PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2021-01-25, 10:29
Parcice - inny niesamowity dwór?
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-10-08, 09:48:54   Parcice - inny niesamowity dwór?

Parcice - inny niesamowity dwór?



Zanim Nienacki latem 1967 roku przeprowadził się do Jerzwałdu wynajmował i pracował w dworze w Parcicach ( https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=266235#266235 ). “Gdzie ja już nie próbowałem pisać? Miałem pokój w Oporowie, ale tam za głośno krakały wrony. Wynająłem dworek w Parcicach, ale tam była taka cholernie przygnębiająca cisza” pisze w “Odgłosach” 29. VI 1969 r. Jak długo wynajmował ten dworek i jak często w nim bywał, tego na razie nie wiemy, ale w związku z przeprowadzką do Jerzwałdu wspomina jeszcze coś takiego: “Na bagażniku, na dachu wiozłem nawet swój tapczanik, który kupiłem jeszcze do dworku w Parcicach” ( https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=267019#267019 .)

Pierwszą powieścią z udziałem pana Samochodzika napisaną w Jerzwałdzie był oczywiście “Niesamowity dwór”. Biorąc pod uwagę to, co wiemy o jego pobycie w Parcicach należy się uważam zastanowić, ile z jego przeżyć i doświadczeń - konkretnych, zmysłowych - dokonanych w tamtejszym dworku wpłynęło do tej książki?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-08, 15:33:44   

Tym bardziej, że w innym wątku mamy obrazek, na którym być może jest ta budowla, co oznaczałoby, że odegrała w życiu pisarza jakąś rolę.
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=413375#413375

Na razie jako części składowe Nowego dworu mamy na 100% Gostków (opis wnętrz i kształt budynku) oraz Nieborów (wiele elementów z wnętrza i wyposażenia) + kręcono tam sceny z "Popiołów".

Ewentualnie też Nowe Miasto Nad Pilicą - jako archetyp pałacu nad Pilicą, którego właściciel miał powiązania z masonerią. Przewijał się też Milejów (blisko Piotrkowa i Janówki.

Ale w żadnym z tych miejsc nie ma tej magicznej atmosfery nieco zaniedbanego dworu w zdziczałym parku, którą mieliśmy okazję poczuć np. na zlocie w Mrodze. Może zatem faktycznie dodatkowym elementem są te Parcice? :)
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-08, 20:01:08   

John Dee napisał/a:
Pierwszą powieścią z udziałem pana Samochodzika napisaną w Jerzwałdzie był oczywiście “Niesamowity dwór”. Biorąc pod uwagę to, co wiemy o jego pobycie w Parcicach należy się uważam zastanowić, ile z jego przeżyć i doświadczeń - konkretnych, zmysłowych - dokonanych w tamtejszym dworku wpłynęło do tej książki?


:564:

Ten pomysł bardzo mi się podoba, szczególnie jeśli uprzytomnimy sobie, że z tego co wiemy ZN ukończył ND w Jerzwałdzie, siedząc, jak to się mówi, na pryczy ;-) (to znaczy wkrótce po przeprowadzce jeszcze nie rozsiedlił się tam całkowicie). Gdzie i kiedy zaczął pisać, a tym bardziej kiedy narodził się pomysł, w ogóle nie wiemy. Z różnych innych względów (jeśli np. przyjmiemy inspirację płynącą od "Popiołów" Wajdy), możemy przyjąć okres od 1965 do 1967 r.
Zwróćmy uwagę na podobieństwo sytuacji w powieści i w rzeczywistości: stary antykwariusz Czerski kupił 30-hektarową resztówkę po Bruśnickich i dlatego jego posiadłości nie objęła reforma rolna. Podobne były dzieje dworu w Parcicach, jeśli wierzyć Wikipedii. Przedwojenni właściciele mieszkali tam też i po reformie rolnej. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie rozwiązanie było potrzebne, a właściwie niezbędne dla zawiązania zasadniczego wątku, ale kto wie czy właśnie losy dworu w Parcicach nie stały się inspiracją dla napisania powieści. Chcę zauważyć, że takie sytuacji w tamtych okolicach zdarzały się często, co wiem z opowieści rodzinnych. W czasach po uwłaszczeniu właściciele ziemscy, nie mogąc dać sobie z różnych przyczyn rady z gospodarką w nowych postpańszczyźnianych przyczyn warunkach, sami parcelowali i rozsprzedawali majątki, zostawiając sobie - również z różnych względów - części majątku (stąd nazwa "resztówka"), gdzie gospodarowali z większym lub mniejszym powodzeniem.

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B3r_w_Parcicach

./redir/www.kultura.lodz.pl/pl/poi/1120

./redir/eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=102&t=29908

Proszę zwrócić uwagę na wątek poszukiwania skarbów. Może da się dowiedzieć czegoś więcej.

Pamiętajmy również że w opisie niesamowitego dworu w Janowce są elementy, których pierwowzorów nie potrafiliśmy na razie odnaleźć.

Ten sufit z boazerii w kształcie gwiazdy bibliotece na przykład ;-) . A w szczątkowych opisach zawartości dworu zamieszczonych pod powyższymi linkami jest mowa m. in o stolarce...

Choć oczywiście mogły one powstać wyłącznie w wyobraźni...

To wożenie tapczanu jest cokolwiek dziwne: odnoszę wrażenie, że ZN dostał od pani Heleny czerwoną kartkę i woził się już z bambetlami, które mu jeszcze zostały, zanim dotarł do Jerzwałdu.

Akurat ze względu na warunki lokalne, mam wrażenie, że tam powstawały "Liście dębu". W tamtych okolicach działalność tzw. wyklętych była dość intensywna. Czastary pojawiają się właśnie w tym kontekście w pierwszych scenach "Worka Judaszów".

PS.1. Proszą zauważyć, że w artykule w Wiki wspomniano o pobycie ZN :)

PS.2. Jestem mocno zaskoczony tym Andrzejem Trepką w Rychłocicach.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-10-08, 20:33, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-08, 22:00:11   

Zauważyłam ten wpis o Nienackim, myślałam, że to sprawka Johna. :)

O poszukiwaniu skarbów wspominaliśmy w sąsiednim wątku. Nic więcej konkretnego nie znalazłam niestety. Wszędzie piszą tylko o tych wykopach i naruszonych fundamentach. Pojawia się też informacja, że nie tylko ta właścicielka szukała, więc musiała tam krążyć jakaś lokalna "legenda" (którą ewentualnie też Nienacki mógł usłyszeć...), ale nigdzie nie ma informacji, czego właściwie tam szukano. :027:

Dorzucam fajną relację z czyjejś wizyty we dworze przed 30 laty:
Pamiętam ten dworek w stanie z końca lat 80tych. Do Parcic trafiłem przypadkiem. Słyszałem o pałacu i chciałem go zobaczyć. Po przejściu uroczego parku zobaczyliśmy (bo nie byłem sam) pomieszczenie wziemne dobrze zachowane wyłożone białymi kaflami. Dziś wiem, że to była chłodnia z okresu funkcjonowania dworu. Dalej za nią, nieco w prawo była stodoła (?). Dotarliśmy do nie po cichu i zajrzeliśny przez niedomknięte wrota. We wnętrzu stały sanie osnute pajęczyną. Zaciekawieni weszliśmy do środka. Dalej odkryliśmy coś, co uznaliśmy za powóz. Wnętrze wyglądało niesamowicie a my czuliśmy się jak bohaterowie Pana Samochodzika. Po kilku minutach dzika radość z odkrycia ustąpiła. Na jej miejscu pojawiło się przerażenie. Otóż w sączącym się świetle dostrzegliśmy wisielca.... Była to krwista masa powieszona na linie. Strach strachem ale ciekawość ciekawością. Powoli z duszą na ramieniu podeszliśmy do truposza. Za chilę wszystko było jasne. To było wypatroszone i obdarte ze skóry jakieś zwierze. Przerażenie jednak nie ustąpiło. Wyobraźnia possuwała nam historie o kłusownikach i ich mściwym usposobieniu. Postanowiliśmy się wycofać. Uspokoiła nas nieco myśl, że kłusownicy to raczej załatwiali te sprawy poza wsią. Tymczasem znaleźliśmy się przed owalną fasadą dworu. Dudynek był okazały, że aż nam dech zaparło. Był też dość dobrze zachowany w owym czasie. Okna były pozabijane ale nie wszystkie. Któryś z otworów był nawet dostępny. Postanowiliśmy obiekt zwiedzić zwłaszcza, że przez dziurę widać było piękne piece kaflowe. Ku naszemu zaskoczeniu pojawił się właściciel i zaprosił nas do środka pokazał owalną salę z piecami, wieżę oraz pokoje z dziwnymi odkuwkami w murach a także zaprosił do części, którą zamieszkiwał. Dowiedzieliśmy się, że ów człowiek kupił pałac za symboliczną złotówkę i chciał coś znaleźć w dworze. Do dziś pamiętam jego nazwisko.

