PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2017-02-02, 11:06
Książki w klimacie "Pana Samochodzika"
Autor Wiadomość
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowyPomógł: 39 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6573
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-04-12, 22:38:59   

Aneta Cierechowicz "Skarby hrabiego"Kryśce szykuje się męczący weekend z nieco rozbrykanymi synkami kuzynki. Na przystanku autobusowym podsłuchuje tymczasem rozmowę dwóch starszych panów na temat skarbów ukrytych rzekomo na terenach wokół poznańskiej Malty. Zwołuje więc grupę przyjaciół i razem z maluchami wyruszają na wyprawę.

Czytał ktoś z Poznaniaków? :p
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo liberoPomógł: 95 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 11921
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-04-13, 08:05:33   

Protoavis napisał/a:
Kryśce szykuje się męczący weekend z nieco rozbrykanymi synkami kuzynki. Na przystanku autobusowym podsłuchuje tymczasem rozmowę dwóch starszych panów na temat skarbów ukrytych rzekomo na terenach wokół poznańskiej Malty. Zwołuje więc grupę przyjaciół i razem z maluchami wyruszają na wyprawę. Czytał ktoś z Poznaniaków? :p
Streszczenie i tytuł nie grzeszą akurat oryginalnością, ale z drugiej strony nigdy nie wiadomo. Jeśli raz, dwa wbrew oczekiwaniom odkryjesz coś naprawdę wspaniałego, tak jak mi się to zdarzyło, nigdy już potem nie ufasz swoim przeczuciom. :)
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 90 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 40001
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-04-13, 10:53:15   

Nie czytał...
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowyPomógł: 39 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6573
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-11-03, 17:51:05   

Wiesław Jażdżyński „Czuwajcie w letnie noce”20 lat po zakończeniu II wojny światowej do niewielkiej warmińskiej wsi przybywa szajka sprytnych przestępców. Celem rzezimieszków są ukryte gdzieś w okolicy skarby niemieckiej rodziny von Ritterhorn. Doczesne szczątki dawnych właścicieli tych ziem spoczywają na starym, zaniedbanym cmentarzu. Od dawien dawna w okolicy krążą opowieści, o tym że jednego z von Ritterhornów pochowano w srebrnej trumnie. Kopalnią informacji o dziejach niemieckiego rodu jest niejaki Kramer. Ten starszy już dziś mężczyzna, pomagał przed laty znosić srebrną trumnę do krypty von Ritterhornów. Do niego właśnie kieruje swe kroki szef grupki przestępców. Fundując Kramerowi jedno piwo za drugim, stara się pozyskać jego zaufanie. Staruszek obiecuje zaprowadzić opryszków do rodowej krypty. W zamian za pomoc żąda jedynie, aby oddano mu złoty krzyżyk, który znajduje się w trumnie. Samą trumnę przestępcy mogą zabrać ze sobą. Poczynania szajki są bacznie i dyskretnie obserwowane z oddali przez kilku miejscowych funkcjonariuszy MO z posterunku w Sękajnach. Pewnej księżycowej nocy przestępcy prowadzeni przez Kramera wchodzą do krypty. Wkrótce dochodzi do tragedii…

