PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Protoavis
2018-10-23, 22:39
Sytuacje nieprawdopodobne i błędy w Nowych przygodach
Autor Wiadomość
bans 
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2019-10-07, 14:34:47   

Seth_22 napisał/a:

Jest w tym sporo przesady. Siłą rzeczy niektóre rzeczy zgłębiał bardziej inne mniej. Czasami, do czego miał pełne prawo, mocniej skręcał w stronę licentia poetica, nie licząc się z faktami. Dzięki temu my mamy więcej zabawy :)

Zupełnie się nie zgadzam z tym że robił to świadomie. Moim zdaniem to kwestia jego ignorancji. Jak wielokrotnie pisałem - Nienacki był kabotynem, robił wiele rzeczy dla efektu, próbował zgrywać erudytę którym nie był, w tym celu przepisywał z encyklopedii i przewodników informacje których nie rozumiał i nawet nie próbował zrozumieć (casus doktora Niegłowicza, w którego usta Nienacki włożył informację że paznokcie ludzkie rosną po 1mm na dobę - gdyby choć chwilę się zastanowił co pisze to nie popełniłby takiego błędu!)
Ostatnio zmieniony przez bans 2019-10-07, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  

Berta von S. 
Forumowy Badacz Naukowy
nienackofanka

Pomogła: 102 razy
Wysłany: 2019-10-07, 17:14:52   

bans napisał/a:
Jak wielokrotnie pisałem - Nienacki był kabotynem, robił wiele rzeczy dla efektu, próbował zgrywać erudytę którym nie był, w tym celu przepisywał z encyklopedii i przewodników informacje których nie rozumiał i nawet nie próbował zrozumieć (casus doktora Niegłowicza, w którego usta Nienacki włożył informację że paznokcie ludzkie rosną po 1mm na dobę - gdyby choć chwilę się zastanowił co pisze to nie popełniłby takiego błędu!)

Czasem rosną. ;-)

A tak na serio to – jak wielokrotnie pisałam – przesadzasz. Fakt, że w powieściach zamieszczał wątki na temat różnych dziedzin uważam za plus, bo otwierały czytelnikowi okno na różne fajne światy poboczne. I widać, że starał się wiele informacji sprawdzać. Jasne, że walił różne błędy, ale sama się przekonałam, że trudno pisząc ustrzec się błędów. No i nie było wtedy Internetu, co jednak nieco utrudniało dostęp do informacji.

Seth_22 napisał/a:

Jest w tym sporo przesady. Siłą rzeczy niektóre rzeczy zgłębiał bardziej inne mniej. Czasami, do czego miał pełne prawo, mocniej skręcał w stronę licentia poetica, nie licząc się z faktami. Dzięki temu my mamy więcej zabawy :)

Swoją drogą, myślę, że w najśmielszych snach nie przypuszczał, że ktoś będzie rozkładał jego książki na czynniki pierwsze.

Myślę, ze byłby zachwycony. ;-)

A co do przesady. Licentia licentią, ale z reguły człowiek posiadający jakąś wiedzę nie podaje w powieściach informacji niezgodnych z rzeczywistością, o ile nie jest to mu do czegoś potrzebne. Mogę w powieści napisać, że na szlaku na Giewont nikogo nie było, jeśli wymaga tego akcja (np. złoczyńca zaatakował bohaterkę). Ale jeśli bez większej potrzeby w ramach budowania tła napiszę, że szlaki w Beskidzie Niskim są oblegane przez turystów, za to na Giewoncie pustki, to można podejrzewać, że nie mam o tych miejscach pojęcia. A pustki na Lipowym nie były konieczne z punktu widzenia akcji, więc moim zdaniem ta uwaga wynikała z niewiedzy.
Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2019-10-07, 17:16, w całości zmieniany 1 raz  

Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-10-07, 19:43:47   

bans napisał/a:
Seth_22 napisał/a:

Zupełnie się nie zgadzam z tym że robił to świadomie. Moim zdaniem to kwestia jego ignorancji. Jak wielokrotnie pisałem - Nienacki był kabotynem, robił wiele rzeczy dla efektu, próbował zgrywać erudytę którym nie był, w tym celu przepisywał z encyklopedii i przewodników informacje których nie rozumiał i nawet nie próbował zrozumieć (casus doktora Niegłowicza, w którego usta Nienacki włożył informację że paznokcie ludzkie rosną po 1mm na dobę - gdyby choć chwilę się zastanowił co pisze to nie popełniłby takiego błędu!)

W zasadzie zgoda, może poza stwierdzeniem dotyczącym świadomości. Gwoli ścisłości, pisząc licentia poetica nie miałem na myśli oczywistych "kwiatków", a jedynie pewnego rodzaju naginanie rzeczywistości do potrzeb fabuły. Nie wątpię, że Nienacki miał braki w różnych dziedzinach. Tym zabawniej brzmią jego "mądrości" o ciasnoście umysłowej i o tym, że nie rozumie mechaników samochodowych /czy też inżynierów, już nie pamiętam/, z którymi nie można podyskutować o systemach filozoficznych. Albo moralizatorstwo i besserwisser. Istne kuriozum.

Myślę, że Nienacki lubił uchodzić za kogoś lepszego i mądrzejszego niż był w rzeczywistości. Ale jakże to ludzkie, nieprawdaż? Mogę jednak z łatwością wskazać większe grzechy w jego wykonaniu.

Nie chcę go bronić, łatwo nam jednak wyłapywać, a potem krytykować różnego rodzaju 'kwiatki", bo wielu z nas posiada lepsze wykształcenie niż Nienacki. Nie mówiąc już o tym, że pod ręką mamy internet, więc aby zweryfikować rzeczy, o których nie mamy zielonego pojęcia, wystarczy pobuszować w sieci, nie ruszając tyłka z domu. Jakie do proste!

Nie lubię gdybać, ale zaryzykuję stwierdzenie, że gdyby Nienacki posiadał internet, moglibyśmy nie mieć okazji do zająknięcia się na temat tego, że w jakiejś dziedzinie posiadał - jak się dziś mówi - deficyty. Co więcej, łatwość weryfikacji pewnie zmusiłoby go do tego, by "sprzedawać " wiedzę własnymi słowami.

Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Seth_22 2019-10-09, 11:11, w całości zmieniany 3 razy  

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-10-07, 22:50:07   

bans napisał/a:
Jak wielokrotnie pisałem - Nienacki był kabotynem

:/ Od zwykłej ignorancji gorsza jest tylko utrwalona ignorancja...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2019-10-07, 22:50, w całości zmieniany 1 raz  

Seth_22 
Fanatyk Samochodzika

Wysłany: 2019-10-07, 23:29:40   

Kozak napisał/a:
Seth_22 napisał/a:
Kozak napisał/a:

Też uważam, że nie był na wyspie :564: Jest to na tyle dziwne, że uważam Nienackiego za perfekcjonistę.

Zapomniałem na końcu zdania: Jest to na tyle dziwne, że uważam Nienackiego za perfekcjonistę. dodać " ;-) "

To zmienia postać rzeczy ;)

Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Ostatnio zmieniony przez Kynokephalos 2019-10-08, 08:49, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu