PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Handke, Peter
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2019-10-10, 14:55:39   Handke, Peter

Laureatem literackiego Nobla za rok 2019 jest Austriak Peter Handke. :564:

To była tylko kwestia czasu. Handke znam głównie poprzez jego współpracę z Wimem Wendersem. :)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-10-10, 18:15:52   

:564: :564: :564:

Moją prywatną miał już od dawna. Wspomniałem o nim w kilku poniższych postach:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=201913#201913

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-10-10, 21:29:58   

Z24 napisał/a:
Moją prywatną miał już od dawna. Wspomniałem o nim w kilku poniższych postach: https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=201913#201913
Rzeczywiście. Szacun. :564: :564: :564:

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-10-11, 18:34:42   

To link do sąsiedniego wątku noblowskiego:

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=414968#414968

...gdzie John Dee napisał:

Kończę właśnie jej “Opowiadania bizarne” z 2018 r.

Obaj autorzy są kontrowersyjni. Nie wiem, co Tokarczuk dokładnie nabroiła ale Salman Rushdie z oburzeniem przyjął wiadomość o nagrodzie Nobla dla Austriaka, bo ten kiedyś odważył się zrelatywizować winę Serbii w konflikcie bałkańskim.

:D :D :D

Dawno się tak nie uśmiałem.
A jakże, dobrze pamiętam te czasy, kiedy to intelektualiści w Europie - chyba po raz pierwszy w historii - wyli z zachwytu, że wreszcie mordercy i podpalacze dopuścili ich do swego kręgu i że razem z nimi mogli odprawiać tańce wojenne...
Jeden Peter H. powiedział swoje ceterum censeo, psując to ogólne "kochajmy się" i natychmiast został zakrzyczany przez ziejącą humanitaryzmem tłuszczę. Bardziej wyrozumiali wyjaśniali, że to dlatego, że miał dziadka Sloweńca... ;-)
Już wtedy znałem kto zacz, bo chyba czytałem go jesienią 95', a pierwszą swoją płytę "Ash Ra" kupiłem na pewno na początku 96'.
Co zaś do Salmana R., no cóż, bardzo dawno temu przeczytałem jakiś spory wywiad z nim, nie pamiętam już gdzie, i doszedłem do wniosku, że jest on typowym, przeciętnym europejskim kołtunem czy filistrem. I podejrzewam, że gdyby nie promocja, którą załatwił mu ajatollah Chomeini, byłby znany tylko specjalistom. To zresztą częste u imigrantów że przyswajają sobie najgorsze cechy swojego nowego środowiska. Dlatego z góry odpuściłem sobie czytanie jego książek. No i dzisiaj ta cudowna wiadomość.... Nie rozczarował mnie stary... :D
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-10-11, 23:05, w całości zmieniany 2 razy  

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-10-12, 12:31:28   

To, co piszesz o Rushdie, Zecie, kryje się mniej więcej z moim wrażeniem o nim, ale póki nie poddałem jego książek próbie ognia nie będę go zbyt srogo oceniał. W konkretnej sytuacji najwyraźniej się jednak wygłupił.
Wim Wenders oczywiście nie dał się nabrać na tak podstępnie prostą logikę i pogratulował swojemu przyjacielowi od 50 lat nagrody WIERSZEM. :)

Pisząc to słucham nawiasem mówiąc na Youtube Ash Ra. Dzięki za ten tip, Zecie. Dałem Ci już pomógł ( https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=415033#415033 ). :564:

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-10-12, 13:20:57   

John Dee napisał/a:
Pisząc to słucham nawiasem mówiąc na Youtube Ash Ra. Dzięki za ten tip, Zecie. Dałem Ci już pomógł ( https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=415033#415033 ). :564:

Dzięki! Ku chwale Petera Handke - i Pana Samochodzika zarazem :)

John Dee 
Moderator

Wysłany: 2019-10-12, 22:14:05   

Peter Handke, “Leworęczna kobieta” (1976 r.)

“Zdradziłaś się, Leworęczna!”

