PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalendarium
Autor Wiadomość
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-25, 22:18:46   

Sorry Zecie :D

Adi 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-03-25, 23:17:07   

Z24 napisał/a:
PS. Akurat dzisiaj skończyłem książkę o żagańskich obozach.

Wielka ucieczka. Prawdziwa historia - Guy Walters? :027:

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-25, 23:40:06   

Adi napisał/a:
Z24 napisał/a:
PS. Akurat dzisiaj skończyłem książkę o żagańskich obozach.

Wielka ucieczka. Prawdziwa historia - Guy Walters? :027:

Nie, Halina Winnicka "Żagań" z 73 r. Wielka ucieczka jest tam tylko fragmentem, opowiedzianym na tle całokształtu problematyki tamtejszych obozów.

A tego Guya W. akurat kilka dni temu namierzyłem, to znaczy dowiedziałem się o istnieniu tej książki :) .

Chyba byłem w piątej klasie, kiedy pierwszy raz oglądałem wspomniany film (człowiek był napalony i czekał niecierpliwie :D ). Pamiętam sporo z tego dnia, bo był pełen przygód, niekoniecznie sympatycznych...
W każdym razie następnego dnia po naszej szkole niósł się łomot piłeczek różnego formatu odbijanych od podłogi, ściany i wracającej do reki... ;-)

PS. Mój tata, który wtedy był na robotach przymusowych na Pomorzu, dobrze pamiętał obławę za tymi lotnikami...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-03-25, 23:46, w całości zmieniany 1 raz  

Bóbr Mniejszy 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-03-26, 03:31:36   

Z24 napisał/a:

W każdym razie następnego dnia po naszej szkole niósł się łomot piłeczek różnego formatu odbijanych od podłogi, ściany i wracającej do reki... ;-)

To z tego filmu sie wzięło? :D
Mi się podobało, jak zorganizowali w obozie święto Konfederacji i "wyczarowali" bimber, i tych trzech aktorów mówiących "wow" na trzy różne sposoby :D

Z24 napisał/a:
PS. Mój tata, który wtedy był na robotach przymusowych na Pomorzu, dobrze pamiętał obławę za tymi lotnikami...

Powiedz, że wypytałeś Tatę o wszystko...?
Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2020-03-26, 03:38, w całości zmieniany 1 raz  

Adi 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-03-26, 06:56:40   

Z24 napisał/a:
A tego Guya W. akurat kilka dni temu namierzyłem, to znaczy dowiedziałem się o istnieniu tej książki :) .

Udało mi się kiedyś znaleźć ową książkę w marketowych promocyjnych koszach. Pamiętam, że kosztowała grosze. Jednak nigdy nie przeczytałem od deski do deski. :oops:

Z24 napisał/a:

Proszę o więcej szczegółów. Jaki rejon Pomorza? Czym się charakteryzowała owa obława w jego wspomnieniach? :)

Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-26, 09:26:19   

Tak na marginesie.
Wśród tych którzy uciekli byli również Polacy. W kwietniu 1944 roku na tablicy ogłoszeń w obozie zamieszczono kartkę z nazwiskami trzech zabitych uciekinierów. W tej trójce był Stanisław Król i Paweł Tobolski. W sumie zabito pięćdziesięciu.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-27, 09:06:05   

27 marca 1945 roku - Dowódca 2 Frontu Białoruskiego, marszałek K. Rokossowski, w szyfrogramie do dowódcy 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, rozkazał aby dla podniesienia polskiego sztandaru narodowego nad Gdańskiem, wraz ze sztabem, batalionem fizylierów i 3 czołgami, udał się natychmiast do Gdańska. :D

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-28, 09:06:09   

28 marca 1310 roku – Z rozkazu króla Francji, Filipa IV Pięknego, sprowadzono do Paryża 546 aresztowanych templariuszy: W tym dniu zostali zebrani w ogrodach pałacu biskupiego, gdzie członkowie komisji wezwali, aby templariusze wybrali spomiędzy siebie od sześciu do dziesięciu braci, którzy mieli reprezentować zakon, w jego obronie.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-29, 00:01:29   

Kozak napisał/a:
27 marca 1945 roku - Dowódca 2 Frontu Białoruskiego, marszałek K. Rokossowski, w szyfrogramie do dowódcy 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, rozkazał aby dla podniesienia polskiego sztandaru narodowego nad Gdańskiem, wraz ze sztabem, batalionem fizylierów i 3 czołgami, udał się natychmiast do Gdańska.

Nie bardzo rozumiem co w tym śmiesznego. Że przed wywieszeniem sztandaru trzeba będzie dużo postrzelać i wystawić się na ogień? Wszyscy wiedzieli, że jest wojna... A wywieszenie sztandaru w Gdańsku, który był kością w gardle i wrzodem w przeciwpołożnym miejscu Rzeczypospolitej uczciwie się należało... Edmund Osmańczyk w reportażu ze zdobytego Gdańska wyrażał nieskrępowaną satysfakcję że to miasto legło w gruzach i miał nadzieje, że nikt go nie odbuduje :D . Później zresztą się tego wstydził...

