PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"Z.Nienacki vs Charles Dickens" autor Michał Rador
Autor Wiadomość
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2020-02-29, 17:38:14   "Z.Nienacki vs Charles Dickens" autor Michał Rador

"Zbigniew Nienacki vs Charles Dickens" autor Michał Radoryski najwyraźniej szykuje się do całej serii ze Zbigniewem Nienackim w tytule. Jeszcze nie kupiłem ale się zastanawiam (trochę droga nawet w tej niby promocji :) ./redir/basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zbigniew-nienacki-vs-charles-dickens/ )

Ktoś zna autora? Może to nasz forumowicz?

nienacki_dickens.jpg
Plik ściągnięto 158 raz(y) 952,29 KB

_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-02-29, 17:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-02-29, 17:43:44   

To może być bardzo ciekawa rzecz! Na pewno na osobny temat!

Osią tej opowieści jest pewna demaskacja. Dotyczy ona wątków i postaci z książek dobrze wszystkim znanego Zbigniewa Nienackiego. Oto jej główny bohater – Nienacki właśnie, pozbawiony jednakowoż cech, które przypisywał sam sobie w wywiadach i gawędach – budzi się w swoim domu w Jerzwałdzie nawiedzany przez duchy wielkich muzeów. Te zaś sprowadza do niego nie kto inny jak Karol Dickens, autor najsłynniejszej powieści o duchach, które prostują życie grzesznikowi, czyli „Opowieści wigilijnej”.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji



Pomogła: 41 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 19 Sie 2013
Posty: 8117
Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2020-02-29, 19:52:49   

Próbka rozdziału bardzo intrygująca! Chociaż ta okładka wygląda trochę jak parodia, zwłaszcza te rekomendacje z gazet...
_________________


Quidquid agis, prudenter agas et respice finem
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-01, 00:16:19   

Prima facie pomysł wydaje mi się niezły. Najbardziej mnie zakręciła polemika z "Mistrzem i Małgorzatą" i "Rękopisem znalezionym w Saragossie". Choć co do tego ostatniego - pojęcia nie wiem jak można tam z czymkolwiek polemizować...
_________________
Z 24
 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2020-03-01, 01:03:35   

:D ale wy to tak na poważnie, czy tylko na podstawie samej tej zajawki?

Pierwszy rozdział można odsłuchać/przeczytać, a trzeci przeczytać, są gdzieś tam namiary pod linkiem od Kpt Petersena.
Jeśli to napisał jakiś forumowicz, to raczej były, który ani samego Nienackiego nie lubi, ani tego forum.
Cytat:
Nawet nie zauważył, kiedy znaleźli się w niewielkim pokoju urządzonym nowocześnie – jeśli brać pod uwagę to, do czego przywykł Nienacki w Jerzwałdzie – w którym prócz nich znajdowała się tylko jedna osoba. Młody człowiek, który, siedząc przy dziwnym, nieznanym Nienackiemu urządzeniu przypominającym płaski, niewielki telewizor, rozmawiał z kimś, trzymając przy uchu nie połączoną żadnym kablem ze ścianą słuchawkę.
(...)
Nienacki spojrzał na młodego człowieka, który reprezentował typ nieszczególnie przezeń lubiany. Był to pryszczaty tłuścioch, zapewne pełen kompleksów, który nie wiedział nawet, jak mógłby zagadać do sympatycznej koleżanki. Tłuścioch miał na sobie spoconą koszulę i wydawał się bardzo przejęty.
– Słuchaj – wołał wprost do tego dziwnego przedmiotu, który trzymał przy uchu – słuchaj, nie dam za wygraną dopóki ten pomnik nie stanie w Iławie. Nie mogę – rzucił krótko. – Nic nie rozumiesz – krzyknął na koniec i przerwał rozmowę. Dziwny przedmiot, który był telefonem komórkowym, rzucił z wściekłością na stojącą przy ścianie kanapę i ze łzami w oczach zaczął wpisywać coś w wyszukiwarkę. Nienacki, oczywiście, nie wiedział, co czyni ten dziwny młodzieniec. Zapytał więc Dickensa wprost:
– Co on robi?
-Nie domyślasz się? – zdziwił się Karol. – To aktywista jednej z licznych organizacji pozarządowych. Bardzo chce, by w Iławie stanął pomnik Pana Samochodzika.
Nienacki aż otworzył usta.
– Pomnik Pana Samochodzika? – powtórzył. – Niesamowite – dodał po chwili.

Ogólnie na poziomie literatury blogowej. Literackie kuriozum.
_________________
Drużyna 2

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2020-03-01, 04:35:00   

Na początku pomyślałem, że nie będę oceniał książki po okładce. Jednak już ta wyrazistość i kolorystyka przyciągająca oko (widać z podanego linku, że taka jest konwencja wydawnictwa), a także zapowiedź od razu siedmiu kolejnych tomów zapaliły mi lampkę ostrzegawczą. Łudziłem się, że może jednak jest to wyjątek i ilości oraz formie będzie odpowiadała jakość.

Tymczasem po lekturze udostępnionego fragmentu widzę, że jest to kolejna radosna twórczość z cyklu "bo można". Autor być może czerpał wiedzę z naszego forum, ale bardziej widać tam wpływ niektórych "opiniotwórczych" periodyków, gdzie ukazywały się ostatnimi laty teksty (bo można, a dzisiaj to nawet trzeba!) o charakterze podsumowującym jaki to z Nienackiego był szaławiła i ancymon.
Podobnie radosna jest forma. Bardzo mi to przypomina moje wypociny sprzed piętnastu lat, gdy pisywałem do dziennika polonijnego. Widać wielką chęć, a z biegiem czasu może przyjdą doświadczenie i umiejętności. Na przykład zdolność konstruowania od czasu do czasu krótszych zdań (a wbrew pozorom jest to wyzwanie), bo już na wstępie można dostać zadyszki od tego "bogactwa".
I tylko jeden szczegół mnie tu dobrze ubawił: opis rozdziału i styl wyraźnie mi mówią, że autor miał ambicję stworzyć... drugie Skiroławki :053: :053: :053:
Gdy kiepski muzyk nagrywa płytę, to najpopularniejsze utwory daje zawsze na początek. Natomiast w marnych książkach, obliczonych przede wszystkim na zysk zawsze najciekawsza jest pierwsza strona. Bo tam w pierwszej kolejności zajrzy najszerszy "target", tzn. czytelnik szukający na półkach księgarni "czegoś ciekawego".

Dziękuję Kapitanowi Petersenowi za to, że podając tutaj informację o tej książce zaoszczędził mi... 45 złotych za takie coś??!! :533: :502:

Z24 napisał/a:
Prima facie pomysł wydaje mi się niezły. Najbardziej mnie zakręciła polemika z "Mistrzem i Małgorzatą" i "Rękopisem znalezionym w Saragossie". Choć co do tego ostatniego - pojęcia nie wiem jak można tam z czymkolwiek polemizować...

Wszystko dzisiaj można! :053:
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2020-03-01, 04:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-03-01, 11:41:05   

No tak, niestety rozczarowanie...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-01, 12:51:32   

Pomysł prima facie wydał mi się interesujący, ale po przeczytaniu tego pierwszego rozdziału doszedłem do wniosku, że w tym wykonaniu nie należy spodziewać się jakichś intelektualnych fajerwerków. A na dodatek jest to wszystko fatalnie napisane. Grafomania po prostu... :/ .

Kolejny z młodych, ambitnych, z Jak Najbardziej Prawidłowymi Poglądami, którego skręca z zawiści, że ćwierć wieku po śmierci pisarza wznawiane są - w zupełnie zmienionych warunkach społecznych i politycznych - książki faceta z tak niepoprawnymi politycznie i obyczajowo życiorysem i poglądami. Jednym słowem, rzygowiny faceta(?), którym mogę jedynie pogardzać, ale nie wątpię, że w naszym ojczystym szambie może on zrobić karierę jako literat, krytyk, dziennikarz and so on.

Raczej nie jest to nikt z byłych forowiczów, bo w cytowanym fragmenciku nie ma nawet śladu cienia niegdysiejszej sympatii do czegokolwiek w twórczości ZN. No, pardon, jest ciepłe słowo o filmie, ale nie ze względu na surowiec ani półfabrykat, tylko na wykonanie.

Ale, paradoksalnie :D - jeśli w omawianej gnojówce jest jakiś wpływ twórczości ZN, to chyba tylko w tym co wzbudza w jego pisarstwie największy, żywiołowy i nie, sprzeciw. Mianowicie w swego rodzaju biologizmie: dążeniu do uzasadnienia takich czy innych motywacji postaci popędami biologicznymi. W takim właśnie redukcjonizmie zachowań ludzkich do w/w popędów i do kompleksów wynikających z tych popędów. Jeżeli więc facet zaczerpnął coś od ZN, to właśnie to co najgorsze.