Dziwne trochę, że tak obcym ludziom się chwalił... No i tu jest mowa o mężczyźnie, a nie kobiecie.


Z24 napisał/a:

Pamiętajmy również że w opisie niesamowitego dworu w Janowce są elementy, których pierwowzorów nie potrafiliśmy na razie odnaleźć.

Ten sufit z boazerii w kształcie gwiazdy bibliotece na przykład ;-) . A w szczątkowych opisach zawartości dworu zamieszczonych pod powyższymi linkami jest mowa m. in o stolarce...

W internecie żadnych konkretów o wnętrzach nie znalazłam, poza zdjęciem jednego pieca. Ale ktoś sugerował, że tu mogą być jakieś informacje: Zbigniew Ciekliński "Zabytki ziemi wieluńskiej". Może masz przypadkiem? ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
M_ajk 
Stały bywalec forum


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 259
Skąd: Łódź / Warszawa
Wysłany: 2019-10-08, 23:01:23   

U Ciekilińskiego jest tylko 1 strona

Parcice.jpg
Plik ściągnięto 405 raz(y) 519,76 KB

_________________
Zapraszamy na szlaki:
www.zamek-chojnik.cba.pl
www.owrp.cba.pl
 
 
Pierre Tendron 
Forumowy Badacz Naukowy
Forumowicz nr 1000!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 8160
Wysłany: 2019-10-09, 10:39:09   

Z24 napisał/a:
Pamiętajmy również że w opisie niesamowitego dworu w Janowce są elementy, których pierwowzorów nie potrafiliśmy na razie odnaleźć.

Może nietypowy układ pomieszczeń dworu w Janówce udałoby się wreszcie, chociaż częściowo, zobaczyć na planie dworu w Parcicach...
_________________
Drużyna 3

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-10-09, 11:51:31   

Ja zaś znalazłem coś takiego.



Zb. Ciekliński - “Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom II", pod red. Jerzego Z. Łozińskiego, Warszawa 1953
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-09, 16:21:53   

Spróbuję dostać się do katalogu zabytków, bo powiatu wieluńskiego akurat nie mam w domu.

Ale ponad to, co już wspomniałem, jeszcze dwie rzeczy tak prima facie przypominają dwór w Janówce: owalny salon na osi oraz ten lamus stanowiący jeden zespół z dworem; przypomina on "Świątynię dumania", z której prowadziło tajne przejście.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-10-09, 16:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-09, 21:43:40   

Widzę, że katalog zabytków już był znaleziony zanim napisałem poprzedni post :D .
A opracowania Zbigniewa Cieklińskiego "Zabytki Ziemi Wieluńskiej" z 1963 r. również, niestety, nie posiadam :/
Ale tak czy owak spróbuję przejrzeć.

Mam natomiast książkę Wojciecha Szczygielskiego "Dzieje Ziemi Wieluńskiej", Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1969. Parcice pojawiają się tam w interesującym kontekście. Mianowicie od czasów reformacji aż do upadku Rzeczypospolitej było tam jedno z ważniejszych ognisk protestantyzmu w Ziemi Wieluńskiej, Ciekawe jest to, że po odjęciu protestantom kościoła pod koniec XVII wieku, nabożeństwa odbywały się we dworze...
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-10-09, 21:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-10-09, 21:48:29   

A czy ktoś tak właściwie spróbował już nakreślić rozkład pomieszczeń dworu według wskazówek zawartych w książce?
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-09, 21:55:45   

Z24 napisał/a:

A opracowania Zbigniewa Cieklińskiego "Zabytki Ziemi Wieluńskiej" z 1963 r. również, niestety, nie posiadam :/
Ale tak czy owak spróbuję przejrzeć.

