PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kura-kogut -symbol-żart .
Autor Wiadomość
Berkut 
Sympatyk Samochodzika
hodowca kur

Wysłany: 2019-10-30, 19:52:50   Kura-kogut -symbol-żart .

Mnie zastanawia motyw kury jako zwierzęcia domowego. Kura nie nauczy się korzystać z kuwety , wszystko będzie zapaskudzone . Kura jako taka, jest dość miłym stworzeniem , nie śmierdzi , nie podziobie , ani nie podrapie nas. Można ją wziąć na ręce , głaskać , nawet da radę postawić na wyciągniętą rękę , będzie siedzieć jak Jastrząb. Są kury ozdobne , które hoduje się dla samego wyglądu , można obserwować jak chodzą po wybiegu -podwórku , jak łapią robale ,myszy i motyle . Wszystko jest ok. ale jak się mieszka na wsi, ma kawałek podwórka -wybiegu, oraz kurnik---------trzymanie jej w domu jest straszliwie kłopotliwe . Mam pewną teorię spiskową odnośnie tej kury w Uroczysku. Jak już pisałem, uznaję że Frasobliwy Świątek , w połączeniu z alkoholizowaniem się, oraz Kuwaso-Justem jest mrugnięciem okiem do czytelnika. Z tą kurą jest podobnie . Byłem ostatnio w jaskini "Piekło" są tam drewniane rzeźby diabłów . Jeden z tych diabłów miał kurę lub koguta , a na tablicy informacyjnej koło jaskini były też legendy związane z diabłami , nierozłącznymi ich częściami są koguty . Wpisałem do netu symbol -kogut . No i jest sprawa prosta jak konstrukcja cepa . Pisze tam tak .
Kogutowi przypisywano zdolność do pokonania złych mocy , bądź do ściągnięcia ich na siebie . Ptak ten , a właściwie jego jutrzenne pianie , miało charakter apotropeiczny -odwracało zło , nieszczęście lub niebezpieczeństwo ze strony sił nieczystych . Zrodziła się tradycja ,według której ptak ten zwiastując świt pianiem zmusza do odwrotu demony nocy, mroczne siły zła i sojuszników ciemności. W starożytności przeganiał przede wszystkim złowrogą Hekate, w czasach późniejszych jej wierzeniowego dziedzica – diabła.
Powszechnie wierzono, że pianie koguta płoszy upiory, czarownice, diabły. Jest ono sygnałem, że ustaje zła moc, kończą się sabaty czarownic, a wszelkie widma muszą opuścić ziemię, odejść do swego świata. Obszar, w którym słychać pianie koguta, postrzegano jako bezpieczny, natomiast oddalone od siedzib ludzkich mroczne uroczyska, ostępy leśne, tam gdzie głos kura nie dochodzi, uważano za szczególnie groźne dla ludzi, ponieważ na nich nic nie ogranicza mocy duchów nieczystych . Do bardzo ciekawych należy motyw jazdy, podróży na kogucie. Według wierzeń ludowych na kogucie jeździli Faust i sam Mistrz Twardowski.
Ogromny, czarny kogut bywał wierzchowcem diabłów, czarodziejów. Istniało przekonanie, że w każdy czwartek, przy nowiu księżyca czarownicy dosiadają czarnego koguta i lecą na Łysą Górę, a czarownice dołączają do nich na miotłach, które zamieniają się w skrzydlate rumaki.
Kogut , na Uroczysku odstrasza Kuwasę , ale też i go przyciąga . Kura zamiast koguta przeciwko Kuwasie , jest trochę śmieszna , ale i sam Kuwasa też mało rasowy diabeł . No i kura ma jakiś większy niby sens , przez to wysiadywanie jaj i pisklęta. Na zdjęciach kura domowa "dorosła" ,oraz pisklę kury domowej, jednodniowe rasa "ROSA".

czarny 4.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 1,46 MB

kura1 - Kopia.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 1,35 MB

Odpowiedz do tematu