Ale niewątpliwie gość(?) zaglądał na nasze forum :D .
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-03-02, 18:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-02, 01:53:47   

Rozdział przeczytam jutro, bo już dziś nie mam siły. Na razie wstępne wrażenia. Okładka bardzo mi się podoba. Natomiast co do jej treści - w pierwszym momencie pomyślałam sobie, ze to jakiś fejk. No bo te kuriozalne zapowiedzi dalszych tomów i zmyślone fragmenty recenzji opiniotwórczych mediów... :)

Ale wpisałam w google "Michał Radoryski" i faktycznie ktoś pod tym nazwiskiem/pseudonimem pisuje teksty na różnych internetowych stronach. Tutaj dyskusja na Odkrywcy na temat jego artykułu o polskiej turystyce.
./redir/forum.odkrywca.pl/topic/638087-jeste%C5%9Bmy-frajerami-%C5%BCenuj%C4%85cy-poziom-artyku%C5%82%C3%B3w-na-o2/?tab=comments#comment-672683

Sprawdziłam też, że rzeczywiście istnieje to wydawnictwo, choć głównie wydaje utwory właściciela, Gabriela Maciejewskiego. Tu komentarz na temat GM i jego twórczości: ./redir/kompromitacje.blogspot.com/2012/10/maciejewski01.html
_________________
Drużyna 5

 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2020-03-02, 03:43:52   

Berta von S. napisał/a:
Ale wpisałam w google "Michał Radoryski" i faktycznie ktoś pod tym nazwiskiem/pseudonimem pisuje teksty na różnych internetowych stronach.

Sprawdziłam też, że rzeczywiście istnieje to wydawnictwo, choć głównie wydaje utwory właściciela, Gabriela Maciejewskiegol


To nawet może być ta sama osoba, którą łączy z Nienacki "love & hate relationship" czy w innym języku, który pewnie zdenerwował by p. Gabriela "liebe hase" :p
Ktoś kto tyle miejsca w swojej twórczości poświęca Nienackiemu musi też go kochać, chociaż starannie próbuje to ukryć :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2020-03-02, 03:58:07   

Berta von S. napisał/a:
Tutaj dyskusja na Odkrywcy na temat jego artykułu o polskiej turystyce.
./redir/forum.odkrywca.pl/topic/638087-jeste%C5%9Bmy-frajerami-%C5%BCenuj%C4%85cy-poziom-artyku%C5%82%C3%B3w-na-o2/?tab=comments#comment-672683


Tu Nienacki, tam "Odkrywca", coraz lepiej. Brakuje tylko książki kucharskiej :D

Berta von S. napisał/a:
Sprawdziłam też, że rzeczywiście istnieje to wydawnictwo, choć głównie wydaje utwory właściciela, Gabriela Maciejewskiego. Tu komentarz na temat GM i jego twórczości: ./redir/kompromitacje.blogspot.com/2012/10/maciejewski01.html


Przeczytałem na innym forum, że to jest jakiś prawicowy bloger i mocno działa na "pierwszym polskim portalu blogowym". Wszedłem tam z ciekawości. Nie wiem czy pierwszy, ale na pewno na prawo od nich jest już tylko ściana.
Również zapuściłem małe szukanie i znalazłem recenzję książki Radoryskiego autorstwa Maciejewskiego:
./redir/gabriel-maciejewski.szkolanawigatorow.pl/zbigniew-nienacki-vs-karol-dickens-recenzja-i-rozdzia-i#167606

... jak również czytany pierwszy rozdział na youtubie.

Wszędzie zostawiłem opinie co o tym myślę. Normalnie szkoda mi czasu na odzywanie się do ściany, ale przekroczyli granice bezczelności z tą ceną. To jest dopiero machloja w majestacie prawa:
- książka wyszła kilka dni temu. I już jest przeceniona o... 35%??
- oczywiście mógłby to być stary numer, polegający na dopisaniu "70 zł" przekreśloną czcionką, podczas gdy książka naprawdę nigdy tyle by nie kosztowała. Ale na allegro naprawdę jest egzemplarz za siedem dych! Dzięki naszemu forum kilkoro ludzi zaoszczędzi tę kasę, ale ile się na to złapie? :504:

45 zł (w te 70 nadal nie wierzę, chociaż widziałem...) za takie g*wno... Co tu się wyrabia? :zdziw:
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-03-02, 09:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-02, 11:40:04   

Kpt Petersen napisał/a:

To nawet może być ta sama osoba, którą łączy z Nienacki "love & hate relationship" czy w innym języku, który pewnie zdenerwował by p. Gabriela "liebe hase" :p

Hassliebe raczej. Też mi to przyszło do głowy. :)

Bóbr Mniejszy napisał/a:

- oczywiście mógłby to być stary numer, polegający na dopisaniu "70 zł" przekreśloną czcionką, podczas gdy książka naprawdę nigdy tyle by nie kosztowała. Ale na allegro naprawdę jest egzemplarz za siedem dych!

