PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Drzewo genealogiczne (zespół badawczy)
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-12-10, 08:47:56   

Marcin_Marynicz napisał/a:
kolejarz Gandzik i organista Nockowski. Ciekawe jest to, że ślubu udzielił, za pozwoleniem lokalnego proboszcza, wikariusz parafii w Brzezinach.
To pasuje, jako że ojciec Cecylii był kolejarzem, Stanisław Jan zaś był jakiś czas studentem seminarium duchownego.

Marcin_Marynicz napisał/a:
byli w jakimś stopniu wykształceni, ponieważ w tamtych latach analfabetyzm był duży, a oni podpisali się wprawną ręką.
Czego po niedoszłym kleryku i nauczycielce można było się spodziewać.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-12-10, 17:30:49   

Ater napisał/a:
Rodzice Zbigniewa Nienackiego zawarli ślub 29 czerwca 1925 roku w Rogowie.
A 23 stycznia 1926 urodził im się tam ich pierworodny Janusz. :)
 
 
Marcin_Marynicz 
Słyszał o Samochodziku


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lip 2016
Posty: 8
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2019-12-11, 09:00:55   

Cd. genealogii ze strony ojca. Jak już wcześniej wspominałem, babcią ojczystą Nienackiego była Katarzyna z Jurkiewiczów, córka Jakuba Jurkiewicza i Anny z Kaszyńskich.

Jakub Jurkiewicz i Anna Kaszyńska pobrali się 1 października 1854 r. w Brudzewie. Jakub był 24-letnim kawalerem, synem Jana i Wiktorii Jurkiewiczów. Dla Anny, mimo bardzo młodego wieku, było to kolejne małżeństwo - była wdową po Antonim Derlińskim. Miała 22 lata, a jej rodzicami byli Maciej i Wiktoria Kaszyńscy. Oboje małżonkowie byli w Brudzewie.

Źródło: Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Brudzew (pow. koniński), Duplikat urodzonych, małżeństw i zgonów 1854, Akt małżeństwa nr 26.

Jakub urodził się faktycznie w 1830 r., jak wynika wg danych z aktu małżeństwa, a dokładniej 22 lipca jako syn Jana Jurkiewicza, 27-letniego mieszczanina i jego o rok młodszej małżonki Agaty z Tasarskich*.

Źródło: Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Brudzew (pow. koniński), Akta urodzeń, małżeństw i zgonów 1830, Akt urodzenia nr 77.

Anna Kaszyńska urodziła się 26 maja 1828 r.** w Brudzewie jako córka Macieja Kaszyńskiego, 29-letniego szewca i jego małżonki, 23-letniej Wiktorii z Koteckich.

Źródło: Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Brudzew (pow. koniński), Akta urodzeń, małżeństw i zgonów 1828, Akt urodzenia nr 32.

cdn.


* różnica imienia matki w akcie małżeństwa i chrztu wynika z tego, że kiedy Jakub miał 8 lat zmarła jego matka, a ojciec w kolejnym roku wziął ślub z Wiktorią, stąd w akcie małżeństwa omyłkowo wpisano imię macochy, a nie biologicznej matki.

** różnica wieku wynika z tego, że to był kolejny ślub, a wdowy i wdowcy w takiej sytuacji nie musieli dostarczać metryk chrztu do ślubu, stąd przy kolejnych ożenkach można spotkać większe rozbieżności wiekowe.
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-12-11, 22:40:34   

Myślę, że dalej wstecz szukać nie musimy. :D

Teraz należałoby to tylko nanieść na grafikę



nie zapominając również o rodzeństwie Stanisława Jana i Cecylii, jako że to przecież wujkowie i ciotki pisarza.
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-12-13, 11:38:39   

W weekend uzupełnie drzewa.
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-12-13, 19:10:13   

Ater napisał/a:
W weekend uzupełnie drzewa.
:564:


Ja zaś znalazłem coś o o Romanie Drabarku, domniemanym wujku Nienackiego. Podejrzewamy, że był lekarzem w Aleksandrowie Kujawskim - https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=273137#273137 . Żona Bronisława byłaby odpowiednio siostrą matki pisarza. To u nich w Aleksandrowie spędzał zapewne wakacje.

Wygląda na to że zmarł 11 XI 1955 r. w Skierniewicach i że został tam też pochowany…





ale że obecnie spoczywa wraz z żoną na Cmentarzu Powązkowskim.

