PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamek w Stobnicy - wybudować czy rozebrać?
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-02, 00:26:38   

MarcinB napisał/a:
Wg. mnie sprawa poszła za daleko. Musi zostać.

Jasne, że teraz to rozbierać już bez sensu. Dopiero sobie uświadomiłam, że całkiem niedaleko byłam w ostatni weekend!
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-07-02, 00:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-07-02, 08:07:55   

Nie wiem co najlepiej byłoby teraz uczynić. Ale dla całości obrazu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Jeżeli nie bezwarunkową rozbiórką samowoli, to w jaki sposób zniechęcimy potencjalnych naśladowców?

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-02, 11:27:28   

Kynokephalos napisał/a:
Jeżeli nie bezwarunkową rozbiórką samowoli, to w jaki sposób zniechęcimy potencjalnych naśladowców?

Może karami finansowymi, które nie byłyby symboliczne, tylko naprawdę odczuwalne? Albo zarekwirowanie obiektu przez gminę. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2019-07-02, 15:14:35   

Nikomu nie zależy na walce z samowolkami. Przypomnę, że państwo nie potrafi sobie poradzić ze zwykłym hotelem - patrz Czarny Kot w Warszawie. on nadal stoi chociaż już było triumfalnie ogłaszane, że zostanie rozebrany.
_________________
Drużyna 2

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-07-03, 09:18:16   

Berta von S. napisał/a:
Może karami finansowymi, które nie byłyby symboliczne, tylko naprawdę odczuwalne?
Albo zarekwirowanie obiektu przez gminę. ;-)

... albo odsiadka.

Wszystkie trzy rozwiązania mają pewnie jakieś luki, do ewentualnego wykorzystania przez ludzi bardzo bogatych a próżnych.

Kary finansowe musiałyby raczej być naliczane w proporcji do zamożności winowajcy, tak jak w niektórych krajach. Ale to wymagałoby zmiany systemu prawnego. Poza tym przypuszczam, że oficjalnymi zleceniodawcami czy wykonawcami często zostawaliby figuranci bez majątku.

Przepadek nieruchomości to w pewnych przypadkach skuteczne rozwiązanie, ale nie jestem pewny czy również nie wymagałoby zmiany jakichś podstawowych zasad systemu prawa. Byłoby skuteczne wtedy, gdy gmina czy skarb państwa znajdą dla budynku korzystne przeznaczenie. Jeśli nie, to najpewniej postarałyby się szybko pozbyć niewygodnego prezentu sprzedając go na licytycji, a nabywcą zostawałby... wiecie-kto, albo znowu jego słup.

Uciążliwość kary więzienia z pewnością jest najmniej zależna od stanu portfela, poza możliwością znalezienia i opłacenia osoby, której jest wszystko jedno. Może oprócz zleceniodawcy karać w ten sposób także kierownika robót czy kogoś tego rodzaju? Do tego utratą uprawnień zawodowych? Nie wiem, na ile realne byłoby przeprowadzenie takich zmian w przepisach.

W sumie - pewnie da się jakoś ukarać inwestora, ale z punktu widzenia długofalowej skuteczności zwalczania samowoli moim zdaniem najpewniejsze byłoby wydawanie i egzekwowanie nakazów rozbiórki.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-03, 23:03:23   

Hebius napisał/a:
Przypomnę, że państwo nie potrafi sobie poradzić ze zwykłym hotelem - patrz Czarny Kot w Warszawie. on nadal stoi chociaż już było triumfalnie ogłaszane, że zostanie rozebrany.

Fakt, zdziwiłam się niedawno, bo myślałam, że rozbierają, a zobaczyłam, że toto nadal w najlepsze sobie stoi. :027:

Kynokephalos napisał/a:

W sumie - pewnie da się jakoś ukarać inwestora, ale z punktu widzenia długofalowej skuteczności zwalczania samowoli moim zdaniem najpewniejsze byłoby wydawanie i egzekwowanie nakazów rozbiórki.

No ok, pewnie masz rację. Proponuję to w takim razie jeszcze połączyć z probacją i wprowadzić zasadę, że inwestor osobiście odwala część tej rozbiórki w ramach przymusowej pracy. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Hrabia von Kłodzko 
Sympatyk Samochodzika


Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Wrz 2008
Posty: 114
Skąd: Boguszów
Wysłany: 2019-07-11, 15:15:55   

podejrzewam że sprawa jest bardziej skomplikowana i to urzędnik nie dopełnił obowiązku więc nawet jeśli będzie wydana decyzja o rozbiórce to inwestor dostanie odszkodowanie. W przypadku Czarnego Kota sprawa jest oczywista: to jest samowola budowlana i szwankuje jedynie egzekwowania prawa. Tu natomiast wydano decyzję o pozwoleniu na budowę i póki co inwestor buduje zgodnie z projektem budowlanym. Nawet jeśli gdzieś tam we wnioskach nakłamał to i tak odpowiedzialny za to jest projektant.
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-11, 23:31:10   

Hrabia von Kłodzko napisał/a:
podejrzewam że sprawa jest bardziej skomplikowana i to urzędnik nie dopełnił obowiązku

Teoretycznie chyba dopełnił, bo może się bronić, że były zlecane ekspertyzy. Nie wiem czy w tej sytuacji nie należałoby raczej ukarać "ekologów"?
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-09-13, 07:55:56   

Nowe informacje dot. zamku w Stobnicy!

Eksploratorzy weszli do zamku w Stobnicy: na filmie widać wnętrza i podziemia.
Choć w opisie nagrania mowa jest o "sekretnym zamku Kulczyka", rodzina Kulczyków nie ma z tą inwestycją nic wspólnego. Jak pisaliśmy już na naszym portalu, inwestorem jest spółka D.J.T. z Poznania, która należy do Dymitra i Tymoteusza Nowaków. To synowie jednego z założycieli marki odzieżowej Solar.
Dziś jednak nie wiadomo czy budynek zostanie ukończony. Powodem jest sprzeciw wobec budowy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.


http://epoznan.pl/news-ne...ia?newsletter=1


https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Obejrzyjcie ten filmik koniecznie z dżwiękiem! Naprawdę robi wrażenie. Zamek jest zbudowany na bogato - sporo tam kamienia. I wygląda jakby miał mieć charakter obronny i mocno w stylu epoki - most zwodzony, fosa, wąskie okna, zakrzywiony wjazd do zamku, wielka wieża ostatniej obrony. W eksponowanym miejscu kaplica. Rozmach niebywały!
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2019-09-13, 08:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7212
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-09-13, 08:42:55   

Robi wrażenie.
Sprzeciw RDOŚ inwestorzy mogą zaskarżyć. Jak dotychczas to nawet CBA nie ujawniła żadnych nieprawidłowości - przynajmniej prokuratura nikomu nie przedstawiła zarzutów. Brak też raportu o negatywnych skutkach oddziaływania budowli na środowisko.
Ciekawe jaki będzie finał tej sprawy.
Oby zamek nie popadł w ruinę jak ten w Łapalicach.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-09-13, 08:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
omszały głaz 
Stały bywalec forum


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-09-13, 20:24:35   

Malbork to kurnik przy tym "zamku" :diabelek:
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-09-14, 02:48:47   

Szara Sowa napisał/a:
most zwodzony, fosa, wąskie okna, zakrzywiony wjazd do zamku, wielka wieża ostatniej obrony. W eksponowanym miejscu kaplica.

Niedobrze jednak, że gdanisko wypada wprost na dziedziniec dolnego zamku...

Szara Sowa napisał/a:
mocno w stylu epoki

Nie znam się, ale bryła tego zamku wygląda mi nieźle z pewnej odległości. Wnętrza sprawiły mi raczej zawód swoją mieszanką - tu różne rodzaje cegły, tam kamień lub beton; rozmaite zwieńczenia okien, kilka typów stropów. Wiem, że zleceniodawcy mają zapewne plany co do wykorzystania każdego z pomieszczeń, ja mówię tylko o stylu a właściwie o swoich subiektywnych wrażeniach na jego temat, przed wykończeniem i otynkowaniem. Niektóre izby niedoświetlone, im wyżej - co zrozumiałe - tym więcej światła, ale tam z kolei duże i szerokie okna poziomo wykończone lub z symbolicznym tylko ostrołukiem robią co najwyżej wrażenie neo-.

Najbardziej podobała mi się ta (chyba) kaplica (5:04) i coś w rodzaju głównego refektarza z oknami na przestrzał, z widokiem na dziedziniec i na bramę (7:34).

Ogólnie - rozczarowanie, jednak autorom filmiku chętnie kliknąłbym "pomógł" za wysiłek włożony w przybliżenie sprawy. Na razie nie mogę, więc dałem im lajka.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-09-19, 08:30:16   

Kolejne, ciekawe zdjęcia zamku:

Stobnica3.jpg
Plik ściągnięto 114 raz(y) 75,39 KB

Stobnica2.jpg
Plik ściągnięto 146 raz(y) 73,67 KB

_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Rólka 
Moderator
Szef forumowej sekcji sportowej



Pomógł: 56 razy
Wiek: 54
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 13291
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2019-09-19, 12:53:54   

Złem było rozpoczęcie tej budowy, ale jeszcze większym złem będzie zostawienie tego w postaci ruin następnym pokoleniom...
_________________
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-12-02, 10:57:02   

Hebius napisał/a:
Czarny Kot w Warszawie. on nadal stoi chociaż już było triumfalnie ogłaszane, że zostanie rozebrany.

Podobno tym razem to już na pewno...

"Po 10 latach starań udało się w końcu doprowadzić do rozpoczęcia rozbiórki w warszawskim Czarnym Kocie. Podpisano odpowiednią umowę, a firma rozbiórkowa weszła już na posesję. Informację przekazał wiceprezydent Warszawy."
./redir/metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,25469608,zaczela-sie-rozbiorka-slynnej-samowoli-budowlanej-czarnego.html

"Wykonawca wszedł na teren nieruchomości. Jest spisywane porozumienie z inwestorem w kwestii opróżnienia budynku, który zadeklarował, że sam to zrobi w poniedziałek. Odcinane będą media."

A więc budynek sam się opróżni... ciekawe. Widocznie widzi, że nie ma się czym chwalić.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-02, 12:47:36   

Kynokephalos napisał/a:
Hebius napisał/a:
Czarny Kot w Warszawie. on nadal stoi chociaż już było triumfalnie ogłaszane, że zostanie rozebrany.

Podobno tym razem to już na pewno...

"Po 10 latach starań udało się w końcu doprowadzić do rozpoczęcia rozbiórki w warszawskim Czarnym Kocie..."

No ciekawa jestem. Jakoś mi się ten czarny kot wydaje niezniszczalny. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-03, 00:27:27   

:D Bardzo wątpię czy jest to największa czy najsłynniejsza samowola budowlana w Polsce. Ktoś chyba chce zrobić PR władzom miejskim albo przekonać nas, że nie ma większych samowoli budowlanych w Polsce... ;-)
Gdyby ktoś mnie zapytał o "Czarnego kota" mógłbym mieć kłopot ze skojarzeniem; ze względu na bliskość starego Cmentarza Powązkowskiego lokal był nazywany pospolicie "Pod trupkiem"...
Mam w zanadrzu jeszcze inne opowieści stamtąd, w tym i oparte na własnych wspomnieniach, ale to może przy innej okazji, bo nie mam ochoty być pozywany za naruszanie tzw. dóbr osobistych, czy fałszywie oskarżany o zniesławienie czy oszczerstwa...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-12-03, 21:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-12-03, 18:05:45   

Pan Samochodzik i tajemnica Zamku w Stobnicy :D
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-07-17, 13:12:19   

Nieoczekiwanie, bo po tak długim okresie, aresztoiwano od razu aż 7 osób:

./redir/epoznan.pl/news-news-107904-sledztwo_w_sprawie_budowy_zamku_w_stobnicy_7_osob_zatrzymanych

Do zatrzymań doszło w czwartek rano.
Jak informuje PAP w sprawie zatrzymanych zostało siedem osób. Wśród nich inspektorzy Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach, osoby reprezentujące inwestora oraz architekt i główny projektant inwestycji oraz funkcjonariusze Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach. Wszystkim zarzuca się przestępstwa urzędnicze - m.in. nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-07-17, 18:06:07   

Szara Sowa napisał/a:
Nieoczekiwanie, bo po tak długim okresie, aresztoiwano od razu aż 7 osób
To chyba normalne tempo działania naszych sądów. :027:
A co z budową, wstrzymana?
Na tym etapie to byłoby już kompletnie bez sensu.
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,69 sekundy. Zapytań do SQL: 14