Ale miało być o Wielkiej Ucieczce.
Ojciec był w pewnym majątku w ówczesnym powiecie Gryfino (Greifenhagen), ale w tej jego części za Odrą. Po niemiecku ta część Pomorza nazywa się Vorpommern, czyli Pomorze Przednie. Ale u nas częściej używa się nazwy Pomorze Zaodrzańskie.
Z tego co tata mówił to ludność była powiadomiona o ucieczce jeńców i zobowiązana do wzmożonej czujności wobec wszystkich obcych. No i oczywiście władze administracyjne, policja, Landwachta, partia i jej przybudówki kontrolowały, patrolowały itd. Wzmożono nadzór nad cudzoziemcami, więc na przykład trudno i niebezpiecznie było oddalenie się z miejsca pobytu.
Tym rządziły określone procedury, które wdrażano w momencie ogłoszenia przez kompetentne władze tzw. Grossfahndung czyli wielkiej obławy, co następowało w przypadku takich właśnie masowych ucieczek jeńców, więźniów itd.
Rajmund Szubański w książce "Pięćdziesięciu z Żagania" KiW, Warszawa, 1987, wymienia zamordowanych za udział w tej ucieczce sześciu Polaków:
mjr Antoni Kiewnarski
por. Włodzimierz Kolanowski
por. Stanisław Król
por. Jerzy Mondschein
por. Kazimierz Pawluk
por Paweł Tobolski

Bóbr Mniejszy 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-03-29, 04:27:46   

Z24 napisał/a:

Dzięki :564:

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-29, 10:23:08   

29 marca 1139 roku - Papież Innocenty II ogłosił bullę Omne Datum Optimum. Na jej podstawie templariusze zostali zwolnieni od zależności biskupiej - odpowiadali jedynie przed papieżem. Mogli od tego dnia posiadać własnych kapelanów, odprawiających nabożeństwa w zakonnych kaplicach oraz prowadzić własne cmentarze. Nie musieli płacić dziesięcin, natomiast mieli prawo do ich poboru.

29 marca 1943 roku – Brawurowa akcja oddziału Jędrusie w Mielcu, podczas której uwolniono więźniów z tamtejszego aresztu.

Z24 napisał/a:
Kozak napisał/a:
27 marca 1945 roku - Dowódca 2 Frontu Białoruskiego, marszałek K. Rokossowski, w szyfrogramie do dowódcy 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, rozkazał aby dla podniesienia polskiego sztandaru narodowego nad Gdańskiem, wraz ze sztabem, batalionem fizylierów i 3 czołgami, udał się natychmiast do Gdańska.

Nie bardzo rozumiem co w tym śmiesznego. ...

A czy ja się śmieję :zdziw:
Podałem info w kalendarium o wydarzeniu związanym z dniem 27 marca. Brygada otrzymała rozkaz od samego dowódcy frontu i wydzielone oddziały pojechały do Gdańska, a propagandowo do dzisiaj pokutuje, że Brygada im. Bohaterów Westerplatte uczestniczyła w walkach o miasto, w którym rozpoczęła się II wojna światowa.
Z24 napisał/a:

:564:

Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji rowerowej

Wysłany: 2020-03-30, 00:20:21   

1853 – W oknie wystawowym lwowskiej apteki „Pod Złotą Gwiazdą” zapłonęła pierwsza lampa naftowa, skonstruowana przez farmaceutę Ignacego Łukasiewicza i blacharza Adama Bratkowskiego.
Wikipedia.

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-31, 09:41:56   

31 marca 1892 roku - W Szczercu niedaleko Lwowa urodziły się bliźniaki: Stanisław i Franciszek Maczek. Franciszek zginął w 1920 roku. Generał Stanisław Maczek - dowódca 81 Pułk Strzelców Grodzieńskich, piechoty dywizyjnej 7 Dywizji Piechoty, 10 Brygady Kawalerii, 1 Dywizji Pancernej i I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii - zaliczany jest do najlepszych polskich dowódców z okresu II wojny światowej. Zmarł w wieku 102 lat.

https://www.youtube.com/watch?v=Kr3iiHEF81Q

Bóbr Mniejszy 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2020-03-31, 15:30:38   

31 marca 1989 roku na ekranach kin ukazał sie film "Piłkarski poker". W zamierzeniu reżysera, Janusza Zaorskiego miała to być prześmiewcza produkcja o ówczesnym polskim futbolu, a wyszedł hit :)

Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji rowerowej

Wysłany: 2020-04-04, 22:51:32   

04.04.1794 –zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: Wczoraj 11:46:02   

7.04.1939 r. - początek włoskiej agresji w Albanii.

She 
Moderator

Pomogła: 44 razy
Wysłany: Wczoraj 14:31:52   

Dziś (7.04.2020) moja babcia obchodziłaby setne urodziny :)

Sempel scriptum, decies lectum!

Bóbr Mniejszy 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: Wczoraj 16:23:34   

She napisał/a:
Dziś (7.04.2020) moja babcia obchodziłaby setne urodziny :)

:564:

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: Wczoraj 16:57:22   

Nieźle, choć “obchodzi” byłoby lepiej. ;-)

MarcinB 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: Wczoraj 21:44:20   

Dziś Światowy Dzień Służby Zdrowia
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Zdrowia

Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali

Odpowiedz do tematu