 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-12-15, 00:05:48   

John Dee napisał/a:
Myślę, że dalej wstecz szukać nie musimy. :D

Myśle, że należy szukać aż się akta nie skończą, np. dlatego by ustalić pochodzenie nazwiska Nowicki. Stety/niestety jest ono na 33 miejscu popularności nazwisk w Polsce i używa go 62792. Na stronie genealodzy.pl znalazłem dwie etymologie tego nazwiska:

Cytat:
Nowicki 1445 - od nazwy miejscowości Nowica ( na Kresach Wschodnich); źródło Nazwiska Polaków K. Rymut.
J.M. Zawadzki w książce 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce podaje następującą etymologię ( i inne wiadomości ) o tym nazwisku:

Nowicki - od nowy "przybysz, nowicjusz"; w czasie wprowadzania w Polsce chrześcijaństwa ta nazwa osobowa ( Nowak i jej warianty ) mogła oznaczać przyjmującego nową wiarę; nazwisko popularne, wśród najpopularniejszych w Polsce zajmuje 36 pozycję ( 45 612 osób w 2000 roku ).


Oczywiście to wymaga dalszej analizy.

ciotki.png
Plik ściągnięto 124 raz(y) 12,87 KB

ZbigniewNienacki.png
Plik ściągnięto 132 raz(y) 48,61 KB

_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-12-16, 08:54:35   

Ater napisał/a:
Myśle, że należy szukać aż się akta nie skończą
Skoro wam się chce, dlaczego i nie. Jednak ważniejszym od prapraprapra dziadków wydaje mi się odnalezienie wszystkich ciotek, wujków, kuzynek i kuzynów, bo z nimi pisarz się stykał, oni mieli wpływ na jego rozwój, światopogląd i mogli mu posłużyć jako pierwowzór w wypadkach, których jeszcze się nie domyślamy.

Mnie konkretnie interesuje, jaki stopień pokrewieństwa istniał z krewnym, który na Syberii budował kolei, i kto był owym leśniczym w Borach Tucholskich, u którego Nienacki przebywał pracując nad swoją pierwszą powieścią, zamiast zdawać maturę.
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-12-17, 14:07:59   

John Dee napisał/a:
Ater napisał/a:
Myśle, że należy szukać aż się akta nie skończą
Skoro wam się chce, dlaczego i nie. Jednak ważniejszym od prapraprapra dziadków wydaje mi się odnalezienie wszystkich ciotek, wujków, kuzynek i kuzynów, bo z nimi pisarz się stykał, oni mieli wpływ na jego rozwój, światopogląd i mogli mu posłużyć jako pierwowzór w wypadkach, których jeszcze się nie domyślamy.


Też się z tym zgadzam, że najważniejsza jest najbliższa rodzina Nienackiego, stąd brał inspirację i ona go w jakiś sposób ukształtowała.
John Dee napisał/a:

Mnie konkretnie interesuje, jaki stopień pokrewieństwa istniał z krewnym, który na Syberii budował kolei, i kto był owym leśniczym w Borach Tucholskich, u którego Nienacki przebywał pracując nad swoją pierwszą powieścią, zamiast zdawać maturę.


To jest bardzo popularne nazwisko i nie wiemy czy to ten budowniczy kolei był krewnym, można poszukać informacji na jego temat i ewentualnie zbadać jego przodków by znaleźć jakąś wieź. Pani Danut Kołwzan-Nowicka nie znała żadnego krewnego Nowickich w Borach Tucholskich, więc może miał tam znajomego leśnika, albo dopiero poznał na miejscu jakiegoś leśnika.

Niejaki Tadeusz Nowicki był leśniczym w Knieji (przed chwilą znalazłem)
Cytat:
Leśnictwo Knieja
Leśnictwo od początku istnienia Nadleśnictwa Świt – niemiecka nazwa Birkwald.
W czasie okupacji hitlerowskiej leśniczym był Stefan Orlikowski. Od 1945 r. do likwidacji leśnictwa w roku 2002 leśniczymi byli:
Stefan Orlikowski od okupacji do 31.10.1946,
Tadeusz Nowicki od 15.10.1950 do 15.05.1962,

czyli może rodzina brata jeździła po 62 i nie mieszkał tam ów Tadeusz? Może zbieżność nazwisk przypadkowa.
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
Ostatnio zmieniony przez Ater 2019-12-17, 14:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-17, 23:27:52   

John Dee napisał/a:
Jednak ważniejszym od prapraprapra dziadków wydaje mi się odnalezienie wszystkich ciotek, wujków, kuzynek i kuzynów, bo z nimi pisarz się stykał, oni mieli wpływ na jego rozwój, światopogląd i mogli mu posłużyć jako pierwowzór w wypadkach, których jeszcze się nie domyślamy.