Majk wrzucił wczoraj. Nie ma tam niestety żadnych więcej szczegółów.

Z24 napisał/a:

Ciekawe jest to, że po odjęciu protestantom kościoła pod koniec XVII wieku, nabożeństwa odbywały się we dworze...

A to faktycznie ciekawe. O tym, że uchodził za centrum kalwinizmu w kilku miejscach czytałam. Ale te msze we dworze to coś nowego. :)

Z24 napisał/a:

owalny salon na osi.

I półkolisty ryzalit :)
(obydwa te elementy są co prawda też w Starym Gostkowie)
I jest coś w Parcicach, czego nie ma w Gostkowie, a co było w Niesamowitym Dworze - balkon.
_________________
Drużyna 5

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-09, 21:56:48   

John Dee napisał/a:
A czy ktoś tak właściwie spróbował już nakreślić rozkład pomieszczeń dworu według wskazówek zawartych w książce?

Próbowaliśmy, ale są tam sprzeczności i słabo się to klei.
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-09, 22:05:48   

Berta von S. napisał/a:
Ale te msze we dworze to coś nowego


:027: Protestanci nie uznają mszy.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-10-09, 22:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-09, 22:22:02   

Z24 napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
Ale te msze we dworze to coś nowego

:027: Protestanci nie uznają mszy.

Jak zwał, tak zwał, grunt że celebrowano tam. ;-)
_________________
Drużyna 5

 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7193
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-10-10, 14:13:01   

I kolejny super temat :D
Już dawno przyglądałem się pałacowi w Parcicach, ale ostatecznie stwierdziłem, że nie on został przez Nienackiego opisany. Pałac był piękny, ale jest zbyt wiele różnic pomiędzy nim a tym z książki. Ale może nie mam racji. :|
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kozak 2019-10-10, 14:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11283
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-10, 21:59:15   

Jednym słowem, mało jest tej literatury o Parcicach. Trzeba chyba będzie przeprowadzić wizję lokalną :) .
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-10-10, 22:42:42   

Z24 napisał/a:
Jednym słowem, mało jest tej literatury o Parcicach.
A jednak... ;-)

./redir/www.wieruszow.kep...?photo_id=29622

Autorem książki jest mieszkaniec Parcic Czesław Grzana. Jeśli chcecie tam pojechać i przy tej okazji z nim pogadać to proponuję się pośpieszyć, gdyż pan Grzana w sierpniu obchodził swoje setne urodziny!

./redir/www.powiatowy.pl/...onczyl-100-lat/
 
 
Kozak 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 35 razy
Dołączył: 30 Cze 2018
Posty: 7193
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-10-11, 05:59:43   

Brawo J. Dee ! Dobra robota :564:
_________________
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-11, 10:16:29   

Kozak napisał/a:
Brawo J. Dee ! Dobra robota :564:

:564:


John Dee napisał/a:

Autorem książki jest mieszkaniec Parcic Czesław Grzana. Jeśli chcecie tam pojechać i przy tej okazji z nim pogadać to proponuję się pośpieszyć, gdyż pan Grzana w sierpniu obchodził swoje setne urodziny!
/

Faktycznie dobrze by było pojechać tam jak najszybciej.
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 124 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14096
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-10-11, 10:49:50   

Znalazłem jeszcze bardzo dobry filmik o ruinach dworku. Przy jego pomocy można by od biedy też zrekonstruować rzut pomieszczeń, co najmniej na parterze. Z tego co widzę jest bardzo podobny do rozkładu pokoi w niesamowitym dworze. Szczególnie, jeśli kuchnia mieściła się na końcu lewego skrzydła.

Film o ParcicachFilm o Parcicach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,58 sekundy. Zapytań do SQL: 19