PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Valcone - ?
Autor Wiadomość
mql 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 49
Dołączył: 23 Paź 2011
Posty: 27
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 2012-03-21, 20:45:02   

W porządku, co do Fordów nie wietrzę jakiegoś spisku, po prostu głośno myślę :) .
Było nienumerowane Volvo. Tzn. miało formalnie numer modelowy, ale powiedz komuś o typie 121 lub 122 to się zdziwi a nazwę Amazon kojarzą wszyscy.
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2012-03-21, 21:18:59   

mql napisał/a:
W porządku, co do Fordów nie wietrzę jakiegoś spisku, po prostu głośno myślę :) .
Było nienumerowane Volvo. Tzn. miało formalnie numer modelowy, ale powiedz komuś o typie 121 lub 122 to się zdziwi a nazwę Amazon kojarzą wszyscy.


Widocznie mam za mało lat. Nie kojarzę.
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Fantomasz 
Słyszał o Samochodziku


Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 1
Skąd: Ostrava (CZ)
Wysłany: 2012-06-02, 22:31:47   

Witam przy okazji pierwszego postu - zawitałem tutaj przy okazji szukania Valcone na sieci :-D ale podejrzewam że zagadka jest łatwiejsza do rozwiązania. Moja teoria jest taka że Pan Nienacki przy pisaniu zamiast F uderzył V czyli literę o rząd niżej na maszynie do pisania ( i klawiaturze komputera ) i zapewne potem już nie zmieniał tego.. ale to tylko taka moja teoria :-D
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2012-06-03, 09:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2012-06-02, 22:57:41   

Fantomasz napisał/a:
podejżewam

Ten tego ten no...
 
 
 
Arturion 
Słyszał o Samochodziku



Wiek: 59
Dołączył: 01 Paź 2012
Posty: 20
Wysłany: 2012-10-02, 10:15:43   

Fantomasz napisał/a:
podejrzewam że zagadka jest łatwiejsza do rozwiązania. Moja teoria jest taka że Pan Nienacki przy pisaniu zamiast F uderzył V czyli literę o rząd niżej na maszynie do pisania ( i klawiaturze komputera ) i zapewne potem już nie zmieniał tego.. ale to tylko taka moja teoria :-D

Bardzo kusząca teoria. I prawopodobna! Nienacki nazw samochodów nie zniekształcał poza tym przypadkiem. Ale rzeczywiście często wolał używać nazwy modelu niż marki. A najśmieszniej jest z BMW turbo W. Batury w "Niewidzialnych" i "Złotej rękawicy", które jest często określane po prostu jako "turbo". Turbo Batury... Z tyłu jechał Batura swoim trurbo... ;-))))
Ostatnio zmieniony przez Arturion 2012-10-02, 10:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacekxt 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 2701
Wysłany: 2012-11-15, 19:48:44   

Moim zdaniem, Valcon to Ford Falcon w wersji USA.
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Ford_Falcon_%28USA%29
Dlaczego Nienacki wybrał właśnie ten wóz do ND? Mógł przecież zaprosić do swej książki jakieś auto niemieckie, francuskie, czy włoskie.
Myślę, że ujęła go...nazwa. :) Bo czyż FALCON nie brzmi wspaniale i...tajemniczo?
Pamiętajmy, że w czasach, gdy ND ukazuje się po raz pierwszy w księgarniach, nie ma internetu. Nie tak łatwo też o jakiekolwiek katalogi aut kapitalistycznych. Młody czytelnik nie ma możliwości natychmiastowego sprawdzenia, co to za auto. A nazwa pozostaje i budzi fantazję. Bo jakże beznadziejnie brzmiałyby nazwy innych wozów, z samymi tylko liczbami, np. Mercedes W114, czy Peugeot 504. :(
Falcon został u Nienackiego momentalnie przechrzczony na Valcona, bo przez V to brzmi jeszcze lepiej :) (nasz Mistrz słynął z fantazji tworzenia nowych nazw i nie tylko... :) )
A jakby ktoś chciał wiedzieć, to i u nas, w Polsce, przed wojną produkowano..FALCONA :) Z dwu (1000ccm), lub jednocylindrowym (600ccm) silnikiem. A po wojnie z silniczkiem 125 cm. I był to pierwszy polski motocykl powojenny. :)
Piękne były te nasze SOKOŁY, hej piękne....