Mnie konkretnie interesuje, jaki stopień pokrewieństwa istniał z krewnym, który na Syberii budował kolei, i kto był owym leśniczym w Borach Tucholskich, u którego Nienacki przebywał pracując nad swoją pierwszą powieścią, zamiast zdawać maturę.


:564:

Ale trzeba dodać, że na tych krewnych łatwiej wyjść dzięki ustaleniu jakichś wspólnych przodków. Krewnych w liniach bocznych po prostu trudno znaleźć bezpośrednio.
_________________
Z 24
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2019-12-18, 09:19:15   

Zwykle najstarsi przedstawiciele rodu pamiętają wszystkie koligacje rodzinne, ale często ich brakuje jak chcemy o to zapytać. Dodatkowo nazwisko Nowicki jest bardzo popularne i może być tak, że w tym samym czasie jest dwóch o takim samym imieniu na tym samym terenie.
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-12-18, 10:13:48   

Kandydaturę tego leśniczego Tadeusza Nowickiego też już kiedyś rozważałem, ale mam pewne wątpliwości, gdyż on objął stanowisko dopiero 15.10.1950 r, a Nienacki musiał tam być znacznie wcześniej, w 1947 lub 48.

W książce Piotra Łopuszańkiego jest napisane, że “Nowicki miał tam krewnego, który był leśnikiem”. Moim zdaniem nie musi to jednak znaczyć, że ten również nosił nazwisko Nowicki. Mógł przecież nazywać się Danecki, albo też Jurkiewicz lub Stanek. A jeśli jakaś jego kuzynka poślubiła tego oleśnika, to nawet i zupełnie inaczej.

Trzeba by też zajrzeć do tych wspomnień Tadeusza Gierymskiego, który wówczas mu towarzyszył, co on tam dokładnie o tym epizodzie napisał.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-15, 22:28:10   

Ater napisał/a:
John Dee napisał/a:
Myślę, że dalej wstecz szukać nie musimy. :D

Myśle, że należy szukać aż się akta nie skończą, np. dlatego by ustalić pochodzenie nazwiska Nowicki. Stety/niestety jest ono na 33 miejscu popularności nazwisk w Polsce i używa go 62792.

Aterze, a dałoby się sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek powiązania między Nienackim, a Nowickimi z Parcic? :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Nowicki_(poseł)

John Dee napisał/a:
Ater napisał/a:
W weekend uzupełnie drzewa.
:564:


Ja zaś znalazłem coś o o Romanie Drabarku, domniemanym wujku Nienackiego. Podejrzewamy, że był lekarzem w Aleksandrowie Kujawskim - https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=273137#273137 . Żona Bronisława byłaby odpowiednio siostrą matki pisarza. To u nich w Aleksandrowie spędzał zapewne wakacje.

No właśnie na zlocie nie udało się rozejrzeć za domem Drabarków, bo oberwanie chmury taki na nas spadło, że ledwo się daliśmy radę ewakuować na bazę. Trzeba by się przejechać do tego Aleksandrowa, rozejrzeć za urwanym tropem.
_________________
Drużyna 5

 
 
Barabaszz 
Sympatyk Samochodzika



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Maj 2016
Posty: 115
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2020-01-17, 08:41:20   

Berta von S. napisał/a:
No właśnie na zlocie nie udało się rozejrzeć za domem Drabarków, bo oberwanie chmury taki na nas spadło, że ledwo się daliśmy radę ewakuować na bazę. Trzeba by się przejechać do tego Aleksandrowa, rozejrzeć za urwanym tropem.


Może powęszę i coś znajdę, tylko dajcie znać co i gdzie szukać?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-17, 13:20:08   

Barabaszz napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
No właśnie na zlocie nie udało się rozejrzeć za domem Drabarków, bo oberwanie chmury taki na nas spadło, że ledwo się daliśmy radę ewakuować na bazę. Trzeba by się przejechać do tego Aleksandrowa, rozejrzeć za urwanym tropem.

Może powęszę i coś znajdę, tylko dajcie znać co i gdzie szukać?

Super! To poszukam starych notatek, żeby sprawdzić, który dom typowałam na mieszkanie Drabarków i napiszę, gdzie mógłbyś powęszyć. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-01-17, 22:05:47   

Szukamy mieszkania z siedmioma pokojami - tak podał w “Sumieniu”. I np. zakładu fryzjerskiego, w którym sześciolatkowi ucięto jego złociste, kręcące się loki. :)
 
 
Ater 
Forumowy Badacz Naukowy
vel Aster alias Duch Puszczy


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Sty 2014
Posty: 340
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2020-01-19, 00:45:10   

Berta von S. napisał/a:
Ater napisał/a:
John Dee napisał/a:
Myślę, że dalej wstecz szukać nie musimy. :D

Myśle, że należy szukać aż się akta nie skończą, np. dlatego by ustalić pochodzenie nazwiska Nowicki. Stety/niestety jest ono na 33 miejscu popularności nazwisk w Polsce i używa go 62792.

Aterze, a dałoby się sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek powiązania między Nienackim, a Nowickimi z Parcic? :)
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Nowicki_(poseł)

Poszukam, ale niestety to popularne nazwisko i nie są znani rodzice Witolda Nowickiego.
_________________
Amor evadit – in tu(o) habes ore
Semper in vero sensus inerat
Haec dies ut carmen, ut amoenae rosae
Semper ridebas et heu vale mi
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-19, 12:00:38   

Ater napisał/a:

Poszukam, ale niestety to popularne nazwisko i nie są znani rodzice Witolda Nowickiego.
Dzięki! :) Daj znać, czy się cokolwiek udało ustalić.

Barabaszz napisał/a:

Może powęszę i coś znajdę, tylko dajcie znać co i gdzie szukać?

Sprawdziłam i nie mam w notatkach nic ponad to, co kiedyś pisałam na forum. Generalnie chodzi o to, żeby namierzyć Bronisławę Wandę Drabarek (siostrą matki Nienackiego) i jej męża Romana Drabarka lekarza pediatrę.

Przede wszystkim mi zależy na ustaleniu, gdzie na Słowackiego był ten "dom urzędniczy nr 1" , w którym mieszkali. Najbardziej mi optycznie do roli "domu urzędniczego" pasuje budynek nr. 12, ale jest tam ponoć siedziba gminy.

+ Nie wiem, czy jest jeszcze na to szans po tylu latach, ale może ktoś ich pamięta? Gdyby ktoś taki się zdarzył, to oczywiście, im więcej informacji na ich temat wyciągniesz, tym lepiej. :)

A przy okazji możesz się rozejrzeć za tym egzemplarzem książki „Puszcze polskie” z biblioteczki dyrektora Marlicza. ;-)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2020-01-19, 12:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-01-19, 22:04:21   

Berta von S. napisał/a:
Przede wszystkim mi zależy na ustaleniu, gdzie na Słowackiego był ten "dom urzędniczy nr 1" , w którym mieszkali.
Niektóre domy leżące przy ulicy Słowackiego w pobliżu szpitala (Słowackiego 18) powstały zdaje się po wojnie. Mieszkanie ciotki mogło więc znajdować się w budynku, który już nie istnieje.

Znalazłem takie książki o mieście, w których może coś stać na ten temat:

Aleksandrów Kujawski. Miasto i okolice, Aleksandrów Kujawski.
Erwiński J., Dawny Aleksandrów, Aleksandrów Kujawski 2004.
Kwiatek J., Lijewski T., Leksykon miast polskich, Warszawa 1998, s. 7.
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-20, 01:09:02   

John Dee napisał/a:
Niektóre domy leżące przy ulicy Słowackiego w pobliżu szpitala (Słowackiego 18) powstały zdaje się po wojnie. Mieszkanie ciotki mogło więc znajdować się w budynku, który już nie istnieje.

Biorę pod uwagę tę opcję, ale to musiał być solidny dom, a bombardowań tam chyba nie było, więc mam nadzieję, że przetrwał.

John Dee napisał/a:

Aleksandrów Kujawski. Miasto i okolice, Aleksandrów Kujawski.
Erwiński J., Dawny Aleksandrów, Aleksandrów Kujawski 2004.
Kwiatek J., Lijewski T., Leksykon miast polskich, Warszawa 1998, s. 7.

Może Zeta by się dało namówić, żeby zerknął, jak będzie kolejny raz w BN. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,51 sekundy. Zapytań do SQL: 14