PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-02, 22:34
Ałbazin czyli Pozwolenie na przywóz lwa
Autor Wiadomość
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 2017-09-18, 12:49:44   

Piszę dla treści Pozwolenia jakby zbędne. Ale skoro Miszcz tak napisał, to widać uznał, że tak ma być.
Pół roku później to na wiosnę 1959.
Przykre, to za mało, przeraziło mnie. A przy tym niepojęte, czemu PS miałby być umierający. W Uroczysku było Duszno mi. Coraz duszniej. Twarz opływa potem. „Oto papierosowy nałóg, któremu ulegam od osiemnastego roku życia, daje mi się teraz we znaki” - myślę, widząc, że Nemsta jakoś lepiej ode mnie znosi pobyt w podziemiu. Właśnie podniósł z ziemi ów ogromny miecz. I to moim zdaniem by wystarczyło.
Jak mówi Marysia z Biblioteki w rozdziale 4 Nawet goniec w redakcji dobrze wie, że pan od czasu do czasu zajmuje się poszukiwaniem skarbów. Dwie książki o skarbach pan napisał. Jedną z pewnością jest Uroczysko, drugą chyba Zabójstwo Herakliusza bo Skarb Atanaryka dopiero był w trakcie dziania się.

Żeń - szeń.

- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.

Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2018-01-10, 21:05:42   

"Pierwsza przygoda Pana Samochodzika" za mną. Muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie czytało mi się książki tak ciężko, a równocześnie nie mogłam się doczekać co będzie dalej.
Czytając często musiałam wracać, bo gubiłam watek, szczególnie w opisach historycznych. Miałam wrażenie, że autor wrzucił do tej książki za dużo treści... Jednocześnie starałam się przebrnąć przez niekończące się opisy, żeby dowiedzieć się jak to się wszystko dalej potoczy. Czy mi się podobała? Chyba tak. Czy ją polecę? Trudno powiedzieć :okulary2:

Berta von S. 
Administratorka Wspomagająca
nienackofanka

Pomogła: 133 razy
Wysłany: 2018-01-11, 00:17:13   

Aga napisał/a:
"Pierwsza przygoda Pana Samochodzika" za mną. Muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie czytało mi się książki tak ciężko, a równocześnie nie mogłam się doczekać co będzie dalej.

Dzielna jesteś! Ja dwa razy próbowałam przez to przebrnąć i odpadłam.

Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt

Wysłany: 2018-01-11, 13:19:50   

Berta von S. napisał/a:
Aga napisał/a:

Dzielna jesteś! Ja dwa razy próbowałam przez to przebrnąć i odpadłam.

Ja tak miałam jak czytałam "Pożegnanie z Afryką", dwa podejścia i obydwa spalone. Nie wiem zresztą czemu, bo książka niezła. Może nie trafiłam w odpowiedni czas i nastrój.

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2018-01-11, 13:23:52   

Aga napisał/a:
Czy mi się podobała? Chyba tak. Czy ją polecę? Trudno powiedzieć :okulary2:
A na pytanie, czy Twoim zdaniem Nienacki był na Syberii, w Ałbazinie, czy też nie, jakbyś odpowiedziała, będąc świeżo po pierwszej lekturze? :)

Aga 
Uwielbia Samochodzika
Panna Nikt

Wysłany: 2018-01-11, 16:07:24   

John Dee napisał/a:
Aga napisał/a:
Czy mi się podobała? Chyba tak. Czy ją polecę? Trudno powiedzieć :okulary2:
A na pytanie, czy Twoim zdaniem Nienacki był na Syberii, w Ałbazinie, czy też nie, jakbyś odpowiedziała, będąc świeżo po pierwszej lekturze? :)

Nie znam niestety aż tak dokładnie życiorysu Nienackiego, ale po szczegółach z jakimi opisywał różne rzeczy, wydawać by się mogło że tam był i to widział. Takie przynajmniej odniosłam wrażenie.
Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-01-11, 20:34, w całości zmieniany 3 razy  

John Dee 
Moderator
Per divina gratia huomo libero

Wysłany: 2018-01-12, 11:35:48   

Aga napisał/a:
po szczegółach z jakimi opisywał różne rzeczy, wydawać by się mogło że tam był i to widział. Takie przynajmniej odniosłam wrażenie.
Ja również, są ale i dobre argumenty zaprzeczające jego pobytowi tam. Po lekturze “Z głębokości”, gdzie ponownie opisał wyprawę na Daleki Wschód podając kilka nowych szczegółów, przychylam się jednak do tezy, że był tam i że dotarł aż do Ałbazinu. :)

Berkut 
Sympatyk Samochodzika
hodowca kur

Wysłany: 2019-09-11, 21:19:39   

Przeczytałem Pozwolenie na przywóz lwa, to jedyny samochodzik który przeczytałem pierwszy raz w życiu . Owszem kilkanaście lat temu próbowałem go przeczytać. ale jakoś nie dałem rady .Teraz od deski do deski, z wszystkimi opisami. Jest to całkiem inna opowieść niż cała reszta , chwilami przypominał mi się "Tomek" Szklarskiego. Pewnie przez te opisy co Polacy robili na Syberii czy gdzieś tam w świecie. Książka nie jest dobra , ale i nie jest zła -jest inna niż reszta . Początek zagadki z tym złotem w leśniczówce nawet ok. Potem jakaś bieda żeby dało się wyjechać za granicę . Ale jak już wsiadł w samolot wylatujący z Moskwy na wschód robi się trochę jak w książkach podróżniczych , Jest dużo faktów ,opisów które można prześledzić samemu -czyli można się naprowadzić na coś czego się nie wiedziało . Myślałem że będzie bardziej zamulał Nienacki , ale jakoś dał radę -wiem że jak czytałem kontynuacje (dwie czy trzy) było gorzej niż tu . Teraz kolej na te: pożal się boże "kontynuacje" ,trochę ich jest , no i jeszcze Nienacki dla dorosłych .

Piotreek 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2019-10-03, 11:17:31   

Berkut napisał/a:
Przeczytałem Pozwolenie na przywóz lwa, to jedyny samochodzik który przeczytałem pierwszy raz w życiu

A wszystkie inne czytałeś tylko drugi raz? :-)

Wybacz, mspanc :-))))

Odpowiedz do tematu