PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
blaszka - talizman
Autor Wiadomość
Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-07-27, 00:18:30   

Pewnie coś przeoczyłem, ale niezupełnie rozumiem, co Nienacki miałby zaczerpnąć z "Doktora Faustusa". Sam pomysł użycia kwadratu magicznego w swojej powieści?

Nastrój obu fragmentów i kontekst, w którym pojawia się kwadrat magiczny (tu: talizmany i astrologia, tam - przyrządy miernicze i żadnej wzmianki o Jowiszu) są moim zdaniem odmienne. Leverkühn jest przedstawiony jako człowiek nieco naiwny w swoim zadziwieniu kwadratem, a Tomasz nie. Nie widzę też żadnych innych wspólnych elementów poza tym, że jedynka i szesnastka u Nienackiego pojawiają się (na rysunku pod koniec książki) również na jednej przekątnej, chociaż innej niż ta o której mówi Mann.

Kwadrat Dürera:......................Kwadrat Nienackiego:
16....3....2...13.........................4...14...15....1
.5...10...11....8.........................9.....7....6...12
.9.....6....7...12.........................5...11...10....8
.4...15...14....1........................16....2.....3...13

Kwadrat narysowany przez Annę Stylo-Ginter, zapewne według wskazówek autora, nie jest identyczny z kwadratem z miedziorytu; jest pewną jego transpozycją. Nie jestem pewny, czy Nienacki potrafiłby sam dokonać tej transpozycji. Ale w każdym razie, jeżeli dopatrywać się tu pierwowzorów, to jednak raczej w rycinie Dürera niż w jej opisie pióra Manna. Samego zaś nawiązania do słynnej grafiki nie trzeba szukać w literaturze niemieckiej. Nienacki mógł się o niej dowiedzieć z Lilavati Jeleńskiego, którą na pewno znał, chociaż nie wszystko rozumiał (https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?t=4885). W uwagach ogólnych do części III ("Figury magiczne") Jeleński pisze: "Najbardziej historycznym kwadratem magicznym w Europie nazwać można bez wątpienia ten, który widnieje na jednym z arcydzieł pędzla Dürera zatytułowanym Melancholia." - i podaje ten kwadrat.

Chociaż bardziej prawdopodobne wydaje mi się to, że Nienacki swój kwadrat zaczerpnął z innego miejsca, a jego związek z Dürerem jest najwyżej pośredni.

Pozdrawiam,
Kynokephalos

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-07-27, 07:49:55   

Kynokephalos napisał/a:
Chociaż bardziej prawdopodobne wydaje mi się to, że Nienacki swój kwadrat zaczerpnął z innego miejsca
Teoretycznie co najmniej mógł go ale zaczerpnąć z “Doktora Faustusa”, za pośrednictwem Koprowskiego może, jak zaproponował Z24. Następnie mógł pogłębić swoją wiedzę, choćby za pomocą wspomnianego dzieła Agrippy.

Co do Twoich zastrzeżeń, Kyno (“Nastrój obu fragmentów i kontekst, w którym pojawia się kwadrat magiczny (tu: talizmany i astrologia, tam - przyrządy miernicze i żadnej wzmianki o Jowiszu) są moim zdaniem odmienne. Leverkühn jest przedstawiony jako człowiek nieco naiwny w swoim zadziwieniu kwadratem, a Tomasz nie”), to muszę wyjaśnić, że magiczny kwadrat w książce wspomniany jest jeszcze wielokrotnie i otacza go tam jak najbardziej aura złowieszczości; w przytoczonym przeze mnie fragmencie zostaje zaledwie po raz pierwszy zauważony - nie, nie przez Leverkühna, lecz przez jego przyjaciela i biografa Serenusa Zeitbloma, rzeczywiście nieco naiwnego narratora książki.

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-08-01, 07:41:39   

Czy to przez “Doktora Faustusa”, czy też "Lilavati" Jeleńskiego, Nienacki zainteresował się magicznym kwadratem, o którym bliższe informacje według własnych słów znalazł w “książce o talizmanach Corneliusa Agrippy: „Dzieła magiczne” wydana w Berlinie w 1921 roku”.

Oto ona, w nowym wydaniu, choć tekst i tablice nie różnią się zapewne zasadniczo od tego z 1921 roku.

Kynokephalos 
Moderator
Przewodniczący Kapituły Samochodzik. Książka Roku

Wysłany: 2019-08-01, 08:33:44   

Coś takiego. Nie wierzyłem. Sądziłem, że Nienacki przytoczył tylko zaczerpnięte skądś informacje o książce, nie mając w ręku jej samej. Sądziłem, że była zbyt rzadka, i że nie ciągnęłaby Nienackiego, który chyba słabo czytał po niemiecku.

Ale - czytał czy nie czytał - kwadrat magiczny jest ten sam. :564:
Doskonały strzał. Ciekawe, czy i inne ezoteryczne rozważania z "Tajemnicy tajemnic" można odnaleźć u Agrippy...

Pozdrawiam,
Kynokephalos

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-08-01, 10:16:39   

Kynokephalos napisał/a:
Ciekawe, czy i inne ezoteryczne rozważania z "Tajemnicy tajemnic" można odnaleźć u Agrippy...

:564:

W szczególności te o szafirze :) .

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-08-01, 19:48:49   

Kynokephalos napisał/a:
Ciekawe, czy i inne ezoteryczne rozważania z "Tajemnicy tajemnic" można odnaleźć u Agrippy...
Oj, nie zmuszajcie mnie tylko do przeczytania tej grubej książki, mam uczulenie na punkcie ezoteryki. Co najwyżej byłbym gotów przejrzeć pojedyncze rozdziały, jeśli mi podpowiecie, czego mam szukać.

Z24 napisał/a:
W szczególności te o szafirze.
Tu miałbym coś dla Ciebie: ;-)
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=406858#406858

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-08-01, 23:30:26   

Brawo Johnie!!!
:564: :564: :564:

Naprawdę, zaskakujące odkrycie! :)

Chociaż, zważywszy na pozycję Stanisława Przybyszewskiego w polskiej - i nie tylko - literaturze i na pewne inklinacje ZN... :p :p :p

Nie darmo w "Pozwoleniu..." ZN pisał, że woli najnudniejsze wspomnienia od najlepszej fikcji... ;-)

Czy znalazłeś tam jeszcze jakieś inne rzeczy, które można by odnieść do ZN i jego twórczości?

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-08-02, 21:10:02   

Z24 napisał/a:
Czy znalazłeś tam jeszcze jakieś inne rzeczy, które można by odnieść do ZN i jego twórczości?
Na to pytanie otrzymasz odpowiedź, gdy przeczytałem książkę książkę od deski do deski. ;-)

Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający

Wysłany: 2019-08-11, 10:53:35   

Chwalicie, chwalicie, a "pomógł" nikt Johnowi nie podesłał!
Więc nadrabiam! :564:
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-08-28, 20:17:53   

Przebywając w Pradze Tomasz w pewnym momencie udaje się z panem Dohnalen do Biblioteki Uniwersyteckiej mieszczącej się w Klementinum.
“Poprosiłem o Larsa: Das Geheimnis der Amulette und Talismane”, co znaczy „Tajemnica amuletów i talizmanów”.

Oto ona, dzisiaj przyszła pocztą. Postaram się jak najszybciej ją przejrzeć. :)

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-11-05, 17:32:12   

Agrippa jak właśnie czytam był również ulubionym autorem Wiktora Frankensteina. Wierzył w jego nauki jak w ewangelię, z czego natrząsali się jego profesorzy w Ingolstadt, gdzie studiował. :D

Odpowiedz do tematu