...Hej, hej, hej sokoły
Omijajcie góry, lasy, pola, doły...
 
 
MIR66 
Słyszał o Samochodziku



Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 48
Skąd: Hamburg
Wysłany: 2012-12-30, 17:53:17   

Even napisał/a:
Tomasz napisał/a:
Stworzyłem sobie taką własną teorię ...

Być może Nienacki o tym modelu Forda dowiedział się z jakiejś publikacji niemieckiej, Niemcy obce nazwy zapisują z reguły fonetycznie i stąd ta różnica w nazwie samochodu.

Nie wiem skąd taka informacja ale uwierz mi że w języku niemieckim nawet w tym powszechnie używanym nigdy nie pisze się fonetycznie ( tym bardziej w publikacjach).
_________________
Wróćmy nad jeziora....Niestety już tylko na wakację-((
 
 
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 3238
Skąd: Wyspa Skarbów
Wysłany: 2016-10-16, 10:15:17   

Arturion napisał/a:
A najśmieszniej jest z BMW turbo W. Batury w "Niewidzialnych" i "Złotej rękawicy", które jest często określane po prostu jako "turbo". Turbo Batury... Z tyłu jechał Batura swoim trurbo...
Może było to skrótem od "BMW turbo". Tak jakby, powiedzmy, ktoś "zajechał swoim dieslem" (= pojazdem o takim napędzie). :) A nazwa Valcon - Ja się nawet zastanawiam czy to nie przypadkiem któryś z edytorów postanowił Nienackiemu tę nazwę zmienić aby dodać jej tajemniczości i splendoru. cyt. z http://pansamochodzik.net...ic.php?p=157280
_________________


- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.
 
 
GrzegorzCh 
Twórca
Autor książek dokumentalnych



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 1357
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-10-16, 19:57:12   

W latach Nienackiego zwyczaje przy nazywaniu modeli aut były nieco inne, niż teraz. Teraz chyba wszyscy stosują nazewnictwo 'Marka Model' (np. Ford Focus). Kiedyś nie było to oczywiste. Np. Mini - mało kto nazywa je Morris Mini. Prędzej Mini Morris. Na naszym rynku chyba było to widać lepiej. Warszawa, Syrena - nie FSO Warszawa czy FSO / FSM Syrena. Pierwszym jako tako dostępnym modelem z silnikiem turbodoładowanym było BMW 2002 Turbo, wprowadzone do produkcji w roku 1973 i uważam że to właśnie taki model ewentualnie mógł mieć Batura. Co najmniej jedno takie auto startowało w Polsce w rajdach, więc można powiedzieć że i Batura je mógł kupić. W odróżnieniu od prototypu BMW Turbo.

A z drugiej strony wtedy słówko Turbo nie występowało przy żadnym innym samochodzie, więc Nienacki mógł je potraktować na równi z Falconem.

Zresztą i do dzisiaj bardzo często o samochodach się mówi samym określeniem typu. Np. Golf. Być może Nienacki nie chciał kłuć w oczy czytelników (oraz redaktorów i innych recenzentów [w tym tajnych i dwupłciowych]) marką wywodzącą się z tego jakże 'nam' obcego ideologicznie świata. Oczywiście o lokowaniu produktu jeszcze wtedy nikt nie słyszał, ale wiecie Nienacki, lepiej nie przesadzajcie z pisaniem o tym BMW ;-)
_________________
Ostatnio zmieniony przez GrzegorzCh 2016-10-16, 19:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-16, 21:47:56   

GrzegorzCh napisał/a:
Zresztą i do dzisiaj bardzo często o samochodach się mówi samym określeniem typu. Np. Golf. Być może Nienacki nie chciał kłuć w oczy czytelników (oraz redaktorów i innych recenzentów [w tym tajnych i dwupłciowych]) marką wywodzącą się z tego jakże 'nam' obcego ideologicznie świata. Oczywiście o lokowaniu produktu jeszcze wtedy nikt nie słyszał, ale wiecie Nienacki, lepiej nie przesadzajcie z pisaniem o tym BMW ;-)


Nie bardzo rozumiem, bo przecież w I wydaniu (wydawnictwo "Pojezierze" 1977, str. 47 , rozdział III, scena, gdy PS z Moniką przejeżdżają przez Niedźwiedzi Róg, stoi jak wół:

"Za płotem z drewnianych sztachetek parkował nowoczesny BMW Turbo" o przepięknym opływowym kształcie, rozwijający szybkość ponad dwieście kilometrów na godzinę".

Nie tylko więc jest pełna nazwa, ale i uwaga, że ma przepiękny kształt :D .
Potem już pisał w skrócie. Gdyby pisał za każdym razem tak samo byłoby to drętwe jak protokół.
_________________
Z 24
 
 
Sławek. 
Słyszał o Samochodziku
Sławek


Dołączył: 07 Gru 2019
Posty: 16
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-12-14, 22:00:39   

Arturion napisał/a:
Fantomasz napisał/a:
podejrzewam że zagadka jest łatwiejsza do rozwiązania. Moja teoria jest taka że Pan Nienacki przy pisaniu zamiast F uderzył V czyli literę o rząd niżej na maszynie do pisania ( i klawiaturze komputera ) i zapewne potem już nie zmieniał tego.. ale to tylko taka moja teoria :-D

Bardzo kusząca teoria. I prawopodobna! Nienacki nazw samochodów nie zniekształcał poza tym przypadkiem. Ale rzeczywiście często wolał używać nazwy modelu niż marki. A najśmieszniej jest z BMW turbo W. Batury w "Niewidzialnych" i "Złotej rękawicy", które jest często określane po prostu jako "turbo". Turbo Batury... Z tyłu jechał Batura swoim trurbo... ;-))))


jeśli chodziło o BMW 2002 to był to pierwszy seryjny samochód z turbodoładowaniem i DUUUZYMI napisami TURBO na spijlerach . W tamtych czasach Turbo mogło być jednoznacznie kojarzone z tym właśnie modelem BMW 2002
 
 
Sławek. 
Słyszał o Samochodziku
Sławek


Dołączył: 07 Gru 2019
Posty: 16
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-12-14, 22:14:36   

Jacekxt napisał/a:
Moim zdaniem, Valcon to Ford Falcon w wersji USA.
./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Ford_Falcon_%28USA%29
Dlaczego Nienacki wybrał właśnie ten wóz do ND? Mógł przecież zaprosić do swej książki jakieś auto niemieckie, francuskie, czy włoskie.
Myślę, że ujęła go...nazwa. :) Bo czyż FALCON nie brzmi wspaniale i...tajemniczo?
Pamiętajmy, że w czasach, gdy ND ukazuje się po raz pierwszy w księgarniach, nie ma internetu. Nie tak łatwo też o jakiekolwiek katalogi aut kapitalistycznych. Młody czytelnik nie ma możliwości natychmiastowego sprawdzenia, co to za auto. A nazwa pozostaje i budzi fantazję. Bo jakże beznadziejnie brzmiałyby nazwy innych wozów, z samymi tylko liczbami, np. Mercedes W114, czy Peugeot 504. :(
Falcon został u Nienackiego momentalnie przechrzczony na Valcona, bo przez V to brzmi jeszcze lepiej :) (nasz Mistrz słynął z fantazji tworzenia nowych nazw i nie tylko... :) )
A jakby ktoś chciał wiedzieć, to i u nas, w Polsce, przed wojną produkowano..FALCONA :) Z dwu (1000ccm), lub jednocylindrowym (600ccm) silnikiem. A po wojnie z silniczkiem 125 cm. I był to pierwszy polski motocykl powojenny. :)
Piękne były te nasze SOKOŁY, hej piękne....