W okolicy Sekajn znajduje się także obóz harcerski. Od pewnego czasu narasta konflikt pomiędzy harcerzami a grupką miejscowych chłopaków. Sprawę na szczęście udaje się załagodzić, łobuziaki zaprzyjaźniają się z harcerzami i zaczynają poznawać uroki obozowego życia. Jeden z chłopców informuje harcerzy o odkryciu w pniu wiekowego dębu tajemniczego schowka. Młodzi ludzie przypadkiem podsłuchują krążących w lesie przestępców. Dowiadują się co jest celem pobytu podejrzanych osobników w Sękajnach i postanawiają nie dopuścić do obrabowania grobowców. Chcą sami odnaleźć skarby i przekazać je na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nie trudno zauważyć, że w powieści Wiesława Jażdżyńskiego (1920-1998) wykorzystane zostały niemal wszystkie składniki klasycznej powieści przygodowej. Odnajdziemy tu także sporo PRL-owskiego klimatu. Dość nietypowo jak na ówczesne czasy, z dużym przymrużeniem oka, pisarz przedstawił sylwetki funkcjonariuszy MO. Chyba błędem autora było natomiast powołanie do życia aż tylu podobnych do siebie bohaterów, z których żaden nie wybija się w sposób wyraźny na pierwszy plan. Akcja powieści jest dosyć dynamiczna. Autor wykorzystał możliwości jakie dawały mu „okoliczności przyrody” i dość udanie wykreował klimat nocnych wycieczek, krypt, czy cmentarza. Książce Jażdżyńskiego trochę oczywiście brakuje do poziomu powieści „samochodzikowych” Zbigniewa Nienackiego. Prawdopodobnie jednak autor niniejszej książki miał jednak za sobą lekturę kilku pierwszych tomów poświęconych przygodom Tomasza NN, a przynajmniej udało mu się przeczytać „Wyspę złoczyńców” i „Księgę strachów”. Polecam.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Mig 
Twórca
Łukasz Supel -autor powieści samochodzikowychPomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 06 Sty 2018
Posty: 332
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-11-03, 20:42:20   

Protoavisie potrafisz zaciekawić. Streszczenie brzmi obiecująco.
_________________
 
 
John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo liberoPomógł: 95 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 11921
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-11-04, 10:42:28   

Oczywiście, Niemcy, a szczególnie ci na bogatej Warmii, chowali swoich zmarłych w srebrnych i złotych trumnach, każdy to wie. Trzeba je tylko wykopać i spieniężyć. A nieboszczyk? No cóż, miał pecha. Vae victis.
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowyPomógł: 39 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6573
Skąd: PRL
Wysłany: 2020-01-30, 23:49:38   

Dziś znalezione w sieci:

Andrzej Zduniak "Skarb"Książka "Skarb" skierowana do dzieci i młodzieży zawiera pięć opowiadań dotyczących różnorodnych poszukiwań tytułowego skarbu. Poszczególne opowiadania zawierają:
1. Testament dziedzica Wirskiego - Dwunastoletnia Kasia przyjeżdża na wieś i tu wspólnie z kuzynem Markiem próbują rozwiązać zagadkę tajemniczego napisu, zdobiącego ruiny dworu przedwojennych właścicieli Wirskich, nazywanego przez okolicznych mieszkańców testamentem dziedzica.
2. Diamenty - Absolwent wydziału geologii wyrusza w Góry Świętokrzyskie aby odnaleźć miejsce występowania szlachetnych kamieni, odkryte dzięki nowej autorskiej metodzie analizy map satelitarnych.
3. Pruska świątynia - Barbara i Jarek, studenci historii sztuki na praktyce, trafiają na list rycerza zakonu krzyżackiego, opisujący dziwną pruską świątynię. Zafascynowani zagadką sprzed wieków wyruszają na poszukiwania.
4. Skarb - Historia dziwnych wydarzeń związanych z pewnym miejscem na byłej granicy polsko-pruskiej, których początek sięga ostatniego roku drugiej wojny światowej.
5. Dziedzictwo - Karolina i Paweł, nastoletnie rodzeństwo odnajduje pamiętnik pra,pra, pra ... babci opisujący jej ucieczkę z Prus do Księstwa Warszawskiego aby uniknąć zemsty landrata. Dzieci postanawiają wyruszyć śladami pra,pra, pra ... babci a przy okazji odszukać pozostawione przez uciekinierów cenne depozyty.


Autor ma jeszcze w dorobku powieść "Lipowy dwór":

"Lipowy Dwór" to powieść przygodowa dla młodzieży z wątkiem kryminalnym. Perypetie młodego mężczyzny próbującego po pięćdziesięciu latach odzyskać i zagospodarować rodową siedzibę na pograniczu Warmii i Mazur splatają się z historią pruskiego junkra, którego siedziba przez graniczną rzekę stykała się z Lipowym Dworem.


