PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Sztolnie i inne dziury
Autor Wiadomość
Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofankaPomogła: 117 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 25663
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-17, 23:04:45   Sztolnie i inne dziury

1. Suplement do relacji GeoExplorera - budowa geologiczna Bieszczadów

Bieszczady to Karpaty, a jak Karpaty to tak zwany flisz karpacki (u mnie nazywany fliszem podhalańskim) czyli... moją nomenklaturą nuda petrograficzna - litologia mono - zlep, piach, muł, ił, łup, róg, marg (wrrr...!!!)... Żeby choć żyłka pegmatytu - byłyby okazy, ech...

Fliszem nazywa się zespół skał terygenicznych cechujący się wielokrotną cyklicznością, w którym klasyczny cykl, tak zwaną sekwencję Boumy, rozpoczyna zlepieniec, nad nim zalega piaskowiec, następnie mułowiec, a najwyżej w profilu iłowiec. Flisz powstaje na skutek schodzenia po stoku kontynentalnym podwodnych prądów zawiesinowych i osuwisk oraz segregowania grawitacyjnego ziaren w czasie tego transportu. Prawie zawsze tworzył się w głębokim basenie morskim, u podnóża stoku kontynentalnego, jednakże znane są również sekwencje fliszowe w głębokich jeziorach.
Dawna definicja fliszu mówiła o serii osadów morskich powstających w wyniku wypełnienia geosynkliny, na krótko przed orogenezą.

Proces powstawania fliszu karpackiego trwał wiele milionów lat. Teren dzisiejszych Karpat przykrywały wody przybrzeżnego morza Tetydy, na dnie którego osadzał się w formie charakterystycznych warstw, materiał znoszony przez wody z pobliskiego lądu. Następnie nagromadzony, zdiagenezowany materiał skalny uległ sfałdowaniu, nasunięciu ku północnemu zachodowi, północy, północnemu wschodowi i wschodowi w formie płaszczowin i wypiętrzeniu.

Gdyby ktoś chciał zagłębić się w temat to zapraszam (bo naprawdę warto przeczytać te wypociny, które fachowo skreśliłem) - nie lubię się cytować:

./redir/geoexplorer.pl/flisz-podhalanski/
_________________
 
 
Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofankaPomogła: 117 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 25663
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-17, 23:05:34   

2. Suplement do relacji GeoExplorera - sztolnie poszukiwawcze

W swojej praktyce miałem do czynienia z... kilkudziesięcioma takimi tworami na terenie różnych masywów górskich. Od dawien dawna ludzkość poszukiwała, wręcz łaknęła kruszczów w miarę swojego rozwoju. Rozwoju technicznego ale nie tylko. Każdy z Was z pewnością słyszał o Walonach. Ci to byli przefachowcy!

Zgodnie z potrzebą kruszcu, drążono sztolnie poszukiwawcze, niewielkie chodniki (z reguły 2-3x2-3m) za rudami metali różnych - żelaza, niklu, cynku itd, ale i za metalami szlachetnymi - srebra i złota. Co do metali szlachetnych to inne skały w których występują, chociaż niektórzy od wieków głowili się jak z piasku uczynić złoto - niewygłowili, ale ja wiem i jest to dość proste (!) tylko nieopłacalne.

Zatem bito w górotworze ręcznie taką sztolnię za pomocą narzędzia zwanego "żelazem" na głębokość średnio 20 metrów. Gdzie? A różnie. Raz na chybił-trafił (właśnie ta), raz za żyłą pegmatytu, na kontakcie z czarnymi łupkami (nie będę wymianiał szerokiego spektrum by nie nudzić), obserwując roślinność - tylko niektóre gatunki rosną w miejsca bogatszych w dany pierwiastek (sic!).

Drążono, a urobek poddawano próbie opłacalności wydobycia. Nie będę tutaj szerzej rozwodził się nad poszczególnymi rudami. Rozdrabniano go i w zależności od warunków terenowych - albo wykonywano szlich w pobliskim potoku (jak w tej), albo budowano tak zwane stawy płóczkowe znane szeroko na Dolnym Śląsku - Góry Kaczawskie, Izerskie, Sowie, Karkonosze, Masyw Ślęży i Śnieżnika. Szlich następnie wytapiano, a wytop ukazywał poszukiwaczom rentowność ich mozołu. Jeżeli ukazał - zakładano większe wyrobisko, z bocznymi chodnikami lub nawet kilkupoziomowe "za żyłą", w przeciwnym przypadku porzucano sztolnię poszukiwawczą, która następnie stawała się środowiskiem antropogenicznym dla flory i fauny.
_________________
 
 
Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofankaPomogła: 117 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 25663
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-11-17, 23:06:12   

3. Suplement do relacji GeoExplorera - fauna w sztolniach

Eksplorując podziemia jakimi są między innymi jaskinie i sztolnie, skupiamy się głównie na ich strukturze skalnej – naciekach, minerałach, skałach, przebiegu korytarzy, zabudowie. Pomijamy jednak często ich faunę, niewielkich, a bardzo ciekawych mieszkańców. Gatunki fauny podziemnej dzieli się na trzy zespoły, różniące się stopniem powiązania ich życia ze środowiskiem jaskiń i antropogenicznych.

Troglobionty – gatunki występujące tylko i wyłącznie w jaskiniach (np. roztocza, pajęczaki, chrząszcze, skoczogonki).

Troglofile – gatunki stale żyjące w jaskiniach, lecz występujące również poza, w środowisku o podobnych warunkach na przykład pod kamieniami, w glebie, w szczelinach skalnych (tj. różne gatunki owadów bez skrzydłowych, stonogi, pająki).

Troglokseny – gatunki żyjące na powierzchni, jednak wykorzystujące jaskinie jako miejsce okresowego pobytu, przypadkowo lub regularnie w okresie zimy (np. muchówki, motyle, wije, pająki, ślimaki, nietoperze).

Przyjrzyjmy się im podczas naszych eksploracji, ale niekoniecznie ich dotykajmy, bo na przykład ukąszenie pająka sieciarza jaskiniowego do przyjemnych nie należy.
_________________
 
 
GeoExplorer 
Forumowy Badacz Naukowy
Eksploracje-Poszukiwania


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Cze 2019
Posty: 519
Skąd: Podhale
Wysłany: 2019-11-18, 18:11:25   

Wypadek w Jaskini Wszystkich Świętych:

./redir/wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Akcja-ratunkowa-w-jaskini.-Grotolaz-wpadl-wglab-szczeliny.-GOPR-i-straz-pozarna-uratowali
_________________
./redir/geoexplorer.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 10