PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
W poszukiwaniu zaginionego kriegerdenkmala
Autor Wiadomość
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-11-26, 22:44:24   W poszukiwaniu zaginionego kriegerdenkmala

Jak niektórzy już wiedzą zajmuję się obecnie katalogowaniem pomników pierwszowojennych w powiatach świdwińskim i sławieńskim. Znajomy podrzucił mi niedawno dokumentację z dawnego urzędu powiatowego (Świdwin) dotyczącą planowanej likwidacji "śladów niemieckości" na terenie powiatu. tam zainteresowała mnie notka o istniejącym do lat siedemdziesiątych pomniku w Krzecku (gmina Sławoborze).



Pierwsza wyprawa w teren przyniosła niewiele informacji, dowiedziałem się gdzie "mniej więcej" pomnik stał i że został usunięty, ale mieszkaniec miejscowości u którego zasięgnąłem języka nawet po zawiezieniu na miejsce nie potrafił wskazać dokładnej lokalizacji. Bardziej pomocna okazała się stara niemiecka mapa, z której wynikać po bliższych oględzinach zaczęło, że pomnik był jedynie elementem szerszego założenia patriotyczno - sportowego, obejmującego boisko, aleję, specjalnie posadzone drzewa i oczywiście sam obelisk.



Potwierdziło to zdjęcie satelitarne, na którym wyraźnie widać ciemniejszy okrąg drzew zasadzonych specjalnie wokół pomnika. Udało się także dotrzeć do starej pocztówki, na której widoczny jest obelisk i posadzone za nim trzy "chojaki".








Na następne oględziny terenu udałem się już "uzbrojony" w wiedzę - dokładne pomiary ze zdjęcia. Najpierw trzeba było znaleźć pionową oś boiska, co okazało się dośc proste, ponieważ choć nieużywany - plac sportowy istnieje nadal, nawet jest zaopatrzony w bramki. Ustawiłem się zatem tak, aby widzieć obie bramki zachodzące na siebie i odmierzyłem sześćdziesiąt kroków ( taki dystans wynikał z pomiarów terenu na portalu mapowym NID).




Dotarłem w ten sposób do istniejących nadal owych trzech "chojaków" (są to daglezje) posadzonych obok siebie, po obmierzeniu drzew i sprawdzeniu wieku w tabeli wychodziło na to, że to mogą być te z pocztówki, na co wskazywał także ich układ przestrzenny.




Przed chojakami zauważyłem ogromną kępę pokrzyw. Po eksterminacji zielska oczom moim ukazał się zachowany w dobrym stanie kamienny fundament pomnika. Co więcej - w pobliżu owego fundamentu znajduje się spora górka ziemi, co wskazuje, że sam pomnik może być zakopany tuż obok miejsca, w którym stał.



Pomocą w odkryciu pomnika (analiza mapy i zdjęć) służyli mi koledzy z grupy "pomnikowej" na FB. Teraz przymierzamy się do odkopania kriegerdenkmala.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2019-11-27, 20:37, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-27, 01:25:19   Re: W poszukiwaniu zaginionego kriegerdenkmala

Robinoux napisał/a:

...Przed chojakami zauważyłem ogromną kępę pokrzyw. Po eksterminacji zielska oczom moim ukazał się zachowany w dobrym stanie kamienny fundament pomnika.

Fajna relacja.
:564:

Choć nie aż tak emocjonujące jak odkrywanie resztek fundamentów kiosku Franka Gnata ;-)

Robinoux napisał/a:

Pomocą w odkryciu pomnika (analiza mapy i zdjęć) służyli mi koledzy z grupy "pomnikowej" na FB. Teraz przymierzamy się do odkopania kriegerdenkmala.

Za zgodą czy bez? :)

P.S. Tu masz ten czekający na lepsze czasu pomnik w Borecznie, o którym wspominałam:
./redir/www.rowery.olszty...urskie/boreczno
_________________
Drużyna 5

 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2019-11-27, 08:19:28   

Berta von S. napisał/a:
Fajna relacja. :564:
Choć nie aż tak emocjonujące jak odkrywanie resztek fundamentów kiosku Franka Gnata ;-)

Prawda, że tamto, z natury rzeczy, wymagało oprócz rozeznania także intuicji, czucia i wiary...
Ale do mnie równie mocno przemówiło precyzyjne szkiełko i cierpliwe oko poszukiwań w Krzecku.

Pozdrawiam i powodzenia w odnalezieniu samego pomnika,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-27, 10:15:15   

Kynokephalos napisał/a:

Prawda, że tamto, z natury rzeczy, wymagało oprócz rozeznania także intuicji, czucia i wiary...
Ale do mnie równie mocno przemówiło precyzyjne szkiełko i cierpliwe oko poszukiwań w Krzecku.

Do mnie też przemówiło, żartowałam sobie. Bardzo lubię takie poszukiwawcze analizy w oparciu o mapę, stare zdjęcia i badania terenowe.. :)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-11-27, 16:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-11-27, 15:53:21   

Robinoux napisał/a:
Co więcej - w pobliżu owego fundamentu znajduje się spora górka ziemi, co wskazuje, że sam pomnik może być zakopany tuż obok miejsca, w którym stał… Teraz przymierzamy się do odkopania kriegerdenkmala.

No to powodzenia. Odtransportować pomnik mogło rzeczywiście stanowić problem trudny do rozwiązania, więc po wykonaniu “rozkazu” pokryto go ziemią i tyle - dość prawdopodobny scenariusz.

Sam projekt wydaje mi się bardzo ambitny, bo jeśli w powiatach świdwińskim i sławieńskim stało tyle pomników co w innych regionach Niemiec, no to masz szczęście, że nie wziąłeś tego zadania tylko na swoje barki. Stefan Zweig pisał, że po IWŚ popyt na tego rodzaju pomniki był tak duży, że każdy kamieniarz, nawet taki, co miał dwie lewe ręce, mógł pozyskać lukratywne zlecenia - co wyjaśnia, dlaczego większość tych kriegerdenkmalów jest tak odrażająco brzydka.
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-11-27, 20:34:26   

John Dee napisał/a:
Odtransportować pomnik mogło rzeczywiście stanowić problem trudny do rozwiązania, więc po wykonaniu “rozkazu” pokryto go ziemią i tyle - dość prawdopodobny scenariusz.

Sam projekt wydaje mi się bardzo ambitny, bo jeśli w powiatach świdwińskim i sławieńskim stało tyle pomników co w innych regionach Niemiec, no to masz szczęście, że nie wziąłeś tego zadania tylko na swoje barki. Stefan Zweig pisał, że po IWŚ popyt na tego rodzaju pomniki był tak duży, że każdy kamieniarz, nawet taki, co miał dwie lewe ręce, mógł pozyskać lukratywne zlecenia - co wyjaśnia, dlaczego większość tych kriegerdenkmalów jest tak odrażająco brzydka.


Projekt nie jest moim projektem, jestem wykonawcą w projekcie Instytutu Slawistyki PAN, co do ambicji czy też ambitności projektu - gros pomników uległo zniszczeniu po wojnie, z opowiadań kolegi z Goleniowa, który jest załamany skalą tej dewastacji - dawne województwo koszalińskie zdawało się przodować w usuwaniu "śladów niemieckości" na tych terenach. Co do estetyki denkmali, rzeczywiście najczęściej były to produkty "fabryk", tłukących na tony i na jedno kopyto. Choć istniały konkretne wskazania nakazujące uzgadnianie wzoru pomnika ze specjalną komisją ( w skład której często wchodził jakiś architekt czy artysta) powoływaną do tego celu w województwie czy powiecie, to jak zwykle - "życie swoje" - znalazłem dokument w którym urzędnicy skarżą się, że nikt albo mało kto korzysta z tego organu doradczego.
PS. Ciekawostka - zakopywanie denkmali było bardzo popularną praktyką w naszym regionie. Co ciekawe kilka z nich zostało w ostatnich latach odkopanych, a przy odkopywaniu były obecne czasem osoby, które onegdaj zakopywały :D
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2019-11-27, 20:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-27, 20:49:32   

Robinoux napisał/a:
otyczącą planowanej likwidacji "śladów niemieckości" na terenie powiatu.

Jakim prawem realizowane są takie działania?

Swoją drogą bardzo ciekawie umiesz przedstawić takie ciekawostki. O niebo lepiej niż ja :okulary:
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-11-27, 20:56:09   

MarcinB napisał/a:
Jakim prawem realizowane są takie działania?


Były realizowane. To były lata siedemdziesiąte XX w. choć taką akcje przeprowadzano już od momentu wyzwolenia praktycznie. Niszczono ewangelickie cmentarze, pomniki pierwszowojenne itp. "ślady niemieckości". Takie były "wytyczne". ojciec mojego znajomego był po wojnie sołtysem w pewnej wsi nieopodal Połczyna Zdroju. Kiedy idąc do kościoła rano zauważył, że z ewangelickiego cmentarza zniknęły krzyże złozył zawiadomienie na posterunku MO. Zawiadomienie przyjęto, a po pewnym czasie wezwano go na posterunek i powiedziano, żeby więcej się tym tematem nie interesował, bo to jest wszystko tak jak ma być i zgodne z przepisami.
PS. Dzięki. Czasem uda się ciekawie, bo jest materiał, czasem nie ma o czym gadać :)
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
Ostatnio zmieniony przez Robinoux 2019-11-27, 20:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-11-27, 21:05:42   

Robinoux napisał/a:
o były lata siedemdziesiąte XX w.


A myślałem że to współcześnie ktoś postanowił się "bawić" historią..

W moich okolicach wiem o 3 albo 4 obiektach związanych z upamiętnieniem walk podczas I wojny światowej. Dwa nawet dobrze widać z goglemaps. :043:
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-11-27, 21:08:27   

MarcinB napisał/a:
W moich okolicach wiem o 3 albo 4 obiektach związanych z upamiętnieniem walk podczas I wojny światowej. Dwa nawet dobrze widać z goglemaps.

Mówisz o pomnikach, czy o cmentarzach jeńców wojennych?
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-28, 02:39:47   

np. kamienie plebiscytowe też zakopywano.
_________________
Drużyna 5

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-12-01, 20:36:51   

Moja znajoma, która analizuje ten temat jako etnograf i antropolog (a może w odwrotnej kolejności) twierdzi, że jest to symboliczny pogrzeb, coś będące jakąś namiastką szacunku, ale z kolei inny kolega skontrował, że bardziej mu się to kojarzy z dołowaniem śmieci, czy padliny, czegoś, co "śmierdzi". Brr...
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-02, 12:49:47   

Robinoux napisał/a:
Moja znajoma, która analizuje ten temat jako etnograf i antropolog (a może w odwrotnej kolejności) twierdzi, że jest to symboliczny pogrzeb, coś będące jakąś namiastką szacunku, ale z kolei inny kolega skontrował, że bardziej mu się to kojarzy z dołowaniem śmieci, czy padliny, czegoś, co "śmierdzi". Brr...

Namiastki szacunku nie bardzo się tam jestem w stanie dopatrzeć, borąc pod uwagę dokumenty w stylu tego, który wrzucałeś. Więc raczej bym się skłaniała ku interpretacji Twojego kolegi. :)
_________________
Drużyna 5

 
 
MarcinB 
Fanatyk Samochodzika


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 3405
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 2019-12-02, 16:33:25   

Oby ten kamień był w całości. Ciekawe czy wróci na swoje miejsce?
_________________


Rowerem po okolicy: www.facebook.com/28cali
 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-12-02, 19:37:39   

No to jest pytanie. Ostatnio uczestniczyłem w dość burzliwej dyskusji na temat pewnego pomnika w pewnej miejscowości. Kilkoro młodych ludzi stwierdziło, że warto by go ustawić (leży przewrócony i zarośnięty krzakami), bo w końcu to taki milczący świadek przeszłości tych ziem. Była ostra wymiana zdań z proboszczem, który krzyczał, że on nie pozwoli na "tworzenie przyczółków niemieckości". Potem trochę zmiękł, ale nie jestem pewien czy długo będzie miękki, jeśli nie pójdą za ciosem i jak się cała ta sprawa skończy nie mam pojęcia.
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Hebius 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 2925
Skąd: z doskoku
Wysłany: 2019-12-04, 00:51:00   

W poniemieckich miastach wyłażą też czasem (a nawet dość często) na budynkach różne stare napisy reklamowe. Niedawno w Ketrzynie przy remoncie elewacji kamienicy w centrum miasta jeden taki ładnie odczyszczono i wyeksponowano. I widniał spokojnie kawałek czasu, aż się zbliżył 1 września silnie wzmagający patriotyczne uczucia w sercach prawdziwych Polaków.

SAM_7453.JPG
Plik ściągnięto 123 raz(y) 127,49 KB

_________________
Drużyna 2

 
 
Robinoux 
Twórca
Autor książek dokumentalnych oraz poezji



Pomógł: 8 razy
Wiek: 52
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 5001
Skąd: inąd
Wysłany: 2019-12-04, 08:29:53   

Niektórzy mają alergię na niemiecką chemię :053:
_________________


"Agencja Detektywistyczna. Tanio i dyskretnie. Paryż Bulwar Clochardów 10"
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-04, 10:30:01   

Hebius napisał/a:
Niedawno w Ketrzynie przy remoncie elewacji kamienicy w centrum miasta jeden taki ładnie odczyszczono i wyeksponowano. I widniał spokojnie kawałek czasu, aż się zbliżył 1 września silnie wzmagający patriotyczne uczucia w sercach prawdziwych Polaków.

A jak się mają napisy na dworcu w Kętrzynie? Bo pamiętam, że jakiś czas temu podczas remontu odświeżono napis ze starą nazwą i były dyskusje. :)

Robinoux napisał/a:
Niektórzy mają alergię na niemiecką chemię :053:

:D
Generalnie chyba bardziej Warszawa niż lokalni mieszkańcy. Była awantura kilka lat temu wokół pomnika Bismarcka w Nakomiadach (podniesiono go, ale ze stolicy przyszedł nakaz ponownego przewrócenia kamienia...) Robiono potem badania z mieszkańcami w całej okolicy (też w Kętrzynie) i większość był przeciwna decyzji o rozwalaniu pomnika.
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-12-04, 10:35:26   

Berta von S. napisał/a:
Była awantura kilka lat temu wokół pomnika Bismarcka w Nakomiadach


Oj, w Wielkopolsce pomnik Bismarcka by nie przeszedł...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-12-04, 11:04:37   

Szara Sowa napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Była awantura kilka lat temu wokół pomnika Bismarcka w Nakomiadach

Oj, w Wielkopolsce pomnik Bismarcka by nie przeszedł...

To nie był pomnik z postacią BIsmarcka, tylko głaz ku jego pamięci.
I leżał tam od wojny, tyle że go pionowo postawiono.
_________________
Drużyna 5

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 1,05 sekundy. Zapytań do SQL: 17