PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niezrealizowane adaptacje dorosłych powieści ZN w FINA
Autor Wiadomość
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-06, 09:33:11   Niezrealizowane adaptacje dorosłych powieści ZN w FINA

Na wypadek, gdyby ktoś był w Warszawie i trafił do czytelni Filmoteki Narodowej na Puławskiej - wpis informacyjny.
Sporo osób z chęcią zajrzałoby do archiwum Zbigniewa Nienackiego, ale nie jest to proste… Filmoteka oczywiście dysponuje tylko ułamkiem materiałów, które się tam znajdują, ale jest to ułamek mocno ciekawy ;-)
Poniżej zamieszczam listę materiałów do NIEZREALIZOWANYCH adaptacji „DOROSŁYCH” powieści Zbigniewa Nienackiego. Wcześniej jednak chcę zwrócić uwagę na trzy powiązane sprawy, które są istotne jako kontekst spisu.
1. w PRL-u zespoły filmowe płaciły za materiały. Mieli oczywiście ograniczenia, ale jeśli ktoś składał u nich scenariusz czy nowelę – a oni ją przyjmowali - to dostawał pieniądze. Dlatego wielu autorów składało w ten sposób swoje dzieła – czasem niewydane jeszcze powieści, czasem przeróbki. Zdarzało się, że ktoś dawał rękopis niepublikowanej książki, ale na stronie tytułowej pisał, ze to scenariusz… Dlatego mamy sporo literatury ;-) Nienacki też tak robił, o czym świadczy poniższa lista.
2. jeśli ktoś pracujący dla zespołu filmowego pisał scenariusz będący adaptacją powieści/opowiadania/czegokolwiek, to w 99% przypadków oznaczało, że zespół zakupił prawa do pierwowzoru. Po prostu nie opłacało się inwestować w coś, co mogło nie wypalić, bo autor źródła się nie zgadza.
3. data powstania materiału nie zawsze musi być zgodna z rzeczywistością. Lepiej traktować ją jako „materiał powstał najpóźniej do tej daty”, bo czasem prace trwały przez lata. Często też informacja dotyczy daty złożenia materiału w zespole filmowym – autorzy mieli okropny zwyczaj pomijania takich szczegółów.

No a teraz obiecana lista w porządku alfabetycznym:
„5:0” dla mordercy” – temat (s. 5), nowela (s.54). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1966. Pomysł został przerobiony na "Księgę strachów".
„Anthropos” – pierwowzór literacki (s.215). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1962. Tekst po poprawkach opublikowany w 1964 roku jako powieść "Z głębokości"
„Biały koń” – temat (s.4). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1968. Materiał oryginalny (?).
„Dębowe liście” – nowela (s. 27). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1965. Materiał prawdopodobnie stał się pierwowzorem powieści Zbigniewa Nienackiego "Liście dębu", wydanej w latach 1966-67.
„Noc mieszania krwi” – scenariusz (s.105). Autor: Janusz Kidawa. Data powstania: 1984. Adaptacja powieści „Raz w roku w Skiroławkach”
„Podniesienie” – scenariusz (s.57). Autor: Jan Rutkiewicz, Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1981.
„Podniesienie” – pierwowzór literacki (s.159). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1963.
„Podniesienie” – scenariusz (s.95). Autor: Janusz Nasfeter. Data powstania: 1963.
„Raz w roku w Skiroławkach” - scenariusz filmu fabularnego (s.98). Autor: Jan Węglowski. Data powstania: 2003.
„Raz w roku w Skiroławkach” - scenariusz 4-odcinkowego serialu telewizyjnego (s.222). Autor: Jan Węglowski, Janusz Petelski. Data powstania: 2003.
„Sumienie” - pierwowzór literacki (s.216). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: brak. Tekst opublikowany w 1965 roku jako powieść.
„Śledztwo w toku” – temat (s. 7), nowela (s.75). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1961. Materiał oryginalny (?).
„Wielki las” - pierwowzór literacki (s.428). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1986. Tekst opublikowany w 1987 roku jako powieść.
„Żegnaj potworze” – scenariusz (s. 77), nowela (s.43). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1965. Materiał oryginalny (?).
Ostatnio zmieniony przez Garamon 2019-08-06, 09:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-06, 09:40:38   

:564: :564: :564:

Trzeba będzie to przejrzeć... Zwłaszcza te materiały oryginalne.
Jak z tego widać ZN pracował na wszystkich frontach.
_________________
Z 24
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-06, 18:30:43   

Garamon napisał/a:
Na wypadek, gdyby ktoś był w Warszawie i trafił do czytelni Filmoteki Narodowej na Puławskiej - wpis informacyjny.

Może będę, tylko jeszcze nie wiem, kiedy. ;-)

To bym chętnie przejrzała przede wszystkim:
„Biały koń” – temat (s.4). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1968. Materiał oryginalny (?).
„Śledztwo w toku” – temat (s. 7), nowela (s.75). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1961. Materiał oryginalny (?).
„Żegnaj potworze” – scenariusz (s. 77), nowela (s.43). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1965. Materiał oryginalny (?).

I ciekawe , czy to jest identyczne z opublikowaną ostatecznie książką?
„Sumienie” - pierwowzór literacki (s.216). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: brak. Tekst opublikowany w 1965 roku jako powieść.
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-06, 18:55:45   

Berta von S. napisał/a:
To bym chętnie przejrzała przede wszystkim:
„Biały koń” – temat (s.4). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1968. Materiał oryginalny (?).
„Śledztwo w toku” – temat (s. 7), nowela (s.75). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1961. Materiał oryginalny (?).
„Żegnaj potworze” – scenariusz (s. 77), nowela (s.43). Autor: Zbigniew Nienacki. Data powstania: 1965. Materiał oryginalny (?).


:D Czyli to co ja.
_________________
Z 24
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-07, 19:25:38   

W sierpniu czytelnia i tak zamknięta, więc jest czas do zastanowienia :D .

Niestety w tym roku przeprowadzili nam magazyny pod Warszawę, więc trzeba teraz wszystko zamawiać z wyprzedzeniem. Ale poza tym jest jak było - czytelnia przy Puławskiej, otwarta w dni powszednie, w środy po południu, w czwartki krócej. Materiały może przeczytać każdy, kopiować nie wolno. Zamówić można mailowo, najlepiej podając sygnatury, żeby dostać konkretny egzemplarz. Z tym mogę pomóc - no i zapraszam :) .

Przy materiałach "oryginalnych" nie mam pewności, czy któryś pomysł nie stał się czymś innym, stąd znaki zapytania. Ale może jakiś znawca to rozgryzie...

Dawno już widziałam materiały, mgliście mi się kojarzy, że najlepiej odebrałam "Śledztwo w toku", które jest takim rasowym kryminałem. Chyba ;-)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-07, 23:43:21   

Garamon napisał/a:
W sierpniu czytelnia i tak zamknięta, więc jest czas do zastanowienia :D .

To dobrze, bo bym miała wyrzuty sumienia, że nie poszłam od razu. ;-) Zresztą jesień bardziej mi się kojarzy ze szperaniem w starych maszynopisach. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-08, 08:04:52   

Berta von S. napisał/a:
Zresztą jesień bardziej mi się kojarzy ze szperaniem w starych maszynopisach. :)


Starych? Jakich "starych? 60 lat to żaden wiek! Także dla maszynopisu :D

Niestety mój pomysł, by robić w czytelni "tematyczne" dni, kiedy materiały związane z wybranym filmem, autorem lub tematem będą dostępne bez zamawiania, nie wzbudził u nas zainteresowania. Ale może zrobić coś takiego półoficjalnie?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-08, 16:19:26   

Garamon napisał/a:
Ale może zrobić coś takiego półoficjalnie?

Nie jestem przekonana, chyba większe spędy nie sprzyjają spokojnej analizie tekstu. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-08, 18:48:55   

Garamon napisał/a:
Starych? Jakich "starych? 60 lat to żaden wiek!


Tak jest. Może byś rozwinęła ten temat...? :p :p :p ;-)

Garamon napisał/a:
Ale może zrobić coś takiego półoficjalnie?


Czy to propozycja jakiejś tajnej akcji? Ja się piszę, bo we wrześniu to mnie ugotują... :/
_________________
Z 24
 
 
Garamon 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 2200
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-09, 07:26:01   

Chodziło mi bardziej o to, żeby zorientować się, kto jest zainteresowany i czym, po czym zamówić te materiały do czytelni (czyli niestety we wrześniu...). One będą sobie przez tydzień czy dwa tam leżały, żeby zamawiający mógł korzystać, ale jakby w tym samym czasie przyszedł ktoś inny i chciał je poczytać, to też mógłby to zrobić. No chyba że dwie osoby przyszłyby jednocześnie i uparły się czytać dokładnie to samo :D .

A względem sierpnia - w związku z wystawą w Sosnowcu, na której być może będą jakieś materiały od nas (ale ustaleń jeszcze nie ma) mam u siebie część materiałów do ekranizacji Samochodzików. O większości pisałam w różnych miejscach na forum. Jakby ktoś chciał przeczytać pierwszą wersję "Wyspy Złoczyńców", "normalny" Niesamowity dwór" albo połączenie "Nowych przygód..." ze "Złota rękawicą" to da się zorganizować ;-) .
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-09, 18:26:39   

Garamon napisał/a:
Chodziło mi bardziej o to, żeby zorientować się, kto jest zainteresowany i czym, po czym zamówić te materiały do czytelni (czyli niestety we wrześniu...). One będą sobie przez tydzień czy dwa tam leżały, żeby zamawiający mógł korzystać, ale jakby w tym samym czasie przyszedł ktoś inny i chciał je poczytać, to też mógłby to zrobić. No chyba że dwie osoby przyszłyby jednocześnie i uparły się czytać dokładnie to samo :D .


Ja jestem chętny na pewno :) . Coś się w tym wrześniu wymyśli, w końcu pracuję na tej samej ulicy...

Garamon, w razie czego proszę o jakieś sygnały na priva :) .
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-08-10, 18:34:19   

Z24 napisał/a:
Ja jestem chętny na pewno :) . Coś się w tym wrześniu wymyśli, w końcu pracuję na tej samej ulicy...


Byłoby fajnie, bo te 3 wspomniane wyżej pozycje faktycznie są bardzo obiecujące!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Marcink 
Sympatyk Samochodzika



Wiek: 29
Dołączył: 07 Paź 2016
Posty: 170
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2019-12-09, 12:45:32   

Podpisuję się pod trzeba wymienionymi.
Zwłaszcza Żegnaj Potworze mnie intryguje (jak na psychofana Godzilli przystało)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,51 sekundy. Zapytań do SQL: 11