na tereny swojej ojczyzny wszystko jest zrujnowane. Przepływają Drawę i nieustannie kierują się na zachód. Książka jest o tyle fascynująca, że po opuszczeniu Poznania nigdy nie natrafiają na linię frontu, tak aby mogli dołączyć do swoich. Jest to też ciekawy punkt widzenia z perspektywy żołnierza...chociażby po opuszczeniu Poznania i umykając lasami chcieli się kierować na Gdańsk i Kołobrzeg, aby tam bronić miasta. Gdzie z dzisiejszego punktu wiedzy nie miało to całkowicie sensu :p Wojna dawno się skończyła nim oni przekroczyli Odrę.

Wracając do Twojej wyprawy...wiele słyszałem o ciekawych bunkrach w rejonie Prusinówka :) mimo, że mam tak blisko to nigdy do nich nie dotarłem. Z anegdot wiem tylko, że przy jednym bunkrze udało się odnaleźć sporo łusek z karabinu Lebel. Poszukiwacz twierdził, że widocznie broń trafiła na stan w ten spokojny rejon Wału Pomorskiego po kampanii wrześniowej ;-)

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
Ostatnio zmieniony przez Adi 2020-03-26, 20:48, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu