PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Klimat nam się zmienia?
Autor Wiadomość
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-01-24, 09:20:37   Klimat nam się zmienia?

Chyba takiego tematu jeszcze nie mieliśmy, a tymczasem co chwila pojawiają się jakieś informacje, które ten smutny wniosek potwierdzają.
Np.:
Przybysze z południa Europy na ulicach Poznania. Zamieszkali na drzewach

Prawdopodobnie jest to pierwsze udokumentowane występowanie tego gatunku pluskwiaka na terenie Poznania - wyjaśnili strażnicy.
Owad pochodzi z rejonu basenu morza Śródziemnego.


./redir/epoznan.pl/news-news-102119-przybysze_z_poludnia_europy_na_ulicach_poznania_zamieszkali_na_drzewach?newsletter=1

Pluskwiak.jpg
pluskwiak śródziemnomorski (oxycarenus lavaterae).
Plik ściągnięto 71 raz(y) 153,26 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2020-01-24, 18:43:19   

Wpływ człowieka na planetę musi wywoływać zmiany klimatu. Przed rewolucją przemysłową nie eksploatowano w takim stopniu środowiska naturalnego.
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-01-24, 21:12:57   

Mnie nachodzi za to myśl, że winna może być jednak trwająca nadal eksplozja demograficzna. Jest ona niezauważana przez naukowców z bogatych krajów, gdzie tego problemu w większości już nie ma. Tymczasem w skali świata ten przyrost jest nadal ogromny.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2020-01-24, 22:17:44   

Szara Sowa napisał/a:
trwająca nadal eksplozja demograficzna.



Oby tylko koronawirus nie rozwiązał tego problemu...
_________________
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-25, 01:09:28   

bans napisał/a:
Płacze "ojej, ciepło się robi" ludzi nie rozumiejących nawet podstaw fizyki atmosfery czy geofizyki tylko mnie śmieszą - zdawałem z tego sporo egzaminów na studiach i wiem jak trudno jest stworzyć poprawne modele do analiz takich zmian.


:564:

U mnie jeszcze dochodzi do tego odruch warunkowy: im bardziej natrętnie ktoś mnie do czegoś usiłuje przekonać, tym więcej mam wątpliwości... ;-)

Rólka napisał/a:
Szara Sowa napisał/a:
trwająca nadal eksplozja demograficzna.



Oby tylko koronawirus nie rozwiązał tego problemu...


Ja się bardziej obawiam pijanych kierowców. Zabijają w Polsce więcej ludzi w porównywalnym okresie niż ów wirus w skali świata ;-) . A w każdym razie niewiele mniej.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2020-01-25, 01:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-01-27, 13:08:56   

Ostatnio wpadło mi w ręce poniższe zestawienie. Średnie temperatury miesięczne w Polsce od 1970 r. Porównajcie sobie np. miesiące letnie (lipiec-sierpień) w latach 70-tych i 80-tych i w latach ostatnich. Zestawienie to potwierdza zresztą to co sam pamiętam, że przed 1990 r. ciepłe lata, w tym upalne okresy były rzadkością. Przeważnie lata w tamtych okresie to deszcze i długie okresy chłodu. Temperatura +25 stopni była już wielkim upałem...
A dziś jak widać rozpędzony pociąg gna coraz szybciej. A na wykresie nie ma ostatnich lat 2017-2019, które znów pobiły rekordy.

tempaeratury.png
Plik ściągnięto 80 raz(y) 88,82 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2020-01-27, 13:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-30, 21:27:30   

Tylko, że raczej nie są negowane same zmiany, a wpływ człowieka na nie... W obie strony.
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-10-13, 07:47:16   

Po mega ciepłym wrześniu mamy anomalie także w październiku:

./redir/epoznan.pl/news-news-143934-za_nami_najcieplejsza_noc_pazdziernika_od_30_lat_szalony_rok_bije_kolejne_rekordy_a_to_jeszcze_nie_koniec

Za nami najcieplejsza noc października od 30 lat! "Szalony rok bije kolejne rekordy", a to jeszcze nie koniec

W nocy ze środy na czwartek w Polsce odnotowano bardzo wysokie temperatury jak na połowę października. 17,4 stopnia to najniższa temperatura z Legnicy. Była to najwyższa wartość w Polsce. Poznań wraz z Warszawą i Zielona Góra był natomiast najcieplejszy biorąc pod uwagę temperaturę przy gruncie. W najzimniejszym momencie nocy termometry na wysokości 5 cm od ziemi pokazały aż 16 stopni.