(Opisy ze strony wydawcy)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

Ostatnio zmieniony przez Protoavis 2020-01-30, 23:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Fanatyk SamochodzikaPomógł: 3 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 1167
Skąd: Zduńska Wola/Georgetown
Wysłany: 2020-01-31, 02:30:05   

Garamon napisał/a:
Odgrzebałam niedawno dwie książeczki Ludwika Paczyńskiego (trzecia przepadła w pomroce dziejów...)


Ha, trzecią mam ja! :D Nie miałem pojęcia, że przygody Grubego mają kontynuacje :galy:
Nie wiem jak pozostałe, ale ta część toczy się chyba jeszcze w latach czterdziestych, po wojnie i ma dość poważny wątek odnalezienia przez dzieci niewypału, który odbiera im dzielny Pryszczulec, kolega z zastępu Grubego.
P.S. Zdjęcie poglądowe z internetu, gdyż mój egzemplarz czeka w Polsce ;-)

76797_big.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 85,69 KB

_________________
Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2020-01-31, 02:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Fanatyk SamochodzikaPomógł: 3 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 1167
Skąd: Zduńska Wola/Georgetown
Wysłany: 2020-02-08, 21:29:38   

"Sobowtór profesora Rawy", czyli pozostająca w cieniu "Tomka..." powieść Alfreda Szklarskiego o kilkunastoletnim Andrzeju Rawie i jego grupce przyjaciół, którzy spędzają wakacje w mieście (Katowicach). Obawy, że wakacje będą nudne rozwiewają się, gdy ktoś próbuje włamać się do domu prof. Rawy, ojca Andrzeja. Profesor, znany cybernetyk, właśnie wyjechał na sympozjum naukowe. Wespół z poznanymi chwilę wcześniej harcerzami przyjaciele usiłują pokrzyżować plany rabusiom.
Nie ma tu skarbu, poza tym zamiast historycznych, mamy tu sporo wiadomości z zakresu automatyki i robotyki, ale podane bardzo przyjaźnie dla czytelnika. Mimo to klimat sprawia, że można uznać tę powieść za "okołosamochodzikową". I tylko nigdy nie doszedłem dlaczego harcerze mieli obóz w mieście... :053:

"Skarby zatoki" Kazimierza Radowicza to kolejna powieść (obok np. "Trzech diamentów" Meissnera) łącząca wakacyjną przygodę z dyscypliną sportową, tu konkretnie z nurkowaniem. Główny bohater spędza wakacje w Gdańsku i podczas nurkowania natrafia na ślad zatopionego galeonu. Jest przygoda, jest skarb, jest historia, więc również polecam :)

20200208_140658.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 1,96 MB

20200208_140321.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 1,96 MB

_________________
Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2020-02-09, 01:57, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo liberoPomógł: 95 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 11921
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2020-02-09, 09:49:38   

Bóbr Mniejszy napisał/a:
"[b]Sobowtór profesora Rawy"[/b], czyli pozostająca w cieniu "Tomka..." powieść Alfreda Szklarskiego
Książka została również wspomniana tu: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=347774#347774
 
 
Szara Sowa 
Ojciec ZarządzającyPomógł: 90 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 40001
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-02-09, 12:54:41   

John Dee napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
"Sobowtór profesora Rawy", czyli pozostająca w cieniu "Tomka..." powieść Alfreda Szklarskiego
Książka została również wspomniana tu: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=347774#347774


I możesz się Bobrze także tam dopisać ze swoją recenzją. :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Bóbr Mniejszy 
Fanatyk SamochodzikaPomógł: 3 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 1167
Skąd: Zduńska Wola/Georgetown
Wysłany: 2020-02-09, 16:19:38   

Szara Sowa napisał/a:
John Dee napisał/a:
Bóbr Mniejszy napisał/a:
"Sobowtór profesora Rawy", czyli pozostająca w cieniu "Tomka..." powieść Alfreda Szklarskiego
Książka została również wspomniana tu: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=347774#347774


I możesz się Bobrze także tam dopisać ze swoją recenzją. :)

A przeglądałem forum przed napisaniem powyższego, ale zobaczyłem, że seria o Tomku, więc tam nie :053: :053: :053:
Ale to tylko świadczy o rozmiarach bazy danych, jaką jest nasze forum :D
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,27 sekundy. Zapytań do SQL: 15