A co szkodzi wystawić egzemplarz za 7 dych dla uwiarygodnienia promocji? ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-02, 18:47:30   

A gdzie tam widać coś z owego "Liebe"? Zwyczajne ocharkiwanie z intencją poniżenia.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-03-02, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
irycki 
Maniak Samochodzika
Pan Motocyklik



Pomógł: 24 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 5815
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-03-02, 19:23:54   

Berta von S. napisał/a:

Ale wpisałam w google "Michał Radoryski" i faktycznie ktoś pod tym nazwiskiem/pseudonimem pisuje teksty na różnych internetowych stronach. Tutaj dyskusja na Odkrywcy na temat jego artykułu o polskiej turystyce.
./redir/forum.odkrywca.pl/topic/638087-jeste%C5%9Bmy-frajerami-%C5%BCenuj%C4%85cy-poziom-artyku%C5%82%C3%B3w-na-o2/?tab=comments#comment-672683


Na temat książki "z Nienackim" wypowiadać się nie będę, bom nie czytał, i czytać raczej nie zamierzam. Ale przeczytałem zalinkowany przez Bertę artykuł o turystyce, i powiem krótko - autor jest idiotą.
_________________

Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

"Wolność i władza mają tylko jedną wspólną cechę: nadużywanie."
Karol Bunsch

Moje fotoszopki (akt. 13.11.2022)
.
 
 
Athenais 
Twórca
Autorka tomiku poezji



Pomogła: 41 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 19 Sie 2013
Posty: 8117
Skąd: Bath, UK
Wysłany: 2020-03-02, 22:30:40   

irycki napisał/a:
Ale przeczytałem zalinkowany przez Bertę artykuł o turystyce, i powiem krótko - autor jest idiotą.

Potwierdzam :D Ledwo dotrwałam do końca :okulary2:
_________________


Quidquid agis, prudenter agas et respice finem
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-03-08, 19:45:51   

Książka jest już na rynku. Mamy też pierwszą recenzję, aczkolwiek nie obiektywną, jako że Gabriel Maciejewski jest zdaje się współpracownikiem wydawnictwa “Klinika Języka”, być może nawet wydawcą książki Radoryskiego.

./redir/prawygornyrog.pl/tv/2020/03/gabriel-maciejewski-o-ksiazce-michala-radoryskiego-zbigniew-nienacki-vs-charles-dickens/ .
 
 
omszały głaz 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-03-08, 20:55:50   

irycki napisał/a:
Berta von S. napisał/a:

Ale wpisałam w google "Michał Radoryski" i faktycznie ktoś pod tym nazwiskiem/pseudonimem pisuje teksty na różnych internetowych stronach. Tutaj dyskusja na Odkrywcy na temat jego artykułu o polskiej turystyce.
./redir/forum.odkrywca.pl/topic/638087-jeste%C5%9Bmy-frajerami-%C5%BCenuj%C4%85cy-poziom-artyku%C5%82%C3%B3w-na-o2/?tab=comments#comment-672683


Na temat książki "z Nienackim" wypowiadać się nie będę, bom nie czytał, i czytać raczej nie zamierzam. Ale przeczytałem zalinkowany przez Bertę artykuł o turystyce, i powiem krótko - autor jest idiotą.

Miałem napisać to samo, podpiszę się pod Twoim postem, z tym że do tego idioty dołożyłbym jeszcze przymiotnik, np całkowity, kompletny itp :diabelek:
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6117
Skąd: Georgetown, Ontario

Wysłany: 2020-03-08, 22:39:19   

John Dee napisał/a:
Książka jest już na rynku. Mamy też pierwszą recenzję, aczkolwiek nie obiektywną, jako że Gabriel Maciejewski jest zdaje się współpracownikiem wydawnictwa “Klinika Języka”, być może nawet wydawcą książki Radoryskiego.

./redir/prawygornyrog.pl/tv/2020/03/gabriel-maciejewski-o-ksiazce-michala-radoryskiego-zbigniew-nienacki-vs-charles-dickens/ .

To jest współwłaściciel wydawnictwa, a ta recenzja nie jest pierwsza. Jest też inna na jego blogu "Szkoła nawigatorów", do którego link podałem wyżej; prawdopodobnie ukazały się w tym samym czasie, czyli wraz z ukazaniem się książki. Zresztą proponuję nie reklamować tego dłużej.
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2020-03-08, 22:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-03-08, 23:20:59   

TUTAJ rozdział III.
Panie i Panowie.
Krótko.
Szkoda pieniędzy na zakup oraz czasu na czytanie tego .... Wracam do lektury: PS i tajemnica tajemnic.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2020-03-08, 23:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-09, 23:10:24   

Kozak napisał/a:
zkoda pieniędzy na zakup oraz czasu na czytanie tego .... Wracam do lektury: PS i tajemnica tajemnic.


:564:

Ten sam poziom co w I rozdziale, czyli pawiopędny. Z niesmaku oczywiście :/ .
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,53 sekundy. Zapytań do SQL: 19