- Spoglądając na dane historyczne z minimalną temperaturą powietrza można powiedzieć, że mieliśmy najcieplejszą noc na przestrzeni ostatnich 30 lat. Szalony rok bije więc kolejne rekordy - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


Z prognozy wynika, że jeszcze cieplejsza będzie noc z piątku na sobotę.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2023-10-13, 07:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aman 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Lip 2020
Posty: 1862
Skąd: Maślice... Wilcze...
Wysłany: 2023-10-13, 10:41:43   

Tylko, jak to wytłumaczyć roślinom? ;-)
W takich warunkach ogórki świeże powinny dawać radę na zewnątrz i do teraz, a ja już miesiąc temu zlikwidować musiałem stanowisko hodowlane na balkonie, bo wszystko pożółkło :(
W przyszłym roku przejdę na system wysadzania w więcej niż jednym czasie/okresie.
_________________
Drużyna 5


-----
AMaN
 
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-10-13, 12:13:14   

Szara Sowa napisał/a:
Po mega ciepłym wrześniu mamy anomalie także w październiku:

./redir/epoznan.pl/news-news-143934-za_nami_najcieplejsza_noc_pazdziernika_od_30_lat_szalony_rok_bije_kolejne_rekordy_a_to_jeszcze_nie_koniec

Za nami najcieplejsza noc października od 30 lat! "Szalony rok bije kolejne rekordy", a to jeszcze nie koniec

W nocy ze środy na czwartek w Polsce odnotowano bardzo wysokie temperatury jak na połowę października. 17,4 stopnia to najniższa temperatura z Legnicy. Była to najwyższa wartość w Polsce. Poznań wraz z Warszawą i Zielona Góra był natomiast najcieplejszy biorąc pod uwagę temperaturę przy gruncie. W najzimniejszym momencie nocy termometry na wysokości 5 cm od ziemi pokazały aż 16 stopni.

- Spoglądając na dane historyczne z minimalną temperaturą powietrza można powiedzieć, że mieliśmy najcieplejszą noc na przestrzeni ostatnich 30 lat. Szalony rok bije więc kolejne rekordy - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Z prognozy wynika, że jeszcze cieplejsza będzie noc z piątku na sobotę.


Ja chromolę, "szalony rok" :D :D :D . Dajcie spokój. Nasze media są totalnie zdemoralizowane i nie potrafią już pisać o czymś bez towarzyszenia ryku, kwiku, wycia, skowytu...
Kiedyś by się powiedziało, że złota polska jesień jest w tym roku długa, czy nawet dłuższa niż zwykle. "Szalony rok" jeśli go w ogóle mamy, to w zupełnie innej dziedzinie ;-)
W ubiegłym roju, 8 października byłem akurat w Poznaniu i dzień był taki ciepły, a przede wszystkim pełen tak ostrego słońca, że że były kłopoty z robieniem zdjęć w światłocieniach. A 27 października było słonecznie i tak ciepło, że idąc z jednej wsi do pobliskiej, zdjąłem kurtkę i szedłem ot tak, w koszuli. W 89 r. w byłem pod koniec października w Bieszczadach, że dwa przed Wszystkimi Świętymi chodziliśmy tam w koszulach...
_________________
Z 24
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2023-10-26, 19:01:19   

Czytałem gdzieś że wymarła cała populacja krabów ponieważ było za ciepło..
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,45 sekundy. Zapytań do SQL: 14