Marianne, Bruno i ich mały synek Stefan mieszkają w Paryżu. Bruno powraca z podróży służbowej do Helsinek. Opowiada, o książce, którą czytał podczas lotu, o języku który wydawał mu się tak bardzo obcy że nie zrozumiał, a nawet się nie domyślił znaczenia ani jednego słowa. Marianne oznajmia mu, że pragnie przez jakiś czas żyć bez niego. Bruno wyprowadza się. Odwiedza ją i Stefana, czasem sam, czasem z Franciszką, nauczycielką. Niekiedy posuwa się do rękoczynów. Marianne raz bez widocznego powodu rzuca w Stefana szczotką do czyszczenia mebli.

Pragnąc być niezależną kobieta zaczyna robić przekłady z francuskiego. Wydawca, od którego otrzymuje zlecenia, jest nią zainteresowany. Tak samo pewien bezrobotny aktor, którego przypadkowo poznaje na ulicy. Zaczynają się wizyty.

Punkt kulminacyjny wydarzeń to towarzyskie spotkanie z udziałem wszystkich uprzednio wspomnianych osób. Wieczór jest długi i burzliwy, dochodzi nawet do bójki. Handke opowiada o nim w migawkach, każda faza jest mu warta dwóch, trzech zdań. Czasem jednego. “Sprzedawczyni nałożyła okulary. Wydawca opowiadał jak w czasie wojny stał się raz rozbitkiem.” Mocny pomysł.

Cytat z “Powinowactw z wyboru” kończy powieść. Można się domyślić, że dzieło Goethego było autorowie inspiracją.

“Leworęczna kobieta” to powieść krótka, napisana w stylu minimalistycznym. Handke nie zgłębia psychiki swoich bohaterów. Opisuje ich czyny, resztę zostawia domysłom czytelnika. Podaje tylko to, co najważniejsze. Postacie dramatu nie wiedzą dokładnie, czego chcą, może autor też tego nie wie. Wiedzą, czego nie chcą.
Zachowując tak wielki dystans do swoich bohaterów autor zmusza czytelnika do współudziału, darząc go tym samym wielkim zaufaniem. Nolens Volens zaczynamy sami być kreatywni, snuć domysły, uzupełniać białe plamy. Dla mnie było to dość nowe doświadczenia, być traktowany przez autora tak poważnie. Sam zacząłem czuć się nagle ważny.

Handke jest zbieraczem. W jego książce można znaleźć przeróżne ciekawe spostrzeżenia, uwagi, non-sequitury nie służące rozwoju akcji.

“Jeśli są już starsi mówię do nich szczególnie cicho żeby myśleli, że już głuchną.”
“Niech pani nie dopuści by i pani oczy stały się tak smutne jak te wszystkich tłumaczy.” :D
“Czy nadal czujesz się tak często przyłapany?”
“ — Dzieci! Co my właściwie z nich mamy?!
— Może kilka dodatkowych możliwości do rozważań…”

Autor szczególnie mocno zainteresowany jest wizualną stroną wydarzeń: opisuje chętnie banalne czynności, podaje ponadprzeciętnie często kolory przedmiotów. Może pisząc “Leworęczną kobietę” myślami był już przy filmie, który wyreżyserował dwa lata później? Jako że rolę Bruna zagrał w nim Bruno Ganz myślę, że tak właśnie mogło być.

https://m.media-amazon.com/images/M/MV5BNTBjOGE2ZDYtYjlkYy00YmViLTg2NTgtYWZiZWUyNTQ3NWM2XkEyXkFqcGdeQXVyNjY5MDUyMjE@._V1_.jpg

Widzimy, jak nowoczesnym pisarzem Handke był już wtedy. Najpierw powieść, potem film, następnie sztuka teatralna, grana również w Polsce. Muzyka, reżyseria. Nagroda Nobla. ;-) Tego nie można osiągnąć zaszywając się gdzieś na końcu świata. W Jerzwałdzie przykładowo.

Zainteresowanie językiem u autora: zero. Niemczyzna codziennego użytku. Przeciętna jego wiedza powinna wystarczyć, by poradzić sobie z książką.

Ciekawe dzieło, nie powinno działać, ale działa. Robi nawet apetyt na więcej.

Odpowiedz do tematu