...Hej, hej, hej sokoły
Omijajcie góry, lasy, pola, doły...


To był okres kiedy Zachodni wóz na ulicy budził sensacje , a wóz amerykański robił wrażenie jak lądowanie wahadłowca (przynajmniej na mnie ) Falcon jako stosunkowo tanie ( jak na USA ) auto mogło do nas potencjalnie trafić . Ale jego unikatowość była tak duża , że pominięcie marki nie było problemem z pomyleniem go z czymkolwiek na ulicy .
 
 
Sławek. 
Słyszał o Samochodziku
Sławek


Dołączył: 07 Gru 2019
Posty: 16
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-12-15, 03:26:58   

Fantomasz napisał/a:
Witam przy okazji pierwszego postu - zawitałem tutaj przy okazji szukania Valcone na sieci :-D ale podejrzewam że zagadka jest łatwiejsza do rozwiązania. Moja teoria jest taka że Pan Nienacki przy pisaniu zamiast F uderzył V czyli literę o rząd niżej na maszynie do pisania ( i klawiaturze komputera ) i zapewne potem już nie zmieniał tego.. ale to tylko taka moja teoria :-D



czasem najprostsze i banalne rozwiazanie moze okazac sie prawdziwe....
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-12-20, 11:04:33   

Sławek. napisał/a:
eśli chodziło o BMW 2002 to był to pierwszy seryjny samochód z turbodoładowaniem i DUUUZYMI napisami TURBO na spijlerach . W tamtych czasach Turbo mogło być jednoznacznie kojarzone z tym właśnie modelem BMW 2002


Dyskusja dot. BMW została przeniesiona tu:
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=424989#424989
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-11, 17:10:21   

Zainteresowała mnie ta dyskusia, również nie znalazłem żadnej marki "Valcon" czy "Valcone", ale znalazłem coś takiego:
./redir/pzm.pl/pliki/zg/zabytki/2015/wyniki/mppz2015-1.pdf
Jednak jeżeli wygoogluje się frazę "Moto Guzzi Nuovo Valcone", to mamy takie wyniki:
./redir/www.google.com/se...uovo+Valcone%22
Ewidentnie błąd, nawet nazwa motoru na stronie pzm została zniekształcona:
./redir/it.wikipedia.org/wiki/Moto_Guzzi_Nuovo_Falcone
Jeszcze poszperam, ale chyba nie ma sensu...
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2021-09-12, 00:28:48   

Chemas napisał/a:
Jednak jeżeli wygoogluje się frazę "Moto Guzzi Nuovo Valcone", to mamy takie wyniki:
./redir/www.google.com/se...uovo+Valcone%22

Ze swej strony mogę polecić film na youtube, który widać tam jako pierwszy, przesłany przez "oldtimerbazar". Niejaki Piotr Kawałek prezentuje na nich różne jednoślady, ale najbardziej lubię słuchać jak opowiada. Pasją i entuzjazmem mógłby obdzielić wiele osób. Choć tu o owym Moto Guzzi Nuovo Falcone akurat opowiada ktoś inny :D
_________________
Drużyna 2

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-09-12, 08:36:36   

Mnie najbardziej przekonuje teza, że Valcone to Ford Falcon.
_________________
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2021-09-12, 11:22:30   

Zamieściłem ten przykład jako ciekawostkę, że pomyłki zdarzają się każdemu i wszędzie. Na 99 % Falcon. :)
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
Ostatnio zmieniony przez Chemas 2021-09-12, 11:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kpt Petersen 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowy Twitterowiec



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 2809
Skąd: Wyspy Pacyfiku
Wysłany: 2021-09-27, 00:35:33   

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=478042#478042
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2021-09-27, 08:07:56   

Niczego kapitanie nie można wykluczyć :)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,59 sekundy. Zapytań do SQL: 14