PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"Czarne Stopy" Seweryny Szmaglewskiej
Autor Wiadomość
rkpior 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-03-15, 22:08:34   "Czarne Stopy" Seweryny Szmaglewskiej

Cześć - dawno, oj! dawno nie było mnie na forum :)

Wracam w temacie niesamochodzikowym, ale równie ciekawym. Syn miał w szkole lekturę "Czarnych Stóp" Seweryny Szmaglewskiej. Wkręciłem sie w temat ogromnie i odbyłem sobie przed tygodniem wyprawę śladami Czarnych Stóp.

Postawiłem sobie nawet 2 pytania przed tą wyprawą:
1. W którym roku rzeczywiście rozgrywa się akcja wydanej w 1960 r. książki "Czarne Stopy"? Oczywiście miesiąc podany jest dokładnie - chodzi o lipiec, a więc pierwszy miesiąc wakacji. Z lektury powieści można wydedukować, że chodzi praktycznie o 4 tygodnie lipca. Wikipedia podaje, że akcja toczy się po 1952 roku. Ale kiedy dokładnie?
2. Gdzie rozpoczyna się akcja? Chodzi o miasto. Bo sama główna akcja toczy się w Górach Świętokrzyskich i jest to w książce bardzo dokładnie określone.

Filmik z próbą odpowiedzi na pierwsze pytanie TUTAJ .

Filmik z próbą odpowiedzi na kolejne wraz z prezentacją miejsc "Śladami Czarnych Stóp" TUTAJ .

RKP

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-15, 22:22:09   

Nie zdążyłem obejrzeć filmów, ale myślę, że akcja powieści rozgrywa się okresie jej pierwszego wydania.
Pod koniec jest mowa o tym, że na Łyścu, alias Łysej Górze, vulgo Świętym Krzyżu mają stawiać przekaźnik telewizyjny. Ten przekaźnik uruchomiono w 1966 r.
Na Diabelskim Kamieniu nie byłem, ale bardzo blisko przechodziłem w kwietniu 79 r. na Rajdzie Świętokrzyskim.

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2020-03-16, 07:57:16   

rkpior napisał/a:
dawno, oj! dawno nie było mnie na forum

Pierwszy post po blisko 11 latach! Faktycznie, to może być rekord forum! :564:
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2020-03-16, 08:21:04   Re: "Czarne Stopy" Seweryny Szmaglewskiej

rkpior napisał/a:

Wracam w temacie niesamochodzikowym, ale równie ciekawym. Syn miał w szkole lekturę "Czarnych Stóp" Seweryny Szmaglewskiej. Wkręciłem sie w temat ogromnie i odbyłem sobie przed tygodniem wyprawę śladami Czarnych Stóp.

Nie jestem fanem "Czarnych Stóp", ale z ciekawością obejrzałem filmiki :564:

rkpior 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-03-23, 20:17:28   

Racja Z24 - "Czarne Stopy" rozgrywają się w okolicy pierwszego wydania. Dokładnie na podstawie nadajnika na Świętym Krzyżu (oficjalna nazwa RTCN Święty Krzyż) dowiodłem, że jest to rok 1958. Bezpośrednio po akcji "Czarnych Stóp" rozgrywa się druga część powieści Szmaglewskiej o nazwie "Nowe ślady Czarnych Stóp". Wydane są w 1974 i tam już są elementy kompletnie niepasujące czasowo. Między innymi telewizja jest strasznie popularna (a w 1958 przecież nie miała jak być!), piosenki takie jak "Lato, lato", albo "Kormorany". "Lato, lato" to piosenka z "Szatana z siódmej klasy" z 1960 roku, a Szczepanik zaśpiewał "Kormorany" dopiero w 1964 roku. Ale niech już będzie.

A co do Rajdów Świętokrzyskich. Wybierałem się na Rajd Przedwiośnie 75 km właśnie w okolicy, o której tutaj piszę, miało się odbyć w najbliższy weekend, ale odwołali z powodu kwarantanny i teraz to chyba dopiero za rok pojadę :(

RKP

Captain Nemo 
Fanatyk Samochodzika
Szef rywalizacji fotograficznej

Wysłany: 2020-03-23, 21:09:36   

rkpior, Hmmm albo to zbieg okoliczności (zbieżność wieku, imienia, nazwiska), albo świat jest bardzo mały i 25 lat temu się "znaliśmy" jeśli tak to można nazwać :) Powiedz mi tylko czy nie chodziłeś kiedys do I LO im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu ? :D
Ostatnio zmieniony przez Captain Nemo 2020-03-24, 09:24, w całości zmieniany 2 razy  

rkpior 
Sympatyk Samochodzika

Wysłany: 2020-03-24, 22:47:49   

Capitan Nemo - tak to ja :564:

Więcej poszło na priv.

RKP

Odpowiedz do tematu